Osvetlenie miestnosti s monitorom

Najlepším osvetlením z pohľadu vernosti farieb je denné svetlo. S ním sú však problémy. Raz je ho málo, inokedy priveľa.

Pre posúdenie farieb však vždy používajte silné denné svetlo.

Posúdením farieb rozumiem to, že si prezeráte niečo „skutočné“ s obrazom na monitore.

Žiarovkové svetlo je žltočervené, deformuje farby dosť výrazne. Svetlo úsporných žiariviek je ešte horšie. Pri umelom osvetlení neodporúčam porovnávať fotky s obrazom na monitore, pretože budú vyzerať mizerne. A pritom môžu byť dobré.

Test: Vyskúšajte si to. Ak máte čas, spravte si v kvalitnom fotolaboratóriu fotku niektorého terča na kontrolu monitorov. To je čiernobiela fotka so sivými plochami. V kvalitnom laboratóriu by sivá mala byť na výslednej fotke takmer presne sivá. Ak si takú fotku pozriete na jasnom dennom svetle, každý vám na prvý pohľad povie, že je neutrálne sivá, bez nejakých farebných odtieňov.

Odneste si však tú fotku do miestnosti s umelým svetlom a spýtajte sa na farbu. Zistíte, že to už nie je tak jednoduché, bude sa vám zdať hnedá, alebo zelená. Nie veľmi, ale nebudete mať pocit, že je neutrálnej farby. Preto v laboratóriu nemá zmysel prezerať si fotky a „kontrolovať“ ich pred zaplatením vo svetle neóniek. Krivdili by sme im.

Aj pri práci s monitorom je ideálne, ak môžete byť v prirodzenom osvetlení, najlepšie dennom.

Pre profesionálov a náročných používateľov: Ak si to môžete dovoliť, investujte do osvetlenia svojho pracoviska. Existujú špeciálne svietidlá, ktoré svietia svetlom, ktoré simuluje denné svetlo.

Pre ostatných len varovanie: Pozor na umelé svetlo, deformuje farby.

Ako osvetliť pracovisko?

Dajte pozor, aby vám na monitor nedopadalo priveľa svetla – tvorilo by to „základ“ vášho obrazu.

Namiesto kvalitnej hlbokej tmy by ste videli sivú farbu vašej obrazovky osvetlenú slnkom a nie tmavé oblasti na fotke. Tak sa nedá pracovať.

Opatrne tiež s odleskami. Niektoré monitory majú lesklé sklo a môže sa v ňom odrážať celá miestnosť. To môže veľmi vyrušovať.

Ak ste v prostredí, kde sa leskom nevyhnete, zhotovte si z kartónovej krabice kryt pred monitor. Vyzerá to možno zle, ale kvalita obrazu vám bvude odmenou.

Aké silné svetlo?

Svetlo v miestnosti by vám malo byť príjemné. Nemalo by intenzitou konkurovať monitoru, ale nemalo by byť ani tak slabé, aby vás monitor príliš oslňoval.

Práca v miestnosti, do ktorej vniká denné svetlo – nie však priamo slnko – je vcelku veľmi optimálna, ak teda tú miestnosť nevidíte celú na monitore, ako odraz… :-)

Už ste maľovali?

Ak chcete mať pracovisko naozaj optimálne, maľovka by mala byť biela, alebo neutrálna. Žlté, či inak farebné steny môžu ovplyvniť farebné vnímanie.

Za ideál pre pracovisko na ktorom sa pracuje s farbou sa považujú tmavosivé steny. To už je ale skôr pre spestrenie.

Pozrite si aj tieto články: