Osvetlenie počítačového pracoviska

Tento článok je na hranici medzi profesionálnymi požiadavkami a cenovou dostupnosťou riešenia. Vychádza z mojich dlhodobých skúseností s rôznymi druhmi osvetlenia pracoviska.

Na úvod by som rád veľmi zdôraznil fakt, že hovoríme o osvetľovacom telese určenom pre domáce a poloprofesionálne nasadenie. Je to cenovo relatívne veľmi dostupné riešenie a ak pracujete v profesionálnom štúdiu, možno máte k dispozícii oveľa drahšie a lepšie riešenia. Tento článok je určený skôr ako tip pre amatérskych fotografov a živnostníkov pracujúcim s farbou – malé DTP štúdiá, fotolaboratóriá… Proste pre tých, ktorí chcú dostať farby pod kontrolu a pritom nemajú desaťtisíce na zaplatenie svetelnej techniky techniky, ktorá vyhovie aj tým najprísnejším profesionálnym požiadavkám.

Možno v diskusii niektorí ohrniete nos nad týmto riešením, ale po polročnom testovaní tohto svietidla stojím za tým, čo napíšem.

Farby, svetlo a vnímanie

Nie je farba, ako farba – poviete si vo chvíli, keď zistíte, že dve na prvý pohľad celkom zhodné farby nie sú zhodné vždy. Stačí zobrať vzorkovník farieb a nájsť takmer totožnú vzorku s nejakou farbou.

Podkladová červená vo vyrezanom krúžku je prakticky totožná, ako vybraná farba zo vzorkovníka.

Príklad: Pripravujete nejaký materiál do tlače a zákazník si praje, aby niektoré farby (napríklad logo, farba obalu) boli celkom presne také, ako predloha. A ako predlohu vám dá iný, už vytlačený materiál. Vy zoberiete vzorkovník farieb a okamžite viete, aké číselné parametre má požadovaná farba.

Tieto parametre zadáte do počítača a dáte vytlačiť. Po pár dňoch z tlačiarne príde celý náklad. Zákazník ho od vás neprevezme, pretože červená vyšla o hodne tmavšia a do fialova. Ale prečo?

Pretože stačí zmeniť osvetlenie a niektoré farby sa zmenia a iné nie.

Rozličné svetlo zmení farebnosť farieb.

Osvetlite rovnaký vzorkovník a rovnakú podkladovú farbu napríklad bežným žiarivkovým svetlom a zistíte, že pomer vzájomná podobnosť farieb je stratená. Neplatí to, čo platilo, keď ste farby porovnávali na jasnom slnku.

Farebné spektrum

Nerovnakosť farieb pri rôznych druhoch osvetlenia má "na svedomí" rozličné spektrálne zloženie svetla.

Denné svetlo obsahuje bohato zastúpené vlnové dĺžky celého spektra farieb. Umelé svetlo však nie je tak bohatým a predovšetkým vyrovnaným zdrojom všetkých spektrálnych zložiek. Čím lacnejší zdroj svetla, tým nekvalitnejšie a nerovnomernejšie má zastúpenie jednotlivých vyžarovaných farieb spektra. Asi najhoršie na tom sú lacné úsporné žiarivky, ktoré vyžarujú len málo vlnových dĺžok a ešte aj tie v zlých pomeroch.

Ľudské oko však vidí farby len prostredníctvom troch farebných zložiek – podobne, ako digitálny fotoaparát. Farby vnímame tak, že ich skladáme z červenej, zelenej a modrej. V oku máme receptory citlivé len na tieto tri vlnové dĺžky.

Oko, aj fotoaparát z nich dokáže vykresať farebný obraz.

Ak však je spektrálne zloženie svetla nevhodné, zobrazenie farieb bude odlišné od toho, aké vidíme napríklad na dennom svetle.

Možno ste si aj vy všimli, že človek osvetlený žiarivkou má čudnú farbu pleti. Popolavá tvár, inokedy zelená, či chorobne bledá pleť – to sú typické sprievodné znaky osvetlenia týmto nekvalitným zdrojom svetla.

Na to, aby ste potme vôbec videli, je dobré akékoľvek svetlo. Aby ste však dlhodobo žili a pracovali v umelom osvetlení, lepšie je zvoliť si spektrálne kvalitnejšie osvetľovacie teleso, také, ktoré sa svojimi vlastnosťami čo najviac približuje svetlu dennému.

Úprimne ľutujem tých, ktorí musia celý deň byť vystavený svetlu nekvalitných žiariviek. Je veľa takých prevádzok a úradov. Také svetlo je pre človeka neprirodzené a prispieva k rýchlejšej vyčerpanosti. Ešte horšie to je, ak sa podobné osvetlenie použije pri počítačovom pracovisku, na ktorom sa pracuje s farebnou fotografiou, či grafikou. Pri zlom svetle nedá posúdiť, či farebná fotografia má vôbec správne farby.

Ostatne – vyskúšajte si to. Dajte si vyrobiť farebnú fotografiu s neutrálnou sivou plochou. Vo fotolaboratóriách mávajú často osvetlenie riešené lacnými žiarivkami. Z vašej sivej bude zelená, alebo hnedočervená, či hnedastá, no nepoviete, že tá fotka je farebne neutrálna. Potom, čo ju vynesiete pred laboratórium, na dennom svetle zistíte, že je možno dokonca celkom presne neutrálna… To je presná ukážka tohto javu v praxi. 

Denné svetlo

Optimálnym osvetlením pre človeka aj fotografovanie teda je svetlo denné. To však nemáme stále – už podvečer má príliš žlté zafarbenie a ťažko by sme pri zapadajúcom slnku posúdili farby.

Preto sa vyrábajú špeciálne svetelné zdroje, ktoré sa snažia denné svetlo viac, či menej úspešne simulovať.

Tie najdrahšie sú v tom pomerne úspešné, no ich cena je nereálna pre väčšinu z nás. Môžu si ich dovoliť profesionálne grafické štúdiá, či zubári (aby správne určili farbu umelých zubov) a iné, na presnej farebnosti závislé prevádzky.

Dostať však aj cenovo dostupné riešenia, ktoré pomerne úspešne simulujú denné svetlo. Cenovo sú porovnateľné s bežným osvetľovacím telesom, no majú lepšie vlastnosti, než bežné svietidlá v obchodoch s lustrami. Jedným z týchto produktov je

Light Box 5000

Osvetľovacie teleso Light Box má farebnú teplotu veľmi blízku dennému svetlu.

  • Dá sa použiť na pomerne presné posúdenie farieb porovnaním – nemusíte vyčkávať na denné svetlo.
  • Dá sa použiť, ako hlavné osvetlenie počítačového pracoviska, takže je možné zladiť farebnosť monitoru a osvetlenia pracovne. Vďaka tomu môžete porovnať farebnosť nielen na dvoch papierových predlohách, ale aj farebnosť medzi papierovou predlohou a monitorom.
  • Pri osvetlení pracoviska týmto osvetlením sa človek cíti príjemne a predovšetkým odpadajú sezónne vplyvy – ak ste citliví na počasie a mávate zlú náladu počas dažďa, či za tmavých zimných dní, čierna roleta a simulované denné svetlo vás týchto pocitov zbavia.
  • Pri počítači vydržíte dlhšie bez pocitov únavy, než by ste vydržali pri bežných osvetleniach.
  • Farebná teplota zodpovedá prednastavenému farebnému profilu pre nastavenie bielej určené pre fotografovanie v dennom svetle. Na rozdiel od tvrdenia výrobcu, že svetlo má farebnú teplotu 5 000K, merania niekoľkými fotoaparátmi signalizujú, že v skutočnosti svieti farebnou teplotou okolo 5 500K. Presný spektrofotometer však k dispozícii nemám.
  • V osvetlení týmto svietidlom nastaví správne bielu automatika každého fotoaparátu – zabudnite na klasické žltohnedé fotografie z umelého svetla… Jeho použitie sa preto hodí aj do domácnosti, ak radi a veľa fotografujete bez blesku.

Dá sa aj fotografovať

Aj keď tento svetelný zdroj nie je na fotografovanie zďaleka ideálny, dá sa použiť, ako medzistupeň medzi mizerným a profesionálnym svetelným parkom.

Je jasné, že zriadiť si domáci ateliér s profesionálne kvalitnými svetlami sa nedá bez investície závratných súm. Na bežnú fotografickú prácu však môžete použiť tieto osvetľovacie telesá a získate osvetlenie nasledujúcich vlastností:

  • Znáša sa s denným osvetlením – svetlá možno mie

    Komentáre k článku: Osvetlenie počítačového pracoviska

    1. Jeremy 3. mája 2005

      Ta dodavka ma riadne poplietla. (predstavil som si styri trubice v kartonovej krabici)
      (je to napisane stylom ako by bolo normalne ze mi k zakupenemu lustru pridu do bytu spravit elektroinstalaciu)

      Ak sa nemylim, malo tam byt napisane:

      dodava sa ako kompletne svietidlo, staci pripojit el. napajanie a je to…

    2. Miro Veselý 3. mája 2005

      No asi som to mal odfotiť. Je to svietidlo, ktoré treba primontovať napríklad na dstrop + treba vyrobiť káble.

    3. Palo 5. mája 2005

      Zdravim robim,v oblasti svetelnej techniky a strucne odporucam ziarivky (18,36,58W) typu 940 resp. 950 a 965 ktora sa v praxi na kontrolu farieb, nie su sice najl.cca 220-250 sk, ale ak potrebujete presne podanie farieb.

    4. Jozef 8. mája 2005

      K tej frekvencii 50Hz resp. 100Hz: vyrobcovia svetelnych zdrojov ponukaju aj tzv. elekktronické predradniky miesto klasickych tlmiviek. Taketo el. predradniky usmernia a potom „rozsekaju“ napajacie napatie s frekvenciou 20 a viac kHz, pricom aj startovanie je setrnejsie co predlzuje zivotnost vybojky. Vhodny typ ale treba overit nielen u dealerov. Cena el. predradnikov byva 1000 aj viac SK.
      Co sa tyka Palovho odporucania s pouzitim ziariviek (hoci aj 965 – naznacuje index podania farieb 0.96), som skeptik, lebo tieto parametre su dosahovane prevazne iba kvalitnymi trojpasmovymi luminoformi, kym vybojky simulujuce denne svetlo su plnene xenonovou zmesou co ziadny luminofor nenahradi.

    5. Squirrel 28. decembra 2006

      Dobry den. Obrazky k tomuto clanku sa nedaju nacitat. Mohli by ste to opravit? Rad by som videl tie rozdiely.

    6. Miro Veselý 28. decembra 2006

      Squirrel: ďakujem za upozornenie, už to funguje.

    Pridajte komentár: