Nočná prechádzka mestom
Článok píšem keď niekto v meste práve zapol predvianočný blázinec. Mesto je plné ľudí, ktorí sa chcú rýchlo zbaviť peňazí a ochotne nakupujú mnohonásobne predražené zbytočnosti, ktoré sa však v nočnej atmosfére môžu javiť nevyhnutnými.
Ako zachytiť takú atmosféru kompaktným aparátom?
Blesk neprichádza do úvahy. Aspoň vo väčšine prípadov nie.
Blesk má dosah niekoľko metrov, aj to v lepšom prípade. V tej chvíli vlastne fotografujeme tmu – pretože v nočnej fotografii spravidla bývajú objekty ďalej, než v dosahu blesku.
Podobne dopadnú pokusy o fotografovanie bleskom aj na koncertoch, či štadiónoch.
Bez blesku bude rovnaký záber o niečo menej anonymný.
Druhá možnosť je teda fotografovať bez blesku. Aj z ruky máte šancu udržať záber aspoň čiastočne ostrý.
Tí, čo majú fotoaparáty s elektronickou, alebo optickou stabilizáciou obrazu sa teraz, samozrejme, uškŕňajú – práve v takýchto situáciách im stabilizátor dáva do rúk vysokú pravdepodobnosť, že obrázky budú bezchybne ostré.
Je to nejaké tmavé…
Povie vám však možno na také fotografie známy.
Áno, zábery z nočného mesta tmavé dokonca byť musia. Ak chcete zachytiť atmosféru prítmia, fotka nemôže byť presvietená a letne čačaná. Nemôžete si na to zobrať blesk.
Nočný záber má zákonite tmavú oblohu a tmavú zem. Neosvetlení ľudia sú takmer v tme. Takáto fotografia sa síce neponáša na farby motýľov na jarnej lúke, ale zodpovedá tomu, čo sa dalo v skutočnosti vidieť v nočnej Bratislave.
Pokus o zapnutie blesku spôsobí, že automatika fotoaparátu sa spoľahne na umelé osvetlenie bleskom a exponuje málo. Keďže blesk nedosvieti, na zábere je tma, ktorá sa nepodobá ani na skutočnosť, ani na riadnu fotografiu.
"Zlepšiť" výkon blesku možno prepnutím ISO na najvyššiu citlivosť. Tak získame síce prejasnenejší obrázok, ale nezachytáva skutočnú atmosféru.
Pomalý blesk
Tí, čo čakáte, že sa teraz rozpíšem o režime blesku, pri ktorom sa blesk pokúsi exponovať správne a aj expozícia je dlhá, nespravím tak.
Výsledkom bývajú obrázky nie presvedčivej kvality. Udržať pomerne dlhú expozíciu býva neľahké. Navyše obrázky sú aj farebne nekonzistentné.
Príklad kombinácie bleskového svetla a svetla pôvodnej scény. Umelé svetlo na ulici vychádza zákonite príliš do žlta a postavy v popredí sú osvetlené príliš umelo.
Osobne som jednoznačne radšej za zábery, pri ktorých sú síce tváre mierne tajuplné, ale obrazová situácia zodpovedá tomu, čo bolo na scéne.
Pri týchto fotografiách je digitálny fotoaparát celkom neoceniteľný. Môžete nafotografovať dvadsať, tridsať záberov z jednej scény a aspoň jeden z nich sa podarí. A poriadne!
Navyše už pri fotografovaní vidíte, či má záber aspoň "šancu".
Už na LCD paneli vidíte, že expozíciu trvajúcu 4 sekundy sa fotografovať z ruky netreba ani pokúšať. Na druhej strane expozičné časy okolo pol sekundy prinesú niekedy veľmi zaujímavé výsledky, predovšetkým, ak z akcie vyrobíte sériu niekoľkých fotografií.
Niektoré postavy síce budú celkom pohybovo neostré, zato iné budú ostré takmer presne.
Takúto príjemnú fotografiu by ste s bleskom nezískali. Pohybová neostrosť zároveň vypovedá o tom, že dámy sa večer dobre cítili. Čo na tom, že niektorá tvár je neostrá? Na ďalšom zábere to bude naopak…
Záver
Ak budete v noci v meste, skúste fotografovať. Ak sa nevydarí, zmažete.
A vypnite blesk – možno si domov prinesiete pôsobivé fotografie so zachytenou atmosférou večernej prechádzky a s naznačením, ako sa pohybovali vaši blízki.
O niekoľko rokov možno oceníte, že máte zábery so skutočnou atmosférou, ktoré vám pripomenú tú chvíľu lepšie, ako chirurgicky ostré zábery v anonymnej tme.
Takýto hlboko zmrazený záber sa dá nafotografovať kdekoľvek a kedykoľvek…
…zato takýto – vlastne celkom nezaostrený – záber povie viac. Viem, nie je to nič na výstavu, ale v rodinnom albume poteší a pripomenie. Ak fotografujete rodinné obrázky, nedbajte na technické kvalitu. Ak sú obrázky kvalitné ľudsky, či pocitovo, sú výborné. Nech si profesionáli frflú.
A blesk? Ten si nechajte…
…na dôležitejšie veci… :-)
Peter 1. decembra 2004
Zhliadnuc posledny obrazok, zaraz som zabudol o com bol clanok pred nim. Tak toto som este nezazil – 20Sk za zachod???? V BA bola mena penazi, ci co? Inak, pekny clanok.
Miro Veselý 1. decembra 2004
Peter: Stovky ľudí na námestí, kde predávajú víno, rum, čaj, medovinu. Svojím spôsobom tomu rozumiem, že kaviarne nemajú záujem zmeniť sa na verejné wc. Na druhej strane námestia to je za 5 korún v múzeu :-)
Miro Komosný 1. decembra 2004
…hmm. Tá dhlšia expozícia s bleskom sa mne osobne celkom páči. Používam ju najmä v situácii, keď už neviem ako prinútiť môj kompakt, aby odfotil to, čo vidím ja a nie on. Jedná sa o kontrastné scény pri sviečkach a inom divokom osvetlení (zatmení). Je pravda, že zábery majú akúsi „inú“ farebnú atmosféru, ale skôr ich akceptujem ako výrazne čierne a biele plochy. Takže „SL-flash“ je podľa mňa celkom užitočný darček od výrobcu pre obyčajného užívateľa.
color 1. decembra 2004
..na tretej strane v „suchych“ WC pri byvalej Devin banke na Frantiskanskom namesti je to uplne zadarmo v anonymnej tme budky :)
PeterV 1. decembra 2004
Niekedy pomoze dlhsia expozicia so zapnutym bleskom, ktory sa da zaklonit alebo otocit. Vtedy su efektne zabery ak sa nahodou odrazi svetlo blesku od steny alebo koruny stromu. Treba vyskusat
Keku 1. decembra 2004
Suhlasim, ze fotky v tme su ovela krajsie bez blesku, s bleskom su odporne umele.
Uprimne, ale zasa nemam rad foto,kt. je len jedna velka cmuha. Mam rad, ked aspon staticke budovy a predmety su ostre a postavy rozmazane.
Feri 2. decembra 2004
Milý článok. A naozaj, tí čo majú stabilizátor obrazu sa uškŕňajú: napr.: Ja ;-)) (Ale, aby som nevzbudzoval závisť, tiež s ním nemôžem tancovať na diskotéke a zároveň fotiť.)
Páči sa mi, ako sú články okorenené humorom, to je dobre. (Pre Mira V.: Občas zase odfoť papúcha.)
Feri 2. decembra 2004
Vďaka. (To malo byť k aj k tomu papuchovi) Odklepol som to skor…
MAHO 2. decembra 2004
Uz som to pisal viackrat, ale opakovanie matka mudrosti :-)
Niekedy je blesk v „slow“ rezime VELMI dobra vec (casto ho v noci pouzivam)
BTW – ohladne „cudnej“ farebnosti – nie je velky problem zohnat farebny gel, resp. hocico „zltkave“ a priesvitne a dat to pred blesk – vtedy mozeme kludne ziskat blesk so svetlom s teplotou podobnou okolitemu svetlu (ziaroviek)… – toto este nemam, ale chcem to skusit
Miro A 2. decembra 2004
Pre MAHO: Aby ti potom ten blesk nezhorel, co myslis? Mal si pred nim niekedy prst?
Miro Veselý 2. decembra 2004
Feri: Papúch uť asi rok a pol tkvie vo voliére, a replikuje sa. Je priďaleko na fotenie :-(
Miro A: Tie žltkasté filtre sa naozaj používajú a nezvyknú horieť :-) aspoň to nehrozí pri bežnom kompakte, ktorý po pár fotkách robí pauzuy, lebo baterky sa potia
MAHO 2. decembra 2004
To Miro A:
Samozrejme, ze som mal pred bleskom prst (ma smerne cislo 42, takze to dost pali, samozrejme to bolo iba na otestovanie, raz som si s nim aj blyskol na plno do oci – aby som vedel, ako to posobi na ludi, co fotim :-) )
ale vychadzam z toho, ze taketo farebne filtre sa dodavaju napr. aj k profi blesku SB-800 pre Nikon priamo v baleni, takze poskodenie blesku myslim nehrozi…
Pietro 2. decembra 2004
Ako je to s optickym zoomom pri nocnych fotkach bez blesku ? Je lepsie pouzit zoom alebo nie ?
huugh 2. decembra 2004
pietro – mno, vetsina objektivu snizuje svetelnost pri delsim ohnisku, to za prve, za druhe, delsi ohnisko potrebuje kratsi casy aby nebyly fotky neostre! takze pokud mas stativ smele do toho :) jinak spis ne
Miro Veselý 2. decembra 2004
Pietro: presne, ako píše huugh. Dlhší zoom začína byť problém udržať, pri dlhom zoome dokonca môže nastať problém aj na labilnom statíve. Takže zoom v novi len v núdzi a fotiť veľa variant.
p.w. 2. decembra 2004
pri dlhých časoch fotím aj z ruky so samospúšťou. aparát sa nezatrasie pri stlačení spúšte a keď už pípanie avízuje blížiace sa exponovanie – zadržať dych. so samospúšťou exponujem aj zo statívu /takého maličkého/ aby sa nepreniesol záchvev stlačenia spúšte.
Miro A 3. decembra 2004
Pre p.w.: Tak ja taky rychly fotak nemam.
tomXX 6. decembra 2004
Miro, „papagaj sa replikuje“ ma proste zabilo :-)))
fuck 13. decembra 2004
ja blesk nepotrebujem lebo, mám nad hlavou dosť silnu svätožiaru.
Miro Veselý 13. decembra 2004
fuck: to nemusí byť zlý zdroj svetla, no asi bude trocha málo difúzne. Ozaj, akú má svätožiara farebnú teplotu? Neviem totiž, či je to umelé svetlo, alebo denné…
Andy 5. júla 2010
Caute. Chcem sa spytat da sa aj na kompakte (lumix TZ7) nejako nastavit dlzka-doba expozicie?