Ako fotografovať v hmle?

Dajte si budík na piatu hodinu ráno. Áno, toto nie je preklep. Hovorím o piatej hodine rannej. Keď budík zazvoní, otvorte jedno oko a skontrolujte, či vonku náhodou nie je hmla!

Ak áno, oplatí sa vám vstať tak skoro z teplej postele. Vezmite statív a fotoaparát.

Ak máte, oblečte si skafander, ak nemáte, aspoň sa poriadne naobliekajte. Pri fotení nie je asi nič horšie, ak vám je zima a namiesto nad kompozíciou rozmýšľate, kedy už budete v teple.

Aj tie najobyčajnejšie zábery v hmle vyzerajú celkom inak. Ak vás pri fotení nebodaj zastihne svitanie – dodá fotografiám zaujímavý modrý nádych.

Obrázky sú fotené fotoaparátom Olympus MJU 400, následne sú veľmi mierne upravené v editore, predovšetkým som zvýraznil farebnosť.

Nočný záber fotografovaný v režime „nočná scéna“. V tomto režime fotoaparáty exponujú dlhším časom, takže snímky sú jasnejšie. Často býva v tomto režime zapnutá aj redukcia šumu – to sa hodí.

Niektoré výjavy však vyjdú zaujímavo aj v bežnom režime „normal“. Tmavé miesta budú tmavšie a môžu zvýrazniť kontrast. To sa niekedy môže hodiť na zdôraznenie pocitu „osamelosti“, alebo „ticha“.

Zatiaľ čo svitanie voľným okom ešte skoro ani nevnímame, na fotografii pri použití dlhého času už fotky vyzerajú takmer, ako keby ste fotili za bieleho dňa. Kombináciou rôznych farebných vlastností svetiel budú fotky zaujímavo sfarbené.

Hmla dodá snímkam zaujímavú náladu. Nielenže sú vzdialené objekty menej výrazné – zaujímavé sú aj rôznofarebné svetelné fľaky, ktoré produkuje pouličné osvetlenie.

Ak skrátite expozíciu, dosiahnete „tajuplnejšie“ zábery, z ktorých priam ide zima.

Aj celkom bežný pohľad na ulicu je v takomto osvetlení zaujímavý.

Ako svitanie postupuje, pouličné svetlá sa vypínajú. Farebnosť nočných fotografií je preč a na obrázkoch zostáva sychravý chlad.

Mesto v hmle už nevyzerá tak atraktívne…

Na fotenie hmly by rozhodne bola lepšou návšteva lesa. Kontrast medzi predmetmi v popredí a zle viditeľnými objektmi z pozadia je veľmi zaujímavý.

Komentáre k článku: Ako fotografovať v hmle?

 1. Compa 9. januára 2004

  Nie je hmla ako hmla, napríklad ja už dosť dlho „zháňam“ prízemnú hmlu, bezvýsledne…:( lebo neviem aké podmienky musia byť aby bola. „Obyčajná hmla“ mi nepríde AŽ taká zaujmavá to že z fotiek ide zima je fajn ale taká prízemná hmla….aj aj

 2. corvus66 9. júna 2004

  to Autor:
  Je neodškriepiteľná pravda, že fotky v hmle sú najlepšie, ak v nej sú ešte nejaké zdroje svetla.
  Tip: Pekná hmla je skoro ráno aj na cintorínoch, či kalváriách. Kto má rád gotiku, nech sem tam za stromom/pomníkom/kaplnkou zapáli 1-10 sviečok.
  to Compa:
  Jar, alebo jeseň. Slnečné ráno po daždi, blízko les. V meste veru ťažko. Ale spomínam na jeden park… To je však už iná kapitola :-).
  Napr:
  Máj, 4:30, po večernom daždi. Slanské vrchy. 167KB.
  http://www.mojweb.sk/corvus66/fotka_2.jpg
  PS: Pardon za analog, na digi sa (aj vďaka tomuto webu) šetrí :-). Na fotopapieri to však vyzerá OK

 3. Miro Veselý 10. júna 2004

  corvus66: pekná hmlička :-) inšpiroval ste ma k tomu, že filmári často pred záberom mierne zadymujú scénu.

 4. kisko 3. októbra 2006

  ano, hmla je velice sympaticka slecna… nezabudnem na rana cestovania z brnenskych bohunic dolu do mesta a z kopca sa dalo vidiet mesto ponorene do hustej hnedastej hmly – uz snad aj smogu :D a z tohto mlieka/kakava trcali len hrad spielberg a veza petrovu… hned ako sa vratim zapolujem na tuto hmlu :D ..co sa tyka toho, posledne dni v noci sada hmla, ale este ani raz sa mi nepodari vyteperit sa z postele, davam si to ako zavazok do zajtrajsieho rana :)

  peace

 5. Puhi 9. novembra 2011

  presne v tomto okamihu je vonku hmla,že by som ju mohla krájať nožom…keďže mám malého synčeka,tak som len otvorila okno a urobila pár snímok…kenbyže môžem ísť von,hneď by som bola kreatívnejšia :)

Pridajte komentár: