Otáčajte tvárou pri výreze

Pri príprave portrétu do preukazu je jednou z možností aj pootočenie tváre v smere alebo proti smeru chodu hodinových ručičiek.

Takým zásahom dosiahnete z jedinej fotografie viacero možných výsledkov.

Vec súvisí s neverbálnou komunikáciou.

Neverbálna komunikácia znamená komunikáciu bez slov, kedy sa gestom dá odovzdať informácia často plnohodnotného obsahu.

Pri smútku napríklad skloníme hlavu, sebevedomý človek ju zas drží vzpriamene. Namyslený má „nos hore“ – kto sa pozerá dohora, môže pôsobiť namyslene, hoc by bol aj skromný.

Na portrétnej fotografii sa takéto gestá dajú naznačiť.

Na šatách natočenie fotografie nevidieť, plecia v zábere nie sú a preto máte vo svojich rukách, akým dojmom chcete portrétovaných nechať pôsobiť.

Vychádzajme, napríklad, z tejto fotografie. Zbavíme ju pozadia a spravíme portrétny rozmer:

Napríklad takto. Náklon hlavy je na preukaz trochu dôverný, ako keby sa nám išla práve priateľsky prihovoriť. Taký sklon hlavy sa môže hodiť pre fotografiu na rodinné použitie. Menej už na pas.

Ak natočíte hlavu viac v smere chodu hodinových ručičiek, portrét získa ešte osobnejší, priateľskejší dojem. Niekedy môže vzbudiť pocit skromnosti. 

Točenie proti smeru chodu hodinových ručičiek zas začne portrétu dodávať oficiálnosť.

Týmto smerom môžete zdôrazniť sebavedomosť človeka a ak to preženiete, môže to pôsobiť, až ako keby portrétovaný bol namyslený.

Na každú fotografovanú osobu sa hodí trochu iný uhol natočenia, ale ak chcete dosiahnuť najlepší výsledok, nezaškodí to aspoň skúsiť…

Komentáre k článku: Otáčajte tvárou pri výreze

  1. PetrM 23. júna 2004

    Při přípravě fotky do průkazu se ale hlavně řiďte předpisy pro tu fotku. Nevím, jak na Slovensku, ale v Česku jsou vyvěšené na každém oddělení městského úřadu, které vydává občanské průkazy. Když si to přečtete, zjistíte, že na umělecké ztvárnění fotografovaného mnoho možností nezbývá. Je předepsaný směr pohledu, natočení hlavy, výška hlavy, barva pozadí, kontrast…

  2. Miro Veselý 23. júna 2004

    PetrM: predpisy sú jasné, ale rotácia už nasnímanej fotky je trochu iná vec. odohráva sa v pomerne malom rozsahu a pokojne sa to dá použiť aj na občiansky, bežne som to robieval keď som ešte robil fotky klasicky

  3. Jano 23. júna 2004

    poznamka: lepsie je pisat v smere, resp. proti smeru CHODU hodinovych ruciciek, lebo zvycajne rucicky smeruju vsade dookola :)

  4. Miro A 23. júna 2004

    Ja by som chcel nieco vediet o volbe vhodneho pozadia – pridaneho softwarovo v PC.

  5. Andrej 23. júna 2004

    Miro A: O pozadiach sa pise viac na http://www.digi-foto.sk/info/fotky-na-preukaz-podomacky

  6. Roman Korcek 23. júna 2004

    BTW: Na tej predposlednej fotke nevyzera byt hlava nejak natocena, skor vzpriamena, a z tej poslednej fotky mam pocit, ze je pootocena cela postava, nie len hlava…

    Roman

  7. Miro Veselý 23. júna 2004

    Roman Korcek: otáčal som práve len celú fotku, o tom je článok, ak to z neho nie je jasné, som babrák. Skúsim to reformulovať, vďaka za upozornenie.

  8. Roman Korcek 24. júna 2004

    Aaha… ja som to pochopil tak, ze fotena osoba ma natocit hlavu tak trochu nabok, nie ze to bude potom upravovane… OK, dik za vysvetlenie.

    Roman

  9. sue 24. júna 2004

    vdaka za nové info, to by ma tak skoro nenapadlo, ze pootocenie má taký znacný vplyv. Nech sa darí!

Pridajte komentár: