Ako poslať digitálne fotky e-mailom?

Funkcia fotoaparátu: fotka pripravená na e-mail

Niektoré fotoaparáty majú v menu napísané, akú veľkosť bude mať váš budúci obrázok v pixloch. Iné fotoaparáty zas vychádzajú v ústrety menej skúseným používateľom a namiesto rozmeru uvádzajú aj jednu z možností “fotografovať pre použitie v majloch”. Obidva názvy však hovoria o tom istom – fotoaparát po nasnímaní obrázok zmenší a až potom uloží. Fotka máva rozlíšenie 640 × 480 pixelov, pre ktoré sa inak používa aj označenie VGA. (Niektoré fotoaparáty majú najmenší rozmer 800 × 600 pixelov, čo je o niečo lepšie, ale stále je to málo.)

Vrelo vám neodporúčam používať túto možnosť.

Tak malé obrázky sú totiž zmenšené vo fotoaparátoch veľmi hrubou, nekvalitnou metódou a preto je obraz mizerný.

Navyše práve “vďaka” mizernej kvalite obrazu taký obrázok spravidla nebýva ani primerane dátovo malý.

Fotením do tak malého rozlíšenia veľa nezískate. Pre použitie v majloch sú také fotky stále priveľké a ich kvalita nestojí za to, aby sa na ne niekto vôbec pozrel.

Príklad.

77 kilo

Fotka odfotená v rozmere 640 × 480 vo fotoaparáte a z nej som urobil bezstratový výrez. Pozeráte sa teda na fotku tak, ako ju vypustil fotoaparát bez úpravy 1:1. Objekty sú akoby pokrčené, vo farebných plochách sú artefakty JPG kompresie.

32 kilo

Tento obrázok bol odfotený v plnom rozlíšení fotoaparátu a zmenšený vo fotoeditore. Navyše je aj pomerne málo komprimovaný, aby sa zachovali podrobnosti a farby. S intenzívnejšou kompresiou by sa veľkosť dostala niekde pod 20 kilo.

Iste uznáte, že obrázok z fotoaparátu je zbytočne veľký a kvalita za tú veľkosť nestojí.

Režim VGA na fotoaparátoch preto odporúčam úplne ignorovať. Foťte len v prípade, že naozaj nutne potrebujete tisícky fotiek, pri ktorých kvalita nie je dôležitá.

Fotky nepatria do majlu

Ideálne by ste do majlu nemali dať fotky, ale iba linku na nejakú internetovú adresu, kde sú zavesené. Dôvody za  chvíľu.

Taký postup však vyžaduje aspoň základné znalosti. Musíte vedieť poslať fotky niekam na web, či už do vlastnej galérie na svojej stránke alebo na niektorý so stoviek fotowebov, kde si fotky môžete zavesiť bezplatne. Potom do majlu stačí napísať:

ahoj, fotky papagájov nájdeš tu: http://papagaje.album.cz/papagaje

a poslať. Príjemca takého majlu správu dostane a klikne na adresu vtedy, keď mu to bude vyhovovať. Napríklad ak je pripojený cez modem, pozrie si fotky možno až v noci – keď je to lacnejšie. Alebo si ich nepozrie, ak ho nezaujímajú a nemusí zaplatiť za pripojenie.

Teraz dovoľte, aby som sa chvíľu venoval len internetu. Tí, čo o internete a majlovaní viete aspoň základy, hneď môžete preskočiť nasledujúce dve podkapitolky.

Pripojenie na internet

Na internet sa dá pripojiť mnohými spôsobmi. Mnoho používateľov internetu nevie a ani nemusí vedieť, ako sú pripojení na sieť. Proste prídu k počítaču a internet na ňom už je. Či už majl alebo www stránky, všetko funguje.

Na internet sa dá pripojiť nielen prostredníctvom firemnej siete, ale aj telefónom cez modem alebo ISDN linku. A o týchto druhoch pripojenia by ste mali vedieť.

Veľká skupina používateľov je na internet pripojená za svoje peniaze. Čas, keď sú na internete sa im spoplatňuje. Aj veľmi opatrné používanie internetu cez modem stojí často stovky korún mesačne.

Potom je v hre rýchlosť. Tieto zariadenia dokážu dáta prenášať len pomaly. To inými slovami znamená, že ak pošlete niekomu napríklad “peknú fotku” majlom, môže sa stať, že bude musieť čakať niekoľko minút alebo dokonca niekoľko desiatok minút, kým mu tá fotka príde. Za ten čas čakania bude musieť zaplatiť.

Dodnes sú mnohí používatelia modemov (neplatí pre ISDN) pripojení tak nekvalitne, že po niekoľkých minútach pripojenia na internet sa občas spojenie samovoľne rozpadne a zruší. Pre takých môže byť čakajúci väčší majl vážnym problémom. Vôbec sa k nemu nemusia dostať – ak je pridlhý a spojenie sa rozpadne vždy skôr, ako ho stiahnu celý. Horšie je však to, že kým nestiahnu veľký majl, nedostanú sa ani k ďalším majlom.

Riešením je použitie poriadneho majleru, ktorý dokáže preskočiť veľké správy. Ale to už je naozaj na inú tému. Pre záujemcov tip: majler TheBat považujem za optimálny nástroj.

Čo z toho vyplýva? Ak niekomu posielate majl a majú v ňom byť aj prílohy, overte si, aké sú tie prílohy veľké. Prostým presunutím fotky do majlu môžete nejednému známemu narobiť ťažkosti.

Prílohy k majlom dávajte len malé

Formát elektronickej pošty je veľmi starý, vznikal v období, kedy sa sieťou presúvali len textové súbory. To platí dodnes. Ak chcete ku majlu dať prílohu, ktorá nie je čistým textom, v programe elektronickej pošty je táto príloha zakódovaná na text.

To je vec o ktorej väčšina používateľov nemusí vedieť, zaujímavé sú však dôsledky tohto faktu. Príloha, ktorú k majlu priložíte, sa musí konvertovať z pôvodne binárneho formátu na text a vďaka tomu sa jej veľkosť zväčší. Preto je celkom bežné, že ak k majlu dáte ako prílohu napríklad 100 kilovú fotku, majl bude mať okolo 140 kilo.

A just chcem poslať fotky v majle

Niektorí ľudia si nedajú povedať a naďalej chcú posielať fotky len majlom. Ak sa už rozhodnete niekomu poslať majlom fotky, mali by ste spraviť minimálne dve veci:

 1. overte si, aká je veľkosť fotiek, ktoré sa chystáte poslať.
 2. overte si u toho, komu ich chcete poslať, či mu môžete poslať takú porciu dát
 3. fotky nezipujte

Veľkosť fotiek, ktoré chcete poslať, zistíte tak, že nad označenou fotkou (fotkami) kliknete pravým uchom myši a zvolíte poslednú možnosť – vlastnosti.

Dozviete sa napríklad, že fotky majú 20 mega. Niečo také poslať majlom bez varovania nie je dobrý nápad.

Odporúčam neprekračovať príliš veľkosť 100 kilo pre jeden majl. Ak má byť väčší, uistite sa, že ho môžete poslať.

Predpokladám že chcete vedieť, prečo:

Mailbox nemusí prijímať

Mnoho e-mailových schránok má limitovanú veľkosť. Väčší majl, ako je povolené, vôbec nepríjmu. Tento limit býva často veľmi malý – napríklad majl väčší ako 2 mega neprejde. Bude vám vrátený a máte smolu, musíte hľadať inú možnosť, ako fotky dotyčnému ukázať.

Jedným z riešení je poslať v jednom majle len jednu fotku, ale ak je fotiek viac, je dosť nepohodlné prezerať si ich – treba ich otvárať po jednej. Ani výroba viacerých majlov nie je celkom pohodlná,

Mailbox môžete preplniť

Horším následkom vašej majlovej zásielky môže byť, že svojmu známemu znefunkčníte majlbox.

Mnoho ľudí má obmedzenú veľkosť majlovej schránky. Bežné veľkosti sú 2 alebo 5 mega. V lepších prípadoch 10 mega. Ak sa táto veľkosť zaplní jedným vašim majlom s fotkou, ďalšie majly (od nikoho) už taký človek nedostane.

Predstavte si, že niekto čaká na dôležitú pracovnú ponuku. Nedostane ju však, lebo mu nejaký dobrák poslal fotku svojej mačky, ako pekne spinká… Môže kvôli tomu prísť o výhodnú ponuku.

Fotky nezipujte

Zip je program na kompresiu, ktorý z väčšieho súboru spraví menší a preto sa v minul
osti všetky prílohy v majloch zipovali.

V súčasnosti je však situácia iná – mnoho druhov dát už programy ukladajú komprimovaných. Komprimovať sa oplatia predovšetkým textové dáta. 

Fotky vo formáte JPG už sú komprimované.

JPG je skratka kompresie a mnoho ľuďom vôbec nenapadne, že také dáta nemá cenu ešte raz komprimovať. Rozdiel vo veľkosti je zanedbateľný a príjmateľ fotiek stráca pohodlie.

Priamo priloženú fotku k majlu vidí príjmateľ hneď. Zazipovanú však musí najskôr rozzipovať a až potom zistiť, čo na nej je.

Akú veľkosť fotiek posielať majlom a na internet?

Keď už chcete do majlu fotky vkladať, zmenšite ich. Zmenšenie obrázkov do majlu môže byť aj veľmi radikálne – počítajte s tým, že príjmateľ ich často bude vidieť len v okne majleru. Preto netreba nejakú masívnu veľkosť. Ak o niektoré originálne verzie fotiek prejaví záujem, ľahko sa dohodnete, akou formou ich máte poslať.

Dlho som hľadal rozmer, ktorý by bol optimálny na použitie pre fotky na internete či v majloch a výsledkom je rozmer fotky na výšku so šírkou 400 pixlov. Pri fotke na výšku by výška nemala byť oveľa väčšia ako 400 pixelov. Podarí sa vám tak dosiahnuť priemernú veľkosť jednej fotky okolo 20 až 35 kilo, čo je veľmi prijateľné aj pre pripojenie pomalším modemom.

Tento rozmer považujem za veľmi triezvy kompromis medzi veľkosťou súborov a primeraným množstvom detailov na fotke. Menšie fotky (šírka menšia ako 400 pixelov) sú už veľmi maličké. Väčšie obrázky prudko naberajú dátový objem.

Ukážky rozmeru 400 pixelov na šírku môžete vidieť na tomto webe. Takmer všetky fotky uverejňujem práve v tomto rozmere.

Luxusnejšia alternatíva je obrázok so šírkou 500 pixelov. Dátovo sa síce väčšinou dostáva až na veľkosť okolo 50 kilo, ale množstvo zaznamenateľných podrobností už býva oku veľmi príjemné. 

Viac informácií o majlovaní?

A dosť. Toto je fotoserver, takže k posielaniu fotiek majlom by táto informácia mohla stačiť.

Ak vás majlovanie zaujíma, môžete si pozrieť jeden z mojich starých článkov, kde popisujem zásady správneho používania majleru. Školenie o písaní E-mailov. Aj keď majlovanie na prvý pohľad vyzerá jednoducho, je dobré o ňom čo – to vedieť. Znalosťami okrem iného znížite aj riziko, že si zavírusujete počítač – tým by ste mohli prísť aj o všetky svoje nezálohované fotky…

 

Komentáre k článku: Ako poslať digitálne fotky e-mailom?

 1. noname 17. mája 2004

  celkem souhlas až k tématu zip.
  1. to že bude fotka v mailu ještě neznamená, že se automaticky zobrazí, leda to tak opravdu chcete a pak musíte používat RTF či HTML formát zpráv.
  2. zip a spol. nejsou jen komprimační nástroje ale někdy se jim říká také “packovací nástroje” a tedy z několika věcí udělají jeden úhledný balíček. Tedy když se bude posílat několik fotek, tak je imho lepší je zabalit, jsou pak pohromadě (a ušetří se i pár kilo)
  3. někdy (ale bohudík už jen hodně výjimečně) neví mailery jak se chovat k obsahu s neznámou přílohou, či jej mají balit binárně či jak a pak z toho někdy na konci vyjde nesmysl (takovéty #$đ[đĐ[]#&{&} v mailu, určitě znáte). Zazipováním přílohy se problém většinou vyřeší.

 2. Miro Veselý 17. mája 2004

  noname: zipovať niekoľko fotiek do jedného súboru je dosť nepohodlné. Vy musíte robiť a aj príjemca musí robiť. A úspora nie je buď žiadna, alebo na úrovni promile. Niekedy môže byť balík dokonca aj väčší – jpg už sú komprimované stratovo, ťažko dosiahnuť lepší kompresný pomer ďalšou bezstratovou kompresiou.

 3. Jano 17. mája 2004

  Tiez sa pripajam k prvemu bodu od noname: podla mna je treba ludi viest k tomu, aby neprijimali spravy vo formate HTML (ale v plain text) a nie ich v tom este podporovat… ide najma o spamove html maily, ktore si po stiahnuti natahuju odniekal obrazok a tym potvrdzuju prijem mailu a teda aktivnu e-mailovu adresu…

 4. Andrej 17. mája 2004

  Miro Vesely: Vyborny clanok, mam len jednu pripomienku: Netusim, ako si prisiel na 150% zvacsenie kodovanim. 3 bajty binarnych dat sa zakoduju ako 4 bajty textu, a kazdych niekolko znakov pride novy riadok. Ako pocitam, tak pocitam, viac ako 135% mi nevychadza.

  noname: Najrozsirenejsi (daju sa najst aj ine superlativy) mailovy klient priamo zobrazi jpg prilohy v okne mailu, aj ked pride sprava v textovom tvare. Pri normalnych klientoch staci na prilohu ukazat a otvori sa v nejakom programe, podla konfiguracie.
  Ale ak sa mi otvori okno s pakovacom (alebo hlaska ze nemam napr. rar) tak ma odosielatel smolu. Museli by ma tie fotky velmi zaujimat aby som sa s tym dalej zaoberal.

 5. Miro Veselý 17. mája 2004

  Andrej: neviem to vyčísliť percentuálne, ono to dosť kolíše, niekedy je to viac, inokedy menej, aj podľa typu príloh. Ak JPG fotky, tak príklad s majlom s troma fotkami: majl veľkosti 2 mega (2 132 674) aj s hlavičkami má 1 a pol mega fotiek (1 553 365) a 2 kilá textu (2 279) a nejaké kilo hlavičiek.

 6. Andrej 17. mája 2004

  Jano: Ak niekto posle html mail na moju sukromnu adresu, dostane okamzite automaticky naspat linky ako http://www.expita.com/nomime.html
  http://www.georgedillon.com/web/html_email_is_evil.shtml
  http://www.nonhtmlmail.org/campaign.html
  http://members.ozemail.com.au/~bmcelroy/win/oeconfig.html

  V robote to nie je az take drasticke, tam html mazem potichu, s pouzitim http://www.linander.dk/stig/htmlzap.htm

 7. Andrej 17. mája 2004

  Miro: Velkost base64 encoding nemoze kolisat, to je preklad bitov podla presneho algoritmu. Ked od velkosti mailu co si napisal odcitame text a hlavicku, vychadza zvacsenie kodovanim na 137%, urcite nie 150%. Skor moze velkost spravy natiahnut nepredvidatelne html alternativa, byva niekde medzi 2 az 10(a viac) nasobkom textovej.

  Na tomto fore (o fotografovani a o fotkach) nema zmysel riesit detaily mailovania. Iba som chcel opravit malu technicku nepresnost v clanku.

 8. Miro Veselý 17. mája 2004

  Andrej: vďaka, nikdy som to neskúmal, ale ak to je vždy rovnaké, tak som opravil formulácie v článku, ďakujem za upozornenie. okometricky sa mi vždy videlo, že to puchne podľa dát viac, alebo menej…

 9. PetrM 17. mája 2004

  Miro,
  můžeš používat kódování Base64, pak má pravdu Andrej, nebo uuencode, pak máš pravdu ty.

 10. Andrej 17. mája 2004

  PetrM: Obidva algoritmy koduju rovnako (3 bajty do 4), lisia sa len pouzitymi znakmi.

 11. PetrM 17. mája 2004

  Andrej> Místo teoretických úvah jsem to zkusil. Posílal jsem stejný soubor JPG, 743 KB, žádný text ve zprávě, subject 2 ASCII znaky, v rámci jednoho a téhož serveru. Mail s uuencode vyrostl na 1,40%, s Base64 na 1,37% (1041 a 1018 KB, 1 KB = 1024 B). Hlavičky byly dlouhé 842 a 707 znaků.
  150% uuencode asi nvyrobí, ale proti Base 64 vyjde větší.
  A už toho nechme, jsme dost off topic.

 12. veronica 22. apríla 2009

  cafte vsetci…moze mi niekto skuseny povedat preco mi nejdu “davat” fotky na internet ako na priklad na znamu stranku azet.sk ??? ale tiez mi nejde ani posielanie prilohy…ked sme mali pocitac v oprave tak tam to skusali a islo to..preco to tu nejde??…moze to byt internetom alebo nieco take???? prosiiim…. :)) diikyx mooc

 13. Thomas 23. apríla 2009

  Veronica moze to byt cokolvek napriklad…velkost fotografie, kde mas email (napr velmi dlho zoznam mal obmedzedzenu prilohu tusim do 1MB), rozlisenie fotografie, pripadne ak fotis v RAW treba to hodit do JPEG pripadne bmp zalezi co to podporuje…napr nedavno som zistil, ze moze byt aj problem s prehliadacom zalezi aky pouzivas (napr slimbrowser a gmail nemozna kombinacia :D ak chces pridat prilohu nepojde ti to) internet by to nemal byt..akeho mas providera (poskytovatela internetu)? pripadne ak by ti chyba pretrvavala a npr neslo posielat cez ten email napis u koho mas email ci zoznam,post,gmail…. a konkretnu chybu co ti nejde

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: