Hardvérová kalibrácia monitoru
Zariadení na meranie monitorov je viac druhov a líšia sa od seba cenou a kvalitou. Na bežné domáce použitie sa, samozrejme, nejaké sondy kupovať neoplatí – sú to zariadenia drahšie, ako bežný monitor.
V menších štúdiách však už býva výhodné takéto zariadenie mať. Aj pokročilý fotoamatér môže využiť túto možnosť. Zmerať si monitor je jediná cesta k tomu, aby ste mali istotu, že farby na ňom zobrazené sú v poriadku.
Hardvérová kalibrácia však nie je všeliek – nepomôže vám, ak máte nekvalitný a prípadne aj starý monitor.
Meranie prebieha tak, že do počítača sa nainštaluje softvér.
Na monitor sa umiestni sonda.
Sonda má tvar myši, ale "na bruchu" má niečo, ako kameru. Merací prvok, ktorý vidí, aké svetlo vyžaruje monitor.
Program na kalibráciu ukazuje sonde rôzne farby a zisťuje, čo sonda "vidí". Keďže je známe, aké farby boli na monitor odoslané a aj to, ako by mali vyzerať, program na základe toho vie vyrátať, aké odchýlky produkuje monitor v zobrazení. Počas merania si program so sondou zistia aj to, aké najslabšie alebo naopak – aké najjasnejšie farby dokáže farby vie monitor vygenerovať. Na základe týchto meraní nakoniec vytvorí program ICC profil monitoru, ktorý upraví výstup počítača tak, aby výsledkom bola čo najvernejšia farebnosť.
Ešte jeden pokus odfotiť sondu aj s riadiacim programom.
Frekvencia meraní nemusí byť častá, ale jedno meranie nestačí navždy.
Predovšetkým CRT monitory s postupujúcim časom menia svoju farebnosť a preto sa odporúča ich pravidelná kontrola sondou. Ako často je to potrebné závisí na vážnosti úloh, ktoré sú na monitore vykonávané. Ak je to produkčný počítač, na ktorom sa retušuje napríklad farba pre tlač, kalibrácie treba čo najčastejšie. Pre bežné použitie stačí frekvencia meraní raz za štvrťrok a menej.
LCD monitory menia svoje parametre podstatne menej, preto pri nich stačí merania vykonávať oveľa zriedkavejšie.
Význam kalibrácie je veľmi veľký. Monitor spravidla svieti nejaké farby a fotka na ňom často vyzerá veľmi dobre.
Nemusíte si ani všimnúť, že niečo nie je v poriadku – na tomto obrázku simulujem zobrazenie na monitore, ktorý má veľmi tmavé podanie tmavých miest.
Kalibrácia zaistí, aby ste videli správne tmavé aj svetlé miesta obrázku. Ale čo s farbami? Na tomto obrázku simulujem mierne rozladené farby. Na prvý pohľad si to človek nemusí všimnúť.
Ale farby môžu vyzerať rôzne a pritom oko si na ne zvykne.
Ak ste na pochybách, či máte správne nastavený monitor a záleží vám na naozaj presnom nastavení, hardvérová sonda je jedinou cestou k pravdivému zobrazeniu.
Na domáce použitie stačia aj tipy na nastavenie monitoru, ktoré sú na tomto webe.
Okrem kúpy celého meracieho systému bolo možné siahnuť aj po službe, kedy ku vám príde pracovník, ktorý monitor odmeria a profil vytvorí. Momentálne nie je jasné či ju niekto robí. Pokiaľ takú službu potrebujete, hľadal by som kontakt v DTP štúdiách, alebo vo fóre forum.grafika.cz v sekcii správa farieb.
Doplnenie článku: pre náročné amatérske podmienky už v dnešnej dobe kalibrácia nie je tak dôležitá, ako v minulosti. Súčasné monitory majú už tak vysokú kvalitu, že ich pomocou kalibrácie prakticky takmer nezmeníte. Tento postup má zmysel len v profesionálnej praxi, kedy je nakalibrovaný celý reťazec.
sleeper 1. apríla 2004
Ako je to s beznymi LCD v sucasnosti (stredna trieda)? Dokazu zobrazit realne farby (s pomocou kalibracie napriklad tou sondou?)
Je mi jasne ze od uhla pohladu sa to meni ale berme to pri priamom pohlade. Tusim ste vy konkretne niekde spominali problemy s inrepretaciou farieb.
Miro Veselý 1. apríla 2004
Ja robím so strednou triedou celkom bez problémov. Dal som si to aj kalibrovať, ale keď porovnám zobrazenie bez a s ICC profilom, rozdiel je prakticky zanedbateľný. Na normalnu prácu je podľa mňa LCD celkom bez problémov, CRT by som už nechcel.
sleeper 1. apríla 2004
Pytal som sa preto lebo som videl rozdiel medzi IBM monitorom a IBM LCD a farby ma nenadchli. Hlavne boli uplne mimo a marilo sa mi ze ste niekde pisali nieco o problemoch intepretovat niektore farby LCD .
Mam zhruba predstavu ako doladit jas a kontrast (aj vdaka vasmu clanku :) ale s farbami to bude zlositejsie.
Miro Veselý 2. apríla 2004
sleeper: No ako kvalitne vie zobrazit LCD vsetky farby to by chcelo asi meranie. Ale urcite je obraz pozterizovanejsi, ako pri analogu. Na meracich obrazcoch to trochu vidiet. Mne to napriklad pri praci neprekaza, ale ak patrite k tym, co chcu v kvalite obrazu doraz, kupte si CRT od niektoreho renomovaneho vyrobcu (eizo, barco…) a budete s farbami urcite spokojny.
Teddy 4. apríla 2004
Tak ma napadlo, ze ked uz su tie specialne kalibracne sondy take drahe, co tak pouzit miesto nej nejaky kvalitnejsi dobre neutralne nastaveny digitalny fotoaparat? Povedzme ze si hodim na monitor farbu 128/128/128 (rgb), odfotim digitalom do tiffu (alebo este lepsie raw), otvorim obrazok v photoshope, zistim ze ta farba je na fotke reprezentovana ako 128/127/129, tak prislusne skorigujem icc-profil. Pravda, ani fotak neni neutralny, aj ten treba skalibrovat (a ked to vezmem do detailov, tak zrejme aj tu kalibracnu sondu nejako treba obcas nastavit, aj jej snimaci prvok moze trosku „ujst“).
BTW, u lcd je to farebne podanie trosku problematicke. Priemerne lcd-cko poda povedzme 95% farebnej skaly „v norme“ (do +/- 3% odchylky), ale zvysnych 5% farieb (typicky tmave tony, okolo ciernej) uz uleti viac, nezriedka aj o 20%. Dobre testy v tomto smere su na tom’s…
Miro Veselý 4. apríla 2004
Teddy, neviem si presne predstaviť, ako to meranie vykonávať aparátom. Už aj preto, že dynamický rozsah monitoru je väčší, než aparátu. Nejde len o naladenie farieb všeobecne, ale aj ich súlad v tmavýc, svetlejších, svetlých… odtieňoch. A aj o kontrolu, či farby vyzerajú tak, ako vyzerať majú.
Pali 24. septembra 2004
To meranie sondou ma tiez svoje pravidla na osvetlenie miestnosti?
Pretoze ak nieco prilozim na monitor, tak mi zboku cez sklo obrazovky prenika svetlo, ktore podla mna ovplyvni hodnoty.
Nemalo by sa to meranie teda robit v absolutnj tme?
Miro Veselý 24. septembra 2004
Pali: Nemuselo by na monitor svietiť slnko, inak v pohode. Samozrejme, tma bude lepšia, ale to sú už veci skôr na návod k sonde…
Rasťo 24. septembra 2008
Dobrý večer, zaujímalo by ma, či existuje nejaký návod na synchronizáciu podania farieb na monitore ( ja mám notebook ) a na reálnom výstupe z tlačiarne. Už ma nebaví experimentovať a ničiť farbu pri rôznych korekciách ( okrem toho, dosť ma to rozčuľuje, keď vidím výstup a ani zďaleka sa to nepodobá na to, čo vidím na monitore ). Tlačiareň mám EPSON STYLUS PHOTO RX500 ( 6 ks cartridge ). Každá rada drahá. Mimochodom ďakujem za tento naozaj vydarený server. Vidno, že kolega Veselý vie o čom píše.
Palik 6. októbra 2008
Mily Rasťo,
prave ten članok vyššie popisuje ako „synchronizovať farbu“. Aj keď to autor možno neuviedol ale hlavným zmyslom kalibrácie monitora a color managementu je to aby to, čo odfotím, resp. dostanem od klienta, bolo to čo vidím na monitore a potom aj to, čo nechám vytlačiť. Keďže existujú medzinárodne uznané farebné systémy pre tlačiarov a grafiku tak tie sondy vedia presne akú farbu majú na monitore hľadať a podľa toho nastavia monitor tak aby to čo je na ňom bolo reálne a teda vyzeralo rovnako pri tlači.
Jaro 18. októbra 2008
Hello. Linka na napisanie autorovi webu nefunguje. Please, napises mi o tej sluzbe na hw kalibraciu monitora ? Dik.
Stefan Kocis 7. októbra 2010
Ahoj, mam podobnu vec ako Jaro (nefunguje „napis autorovi“). Viem, ze je to uz stary clanok, ale ak by si mi poslal kontakt na niekoho, kto nam skalibruje monitory, tak by som ti bol vdacny.
Kazdopadne dik.
Miro Veselý 7. októbra 2010
Chlapi, vďaka za pripomenutie, hneď idem ten článok upraviť. Momentálne nikoho nepoznám, kto by to robil.