Sivé škály
Samozrejme, v bežnej rodinnej fotografii sa s nimi nestretávame – ani na to nie je dôvod. Ak vás však fotografovanie zaujíma vážnejšie, často sa vám taká sivá škála bude veľmi hodiť.
Sivá škála TS28. Na jednej strane je biela farba, na druhej strane čierna.
Sivé škály sú vytlačené špeciálnou technológiou tak, aby sivá farba bola presne sivá a to sa overuje pomocou denzitografických meraní. Spolu s takouto škálou dostanete aj presné dáta, takže kalibrácia pri retuši môže byť celkom presná.
Príklady využitia
Ak si odfotíte záber pri mori, samozrejme na prvý pohľad uvidíte, či je odfotený dobre. A aj keby boli v tonalite nejaké drobné odchýlky, nikoho to asi trápiť nebude. Bežné fotky, kde je silný kontrast sa fotia ľahko, ale určiť správnu tonalitu napríklad grafiky, to už chce mať niečo, o čo sa môžete oprieť.
Ak niekde v zábere budete mať umiestnenú sivú škálu, pri spracovaní obrázku dokážete okamžite a celkom presne určiť, ako je obrázok odfotografovaný.
Sivé škály využijete vždy, keď fotografujete predmety, u ktorých si chcete byť istí, že sú na fotke zobrazené naozaj korektne.
Ak fotíte napríklad výrobok do katalógu, vďaka sivej škále môžete rýchlo a presne nastaviť správnu tmavosť fotografie. Predstavte si situáciu, že nafotíte desiatky výrobkov pre katalóg, alebo na web. Potom si sadnete k retušovaciemu programu a ostanete neistí. Výrobky sú už preč a vy si nepamätáte presnú farbu obalu na pero.
Bola svetlosivá?
Alebo čierna?
Ak v zábere máte niekde celkom naboku aj sivú škálu, viete presne, ako máte obrázok upraviť, aby charakter výrobku čo najviac zodpovedal skutočnosti.
Iný príklad.
Pri fotografovaní obrazov je bez takejto pomôcky prakticky celkom nemožné určiť správnyvýsledok.
Je to nočná krajinka? Mesiac, ktorý svieti cez oblaky?
Alebo je to západ slnka?
Či niečo medzi tým?
Ak máte s obrázkom odfotenú sivú škálu, veľmi rýchlo sa dopracujete k tomu, ako nastaviť retušovací program.
Z najtmavšej spravíte takmer čiernu, z najsvetlejšej takmer bielu a vaša fotka je už veľmi blízko skutočnej tonalite obrazu – nemusíte ho ani vidieť.
Ak potrebujete ísť s presnosťou nastavenia ešte bližšie k originálu, môžete nastaviť aj presné hodnoty stredných oblastí.
Na ukážku som na obrázku k sivej škále odfotenej s obrazom umelo vložil aj sivú škálu s hodnotami, ako by približne mala vyzerať.
Ak nastavíte správne čierny a biely bod, obrázok je niekedy stále tmavší, ako by mal byť. Spodná, správna sivá stupnica je svetlejšia.
Po korekcii – teraz sú farby dosť blízko originálnej predlohe aj v oblasti strednej tonality.
Príklad chyby: Tmavšie oblasti sú správne, svetlejšie oblasti sú tmavšie, než by mali byť.
Opačná situácia – pri lacnejších digitálnych fotoaparátoch veľmi bežná: tmavé miesta sú tmavšie, než by mali byť.
Vďaka sivej stupnici teda nielen správne nastavíte fotku, ale jediným pohľadom zistíte, či je fotografia vôbec v poriadku – či nie je preexponovaná, alebo podexponovaná. Ak je odfotená zle, oplatí sa ju ihneď odfotiť ešte raz – ak sa dá.
Môžete sa síce pozerať vo fotoaparáte na histogram, ten však pri reprodukciách nie vždy pomôže.
Obrázok je veľmi podexponovaný, hoc histogram vyzeral dobre. Vidno to na prvý pohľad a bude jednoduchšie obrázok znova nafotiť.
Ak fotografujete reprodukcie, žiadna automatická funkcia v editore vás k správnej farebnosti nikdy nedostane. Inak, ako meraním sa totiž presná tonalita nedá získať.
Lacná alternatíva?
Sivá stupnica, ktorá umožní seriózne výsledky sa nedá vyrobiť lacno, ani „na kolene“. Ak sa však chcete len trochu pobaviť, alebo trochu si to vyskúšať, môžete.
Na veľmi orientačné použitie poslúži aj sivá škála vytlačená ofsetovou tlačou. Nie je síce tak presná, ale ne bežné použitie môže vyhovovať. Dôležité je, že jej cena je podstatne nižšia.
Možno by sa dali použiť aj výtlačky bežnej bublinkovej fototlačiarne, ale tieto tlačiarne málokedy vytlačia sivú, ako sivú. Väčšinou má nejaký farebný nádych.
Mohli by ste si dať takú stupnicu vytlačiť aj fotocestou, papier sa však veľmi leskne a niektoré laboratóriá do sivej primiešajú farebný závoj.
Alternatíva zadarmo?
Hádam len zobrať do ruky vodové farby a sivú stupnicu si namaľovať. Na hrubý odhad by to stačiť mohlo.
Pokus vás nič nestojí – vyskúšajte si to. Nič vám nebráni neskôr – ak sa vám to osvedčí – kúpiť si poriadny, profesionálne vyrobený terč. A naopak – ak si to chcete iba vyskúšať, nemá zmysel zbytočne platiť.
Kde sa to dá kúpiť?
Sivá tabuľka 6 × 20 centimetrov stojí 420.- Kč. Patrí k tomu najpresnejšiemu, čo môžete na meranie sivej stupnice použiť. Hodnoty sivých stupňov sú presne zmerané a na výsledky sa preto môžete spoľahnúť.
Ak by ste o tieto meracie pomôcky mali záujem aj na Slovensku, zariadime ich dovoz. Potrebujeme však vedieť, či máte o nákup vôbec záujem.
miso 14. septembra 2004
mal by som zaujem prave o takuto Sivu Tabulku (6×20 cm, 420,- SK). Da sa to u Vas uz kupit?
D.
Miro Veselý 16. septembra 2004
miso: je o ne zatiaľ tak malý záujem, že si nemôžem dovoliť kúpiť „na sklad“ od veľkopredajcu a potom ich rok predávať. Ak sa nájde viac záujemcov, môžeme sa dohodnúť… Alebo niekto, kto to zainvestuje a potom bude predávať.
Srnka 11. februára 2005
Aj ja by som mala zaujem prave o taku tabulku…..
Miro Veselý 11. februára 2005
U nás to predáva megafoto.sk, pokiaľ viem.
vb 1. augusta 2009
zdravim, som zaciatocnik, cize taka bude aj moja otazka:
je mozne mat vo fotaku pri fotke informaciu o sivej skale? akoze tato tabulka je len vo fyzickej podobe alebo aj digitalnej?
moja idealna predstava je ze mat defaultne vo fotaku sivu skalu pri kazdej foto a k tomu este druhu sivu skalu – ktora by odrazala presnu skalu fotografie. keby to bolo hned vedla obrazka, tieto dve skaly – prva korespondujuca s obrazkom(ktora je teda nespravna, ale odraza realnu skalu obrazku) a druha spravna, tak by to bolo super, hned by som vedela jak je na tom moja foto. nebolo by to super?
ak teda je ta tabulka len vo fyzickej podobe, resp. digitalnej ale napriklad az v pocitaci, tak potom povazujte moju otazku za bezpredmetnu.
premyslam ze naco mi je siva skala AZ v grafickom programe, ked uz sedim doma a som uz z miesta fotenia davno prec a nemozem to uz nafotit inak.
dakujem
Matos 2. augusta 2009
vb ahoj,
Kazda snimka je fotena v relativne inych svetelnych podmienkach.
Manualne vyvazenie bielej farby vo fotoaparate pomocou sivej tabulky, alebo skaly je softverovy posun „teploty“ svetla priamo vo fotoaparate. Pokial by sa ti s tym chcelo experimentovat a mas na fotaku moznost vyvazit si bielu farbu pomocou teploty bielej farby (udava sa v K – kelvinoch), tak by sa ti vyvazenie bielej mohlo po niekolkych (niekolko-sto, mozno az tisic) zaberoch vyvazit k vlastnej spokojnosti.
18% siva sa pouziva preto, ze fotak sa snazi z kazdeho kontrastu spravit vyvazenejsi pomer.
Preto si treba pri kazdom foteni zvykne vyfotografovat 18% siva tabulka pred fotenim a vyvazit bielu pomocou tohoto zaberu. Ked si ju raz vyvazis, tak pocas fotenia v identickom svetelnom prostredi by ti toto nastavenie vyvazenia bielej malo stacit. Peknym prikladom je fotenie koncertu vaznej hudby. Ak budes mat sancu, tak si pred fotenim vybehni na podium, alebo tesne pod podium, poloz si sedu tabulku na zem a odfot ju tak, aby si si ju nezatienil. Vyvaz si bielu podla tejto snimky. Toto nastavenie by ti malo stacit na cely koncert, pokial nebudes fotit ludi v publiku :-)
Jedna zaujimavost. Ak odfotis ludsku pokozku v CB mode, tak by si mal dostat priblizne 18% sedu :-)
Matos
vb 8. augusta 2009
dakujem Matos :)
Tomas 4. marca 2012
Dobry den,
mam zaujem o sivu tabulku. Je moznost ju este ziskat.
Tomas