Makrofotografia – fotenie zblízka

Čím viac je aparát určený pre laikov, tým menej zblízka sa dá fotiť. Nie je to náhoda – fotenie z veľkej blízkosti je pomerne náročná vec. Preto si o ňom povieme len toľko, že tu je možnosť fotiť aj veľmi malé veci – mince, hmyz, kvety.

Prčo je makro náročné?

Pretože sa v ňom naraz stretávajú všetky možné problémy súvisiace s fotením. Hĺbka ostrosti je malá – neraz len niekoľko milimetrov. Svetla býva málo a pri veľkom zväčšení každý, aj minimálny pohyb aparátom, alebo foteného objektu zničí obrázok pohybovou neostrosťou. Často treba použiť statív, či dokúpiť špeciálnu lupu pred objektív. No a mať znalosti a prax. A to všetko rodinu fotografujúci občan väčšinou nemá.

Skúste si to…

Digitál ale fotí zadarmo. Nič vám preto nebráni v tom oprobovať to. Nepodarí sa – zmažete. Podarí – potešíte sa.

Ako na to?

Ak váš aparát odmieta fotiť zblízka, obalamuťte ho. Možno postačí, ak máte v rodine niekoho, kto má okuliare plusky. Ak pred objektív dáte silné okuliare, priblížite sa o pár centimetrov bližšie k bodu, ktorý sa ešte dá fotiť. Nestačí to? Zožeňte si lupu a dajte ju pred objektív. Tým sa dostanete až do blízkosti niekoľko centimetrov k fotenému objektu. Je to síce provizórium, ale ak sa makrofotografiou neživíte, postačí.

  Doleuvedené obrázky som fotil v makrorežime foťáku a tie veľké detaily vznikli s objektívom od starého aparátu Pentagon SIX (čo je vlastne len veľmi silná lupa) priloženým rukou pred objektív digitálneho aparátu. Fotenie je síce veľmi nepohodlné, ale funguje to.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Mravce, papajú jedík. Vľavo bežné makro, vpravo veľmi veľký detail. Všimnite si, že už zadné nohy mravca sú mimo rozsahu hĺbky ostrosti a teda sú neostré.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Mravce spinkajú a trávia jedík. Horný snímok je "menšie makro" – hĺbka ostrosti má niekoľko centimetrov – popredie je ostré. Spodný snímok je už veľmi masívne makro a hĺbka ostrosti má možno dva milimetre.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Pavúk sa napcháva larvou mole.

Áno, aj v kuchyni je čo fotiť.

Komentáre k článku: Makrofotografia – fotenie zblízka

 1. Vladislavc 24. januára 2004

  Skutocne najlepsie je to vyskusat, a okrem nafotenych krasnych drobnych kvetov zistite na obrazovke mnoho zaujimavych veci, ako vosky larvy od much a podobne.Krasne su serie fotografii, kvetov, od pociatku rozkvitu po koniec. Netreba sa bat, treba skusat a experimentovat.

 2. Tom 24. mája 2004

  No ten pavouk je odpornej .Fuj.

 3. Tomi 9. júla 2004

  Minule sme s kamošom skúšali fotiť lienku, ktorá mi ale behala po ruke-to bola sranda-kym sme ju odfotili potrebovali sme asi 3 minúty … :-)

 4. Zbigniew 31. augusta 2004

  Krasna strana :)

 5. MMx 1. septembra 2004

  Mravce spinkajú a trávia jedík. – Se fakt povedlo :-)

 6. Ján 2. septembra 2008

  Makro je narocne

Pridajte komentár: