Hĺbka ostrosti

Bežné kompaktné digitálne fotoaparáty majú veľkú hĺbku ostrosti. Vo väčšine prípadov nám teda zostane len konštatovať „zlatý veľký formát“ a spomínať na to, ako sme pri fotení na filmy s rozmerom políčka 6×9 centimetrov mali skôr takmer všetko neostré, často bola hĺbka ostrosti až príliš malá… Dnes je to naopak.

Objektív (alebo lupa) zobrazuje ostrý obraz len v jednom konkrétnom bode.

Ak ste ako deti pálili lupou mravce, týmto brutálnym spôsobom ste vlastne demonštrovali bod, na ktorý je zaostrené slnko.

Objekty premietnuté na plochu snímača teda nemusia byť vždy ostré.

Predstavme si, že chceme odfotiť takúto scénu. Fotoaparát je namierený na kvetináč a v pozadí vysedáva nejaká bytosť. Na čo zaostríte?

Ak na bytosť, kvetinky na fotke budú neostré.

Ak zaostríte na kvetiny, neostrý bude vzdialenejší objekt.

Oblasť, ktorá môže byť zaostrená, nie je veľká, ale je merateľná. Práve táto oblasť, ktorá je ostrá, sa volá hĺbkou ostrosti.

  • Malá hĺbka ostrosti znamená to, že oblasť v ktorej je obraz ostrý, je len veľmi malá, krátka. V tomto prípade by to znamenalo, že ostrý by bol len jeden kvet, druhý by už bol trocha neostrý, koniec stolíka by bol ešte viac neostrý…
  • Veľká hĺbka ostrosti zas znamená, že oblasť, ktorá sa dá odfotiť ostro, je veľká alebo veľmi veľká. Za určitých podmienok sa dá dosiahnuť, aby ostré boli aj kvetiny aj postava.

Veľká hĺbka ostrosti. Všetko je ostré.

Obraz „v hĺbke ostrosti“ však nie je ostrý naozaj

Ak by ste si namaľovali tento obrázok lupy ostrou ceruzkou, určite by ste si všimli, že bod skutočnej ostrosti môže byť len jeden. Aká teda hĺbka ostrosti, keď ostrý je len jeden bod? Presnejšie povedané nie bod, ale rovina v celkom presnej vzdialenosti od objektívu.

Odpoveď je jednoduchá – hĺbka ostrosti nie je optický jav. Hĺbka ostrosti je oblasť, v ktorej je obraz síce neostrý, ale tak málo neostrý, že na fotografii vyzerá, ako keby bol ostrý.

Snímač fotoaparátu nie je dokonalý a nerozlišuje dokonale. Práve vďaka tomu a vďaka nedokonalosti ľudského oka sa nám javí ostrým aj obraz, ktorý by prísne vedecky vzaté ostrý nebol.

Hĺbka ostrosti teda v skutočnosti znamená oblasť, v ktorej sa mierne neostrý obraz stále zobrazuje, ako keby bol ostrý. Či už vinou nekvality snímača, alebo preto, že fotku si nikto neprezerá pod mikroskopom. 

Čo sa dá akceptovať ako ostré a čo už je neostré?

Na to môže existovať mnoho kritérií. Ak napríklad dáte fotku na internet a predtým ju zmenšíte na maličký rozmer, stratí sa aj prípadná masívna neostrosť. A naopak – ak máte kvalitný fotoaparát a vyrábate veľkú zväčšeninu, nároky na ostrosť budú veľmi vysoké.

Aké má hĺbka ostrosti „parametre“?

Hĺbka ostrosti je oblasť ktorá nie je rozložená rovnako ďaleko od bodu presného zaostrenia. Ak by sa celá oblasť ostrosti rozdelila na tretiny, smerom k fotoaparátu by bola ostrá jedna tretina. Od bodu ostrosti smerom od fotoaparátu by boli ostré dve tretiny. Tak je oblasť hĺbky ostrosti rozložená vždy.

Preto ak chcete získať ostrú fotku postavy aj kvetináča, nezaostríte presne do stredu medzi objektmi, ale zhruba do prvej tretiny celej oblasti, ktorú chcete mať ostrú. V tomto prípade teda bližšie ku kvetinám.

Okrajové čiary znázorňujú oblasť hĺbky ostrosti, stredná čiara miesto, na ktoré treba zaostriť.

Miesto, na ktoré treba zaostriť sa dá aj vypočítať. Na lepších objektívoch je dokonca hĺbka ostrosti znázornená.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Pri clone 11 (spodná šípka) ukazuje mierka hĺbky ostrosti (okrajové šípky), že zaostrené bude v oblasti od zhruba 2 a trištvrte metra po sedem a pol metra. Objektív je z fotoaparátu na filmy rozmeru 6×6.

Čo ovplyvňuje hĺbku ostrosti?

V prvom rade je to clona. Ňou môžete regulovať, či váš fotoaparát bude mať v rovnakej situácii väčšiu alebo menšiu hĺbku ostrosti.

Prečo clona? Vyskúšajte si to doma.

Ak máte matnicu (matné sklo) spravte z nej jednu stenu v krabici od topánok. Na opačnej strane spravte špendlíkom dierku. Ak sa prikryjete aj so zadnou stranou krabice tmavou látkou tak, ako sa prikrývali fotografi pred mnohými rokmi, uvidíte obraz. Bude zobrazený hore nohami, ale bude tam obraz.

Tmavá látka sa používala preto, že obraz na matnici bol pomerne veľmi tmavý a v dennom svetle by nebolo nič vidieť.

Ak máte úplne tmavé záclony, môžete celkom zatemniť aj celú izbu. Ak potom cez okno vpustíte svetlo cez maličkú dierku, na stene sa vám premietne obraz z okna.

Dierka slúži ako najprimitívnejší objektív. A teraz pozor – čím bude dierka menšia, tým ostrejší obraz sa vám na stene premietne. (Aj tmavší.)

Práve tento princíp ovplyvňuje aj veľkosť hĺbky ostrosti pri fotení cez objektív. Čím menší je zväzok lúčov, tým menšia bude aj možná neostrosť.

Okrem clony ovplyvňuje hĺbku ostrosti vzdialenosť od objektívu. Čím bližší je predmet, ktorý fotografujete, tým masívnejšia je neostrosť a tým užšia je oblasť ostrosti.

Sony DSC - F717 - ilustračný obrázok.

Aj širokouhlý objektív, ktorý inak má veľkú hĺbku ostrosti, zobrazí v makrorozsahu pozadie neostré.

A naopak – osobu stojacu od vás napríklad dva metre zachytíte hravo ostrú tak, aby bol ostrý aj vzdialený hrad.

Tretí faktor, ktorý ovplyvňuje
hĺbku ostrosti je ohnisková vzdialenosť objektívu. Nejdem zachádzať do podrobností, tu stačí vedieť, že čím širokouhlejší objektív použijete, tým väčšia bude hĺbka ostrosti.

To znamená, že ak chcete mať ostré všetko, blízke, aj vzdialené predmety, odtiahnite zoom na čo najširokouhlejší obraz. Ak chcete malú hĺbku ostrosti, použite čo najsilnejší zoom.

Štvrtým faktorom, ktorý je v hre, no ovplyvňuje sa najťažšie je veľkosť snímača digitálneho fotoaparátu (alebo veľkosť filmového políčka). Tento parameter súvisí s ohniskovou vzdialenosťou objektívu. Čím väčší je rozmer zaznamenávaného obrázka, tým menšia je hĺbka ostrosti. Väčšina digitálnych fotoaparátov ma miniatúrny snímač, veľký niekoľko milimetrov.

Keďže profesionálni fotografi (a skúsenejší fotoamatéri tiež) radi používajú malú hĺbku ostrosti, výrobcov tlačia k výrobe čo najväčších snímacích čipov.

V rodinnej fotografii je však veľká hĺbka ostrosti výhodou! Máte vopred vyhraté, pretože viete, že nech spravíte čokoľvek, obrázok zrejme bude ostrý…

Ako sa hĺbka ostrosti dá využiť?

Keď fotografujete výjav v „strakatom“ prostredí, fotografovaný motív môže doslova zaniknúť.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Dve panie na rozbitom pozadí je lepšie snímať silným zoomom a s malou clonou.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Dosiahnete stav, kedy panie budú ostré, ale pozadie len naznačené. Vďaka tomu budú na obrázku výraznejšie.

Digitálny fotoaparát Olympus Camedia C740

Nezaostrené pozadie môže veľmi pomôcť práve pri portréte. Ak je všetko nezaostrené, donútite diváka, aby sa pozrel do očí na fotografii.

Čo robiť pre hĺbku ostrosti v praxi?

Dodržiavajte niektoré alebo všetky zásady:

  1. Minimálna clona – ak nemáte manuálne nastavenie, voľte režim priority času alebo režim pre športovú fotografiu. Fotoaparát otvorí clonu, aby čas bol čo najkratší.
  2. Maximálny optický zoom – foťte z väčšej vzdialenosti
  3. Objekt nech je k vám čo najbližšie, pozadie čo najďalej

Ako vyberať fotoaparát na čo najmenšiu hĺbku ostrosti?

  • Rozmer snímača nech je čo možno najväčší. V súčasnosti (2004) však snímače väčšiny prístrojov sú veľmi maličké a k rozmeru kinofilmu sa blíži len niekoľko najdrahších strojov.
  • Svetelnosť objektívu nech je čo najväčšia.
  • Zoom nech je čo najdlhší: s desaťnásobným zoomom sa dajú získať veľmi pôsobivé zábery s malou hĺbkou ostrosti.
  • Veľmi dobré je mať manuálne nastavenie expozície, aspoň clony…

A keď všetko zlyhá?

Hĺbka ostrosti sa dá simulovať aj retušérskymi technikami. Je to pomerne náročná úloha, ale ak niet inej cesty a svoju fotku chcete mať hĺbkovo rozostrenú, s niektorými motívmi uspejete. Tu je návod, ako sa dá simulovať hĺbka ostrosti.

Viac informácií o hĺbke ostrosti v Češtine: Na internete si môžete pozrieť ešte aj tieto články na tému hĺbky ostrosti:

Komentáre k článku: Hĺbka ostrosti

  1. goran 2. marca 2004

    Dakujem, konecne niekto zodpovedal na moje otazky, poviem uprimne, ze prave hlbka ostrosti a makro pouzivam najradsej, pravda je vsak taka, ze hlbku ostrosti som doteraz simuloval iba v editore (samozrejme, ak som nefotil makro ;-) Idem teda pozerat na parametre digifotakov, zatial vyhrava u mna CANON 300D. Ozaj, nechceli by ste do recenzii fotakov zaradit k odseku o funkcii „makro“ aj „hlbku ostrosti“? Ak ludia porovnavaju podla makra, mozno by im pomohol aj odsek o tomto – hned sa totiz v praxi dozvedia, co dosiahnu napr. od uplneho zaclonenia toho-ktoreho fotaku, ake je maximalne mozne a tak… Tot moja uvaha k veci. VDAKA ESTE RAZ!

  2. Miro Veselý 2. marca 2004

    No uvážim to s tými recenziami. Ešte neviem, ako na to. Nejaké nápady?

  3. goran 2. marca 2004

    :-) Napadla ma zabavna vec, mohli by ste to testovat s takym malym smetnym kosom (na Racku je takych zopar) v popredi a tymi malymi potravinami v pozadi. Fotilo by sa od kosa napr 1 meter, 3 metre, 10 metrov (pozor na cestu :-) a skumal by sa rozsah rozostrenia potravin (urcite je na nich aj nejaky napis, ktory sa bude dat skumat), alebo kosa (ten ma tiez svoju strukturu). Mohlo by sa to mozno zaradit aj do „detektora lzi“, kedze ste spominali, ze to, ako zvlada dany fotak tuto vec moze byt dolezitym udajom o clone, vzdialenostiach… Taky mix dolezitych funkcii v jednom univerzalnom teste by ukazal, ako jednotlive dolezite funkcie spolupracuju a neskor samozrejme u ktoreho fotaku najlepsie… ;o)

  4. goran 2. marca 2004

    upresnenie: Potraviny som myslel ako OBCHOD, nie napr. bravcove kare, paprika, chlieb a spol… (viac na dobre-jedlo.sk :-)))

  5. Miro Veselý 2. marca 2004

    Heh, pochopil som, občas v tých potravinách obraciam žalúdok, keď špinaví bezdomovci prehrabávajú rohlílky. Niečo vyhútam. Možno.

  6. drgi 3. marca 2004

    skvele obrazky :-), to si kreslil ty, miro?

  7. yarco 3. marca 2004

    Suhlasim s Drgim, obrazky su super.
    (Dost ma pobavila aj predstava, ako by tie obrazky vyzerali, keby som ich musel nakreslit ja:)

  8. Miro Veselý 3. marca 2004

    Ano, kreslil som to ja. Dík :-) S tabletom to ide ľahšie, ako s myšou…

  9. Digimaniak 3. marca 2004

    Mam otazku k praktickej aplikacii:
    Ako nastavit fotak aby bolo vsetko ostre, aby som mohol fotit bez zaostrovania ako s fixfokusom? Mam na mysli fotak, kde je mozne vestko nastavovat (napr. Canon A70). Napr. ak fotim v horsom svetle, alebo meniace sa objekty ked nie je cas aby sam zaostril alebo nechce ostrit. Skusal som zoom na minimum, clonu tak 5.6, manual focus na 1m, no neda sa povedat ze by bolo vsetko od metra do nekonecna ostre…

  10. Miro Veselý 3. marca 2004

    Ak výrobca v návode neuvádza tabuľku, skúste použiť tento online kalkulátor http://www.garageglamour.com/tips/depth.php alebo si stiahnite tento http://dfleming.ameranet.com/ kalkulátor

  11. mirec 8. marca 2004

    Zaujímalo by ma, či ovplyvňuje hĺbku ostrosti expozičný čas a do akej miery (pri rovnakých nastaveniach clony a ohniskovej vzdialenosti a rôznych časoch)..

  12. Miro Veselý 8. marca 2004

    Expozičný čas hĺbku ostrosti neovplyvňuje.
    Ale môžeme ním ovplyvniť clonu a až tak hĺbku ostrosti.

  13. Paul 23. októbra 2004

    Clanek nema chybu,ale trapi me jina vec.Kdo si to dovolil vas nutit,divat se na ty bezdomovce a obracet zaludek?Ktere zvire? :-))

  14. Miro A 8. marca 2005

    V kazdom clanku o clone a hlbke ostrosti nachadzam to iste: „Mensia clona=vacsia hlbka ostrosti a bodka“ a mysli sa tym pripad, ked fotim objekt v konstantnej vzdialenosti.
    A to mi akoze naco ma byt dobre-takato rada. Ked som 3m od frajerky a mam ju v kompozicii celu ale zda sa mi, ze podadie by malo byt viac rozostrene tak mozem 10x pritiahnut zoom a odfotit jej hlavu s rozostrenym pozadim? Super!
    Alebo ked som od nej 30m 10xZoom ale pozadie chcem ostrejsie, tak mozem odtiahnut na 1xZoom a budem mat miesto nej bodocku a pekne ostre pozadie?
    Ja chcem predsa vediet ci ju mam fotit z 3m 1xZoom alebo z 30m 10xZoom!

    Tak som sa teda pohral s kalkulatorom na http://www.garageglamour.com/tips/depth.php
    a zistil som, ze pri velkych clonach F2.8 je to skoro jedno, no pri malych F8.0 je hlbka ostrosti vacsia pri sirokom objektive a foteni z mensej vzdialenosti. Pocital som to ale len pre 35mm film.

  15. Miro Veselý 8. marca 2005

    Miro A: 2,8 je malá clona a naopak.
    Ak chcte mať rozostrené pozadie a ostrú frajerku, tak treba odcloniť a čím silnejší zoom bude, tým viac bude neostré pozadie.

  16. shinobi (ICQ 328139226) 8. marca 2005

    Miro A: lepsi online kalkulator hlbky ostrosti je na http://www.dofmaster.com/dofjs.html – tam sa da zvolit aj priamo model fotaku a pocita to pre jeho velkost chipu. Ono udaj 1x zoom alebo 10x zoom nema v praxi ziaden vyznam, skor by bodol udaj hodnot ohniskovych vzdialenosti, ktore su uvedene na objektive.

  17. Miro A 8. marca 2005

    shinobi: V mojom prispevku ma udaj 1xZoom,10xZoom postacujuci vyznam.

    Miro Vesely: To je zase ta rada, ktora mi nepomoze. Rada mala zniet „…a čím silnejší zoom bude aj napriek tomu, ze fotografovany objekt bude patricne dalej od objektivu, tým viac bude neostré pozadie, aj ked za urcitich dalsich podmienok to moze byt zanedbatelny rozdiel.“

  18. Miro Veselý 8. marca 2005

    Miro A: Nedá sa naslepo. Princíp a vzťahy medzi hĺbkou ostrosti sú popísané v článku, neviem, či to mám zopakovať ešte raz.

  19. Miro A 9. marca 2005

    Miro Vesely: Nie, neopakujte to, Miro. Ja som si to este raz precital, no nie je tam to, o com hovorim ja. No, vsak ja mam uz myslim jasno, tak to necham tak. A nemyslel som to nijak v zlom.

  20. Miro Veselý 9. marca 2005

    Jasné, že nie v zlom. Teraz zas ja neviem, čo som vynechal – rád to doplním.

  21. Lupo 30. decembra 2006

    _obrázky: nominácia č. 1 za „Polopatystický štýl“

  22. pivec 3. septembra 2010

    perfektna „recenzia“ uz mi je zase cosi o trosku jasnejsie a nemusim stale len skusat. vdaka

  23. Monika4 9. septembra 2010

    Ahoj Mirko,
    chcela by som sa spýtať, či by si mi vedel poradiť, kde na internete by som mohla zohnať bezplatne zmeny pozadia na fotografii. Fotím deti a ľudí a myslím tým niečo také nie gýčové, ale nežné, naivné…napr. doplniť nejakých motýlikov, kvietky, ak odfotím dieťa, zmením pozadie za ním napr. na nejakú peknú kvetovú tapetu alebo niečo podobné…Ďakujem za tip:-) Monika

  24. Miro Veselý 9. septembra 2010

    Monika to neviem. Ak je to pre osobnú potrebu tak v ktorejkoľvek fotobanke trebárs http://www.pbase.com/ ale na predaj by som siahol po platenej databanke, trebárs http://www.dreamstime.com/ no a ak rada fotíš rada, tak úplne najsam je nafotiť si to sama.

Pridajte komentár: