Silvestrovský ohňostroj
Na Silvestra je spravidla ohňostroj, ktorý sa dá nafotografovať. Táto činnosť má niekoľko problémov, na ktoré je dobré myslieť už vopred.
Expozícia
Čas expozície nie je jednoduché stanoviť. Počas ohňostroju totiž je potrebná o niečo slabšia expozícia, ako pred ním – svetlice osvetlia domy a trocha aj oblohu – ak sú nízke mraky. Preto meranie expozície pred začiatkom ohňostroju môže byť len orientačnou hodnotou. Počítajte s tým, že počas ohňostroja bude svetlejšie.
Expozičný čas
Tu sa vopred ťažko dohodnúť na nejakej hodnote. Aj keď dosť fotoaparátov umožňuje snímať aj 30 sekúnd, tento čas bol dobrý skôr za socializmu, kedy jediné "svetlice" boli prskavky vyhadzované z balkónov. Dnes už ľudia prskavky takmer nehádžu.
Pri 30 sekundovom čase sa potom na mieste, kde častejšie strieľajú svetlice vytvorí pomerne nezaujímavá svetelná škvrna, ktorá ohňostroj veľmi nepripomína. Niekoľko výbuchov svetlíc sa totiž spoľahlivo zleje na nudnú škvrnu.
Ešte jedna ukážka pridlhého expozičného času.
Optimálny čas sa pohybuje v oblasti okolo 15 sekúnd.
Je to čas, za ktorý sa nejaká svetlica stihne rozprsknúť, prejsť celú dráhu a zhasnúť. Pri troche šťastia to trafíte – rýchlo letiace strely je vidieť, ak v momente, keď vidíte letiacu strelu stlačíte spúšť, máte šancu zaznamenať, čo ste plánovali.
Kompozícia
Tu sme v rukách náhody – nedá sa vedieť, aké miesta máte fotografovať. Nevieme, či, kedy a kde sa rozprskne svetlica.
Namierite na "celú oblohu" a všetko sa bude, ako natruc, odohrávať niekde bokom. O fľašu šampusu, že to najlepšie a najfarebnejšie bude vždy práve za fotoaparátom.
Inokedy vám do toho susedia budú hádzať svetlice.
Veľmi veľa obrázkov však zmárnite. Počas expozície nič. Potom aparát prestane snímať a začne obrázok odšumovať – vtedy sú na oblohe tie najfantastickejšie svetlice a možno priletí a postojí aj lietajúci tanier UFO. Akonáhle začnete fotiť, všetko stíchne.
Len občas sa podarí trafiť rozmer svetlice tak, aby primerane pokryl aspoň časť plochy obrazu.
Koľko obrázkov
Pri fotografovaní nemusíte byť veľmi úsporní. Pokojne nastavte vysokú kvalitu, veľa nenafotíte. A aj z toho, čo nafotíte veľa zmažete. Pri čase 15 sekúnd expozícia bude fotoaparát ďalších asi 15 sekúnd odšumovať a tak budete radi, ak za minútu spravíte 2 obrázky. Ohňostroj trvá tak 15 minút…
Zaostrenie
Ak máte, určite použite manuálne zaostrenie, pretože fotoaparát spravidla nedokáže zaostriť, ak jeho stred smeruje niekam na tmavú oblohu.
Záver
Bežné fotografie ohňostroja z okna spravidla nemajú žiadnu väčšiu hodnotu. Atmosféru prenesú skôr ťažko a preto je dobré pozerať sa na ne skôr ako na zaujímavé cvičenie, než dúfať v zázrak, že spravíte fotografiu, ktorá zaujme aj iných, než domácich. Z toho pohľadu to preto netreba s fotením veľmi ponáhľať a namiesto jedného obrázku si radšej štrngnite s blízkymi.
Feri 4. januára 2005
dosť pesimistický článok :-)
tiež som fotil, bez statívu, pri časoch okolo 0,5-2s. vzhľadom na faktor náhody kopa odpadu…
ešte by som pridal pár tipov:
– fotiť radšej na manuál (nastaviť clonu aj čas ručne podľa skúšobného snímku) – aby obloha nemala tendenciu byť šedá. tiež ISO držať nižšie.
– fotiť radšej na širšie ohnisko, tele využiť len ak viem, že tam a tam to bude prskať
– voľba stanoviska – nie každý býva v paneláku s výhľadom na otvorenú plochu, ja som mohol fotiť akurát tak cez strechy. to podtrhuje záver článku – radšej si pripiť, ako trhať partiu odbiehaním (lebo idem fotiť) :-)
Tomas 4. januára 2005
ja som fotil 1.5. a poviem vam uspesnost asi 1:50
Jozef 4. januára 2005
Videl som neuveriteľne pekné fotografie ohňostroja, škoda, že Vám ich nemôžem ukázať. Fotila ich moja dcéra na SONY DSC-V1. Jednak to bol veľkolepý ohňostroj – nie Silvestrovský a jednako sa jej veľmi darilo.
tark 4. januára 2005
Já jsem fotil Olympusem C-765 UZ… 6 sekund, F8.0, ISO 64… Fotky byly pěkný, ALE já jsem debil. Nekoupil jsem si totiž stativ a tak jsem si 31.12 udělal provizorní stativ z držáku na mikrofon.
takže se s tím děsně pohybovalo, fuj. ale tak dvě tři fotky se povedly: http://kanevinternetu.blacksuns.net/?itemid=136 – to je výřez a k tomu PF2005. ;)
tark 4. januára 2005
Jo, můj foťák neodšumuje… Neat Image je lepší. :o)
Roman 4. januára 2005
díky za článek, škoda že nevyšel dříve, jinak tady jsou odkazy na „trošku“ úspěšnější kolegy – trocha optimismu :-)
zařazeno 2.1.2005 – http://marvin.jinak.cz a http://minimag.cz/dupe
mis 5. januára 2005
Ja som fotil z Canonon a75 zo scenou ohnostroj a vsetky fotky su velmi dobre……….
Dano 5. januára 2005
Co to znamena, ze fotoaparat odsumuje?
Marvin 5. januára 2005
Diky Romane za „skoropochvalu“ :)). Jinak link primo na fotky je http://marvin.jinak.cz/index.php?p=76
to DANO: Odsumenim zrejme bylo mysleno to, co pouziva treba Canon; po delsi expozici je po stejnou dobu exponovano jeste jednou, se zavrenou zaverkou (aparat si „exponuje“ sum, a snimky jsou pak odecteny.
Miro Veselý 5. januára 2005
Dano: Dobrá téma na článok. Dík, idem to spísať.
Dano 5. januára 2005
Miro Vesely: Dakujem za clanok. Zaujimavost je, ze (ako som sa vzapati dozvedel) na mojom fotaku (Canon EOS300D) prebieha odsumovanie „on the fly“. Tzn. ze fotoaparat nemusi snimat naprazdno dalsi obrazok, ale algoritmus bezi na pozadi uz pocas samotnej expozicie obrazku. To je zaujimave. A vysledky su viac ako potesujuce. 30s expozicia s ISO100 je prakticky bez sumu.
motovydlo 6. januára 2005
A ako to je s fotenim bleskov a burky vo vseobecnosti? Skusal som raz takto fotit, ale este so starym Kievom… Z asi osmich fotiek sa jedna ako tak podarila. Akurat ze potom vytopilo polku dediny :-( po tej burke.
Miro Veselý 6. januára 2005
motovydlo: Vec náhody. Treba skúšať, v meste veľa búrok neužijeme, tak sa mi ťažko fotia príklady. Pri normálnom foťáku nie je problém – exponovať sa dá aj niekoľko minút, kým to neblysme. Digitál dáva na to tak 15 až 30 sekúnd, to musí byť silná a dlhá búrka, aby sa to stihlo – ideálne je do záberu dostať aj niekoľko zábleskov…
miko 14. januára 2005
Tiez som fotil s Canonom A75 v Bratislave, z budovy, s prednastavenym rezimom Fireworks (2 sekundy, plna clona, ISO auto) a kebyze som mohol byt blizse pri nich, boli by este krajsie. Tak aspon takto: http://mikosoft.yweb.sk/fireworks/
Jozef 25. januára 2005
Mne sa na fotenie bleskov a ohnostroja najviac osvecilo sekvencne fotenie, kedy je dost velka pravdepodobnost,ze sa podari odfotit niekolko peknych zaberov. Samozrejme DF musi zvladat sek.fotenie v rychlosti a aj v dostatocnej kvalite. Moj Canon S45 to zvlada celkom dobre.
Marki 26. apríla 2005
Ja mam dobre skusenosti so Sony DSC P-10, ktory ma specialny mod Fireworks. Podla vsetkeho v tomto mode hlavne da najvacsiu clonu a cas myslim ostava na maxime, teda 2 sekundy. A este asi uzamkne vyvazenie bielej, aby ho tie farby nemylili. Ale aj to je na ohnostroj dost. Jediny problem byva trafit tie 2 sekundy do casu ked je na oblohe nieco zaujimave :)
http://photos.marki-online.net/Z_okna/os-eu1.JPG
http://photos.marki-online.net/Z_okna/os1.jpg
http://photos.marki-online.net/Z_okna/os2.jpg
Adam+Gálik 27. decembra 2008
Mam fotak ktory ma max expoziciu 4 sec je mozne odfotit ohnostroj alebo blesky ?
philips 28. decembra 2008
je to mozne, ked dobre trafis