Citlivosť

Citlivosť je podobná, ako poznáte z filmovej fotografie – film je svetlocitlivý. Dohodli sa určité normy, ktoré hovoria o tom, aký má citlivosť vzťah ku nastaveniu fotoaparátu.

Aké nastavenie odporúčam?

Vždy najnižšie možné číslo, ak situácia nežiada iné nastavenia.

Kedy sa oplatí zmeniť nastavenie?

Okamžite po kúpe fotoaparátu prepnite ISO na najnižšie číslo. Býva to 100 ISO, niekedy menej – napríklad 50.

Význam, vlastnosti funkcie

Citlivosť je parameter, ktorým určujete kompromis medzi zrnitosťou obrázkov a možnosťou fotiť čo najkratším expozičným časom (či vyššou clonou).

Nízka citlivosť dáva obrázky s minimálnym, alebo žiadnym obrazovým šumom, zrnitosťou. Žiaľ, vyžaduje viac svetla – dlhší expozičný čas, alebo menej cloniť. To v praxi nie je problém cez deň. No večer už je svetla veľmi málo. Vtedy sa expozičný čas pri nízkom ISO dostáva napríklad na štvrtinu sekundy. To je dlhý čas a vzniká ľahko pohybová neostrosť. Potom sa oplatí zvýšiť citlivosť napríklad na 800 a viac ISO. Tým skrátite expozičný čas na prijateľné hodnoty, žiaľ, zároveň vzrastie aj šum na fotografii. (Mimochodom, klesne aj celková kvalita záberu, často ostrosť, farebnosť, kontrast. Mrzutá záležitosť. A tak musíte nájsť kompromis, čo sa ešte dá udržať v rukách.

Vplyv tejto funkcie na fotografie

Popísaný vyššie. Na výsledných obrázkoch je s nízkym ISO málo šumu, sú technicky lepšie. Preto sa vám oplatí spraviť pár testov pre všetky citlivosti aby ste vedeli, ako vyzerajú fotky pri rôznych nastaveniach citlivosti.

Možnosť dodatočného odstránenia zle nastavenej funkcie v počítači

Malá. Šum sa síce dá potlačiť, ale nezvýši to kvalitu fotografie na takú úroveň, ako keby bola snímaná bez šumu.

Oplatí sa zmeniť továrenské nastavenie?

Áno. Zamedzíte fotoaparátu, aby svojvoľne v prítmí zvyšoval citlivosť. Pozor však – nízka citlivosť často prezradí, že vstavaný blesk fotoaparátu podáva malý výkon. Bežne dosvieti len niečo cez meter, vzdialenejšie objekty sú tmavé. V takom prípade zvýšte citlivosť na 200 ISO. Tu býva šum ešte znesiteľný a rozšíri to rozsah blesku.

Komentáre k článku: Citlivosť

  1. kubo888 5. apríla 2010

    noo nemyslim si ze ISO treba hned nastavovat na najnizsie… v interieri urcite nie tam sa hodi aj 400 ISO niekedy ale v krajinke v pohode 100

Pridajte komentár: