Podstatné bokom!

Táto taktika je tak trochu vizuálnym klamaním diváka. Ak dáte najdôležitejší objekt nabok a prípadne nebude v zábere celý, mnohé si na fotke treba domyslieť. To je niekedy veľmi účinné.

Predstavme si, že ste ekologická úderka, ktorá objavila divokú skládku. Ako ju odfotíte?

Zamieriť, zaostriť a cvak.

Vznikne klasická fotka. Skládka nevyzerá veľmi zle, divák fotografie si v duchu povie, prečo fotograf radšej tých pár smetí radšej nekopol pod koberec.

Ak však skládku umiestnite nabok, na fotke to bude pôsobiť oveľa silnejšie. Skládka vyzerá byť oveľa väčšia. Skládka navyše drobným posunutím fotoaparátu dostáva naliehavosť, pretože ju postavíte do kontrastu s prostredím, v ktorom sa nachádza.

Podobný – niekedy účinnejší – efekt sa dá dosiahnuť formátovaním na výšku.

Skládka v strede. Nepresvedčivé. Takáto fotografia sa hodí na dokumentáciu, ale nikto sa nad skládkou nepozastaví.

Stačí však posunúť fotoaparát a do fotografie dostanete silný kontrast – čistý les verzus odpad. Neprirodzenosť situácie zdôrazňuje aj to, že svetlé objekty sú na spodnej časti záberu – fotka už len vďaka tomu pôsobí znepokojujúco, pretože tma normálne patrí dole

Paradoxne teda získate z malej skládky pocit veľkosti, ak z nej – uberiete.

Rovnako môžete zdanlivo zväčšiť mláku.

Mláka, ktorá je v zábere celá, má konkrétny tvar. Divák posúdi jej veľkosť.

Ak však mláka v zábere celá nie je, pôsobí väčším dojmom.

Záver

Pri fotografovaní je dobré vyhýbať sa takému fotografovaniu, kedy to, čo ste chceli zaznamenať, bude v strede záberu.

Vo fotografii platí paradox hodný zanesenia do Murphyho zákonníka:

Čím menej odfotíte, tým viac bude vyzerať, že toho je.

Komentáre k článku: Podstatné bokom!

 1. ado 15. júna 2004

  Vyborne. Tieto clanky typu „ako fotografovat“ sa mi pacia a doteraz mi chybali (co je vidno aj na mojich fotografiach).

 2. me 15. júna 2004

  Je to fakt, tieto clanky „ako fotografovat“ su skvele!Je to vidiet taktiez u mna. Nebude sa tu robit nejaka galeria fotografii?

 3. Elfo 15. júna 2004

  Clanok akurat, osobne ocenujem bezprostredny pristup k citatelovi: ziadne tvarenie sa na fotoexperta ktory pristupuje k citatelom ako ich fotoboh… prave naopak, Miro Vesely pise ludom do duse, coz je to najlepsie co sa nam, citatelom moze prihodit.
  No a k tej galerii: cim skor to bude, tym lepsie. Fest sa tesim na komentare mojich fotoz zo strany autora tohto servera a tak isto jeho citatelov =]

 4. Miro Veselý 15. júna 2004

  Elfo: komentovanie je, mimochodom, dosť háklivá vec. Na jednej strane môže posunúť dopredu, ale mnoho ľudí môže kritika úplne znechutiť a prestanú fotiť úplne. Preto sa hodnoteniu fotiek (občas niekto pošle majlom) vyhýbam. Myslím, že to by chcelo skôr intenzívnejší kurz, kde sa hodnotí v interakcii – písomné formulácie sú pomalé. Ideálne je jedna téma, niekoľko fotografov… Možno niečo také beží ako kurz, malo by zmysel sa prihlásiť…

 5. me 15. júna 2004

  to Miro Vesely: tak teda dufam, ze sa podari coskoro nazbierat potrebne financie na taketo radovanky a coskoro sa budeme moct prehrabavat aj v galerii:-) v tomto prajem vela stastia, osobne si myslim, ze tento server je jeden z naj co sa tyka digi-foto, preto drzim palce!

 6. corvus66 15. júna 2004

  Off Topic: Konečne som sa dožil. Som asi dvojhodinovým vlastníkom Oly C-745 Ultra Zoom.
  Týmto ďakujem MV za skvelé články a nenásilné rady, z ktorých si človek vie spraviť prehľad a svojimi otázkami dohnať do smútku aj obsluhu v predajni :-). Dúfam, že Vám (MV) to vydrží, a aj keď už nebudem dopodrobna študovať recenzie, verím, že Vám vydrží invencia a nezávislosť, ktorú tento web má. A teraz ma na pár dní ospravedlnťe. Idem do parku fotiť Škorce. Už majú mladé… :-)

 7. Miro Veselý 16. júna 2004

  corvus66: vtáčiky? kde to fotíte a ako? aj mňa by to zaujímalo ísť si skúsiť.
  Inak vďaka za slová uznania.

 8. PHa 17. júna 2004

  corvus66: Ad. Off Topic: Pls, aké sú parametre C-745? Vycjádza z C-740? Ako sa líši? (ani na olympus.com som to nenašiel :-( )
  Vďaka.

 9. Miro Veselý 18. júna 2004

  PHa: tu je to offtopic. mrknite na stránky olympus.cz sú tam parametre.

 10. KILL BILL 24. augusta 2004

  Možnože keby sa tie smeti fotili nie pohladom postaveneho fotografa,ale učupeného,bolo by to ešte lepšie.Smeti by nadobudli vačší rozmer…
  Ináč ja si myslím že kritika naučí človeka fotiť lepšie,mne sa páči ked mi kritizujú fotky,pretože ma to pohána dopredu a potom robím lepšie,kto to chce po kritike hned zabaliť,šak nech zabalí,fotenie neni pre nervákov…..

 11. bossorko 6. apríla 2008

  …treba vsak rozlisovat ucel fotografie !!! Fotim ako umelec (vtedy su horeuvedene rady naozaj potrebne ) alebo je to moje povolanie a mne ide o konkretnu vec cize uz skor spomenuty termin “dokumentacia“…fotit auto pre casopis,mrtvolu pre ucely vysetrovania ci nejaku vec za ucelom predaja atd. Ak mi ide o zachovanie podstaty objektu ( detail,polohu v prostredi,velkost…) nemozem sa preto zameriavat na krasu…

Pridajte komentár: