Ako fotiť ohňostroj

Keď sa povie ohňostroj, každý fotograf sa pomrví a predstaví si, ako si z neho odnáša nejaký takýto obrázok:

8 sekúnd, F/14.

Ale nie je to tak jednoduché. Chce to prípravu a šťastie.

Statív

Bez statívu narazíte na ťažkosti. Ohňostroj si často chce pozrieť veľa ľudí, v tlačenici sa vám ťažko podarí nájsť si miesto, na ktorom by bol pokoj.

Statív vám miesto vynúti, ľudia akosi rešpektujú fotografa so statívom, hlavne, ak sa na svoje miesto postavíte aspoň 20 minút v predstihu.

Samozrejme, nezaškodí spraviť si cvičnú expozíciu, ale len aby ste zahnali dlhú chvíľu, pretože meranie expozície pred ohňostrojom vám bude nanič. Túto scénu som snímal 30 sekúnd pri clone 8, no počas ohňostroja som bežne fotografoval 2 až 8 sekúnd pri clone 11 a viac. Svetlá ohňostroju sú totiž len svetlice a teda svetelné zdroje, ktoré rozjasnia predtým tmavú scénu. Preto počas ohňostroja bude expozícia úplne iná, než tá, ktorú by ste si pripravili vopred.

Statív ešte raz

Rád by som zdôraznil statív ešte raz. Možno si vravíte, že nepožadujete dokonalú ostrosť pozadia a zaujíma vás len ohňostroj. A práve preň je statív nevyhnutný. Svetielka sa pohybujú po ladných krivkách – akékoľvek zakolísanie polohou fotoaparátu naruší ich tvar.

Nespoliehajte sa na stabilizátory. Potrebujete naozaj pevnú oporu.

Nastavenie bielej

Tu máte možnosť prepnúť buď na nastavenie bielej na denné svetlo, alebo ponechajte automatiku. Výsledok bude porovnateľný.

Clona, čas, citlivosť

Ak máte kompaktný prístroj bez možnosti manuálneho nastavenia, výsledky nebudú veľmi dobré.

Ostatní: Cloňte vysoko, citlivosť dajte na najnižšiu hodnotu, aká je dostupná. Tým znížite šum na minimum.

Expozičný čas určite až v akcii podľa výsledkov, ktoré uvidíte na LCD. Amatérsky ohňostroj bude asi vyžadovať dlhší expozičný čas, aby ste na jeden záber dostali viac rôznych svetlíc. Profesionálny ohňostroj býva dobre koordinovaný, takže často sa dá snímať aj časom niečo nad jednu sekundu a aj za taký krátky čas sa už "niečo stane".

Ohňostroj je motív s extrémnym dynamickým rozsahom.

Ľudia vľavo sú celkom v tme a ohňostroj je pri nízkej clone preexponovaný. Aby sa svetlice nestali dobiela prepálenými fľakmi, musíte cloniť asi na 8 až 11 pri citlivosti okolo 100 ISO. Niekedy ani taká clona nemusí stačiť. Napriek tomu, že svetlice boli rôznofarebné (to vidieť na vodnej hladine) na zábere sú beznádejne preexponované.

Vôbec sa nedá počítať s dlhšími časmi pri snímaní niektorých scén. Rovnako zle asi dopadnú aj pokusy zveriť snímanie automatike.

Ohňostroj sú hýbajúce sa bodky

…a nič iné. Pôsobí na diváka pohybom, priestorom a farbou. Na fotografii z pohybu zostáva iba statický záznam stopy. Preto je neľahké stanoviť expozičný čas.

Príliš krátky expozičný čas zmrazí letiace bodky tam, kde boli. 1/8 sekundy, clona F13.

Ešte raz osmina sekundy, ale pri clone 8.

Expozičný čas by teda mal zodpovedať len jednej "udalosti", napríklad vypusteniu…

…jednej strely. V tomto prípade stačila expozícia 1,6 sekundy.

Ešte raz 1,6 sekundy.

8 sekúnd. Pri dlhších expozičných časoch už potom záleží na šťastí a tom, ako prebieha ohňostroj. Niekedy sa kombinácie rôznych striel ideálne doplnia, inokedy vznikne príliš prehustená hra svetiel, ktorá nie je zaujímavá. A tak jedinou medicínkou, ktorá zaberá je fotografovať nepretržite a stále, čo sa dá, možno až naslepo. Iba ak máte…

Expozičný čas B

Niektoré prístroje majú aj expozičný čas Bulb. Vy určíte začiatok, aj koniec expozície. Tento režim je ideálny pre fotografovanie ohňostroju, pretože môžete začať expozíciu v čase, keď sa takmer nič nedeje a skončiť vo chvíli, keď sa už toho stalo dosť.

1,6 sekundy. Viete odhadnúť, že to, čo ste práve videli je akurát dosť na to, aby ste už expozíciu ukončili.

Ak expozíciu kontrolujete len nastaveným expozičným časom, napríklad 5 sekúnd (na obrázku), ľahko sa stane, že sa v tom čase na scéne nič vážnejšieho nestane. Po piatich sekundách fotoaparát ukončí expozíciu a začne odšumovať. A práve vtedy sa rozprsknú najkrajšie farby. (Zákonník schválnosti, paragraf 10, písmeno 1: Kto si myslí, že aparát bude exponovať vtedy, kedy sa to hodí fotografovi, potresce sa odňatím príležitosti fotografovať práve v žiadanej chvíli s odkladom na neurčito. :-)

2,5 sekundy.

2,5 sekundy.

Preto sa na fotografovanie pripravte vopred. Aj nervovo – radšej počítajte s tým, že sa vám nepodarí nafotografovať nič poriadne. Potom môžete byť len príjemne prekvapení.

Nájdite si vhodnú polohu.

Ak sa ohňostroj koná nad vodou, ideálne je vidieť vodnú hladinu. Odrazy od vody umocnia fotografie.

1,6 sekundy. Na tejto fotografii vidíte, aké babrácke miesto som si vybral ja. Prekryte rukou obrázok a uvidíte, že časť bez odleskov je nezaujímavá. S odleskami by bol výsledok efektnejší.

Pripravte sa na zimu, alebo komáre

Nič medzi tým normálne nepoznám, ale pri vode niekedy bývajú aj komáre aj zima. Takže bunda a repelent.

Počítajte s davom

Pri výbere polohy na fotografovanie myslite na to, že nebudete jediní, kto si bude ohňostroj chcieť pozrieť. Premyslite si, či vám na vybranom mieste nemôžu ľahko kopať do nôh statívu. Fotoaparát, čo čľupne do rieky máva aj po vytiahnutí veľmi zlú náladu.

A blesk? VYPNÚŤ!

Viem, kto fotografuje, vie, že nemá zmysel blikať vstavaným bleskom smerom na scénu vzdialenú kilometer, ktorá navyše vydáva vlastné svetlo. Ale nie každý je fotograf.

Kompaktné fotoaparáty keď vidia tmu, zapínajú blesk. Myslite na to a blesk nezabudnite vypnúť.

Inak nasnímate nič plné fľakov.

Držím vám palce pri snímaní ohňostroja.

Ten, na ktorom som pripravoval ilustrácie k tomuto článku sa konal v Bratislave 4. 9. 2005 pri príležitosti otvorenia mosta Apollo. Fotografované fotoaparátom Konica Minolta Dynax 5D, statív, ľavý breh Dunaja, takmer pod starým mostom.

Komentáre k článku: Ako fotiť ohňostroj

  1. quiker 1. januára 2011

    perfektny clanok, skoda ze som ho neprecital vcera… je 1.1.2011 a ja som sklamany nad hrbou fotiek ohnostroja… (a to som si kvoli tomu kupil dialkove na svojho canonika…) :( dal som prilis otvorenu clonu 5,6 a ckratke casy… zopar fotiek je aj celkom peknych ale samozrejme zabudol som na vyvazenie bielej…. (na blesk) skusim co s tym spravi fotoshop… a bol som prilis blizko…

  2. tomass55 12. januára 2011

    Paradoxne najviac sa mi páči tretia fotka od vrchu pri ktorej je ohňostroj preexponovaný. :)

Pridajte komentár: