Tlačiareň: Originálny, či neoriginálny atrament?

Nie je tlačiareň ako tlačiareň

Tlačiarne sa od seba líšia. Niektoré majú tlačovú hlavu (teda to, čo sa môže upchať a je zle) ako súčasť farby. Kúpite novú náplň a máte novú tlačovú hlavu. Iné tlačiarne majú tlačovú hlavu v tlačiarni a vymieňajú sa iba nádržky s farbou. Z toho vyplývajú aj rozdielne riziká pri použití neoriginálneho farbiva.

 • Ak je tlačová hlava súčasťou tlačiarne, je prítomné riziko, že opakovaná výmena "nábojov" s farbivami môže upchať hlavu.
 • Ak sú tlačové hlavy súčasťou farby, riziko poškodenia je menšie, ale cena za farbu je navýšená aj o cenu tlačových hláv.
 • No a pre istotu sú tu aj tlačiarne, ktoré majú elektroniku aj na zásobníku s farbou, ktorá okrem iného kontroluje aj to, či tlačíte originálnym atramentom.

Z toho vyplýva, že nasledujúce riadky sa nedajú prečítať mechanicky – neplatia pre všetky tlačiarne rovnako. Napríklad niektorí výrobcovia dodávajú riešenia, ktoré dopĺňajú len farbivo. Pri domácom plnení nádobiek potom pribúda ešte riziko, že farbivo sa vyleje do tlačiarne a môže ju poškodiť.

Rôzne výsledky s rôznym materiálom

Rád by som na úvod zdôraznil, že tento článok vychádza z testu jednej tlačiarne s nevýmennou tlačovou hlavou a jedného druhu neoriginálneho atramentu. Viem, že ideálne by bolo testovať desiatky tlačiarní a rôznych výrobcov farieb (a papierov). Taký test však je finančne veľmi náročný a preto máte možnosti:

 1. Uspokojiť sa s týmto malým testom. Nie je dokonalý, ale výsledky umožnia aspoň hrubý záver.
 2. Nečítať tento článok, ale skúsiť nájsť nejaký lepší laboratórny test.
 3. Kašľať na testy a skúšať na svojej tlačiarni. Pri šťastí ušetríte, pri smole prerobíte.

Tento článok celkom bezpečne vyvolá vlnu nesúhlasu mnohých čitateľov. V diskusii zaznejú rozhorčené názory, že autor (teda ja) je plateným agentom firiem, aby im zvýšil tržby za zbytočne predražené atramenty. Alebo, že som už dočista ohlúpený reklamnými sloganmi firiem, ktoré tvrdia, že jedine originál je dobrý, a všetko ostatné zlé. Zaznejú názory od používateľov, ktorí už dávno tlačia len repasovaným atramentom a nemajú s tým žiadne problémy. Budú vám neoriginálne atramenty vrelo odporúčať – veď sú za lacný peniaz. 

Som pripravený "zliznúť si" túto sprchu kritiky.

Článok píšem preto, že tento test ma stál návštevu opravy, pretože neoriginálny atrament sa v tlačovej hlave zrazil. To, čo som "usporil" na lacnejšom atramente som vrátil v cene opravy (a v cene jazdy za mesto, kde hniezdi opravár). Trištvrteplnú neoriginálnu náplň si nechávam na pamiatku na poličke. Nekvalitné fotky, ktoré lacnejší atrament vyprodukoval sú už zahodené. Viem, že sa toto nemusí stať každému, mnohí používatelia tlačia neoriginálnou farbou bez problémov.

Ale mnohí z tých, čo sa popálili sa s tým nepochvália. Skôr sa o nich dozviete, ak sa porozprávate s opravárom bublinkových tlačiarní.

Ako sa dá ušetriť?

Jednou z ciest je použitie neoriginálnych farieb do tlačiarne. Cenová úspora je citeľná (hoc nie vždy priepastná). Lacnejší atrament sa dá bežne kúpiť a lacnej tlače chtivý kupujúci môže podľahnúť vidine veľkej úspory.

Žiaľ, nie je všetko zlato, čo je vytlačené žltou. Použitie neoriginálnych náplní do atramentových tlačiarní môže neraz spôsobiť viac problémov, ako by človek na prvý pohľad čakal.

Kedy sa oplatí o úspore uvažovať?

V hre je aj otázka, koľko vlastne tlačíte.

 • Ak máte tlačiť skôr príležitostne, ako pravidelne, rozhodne stojí za to tlačiť originálnym atramentom. Máte to bez otázok, menej pravdepodobne zaschne atrament a určite tlačíte v plnej kvalite.
 • Ak tlačíte veľmi často, potom vás to určite prinúti hľadať cestu, ako dosiahnuť nižšie náklady za tlač. Stojí to za skúšanie rôznych papierov a nastavení tlačiarne, kým nenájdete optimálny kompromis v kvalite aj pri použití neznačkových materiálov.

Opatrne s neoriginálnym atramentom!

Firmy, ktoré ho predávajú vám povedia niečo v zmysle, že značkový výrobca drží ceny za atrament umelo premrštené, pričom nie je problém dať do tlačiarne "rovnakú" farbu, len od iného výrobcu a tlačiť oveľa lacnejšie.

Áno, cena za originálny atrament je drastická, čudujem sa, že s tým ešte neobchoduje mafia. Farbivo sa predáva po mililitroch, pretože liter farby stojí okolo 40 tisíc korún. (Prepočítané mechanicky z ceny za jednu náplň, len pre názornosť.)

Neoriginálna farba však trpí jedným problémom: Nie je to rovnaká farba, ako originálna. Nerovnaká farba znamená aj nerovnaké vlastnosti.

A sú to odlišné vlastnosti optické, chemické, aj fyzikálne. Tento fakt sa nedá odškriepiť.

Čo spraví bežný používateľ tlačiarne? Začne tlačiť. Tlačí tým, čo k tlačiarni dostal – originálnym atramentom. Keď sa atrament minie, musí si neborák ísť kúpiť atrament. Keď vidí ceny, môže ho to zviesť a kúpi si neoriginálnu farbu. Vloží ju do tlačiarne, spraví zopár stránok a tlačiareň úplne prestane tlačiť.

Čo sa stalo?

Chémia a horúčava

Bublinková tlačiareň tlačí tak, že v tlačovej hlave farbu zohreje a následne vyfrkne drobné kvapôčky na papier.

(Nasledovný argument neplatí pre tlačiarne, ktoré majú tlačovú hlavu vždy, ako súčasť cartridge.) V tlačovej hlave sa zmiešali dva druhy chemikálií. Originálna a neoriginálna farba. Nemusí sa stať nič. Môže to viesť k niekoľkým čudným stránkam tlače a potom to zas bude tlačiť, ako má. V najhoršom prípade sa môže stret dvoch farbív pri tryskách skončiť úplným zapečením farbiva. Potom zostáva už len návšteva servisu, kde vás, samozrejme, vybavia len bez záruky. Za čistenie tlačovej hlavy zaplatíte zhruba toľko, čo sa vám podarilo ušetriť za neoriginálne farbivo. (Ak sa ju vyčistiť vôbec podarí…)

Na nejaký domáci zásah môžete hneď zabudnúť, pretože pri bublinkovej tlači sa atrament "tlačí" z otvorov veľkosti kapilár.

Čo proti chémii?

Proti tomuto problému sa dá bojovať tak, že okamžite po kúpe tlačiarne začnete používať jediný typ atramentu. Originálny, alebo neoriginálny, ale potom už nemeňte jeho značku.

Druhé ochranné opatrenie pred problémami s neoriginálnym atramentom je častá tlač.

 • Ak budete denne trocha tlačiť, možno sa zaradíte medzi spokojných používateľov neoriginálnych farieb.
 • Ak ale tlačíte len raz za týždeň, či ešte menej, prudko stúpa riziko, že neoriginálna farba vám zaschne a dotlačili ste.     

Áno, aj originálny atrament môže zaschnúť, ale stáva sa to skôr zriedkavo. Neoriginálnych atramentov je veľa druhov – jeden je lepší, iný horší.

Farby a farebnosť

Tak. A teraz poďme už na pôdu fotografovi bližšiu a skúmajme vizuálnu kvalitu tlače. Oveľa horším dôsledkom neoriginálnych náplní je viac, či ešte viac zhoršená kvalita farieb tlače.

Tento problém je spôsobený tým, že neoriginálna farba nemá rovnakú farbu, ako farba originálna.

Často to je vidieť už voľným okom.

Farbivá majú nielen rôznu tmavosť, ale líši sa aj ich farebný odtieň. Okom to vidieť podstatne lepšie, ako pri tejto reprodukcii. Pri pohľade na takéto náplne je člove
ku ihneď jasné, že bez profesionálnej kalibrácie tlačiarne je vylúčené dosiahnuť farebne uspokojivé výsledky. Iba že by sme v mene úspory znížili naše nároky na kvalitu tlače.

Vľavo originálna, vpravo neoriginálna náplň, rovnaký fotopapier. Neoriginálna tlačí fotografie svetlejšie a čo je nepríjemné – v odlišnej farebnosti. Sýta čierna neexistuje.

Výsledok sa bude vždy líšiť – podľa druhu atramentu. Jeden môže byť tmavší, iný bude mať iné vlastnosti…

Pri teste boli testovacie fotografie z neoriginálnej farby viditeľne posunuté do zeleného odtieňa, vidieť to predovšetkým na neutrálnych farbách. Celkové podanie fotografie bolo vždy viditeľne svetlejšie a snímky neobsahovali hlbokú, sýtu  čiernu farbu. Ani kvalitné fotky teda nedosiahli brilanciu, akú som očakával.

Takéto ukážky sa veľmi zle reprodukujú, ale pleťová farba vyzerala s použitím neoriginálnej náplne čudne.

Vľavo neoriginálny, vpravo originálny atrament, kvalitný fotopapier.

Atrament a papier

Farebnosť však nie je posledným slovom. Do hry vstupuje aj kvalita tlače v závislosti na druhu papiera.

Človek často chce tlačiť na lacný, kancelársky papier. Aj tu sa dajú nájsť priam priepastné rozdiely v kvalite tlače medzi atramentom.

Vľavo neoriginálny, vpravo originálny atrament, bežný kancelársky papier. Na bežnom papieri je nízka kvalita fotografií tlačených neoriginálnym atramentom ešte viditeľnejšia. Časť neoriginálneho farbiva vsiakne do papieru a fotografia vyzerá, ako keby bola vypraná v niektorom z tých pracích práškov, čo perú dobiela. Zásadný rozdiel je v podaní fialového terčíka vpravo hore, ktorý pri tlači neoriginálnym atramentom vyšiel skôr modrý, ako fialový. Masívny je aj rozdiel v podaní zelenej, ktorá na kvalitnom papieri nie je oveľa svetlejšia.

Rozpíjanie farbiva je lepšie vidieť pri veľmi detailnom pohľade. Tento záber je veľký detail z papierovej tlače. Šírka tejto fotografie zodpovedá šírke 14 milimetrov na origináli.

 1. Hore tlač originálnym atramentom na bežný kancelársky papier.
 2. V strede rovnaký papier, neoriginálny atrament.
 3. Dolu kvalitný fotopapier a neoriginálny atrament.

Zatiaľ čo na kvalitnom papieri,. ktorý je určený na tlač bublinkovou tlačiarňou sa obidve farby rozpíjajú minimálne, kancelársky papier sa neoriginálnym atramentom nedá potlačiť ostro.

Výška tohto obrázku predstavuje výšku 9 milimetrov na originálnom, vytlačenom obrázku.

 1. Originálna farba sa na kancelárskom papieri takmer nerozpíja (vľavo).
 2. Rovnaký papier a neoriginálne farbivo (vpravo).

Farebnosť a kalibrácia

Farebne odlišné výsledky pri tlači neoriginálnym atramentom sú, samozrejme, celkom logické. Výrobca tlačiareň a softvér nastaví tak, aby celý reťazec dosiahol najlepšie výsledky. Súčasťou reťazca sú aj kalibračné testy, ktorých výsledky sú súčasťou ovládačov tlačiarne. 

Keby ste chceli neoriginálnym atramentom dosiahnuť rovnako kvalitné farby, ako s atramentom originálnym, museli by ste tlačiareň dať niekomu skalibrovať. Výsledkom by boli profily, ktoré zodpovedajú konkrétnej farbe a papieru.

Až po ich použití by výsledky boli po stránke farebnosti (možno) porovnateľné s originálnym farbivom.

Kalibrácia však podomácky nie je možná, je nutné mať špeciálne zariadenie, ktoré dokáže vytlačené farby odmerať. Neviem, kto túto službu na Slovensku vykonáva a v akej kvalite a cene.

Trvácnosť vytlačených fotografií

Zaujímavým testom by bolo aj posúdenie, ako vyzerajú neoriginálne atramenty napríklad po roku, ak budú fotky zavesené v ráme na stene.

To sa dá len predpokladať, taký test nemám. K stálofarebnosti neoriginálnych tlačí som skôr skeptický.

Vodostálosť je porovnateľná

Test na vodostálosť dopadol nerozhodne. Kvapka vody nespôsobí rozpitie farbiva, ani neoriginálneho. Spôsobí síce diskrétnu zmenu farebnosti, no táto zmena je zanedbateľná.

Pri ostrejšom teste (sliny, prskance zo šťavy ovocia…) sa bezpečne a rovnako ochotne rozpíjajú obidve farby.

Preto treba brať s rezervou reklamné výkriky o vodostálosti fotografií. Pri prezeraní fotiek sa vám málokedy podarí fotku pokvapkať destilovanou vodou, zato frknutie slín je celkom bežné. Preto opatrne.

Dve tlačiarne – lacná a drahá

Pokúsme sa hľadať odpoveď na otázku, ako tlačiť kvalitne, aj lacno. Jednou z možných ciest je práca s dvoma tlačiarňami.

 1. Jedna kvalitná, s originálnym farbivom, určená na tlač materiálov, na ktorých vám naozaj záleží.
 2. Jedna lacnejšia, v ktorej sa použije už od začiatku tlače len neoriginálny atrament. Vhodná na orientačnú tlač, pri ktorej nie je dôležitá kvalita, ale cena.

Táto cesta je síce na začiatku drahšia, pretože kupovať dve tlačiarne je nákladné, ale bežné tlačiarne stoja dnes toľko, čo jedna sada farieb. Ak sa taká tlačiareň po vytlačení niekoľkých setov farbív pokazí, škoda aspoň nie je tak vysoká…

Degradácia kvality úsporou?

Pri snahe o úsporu ceny za tlač použitím neoriginálnych atramentov je treba myslieť ešte na jednu vec: kvalita tlače sa zníži.

Oplatí sa degradovať kvalitnú a drahú fototlačiareň na menej kvalitnú len preto, že chcete ušetriť na atramente?

Ide o to, že ak niekto šetrí na atramente, asi sa pokúsi šetriť aj na papieri. Tu už sú rozdiely nielen v kvalite farieb fotografií, ale aj v jemnosti detailov, či ostrosti písma. Aby neoriginálny atrament podal aspoň ostrú kresbu, je potrebné pracovať na drahšom papieri.

Použitie neoriginálnych atramentov môže tlačovú hlavu (alebo inú časť tlačiarne) poškodiť nielen okamžite, ale aj neskôr. Chemikália nesprávne zvoleného farbiva môže pomaly leptať súčiastky a tento účinok sa môže prejaviť až po dlhšom čase "plnej spokojnosti" s tlačou neoriginálnym farbivom.

Ak sa po čase poškodí lacná tlačiareň, jej náhrada za novú nie je príliš bolestivá. Veľmi kvalitné fototlačiarne však nestoja bagateľ a aby sa investícia oplatila, mali by aj nejaký čas slúžiť…

Preto práca s neoriginálnym atramentom bude vždy na zváženie – čím drahšiu máte tlačiareň, tým dôkladnejšie si zvážte rozhodnutie, akú chemikáliu do nej idete vliať. Skúšajte nájsť referencie od dôveryhodných ľudí, ktorí už takým atramentom na tej tlačiarni dlhší čas tlačia. Sú spokojní?

Záruka – horúci zemiak padne na zem

Použitie neoriginálneho atramentu spravidla znamená stratu záruky na opravu tlačiarne v záručnej dobe.

Môžete si o tom myslieť čo chcete, ale výrobca vyrába tlačiareň a k nej odporúča používať konkrétny atrament. Je logické, že ak tam namiesto chemikálie, ktorá je na to určená, nalejete niečo celkom iné, môže sa zariadenie poškodiť. A poškodí sa vašou vinou.

Je to podobné, ako keby ste do kvalitne fungujúceho prístroja na
kvapkali trocha oleja. Neviete pritom, aký olej sa v tom zariadení používa. Pri troche šťastia bude všetko v poriadku, ale pri troche smoly sa oleje zrazia a zariadenie sa zadrie. Jasné, že vašou chybou.

Potom sa môžete snažiť rokovať s dodávateľom neoriginálnej náplne, aby vám preplatil opravu tlačiarne. To však spraví málokto, pretože je problémom dokázať, aké farbivo bolo použité.

Záver

Áno, som proti šetreniu za každú cenu. Lacné riešenia mávajú vždy nejaké háčiky, ktoré na prvý pohľad nemusí byť vidieť.

Lacné šaty z trhoviska sa rýchlejšie rozpadnú. Môžu poslúžiť a pri troche šťastia naozaj usporíte. Pri troche smoly sa rozpárajú. A po treťom praní aj tak vyzerajú, ako nosené 20 rokov. Potom ste neusporili.

Aj s atramentom to je tak.

 • Pri častom tlačení farbivo nemusí nikdy zaschnúť. Mierne farebne odlišné fotky nemusia prekážať. Možno trafíte na výrobcu farbiva, ktoré sa vám v tlačovej hlave nezrazí, ani neskoroduje. Potom budete spokojným tlačičom s neoriginálnym atramentom. V diskusiách ho budete velebiť a posmievať sa tým, čo sa boja ísť do lesa.
 • Pri troche smoly však zničíte zopár drahých papierov mizernými farbami, aby sa vám nakoniec zapiekla farba v tlačovej hlave. Potom kúpite originálnu a vyplytváte ju na márne snahy o hĺbkové prečistenie hlavy. Nakoniec servis za pár sto korún oznámi, že hlava sa očistiť dá. V horšom prípade nedá.

Použitím neoriginálnych atramentov sa však pravdepodobne dostanete niekde medzi uvedené dva extrémy.

Pre úsporu atramentu môže byť efektívnou cestou aj použitie niektorého zo softvérových nástrojov, ktorý obmedzí množstvo vyfŕkaného atramentu. Nepoškodíte tlačiareň a kvalita výstupu sa zníži len mierne – výsledok je podobný, ako pri plnej kvalite s využitím neoriginálneho atramentu. Ale na túto tému už zas niekedy nabudúce…

 

Komentáre k článku: Tlačiareň: Originálny, či neoriginálny atrament?

 1. mirec 9. februára 2005

  Ja, večný kritik, tentoraz plne súhlasím s názorom p. Veselého. A možno by nebolo od veci pichnúť tam malú anketku na túto tému…

 2. sleeper 9. februára 2005

  V problematike sa nevyznam ale toto ma zarazilo logicky.
  “To však spraví málokto, pretože je problémom dokázať, aké farbivo bolo použité.”
  Preco je potom problem reklamovat tlaciaren ked je problem dokazat ake farbivo bolo pouzite?

 3. Miro Veselý 9. februára 2005

  sleeper: Prídem do obchodu a budem tvrdiť, že atrament, ktorý som si u nich pred mesiacom kúpil, zničil printer. Mám potvrdenku od opravára, ale ako dokážem, že som v printri nemal inú farbu, ako tvrdím?

 4. sleeper 9. februára 2005

  Miro Veselý: Naopak. pridem k opravarovi a budem tvrdit ze som nepouzil inu farbu ako som mal. Teda ak plati to co tvrdite ze je velmi tazke dokazat aka farba bola pouzita.
  Na jedne strane tvrdite ze pridete o zaruku na printer a na druhej ze nei je mozne dokazat aka farba bola pouzita a teda neda sa obratit na vyrobcu farby.

 5. Miro Veselý 9. februára 2005

  sleeper: Tak neviem, mne to v oprave oznámili, ako jasnú vec. Ale generálne: neviem, či treba riešiť hádanie sa s personálom, osobne ma najviac štve. že neoriginál má mizerné farby.

 6. Jano 9. februára 2005

  A co fotopapier? Robia sa aj fotopapiere ktore sa hodia len na urcity typ naplne? Mam skusenost s balikom fotopapierov HP (vyhodny nakup v Carrefoure – zeby bol to problem?) ktore v kombinacii s tlaciarnou+naplnou Canon dava nepouzitelny vysledok – farebne plochy su ako-tak dobre, ale cierna sa uplne zgrcne, ako keby bol papier potrety olejom. ???

 7. Robo 9. februára 2005

  Čierna je fakt sviňa,blondýnky sú lepšie.

 8. Peter 9. februára 2005

  Cim drahsia tlaciaren, tym je rozhodovanie lahsie – z vlastnej skusenosti :-) Mam velkoformatovu tlaciaren (A1) na tlacenie technickych vykresov ale i plnofarebnych obrazkov A4 aj A3. Styri oddelene naplne (bez tlacovych hlav) stoja dokopy okolo 4800 Sk, nahradne polovicu. Kolko by stala oprava v znackovom servise neviem presne, ale predpokladam, ze viac ak usetreny rozdiel. Uz som rozmyslal aj o tom, ci sa po minuti atramentu neoplati kupit vzdy novu tlaciaren, ale potrebujem tlacit ferebne aj A3 a tie nie su az take lacne ako A4-ky. Tiez by som privital radu. Cca pred mesiacom som cital na webe slusny test nahradnych atramentovych naplni aj s vyhodnotenim vitaza; ak to najdem, oznamim adresu.

 9. photographer 9. februára 2005

  Myslim ze taketo pausalizovanie a hadzanie vsetkych neoriginalnych naplni ci atrametov do jedneho vreca s tvrdenim, ze len originalne naplne su ok, je chore. Nie je napln ako napln, rovnako ako technologia tlaci ci vyrobca. Tiez som sa popalil, tiez som laboroval co a ako ale originaly nepouzivam. Maximalne si kupim raz za rok novy cartridge do HP-cka, kedze nema oddelenu hlavu a ta vecne nevydrzi. Takze asi 5 rokov pouzivam len naplne do HP a to na roznych tlaciarnach (720, 845, 1220, 5500) a teraz uz rok aj na EPSONkach, dokonca aj na novych modeloch R200/R300. Farebne je to ok a to som profi DTP pracovnik, ziadne zapchatie nikdy nebolo. Este raz zopakujem to najpodstatnejsie. Nie je vyrobca naplni ako vyrobca naplni!!!

 10. JanoP 9. februára 2005

  Mam take skusanosti, ze je vhodne vybrat aj “prislusny” papier Ak na HP-cke vyberiem papier HP, vysledky su vzdy lepsie aj na neznackovom papieri… Preco asi?

 11. Peter 9. februára 2005

  Nasiel som test nahradnych atramentovych naplni:
  http://www.pc.sk/test/clanok.ltc?ID=4307

 12. Peter 9. februára 2005

  Sorry, toto je 1. cast testu:
  http://www.pc.sk/test/clanok.ltc?ID=4306

 13. Miro Veselý 9. februára 2005

  Jano: Originálny papier zvykne podávať najlepšie výsledky s originálnou farbou, no nemusí to platiť vždy. Napríklad mne na HP 720C liezli na Canon papier lepšie výsledky. Takže by nezaškodil veľký test. Snáď časom…

 14. nando 9. februára 2005

  Ahojte, neviem ci to patri do tohto fora, ale viete mi niekto poradit, kde sa da kupit fotograficky papier do laserovej tlaciarne Epson AL-C900. Chcem si vytlacit nejake fotoz digital.fotaku Olympus Camedia C750. Aky papier pouzit? prip aka je rozumna cena, prip mi dajte nejaky link na recenziu ci clanok. vdaka
  nando

 15. Teddy 9. februára 2005

  Nazov clanku by mal skor byt “FAREBNA Tlačiareň NA TLACENIE FOTIEK: Originálny, či neoriginálny atrament?” Ak totiz niekto pouziva farebnu tlaciaren len na pekne farebne grafy z Excelu alebo si obcas vytlaci daku web-stranku, je mu sumafuk, ci ma originalne naplne alebo neoriginalne (a odtien farby mu trosku “ujde”).

  Pokial ide o tlaciaren fotiek, tak som za orig. atrament aj papier. Druha vec je, ci je nejaka domaca atramentovka (aj ked ju nazvu “foto-tlaciaren”) vobec vhodna na fotky. Ak si clovek zrata orig.atrament, orig.kvalitny papier, cas, amortizaciu, vyjde mu ze lacnejsie a rychlejsie bude zajst s kartou do fotolabu.

  K tomu zaschynaniu atramenut v hlave (s ktorym tolko strasite): kazda poriadna tlaciaren ma velmi prepracovany system cistenia hlavy po ukonceni tlace (a dlhsom nepouzivani), pred zacatim, pripadne aj manualne spustitelne. Hlava sa prefukne tolko krat vzduchom (pripadne aj preplachne cistiacou tekutinou), ze v nej fakt ziadna farba nezostane. Ak teda nahradzam orig.atrament neoriginalnym (pri oddelenej tlacovej hlave, ktora zostava), urcite by som sa nebal “zmiesania atramentov” a nejakej katastrofickej reakcie. Takze moj nazor: neoriginalne atramenty ANO, ale nie na tlacenie fotiek…

 16. petnov 9. februára 2005

  Mám momentálne už piatu atramnetovú tlačiareň, teraz je to HP 5510. Tá istá technológia tlače ako u drahších modeloch, bez šedej farby. 3 x color a 3x photo. Tlačil som na originál HP papier s originálnou farbou. Bez použitia photo farieb a to 2 veľké fotky na A4 a šup s nimi do obalu. Papier HP už v tak dobrej cene som nezohnal a začal som hľadať ten správny, po rôznych značkách som skončil pri papieroch BASF. (kupujem ho v balíkoch po 50, resp. 25 ks) Minula sa originálna farba a natankoval som nádržky refilom. Takto to praktizujem už dosť dlho a nevidím žiadny rozdiel v kvalite fotografii. (Hoci papier od HP bol asi najkvalitnejší). Cenu takto vytlačených fotografii vôbec nesledujem, papier si viem zohnať za niečo nad 10,- Sk za A4.
  Mám pekné veľké fotky s popiskou, upravená tak ako chcem. Pre mňa je to výhodnejšie ako dávať fotky do labu.

 17. Pavol 9. februára 2005

  Mal som Canon S 450. Zacal som pouzivat neoriginalne farby a papiere. Otras. Tlacova hlava v kybli. 2 x v oprave. Otrasne farby. Zaschnutie atd. Nakonie aj cela tlaciaren znicena. Kupil som novu. Canon i560. Pouzivam len originalne farby a original Canon papier PRO. Som maximalne spokojny. Slape to ako hodinky. A fotecky su perfektne.

  Na Lab sa mozem kaslat. Ten cas a ta pohotovost a komfort je nenahraditelny. A aj cena je Ok v porovnani s Labom. Niekde sa trepat, stracat cas, cakat a nastavovat vystupy v hale plnej ludi a dohadovat sa s ich obsluhou co a ako – dakujem neprosim.

  Rad by som usetril a platil menej ale neoriginalne farby a ppaiere ma staly delako viac a znicili mi tlaciaren! Farby boli z firmy ktora sa vola ako jedno pismeno greckej abecedy.

 18. PetrM 9. februára 2005

  Používám doma dnes už starý Canon BJC-3000 (fotky netisknu). Stejnou hlavu (a kazety) používá i mnoho nových tiskáren Canon. Kupuji levnější kazety značky ARMOR. Musím napsat, že zatímco originální inkousty Canon mi do týdne vždy v některých tryskách zaschnuly (hlavně žlutý), s Armorem nemám problém, zapnu tiskárnu třeba po třech týdnech a tisknu. Armor mi v tiskárně nezasychá!

 19. Dža 9. februára 2005

  suhlasím s Petnovom,žáleží tiež aku mate tlačiaren,tiež mám HP 5510,problemy s doplnaním su pri bublinkových fototlačiarnach /Canon / Asi dva roky som používal originál farby,šlo to do penazí,tak som si povedal dosť a basta,používam už pol roka refill kit od francúzkeho výrobcu,kvalita fotiek je presne taká istá ako u HP,a je to 5 krát lacnejšie.Každemu je jasné,že firmy nezarábajú na tlačiarniach ktoré predávaju,ale na naplniach.Nehorázne si nabalujú vrecká.Firmy ktoré vyrábajú refill kity nie sú žiadne béčka,riadne to majú odskúšané a preverené,na svete sa predávajú miliony refill farieb.Iba trulo si bude zakaždým kupovať originál nápln.Nesúhlasím z Mirom Veselým,rozhodne odporúčam ludom ktorí vela tlačia tie naplne aspon vyskúšat.Netreba sa báť.Firmy HP,Lexmark,Epson,robia takú politiku zastrašovanie,že ludí odrádzaju kupovať refill kity.Lebo prichádzajú o prachy.Zoberme si príklad-kupim si originál kazetu farebnú,originál čiernu,originál na fototlač,a práááásk,4000 v prdeli.čo vám varí ? NEHROZI.Refill fit ma vyjde na 1500-max 2000.Pri takej istej kvalite tlače.Dokonca tlačím aj na papier ktorý neni originál od HP,tlačil som na papiere BASF,FUJI,ARMOR. Kvalita tlače bola zhodná z originalom. Takže -smelo do toho.Som za Refill kity,pretože šetria aj životné prostredie aj naše penaženky. A Dža.

 20. Dža 9. februára 2005

  A ešte jedna pikoška,ktorá sa mi podarila pred 5 rokmi na starej čiernobielej tlačiarni od HP /model 690 C/
  Ked mi došla farba,skusil som tam naliať obyčajný čierny kancelársky tuš.Zabite ma,ale netrepem,šlaplo to uplne v pohode kym sa tuš neminul/po 4 mesiacoch/ a potom zaschol….ale 4 mesiace som tlačil jak dabel….Dodnes mi to nikto neverí…

 21. Stano 10. februára 2005

  Aj keď trocha mimo atramentu. V prvom rade je dôležitá fototlačiareň. HP tlačí obrovské kvapky, pre kvalitnú tlač je nepoužiteľná (model 990 a pod., photoret III), Canon (model 650, 560) je použiteľná, vzhľad fotiek je však veľmi plochý. Osobné skúsenosti- najlepšie Epson, fototlačiarne 950 a R800- vynikajúce. Svetlostálosť: HP- úbohé, na svetle po niekoľkých mesiacoch je úplne vyblednutá (potom je už svetlostála), Canon- priemer (odteraz cca 1 rok) ešte hodnotiteľná, Epson- po 4 rokoch vystavenia svetlu- vyblednutie je symetrické pre všetky farby, výsledný farebný dojem je podobný ako u čerstvo tlačenej fotky so šetrením atramentu. Obrovské rozdiely sú v použitých papieroch a atramentoch. Prihováram sa za originálne, aj keď sú drahé. Mňa doteraz skúšanie neoriginálnych náplní a papierov vyšlo vo finále zvyčajne drahšie. Platí porekadlo, nemáš pesos- nemáš seňoritu.

 22. Maho 10. februára 2005

  Mam prastaru BJC-3000, ma samostatne naplne pre farby, pouzival som orig. naplne, ale po dlhsej pauze strasne zasychali, kupil som refill kit (t.j. vacsie nadoby plus injekcna striekacka) – takto mozem doplnat atrament postupne (s orig. som mal pocit, ze ci som tlacil alebo nie, tak jednoducho atrament “vysychal” – nasal sa do spongie v naplni a jednoducho po case zmizol…)

  Add business grafika: naklady aj kvalita uplne super

  Add fotky: netlacim (slaba kvalita aj s orig. naplnami), pre mna ma 100% vyhodu digilab – chodim do jedneho, kde su VELMI nizke ceny, s majitelom sa uz viacmenej poznam a vzdy ked pridem, tak sa porozpravame a o par minut beriem fotky – a to mi dokonca za vyhodne ceny vyraba aj panoramy (13×30,5cm)…
  A kvalita (aj rychlost tlace samozrejme) je podla mna neporovnatelne lepsia ako vytlacok na domacej fototlaciarni

 23. Peter 10. februára 2005

  Na zapade je renovacia maximalne o tretinu lacnejsia ako original a tu ani polovicna cena niektorych vyznavacov znacky nepresvedci. Na druhej strane poznam velke zahranicne firmy ktore renovuju roky uspesne. Nie je renovator ako renovator. Ten s nazvom “ako pismeno greckej abecedy” robi tejto sluzbe zle meno.

 24. maro 10. februára 2005

  2 Maho – Panoramy robia vsade, alebo len niektore laby? Ktore? Prip. mozes aj sukromne na maro*at*post.sk.

 25. Pavol 11. februára 2005

  Pokial ide o beznu kancelarsku tlac, alebo nenarocnu grafiku tam kludne moze byt refill. Usetri sa kopa penazi. Ale ak ma ist o fotky a to fotky kvalitne! tam zalezi na kazdej malickosti a bez originalu je to maximalna kvalita nemozna.

  Presne ako pisal MV. Jednu tlaciaren s refillom na obycajne veci a jednu len na fotky. Mam to tak zariadene a plna spokojnost.

 26. Mokion 11. februára 2005

  :o) Ja mam kvalitnú tlaciareň s kvalitnou originálnou náplňou a tlačím len na značkové papiere najvyššej kvality bez kompromisov…. Ďakujem Ti zamestnávateľ môj najdrahší, že nejaké smiešne náklady na moju zábavku sú pre teba natoľko zanedbateľné, že sa s nimi ani nezaoberáš.

 27. Miro Veselý 11. februára 2005

  Mokion: Plazím sa po strope od závisti :-)

 28. Vsetko sa da ! 13. februára 2005

  To sleeper: AKo predajca tlaciarni ta mozem uistit, ze sa da lahko dokazat, aky atrament bol pouzity. tlaciaren totiz pri konceni tlace si trosku atramentu odfrkne do tzv “plienky” (podusky). A pri reklamacii sa pinzetou odobere, a da do labu na rozbor. Aspom u HP je to tak na 100%, a myslim ze aj u inych znaciek. A potom ti pride oznam o poruseni zyrucnych podmienok, a si hotovi. takze dokazat sa to da jednoducho.
  Inak suhlasim ze origos je origos. Ono je to o niecom, ale aby som zas nepisal hodinove prednasky o vyrobe atramentu, a pod, tak tot odomna vsetko.

  Len som ti xcel vysvetlit, ako ti to dokazu.

  Pekny den.

 29. Dodo 18. februára 2005

  Asi rok tlacim na fototlaciarni hp7960 (3 x color , 3x photo a 3x cierna)len s originalnymi naplnami na papier hp premium plus photo paper glossy. Cierna napln c.59 je delena na svetlu sedu, tmavsiu sedu a ciernu. Fotky vytlacene touto tlaciarnou su skutocne spickove a aj ostrejsie ako z minilabu. Pri tlaci ciernobielych fotiek zachovava uplnu cistotu sedych tonov bez akychkolvek farebnych odtienov. Omnoho lepsie nez minilab.
  Obraz na farebnom fotografickom papieri je tvoreny iba zo zltej, purpurovej a azurovej farebnej vrstvy. Vyladit farebny proces na labe uplne dokonale je dost tazko.
  Skusal som svelostalost fotografii vytlacenych touto tlaciarnou asi 3,5 mesiaca (jul – 1/2 oktobra). Fotku prekrytu ciernym pasom papiera som nechal na balkone cely cas a velakrat na nu aj trocha naprsalo, no farby sa vobec nezmenili ani na tych namoknutych miestach. Skusal som aj cast fotky namocit do vody asi na dva dni. Farba na nej nabobtnala, ale po vysuseni sa vyrovnala a nebola zmenena.
  Nasiel som na internete aj atest zo skusobne, ktory odporuca tento papier + originalne farby aj na vyrobu fotografii na doklady.
  Pre porovnanie, moj priatel pouziva repasovane naplne, s ktorymi dosahuje tiez dost pekne vysledky, ale svetlostalost je doslova mizerna. Po polroku fotky blednu aj v slnkom neosvetlenom byte.
  Za malo penazi malo muziky. Setrenie je v tomto pripade na nepravom mieste. Kvalita nikdy nebola lacna.

 30. palo 27. októbra 2006

  rad by som vedel kde by sa dala kupit originalna farba taka aka je v novych originalnych kartridžoch

 31. Miro Veselý 27. októbra 2006

  palo: ak to nedodáva výrobca, tak asi nikde…

 32. fabi 29. novembra 2006

  chcela by som sa opýtať koľko stojí 1 farebne vytlačený obrázok.

 33. Miro Veselý 29. novembra 2006

  Podľa ceny papiera, jeho rozmeru, ceny atramkentu, tlačiarne…. nedá sa odpovedať. zhruba počítajte toľko, koľko stoja bežné fotky

 34. Martin 26. januára 2010

  Zdravim, vie mi niekto poradit aku A3+ tlaciaren si mam kupit, ked pozadujem v prvom rade VYSOKU KVALITU vytlacenych fotografii? Prosim poslite mi mail. DAKUJEM talkadvertising@gmail.com

 35. esino 27. januára 2010

  hm je to tazko povedat, ale asi zavisi aj od kvality jednotlivych náhrad, mam kamaratov v shopoch s pocitacmi a ty tvrdia ze niektore farby su horsie(active jet) a niektore lepsie ja som na odporucanie začal použivať tonery od orink zatial (po roku) spokojnost a to su obdobia že mesiac nevytlacim nic a niekdedy padnu dve sady za deň. Tlaciaren Canon MP500 čipovane tonery..

 36. Karol 18. januára 2012

  Pravdu maju vsetky strany :)

  Ked som bol student, tak som si za ziadnu cenu nevedel predstavit, ze by som mal kupit original atrament za cenu bliziacu sa cene tlaciarne. Celu vysoku skolu som “vytlacil” na atramentoch InkTec. Fakt je, ze moja vtedajsia iP4200 prezila cele toto obdobie bez najmensej ujmy na zdravy a keby som ju nevyhodil v dosledku kupy novej, tlacila by snad este teraz. Na tlacenie skript, semestralok, kde farba znamena maximalne tak stlpec v grafe alebo screenshot programovanej aplikacie je uplne jedno, ci je cervena presne ten odtien cervenej ako bol vo Worde. Preto neoriginal.

  Ale veci sa zmenili – uz nie som student, takze sa mi chvalabohu zlepsila aj prijmova situacia a tiez tlaciaren pouzivam na tlac fotiek. Tu uz by som neplnil za ziadnu cenu. To, ci mi neschvaleny atrament pokazi tlaciaren by mi bolo uplne jedno – kto nosi do opravy tlaciaren v cene 50 E by mal zvazit navstevu specialistu :). V tomto pripade uz ide naozaj o kvalitu. Postupom casu ako fotim, som precital vela clankov, videl vela videi, urobili tisicky fotiek, aby som sa nieco naucil. A teraz, ked si predstavim, ze zoberiem celu svoju aktualnu zostavu, vsetko nastavim, odfotim slusny zaber, potom stravim dalsi cas v photoshope, tak ma ani nenapadne aby som vysledok znicil vysledok tlacou neoriginalnym atramentom pri vidine uspory, ktorej hodnota pri cene ostatneho vybavenia nema absolutne ziadnu vahu.

  Takze s p. Veselym suhlasim aj nie – su pouzitia, kde sa tento “atrament” velmi dobre uplatni, ale uz v poloprofi tlaci to nema co hladat.

 37. Michaela 1. júna 2012

  Ako je to vlastne so zárukou na atramentové náplne? Mam HP OfficeJet 6500, kúpila som si originál náplne 920XL (čierna 20eur, šx farebné po 9eur). Vyšlo to tak, že som menila naraz všetky farby. Dala som tlačiť a zrazu od polovice 4. strany A4 skoro nič, a na displeji bliká že žltá a ružová sú poškodené. Chcela som to reklamovať a predajca mi odpísal že na spotrebný tovar sa vôbec nevzťahuje záruka. Skoro ma porazilo, to je 2 x 9eur zbytočne vyhodených. Nejak sa s tým neviem zmieriť. Ako by ste postupovali ďalej?

 38. Miro Veselý 1. júna 2012

  Michaela v tomto ťažko niekto poradí, jedine firmy čo s tým robia. U bublinkových tlačiarní môže byť problémom aj zaschnutie, toneru v tlačovej hlave, aj keď dnes sa to už nestáva tak často. Ak predtým v tlačiarni bol neoriginálny toner, môže byť nejaký problém aj v tom, že sa zmiešali. Proste nám ostáva len špekulovať o možnom znečistení ale nič nevyriešime. Buď by som sa poradil v servise, alebo u výrobcu.

 39. george 18. januára 2013

  môže mi niekto poradiť aký mám použiť atrament do tlačiarne canon pixma 5350 aby som ušetril, ale zároveň aby som mal fotky na požadovanej kvalite?
  miro veselý som zvedavý ale bez predsudkov a omylov na Tvoju odpoveď, ďakujem
  môžeš aj na e-mail: golemsbs@gmail.com

 40. barney 15. marca 2013

  zdravim, viete mi prosim poradit mam epson SX 205 stava sa mi ze farby obcas zaschnu, teraz naposledny len cierna spustil som cistenie a samozrejme ze sa cistili vsetky 4 aj tie tri ktore som nepotreboval precisti, cize pekne mi to vycuclo atrament. je mozne (mozno neakym softverom) spustit cistenie iba jednej konkretnej farby? bol som nuteny to spravit aj 5 krat kym to bolo OK, pozrel som epson manager a polovica atramentu fuč :( dakujem

 41. bangi 7. septembra 2013

  Zdravim.

  Tlaciaren Canon pixma ip 4000 zakupena v juni 2005 tlac na neoriginalne kazety InkTec bez akychkolvek problemov aj fotky sa farebne neodlisovali od originalneho atramentu.

  InkTec cena kazety okolo 2.20 euro za kazetu
  Canon original aj cez 10 euro

  Takze si spocitajte kolko novych tlaciarni si mozem kupit za tie roky 2005 – 2013!
  InkTec je Korejsky kvalitny vyrobok ktory sa neodlisuje od originalu!

 42. dušan 8. mája 2015

  Barney (15. marec 2013 o 19:31)

  Tam, kde parkuje tlačová hlava máš také hadičky na spomínané odsávanie atramentu. Môžeš ich rozbočiť T-čkom na akvaristické hadice, na bočnú vetvu T-čka dáš kus inej pasujúcej hadice, ktorý vyvedieš na ľahšie prístpné miesto a zazátkuješ. V prípade potreby väčšieho čistenia jednej hlavy vyberieš zátku z hadičky tej druhej. Ale táto metóda sa spolieha na továrenskú metódu čistenia, takže ja nanič…a ešte je aj technicky náročná s veľmi neistým výsledkom.

  Ako to robím ja:
  Epson Durabrite je gélujúci a pomaly tečúci pigmentový atrament. Zasychá na stierači a zasychá aj v odsávacích plôškach a pri zaparkovaní alebo čistení hlavy sa ti dostane takáto lepkavá hrudka na spodok trysiek a atrament zostane na hlavičke. Trysky ale musia byť zvonku suché!
  Takže postup:
  1. zapni výmenu atramentu alebo tlač predlohy pre kontrolu trysiek
  2. Ako začuješ, že sa hlava pohla, vytiahni tlačiareň zo zástrčky
  3. otvor tlačiareň a zbadáš parkovaciu zónu hlavy aj s čistiacou poduškou a stieračom. Hlavu posuň rukou tak, aby jej plochý kábel šiel z cesty.
  4. Fukni windowlicker (Clin a iné – nastav si, aby to penilo-tak to bude oveľa lepšie) na stieraciu gumičku aj na odsávacie plôšky.
  5. vatovou tyčinkou (bude ich treba 3-4) na uši očisti stieraciu gumičku dôkladne, vrátane jej plastového držiaka(ktorý slúži ako odtok prebytočného atramentu). inou tyčinkou očisti gumený lem odsávacich plôšok. Papierovou vreckovkou odsaj prebytok peny z windowlickera z odsávacej plochy.
  6. Zaparkuj hlavu doprava (nad to, čo si doteraz čistil)
  7. Mikrovláknovú utierku od okuliarov či fólie na displej zlož na šírku špongie pod vedením papiera (to je cca výška tlačovej hlavy) – cca 4 vrstvy u mňa, ty posúď sám, koľko je treba – a poriedne nafúkaj windowlickerom. Následne vlož na špongiu pod dráhou papiera. posuň hlavu nad utierku (jemne, aby sa nezrolovala + aby hlava parkovala nad ňou) a odbehni na kávu.
  8. Pohni hlavou doľava a zaparkuj ju vpravo. Vyber utierku, nafúkaj na ňu ďalší Clin a vlož ju späť, tak, aby o ňu hlava zavadila a zrolovala ju. Áno, “hrubá” sila, ale nebuď príliš násilný.
  9. vyber utierku, utri dosucha dráhu papiera (hlavne od zvyškov atramentu), ak chceš ešte prečisti gumové diely čistiaceho mechanizmu a fuki trochu windowlickera na odsávačky.
  10. zatvor strojovňu a pusti šťavu (zasuň kábel).
  11. hlava sama zaparkuje – nechaj odležať asi deň (ak máš čas) – windowlicker sa bude odparovať na trysky.
  12. vytlač “kontrolu trysiek”- ak je výsledok uspokojivý (nad ca 85%), spusti čistenie hlavy. inak ešte nechaj odležať, alebo zopakuj. ak po čistení vidíš zlepšenie, je dosť možné, že stačí hodinku počkať a znovu vyčistiť.

  NEVIEM, kokokrát to budeš musieť zopakovať ale ja som takto vyčistil Epson SX600fw po tom, čo bola 3mesiace vypnutá s NEZAPARKOVANOU hlavou (teda schla na vzduchu celú dobu).

  čistenie stierača a odsávačiek je asi potrebné vykonávať raz za 2-3 roky, bo ten origo atrament necháva strašný sajrajt…ako vazelína.

 43. dušan 8. mája 2015

  Michaela (1. jún 2012 o 11:43)

  a podobní:

  Snáď len toľko, že nech mi takýto predajca vysvetlí, čo je “spotrebný materiál”. Na podobné tláchoty živnostníčkov typu Lojzo Monterkáč Pomlčkaobchodnémeno skús nahlas uvažovať nad SOI alebo rovno sa opýtaj, či v tej kazete je atrament alebo chlieb… Aj pri žiarovkách je to tak, že ak sú udané 2 roky životnosti, tak do prvého roka (vždy polovica predpokladanej životnosti) sú povinní vymeniť tovar, alebo DOKÁZAŤ neoprávnenosť reklamácie.

  Ad chyba kazety : elektronické plôšky treba očistiť jemne ale dôkladne. raz som takto reklamoval náplň EPSON, keď mi to spravila aj ďalšia, vyčistil som ju – holt bezprašná továreň, hlavná vec, že to zamažú nejakým olejom…

  Ak ti origo atrament upchal tlačiareň, potom sa dá obrátiť na distribútora/výhradné zastúpenie HP v SR (upovedomiť aj predajcu) s reklamáciou a žiadosťou o odškodné (bez ohľadu na záruku na tlačiareň) – nakoľko oni, ako dodávateľ atramentu, ktorý atrament odporúčajú použiť pre tvoj typ tlačiarne, sú zodpovední za škodu, ktorá sa ti nasledovaním ich odporúčania privodila. A to som ešte nespomenul, že oni sú zároveň dodávateľom aj tlačiarne – 100% jasná vec. Škoda podľa európskej judikatúry je celá škoda a akákoľvek škoda. Ako nápravu treba navrhnúť buď, že ti zabezpečia opravu na ich náklady, alebo ti dajú zariadenie s minimálne rovnakým súborom funkcií, ako mal doterajší model. Prípadnú expertízu by si musela uhrádzať ty, ale nemyslím, že by to súd pri takej malej veci chcel. Ak nesplnia dobrovoľne, súd sa asi dá vyhrať – za tých 16.50 € (min. súdny poplatok – vec do 275€) to stojí.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: