Príprava fotiek pre laboratórium a voľba minilabu

Výber fotiek

Na rozdiel od filmovej fotografie môžete digitálne fotky vidieť aj bez toho, aby ste si ich dali spraviť na papier. Preto odporúčam nespracovávajte fotky, ktoré sa nepodarili.

Výrez

Aj keď v digitálnej fotografii výrez rovná sa znížená kvalita, prihováram sa za to, aby ste fotky kompozične upravovali – radšej trochu menej kvality v ostrosti, ako fotka, na ktorej je zlá kompozícia a zbytočné plytvanie priestorom.

Táto fotka vyzerá, ako keby ju fotil papagáj. Je v strede. Tak to dopadne so samopspúšťou často. Vľavo je na fotke zbytočne veľa miesta celkom nevyužitého. Na papier by som fotku preto orezal asi takto:

Je to z núdze cnosť – lepšie by bolo mať ešte viac tváre a menej vecí vľavo…

Ktoré fotky chcete?

Ideálne je, ak do laboratória odovzdáte len tie fotky, ktoré vám majú urobiť – predídete tak nedorozumeniam.

Ak chcete niektoré fotky viackrát a iné len raz, najjasnejšie pre laboratórium bude, ak na CD vypálite rovnaké obrázky viackrát – v potrebnom počte. Vyhnete sa tým prácnemu vysvetľovaniu, že z čísla PIC009322 chcete tri obrázky a z ostatných po jednom. A sklamaniu, ak na to zabudnú, alebo spravia inak. Nahrajte im prosto obrázok, ktorý chcete trikrát, trojmo s troma rôznymi názvami. Zadanie potom je celkom prehľadné: "z tohoto cédečka všetky fotky po jednej, lesklý papier 9×13 centimetrov, ďakujem, o hodinu dovidenia".

Ak chcete niektoré fotky na rozmer pohľadnice a trebárs dve väčšie, použite dva CD disky – každý pre iný rozmer fotiek. Je to síce na prvý pohľad zbytočné, ale ak majú v laboratóriách veľa práce, proste sa môžu nechtiac pomýliť. V minulosti sa to stalo nie len mne…

Niektoré laboratóriá majú automaty, v ktorých si vy sami môžete navoliť, ktoré fotky chcete a koľko krát. V takom prípade samozrejme nemusíte pripraviť nič a navolíte si čo chcete až v laboratóriu.  

V akom formáte fotky odovzdať?

Všetky minilaby prijímajú fotky vo formáte JPG, niektoré aj v iných. Túto vec si overte v laboratóriu, do ktorého chcete fotky odovzdať.

Len v zanedbateľnom počte prípadov má zmysel fotky odovzdať v TIFF, či inom nekomprimovanom formáte – a je to aj zbytočné. Stroje pred spracovaním fotku aj tak skomprimujú do JPG.

Ako nájsť a vybrať si laboratórium?

Prejdite sa po meste, ak vám neporadia známi konkrétne laboratórium, s ktorým sú spokojní.

Takmer všetky väčšie laboratóriá už túto službu bežne ponúkajú. Vyrobte si CD alebo disketu s jedným-dvoma obrázkami a dajte si z nich urobiť fotky vo viacerých laboratóriách. Výsledky si budú možno kvalitatívne dosť podobné, ale uvidíte aj iné dôležité veci – obslúžili vás ochotne, s úsmevom a rýchlo? Mali ste pocit, že sú radi, že ste prišli? Spravili kvalitné fotky? Dá sa dohodnúť nejaká špecialita? Takého servisu sa držte!

Existujú totiž aj veľké laboratóriá zvučných mien, kde im podchvíľou nefungujú mašiny, ale „technik má prísť možno už tento štvrtok, alebo piatok o týždeň“. Dokonca aj ľudia tam bývajú akosi neznačkovo otrávení. Od takého servisu ruky preč! Nech len pekne skrachuje, prečistí sa vzduch.

Posielanie fotiek internetom

Niektoré laboratóriá vám umožnia poslať im fotky cez internet. Ak máte pripojenie, ktoré vám umožní odoslať takú porciu dát, využite to – ušetríte si jednu cestu do laboratória.

Skúšanie je dôležité

Ak plánujete robiť si občas fotky, vrelo vám odporúčam, aby ste si spravili rovnaké skúšobné obrázky v rôznych laboratóriách. Medzi firmami sú viac, či menej viditeľné rozdiely vo vzhľade fotiek. Zvoľte si nakoniec to laboratórium, ktoré vám odovzdá najlepšie snímky.

Neváhajte investovať ani do výroby série testovacích fotiek. Podľa výsledku uvidíte, ako fotky vychádzajú na papieri. Často zistíte, že fotky z laboratória sú o niečo tmavšie, než by ste chceli – tomu môžete odhadmo podriadiť aj retušérske úpravy. (Retušujte však vždy len kópie, nie originálne fotky!)

Aký rozmer fotiek v pixeloch treba pripraviť?

Optimálne rozlíšenie digitálnych obrázkov určených na papier je 300, ideálne 400 DPI.

Toto rozlíšenie sa však nedá vypočítať mechanicky podľa rozmeru digitálnej fotky. Digitálna fotka totiž je oveľa "hrubšia", než by sa v danom rozlíšení dalo zobraziť. To však už je trochu iná téma.

Pre bežné fotky rozmery neskúmajte. Proste dajte fotky v tom rozlíšení, ktoré vyrobil fotoaparát.

Ak ale s rozmerom manipulovať chcete, vyžiadajte si od fotolaboratória presné podklady, aké rozmery má mať fotka. Pre každý rozmer papiera vám každé seriózne laboratórium dá rozmery v pixeloch, ktoré máte použiť, aby ste sa vyhli problému, ktorý sa nazýva:

Resamplovanie

Ak si myslíte, že pri výrobe pohľadnicovej fotky z 11 megapixelového fotoaparátu sa využívajú všetky informácie a teda musí byť na papieri snáď až dokonalá, mýlite sa.

Minilaby pred spracovaním zmenšujú (alebo zväčšujú) fotky na najmenší rozmer, aký pre daný rozmer papiera stroj požaduje.

Znamená to, že vaša nádherná, veľká fotka bude dosť neohrabaným spôsobom zmenšená.

Na bežných záberoch to možno ani nezbadáte, ale skúste si dať na papier vyrobiť niektorý testovací obrazec a dobrá nálada vás hneď opustí.

Stačí si dať vyrobiť fotky testovacích obrazcov z lepšieho fotoaparátu.

Na originálnom obrázku sú parazitné javy interferencií pomerne nevýrazné, ale na fotke z rovnakého súboru…

…nájdete celkom nové artefakty. To stroj zmenšil fotku. Na takýchto kritických útvaroch sa to proste prejaví. (Toto je fotka z recenzie Sony 828, rovnaký obrázok si z nej v pôvodnej kvalite môžete stiahnuť a dať vyrobiť fotocestou, ak mi neveríte. Parazitné javy budú vyzerať vždy trochu inak – podľa veľkosti fotky.)

Ešte ukážka čiaročiek, ktoré sa postupne zhusťujú. Tento obrazec je umelo vytvorený a v originálnom súbore nie sú interferencie ani len naznačené. (Je to obrovský súbor.)

Detailný pohľad na fotografiu okamžite odhalí chyby aproximácie pixelov po zmenšení.

Ešte raz zdôrazňujem, že tieto javy sa týkajú iba štruktúr jemných čiarok, bežné fotky budú v poriadku. V reálnej situácii by sa objavili napríklad vtedy, ak by ste na fotke mali niekoho s pásikovanou košeľou, či nejaký plot s pravidelnou a veľmi jemnou štruktúrou.

Downsampling teda zaisťuje,

Komentáre k článku: Príprava fotiek pre laboratórium a voľba minilabu

 1. mata 24. januára 2009

  Dávam robit fotky do Happy fota,no nie vždy som s fotkami spokojná (hodné rozdiely co vidim na monitore a fotkou) . Vedeli by ste mi poradiť minilab s ktorým ste spokojný ?
  Som z Bratislavy. Dakujem.

 2. mata 24. januára 2009

  davam robit fotky velkosti cca 2,5MB

 3. philips 25. januára 2009

  raz som si dal robit fotky, do fotolabu, a celkom su obstojne, niektore boli kvalitnejsie niektore menej(lebo fotene roznymi fotoaparatmi) ale vsetky vysli dobre

 4. ronyka 26. januára 2009

  mata tie rozdiely mozu by sposobene nie tym ze je oni robia zle foto.. ty na monitore sporste vidis inak ako sa tlaci.. skus ist do nejakeho eletra kede su vedla seba poukaladane notebooky, alebo monitory a bezi im na nich ten isty obrazok.. kazy ma inu farbu ruzoven napriklad – jeden ju ma do syto bordova inde je ruzova…
  preto treba mat nakalibrovany monitor.. al eto sa pokial dobre viem (nechcem trieskat somariny) da sa to len u tych drahsich.. na notebooku ho nenakalibrujes :)

  takze ak si upravujes foto – jej jas, konstrast a u teba je to pekne.. na fotke byt nemusi :)

 5. ronyka 26. januára 2009

  osino si dava bezne robit do H.fota fotky a je s nimi spokojny… minule si zadal ale jeden rozmer.. a to nam fotky orezalo nepekne (sem tam niekomu urezalo hlavu :) ale co sa farieb tyka.. su pekne.. ako na monitore :) takze asi ma ocino doby monitor :)

 6. mata 26. januára 2009

  fabry su na fotkach oki,ale su niektore zle vykreslene . Akoby sa niektore casti skladali zo stvorcekov . Na monitore pekne ostre a na fotke ,ked sa zadivam zblizka tak sa farby skladaju z takych vacsich bodiek… nieco ako ked a zadivate zblizka na bilbord , tak napr. modra farba z dialky – z blizka kopec bodiek roznej farby… tak nejak mi to robi,ale nie na vsetkych fotkach,len niektorych a neviem preco…a velkost davam robit cca 2,5 Mb,tak by to nemalo byt malo pixlov…

 7. ivana 13. marca 2010

  kto mi poradí prosím,chcem poslať fotky prostredníctvom e-mailu,vyberiem fotku ale zakaždým mi chce poslať celý súbor.Čo robím zle?
  Díky moc

 8. Miro Veselý 13. marca 2010

  ivana naslepo ti nik neporadí, ale fotka = súbor. možno je to ok.

Pridajte komentár: