Nastavenie bielej – manuálne

Možnosť manuálneho nastavenia bielej je veľmi dôležitou vecou. Umožní vám v extrémnych situáciách nastaviť fotoaparát lepšie, ako bez nastavenia, alebo s použitím prednastavených hodnôt pre umelé, či denné svetlo.

Aké nastavenie odporúčam?

Automatické. Ak výsledky nie sú v poriadku, potom nastavte bielu manuálne.

Kedy sa oplatí zmeniť nastavenie?

Keď výsledky v automatickom režime nie sú v poriadku.

Význam, vlastnosti funkcie

Nastavenie bielej je jeden z najdôležitejších parametrov. Fotoaparát ho spravidla vie nastaviť správne aj automaticky a manuálne nastavenie nemá zmysel. No sú situácie, kedy potrebujete nastaviť bielu ručne.

  • Typicky je to vhodné v prostredí, kedy sa fotografujú scény, ktoré by automatika nevyhodnotila správne. Napríklad koncert s často zmenenými farbami svetla. (Tu sa neraz z výhodou dajú využiť továrensky prednastavené profily).
  • Pre vytvorenie nálady. Zámerne môžete nastaviť bielu podľa nejakej farby a dosiahnuť tak tónovanie výslednej fotky. Tieto experimenty však neodporúčam. Ak sa vám nepodaria, máte zničené fotky. Lepšie výsledky dosiahnete z normálnej fotografie vo fotoeditore.

Vplyv tejto funkcie na fotografie

Zásadný.  Zle nastavená biela znamená farebne zlé fotky.

Možnosť dodatočného odstránenia zle nastavenej funkcie v počítači

Vážnejšie chyby nastavenia bielej nie je možné retušou napraviť. Malé áno, veľmi účinne.

Oplatí sa zmeniť továrenské nastavenie?

Väčšinou len v kritických situáciách a pri extrémnych motívoch fotografie. Vyžaduje skúsenosť. Podrobnosti v článku vyváženie bielej.

Pridajte komentár: