Veľkosť obrazu – megapixely

Asi všetky fotoaparáty umožňujú meniť veľkosť fotografií už pri fotení. Napríklad ak máte 8 megapixelový fotoaparát, tu práve môžete "zmeniť" na 5 megapixelový, alebo dvojmegapixelový.

Aké nastavenie odporúčam?

Foťte v tom rozlíšení, ako je napísané na fotoaparáte. Ak máte 8 megapixelový foťák, foťte na 8 megapixelov.

Kedy sa oplatí zmeniť nastavenie?

Ak z nejakých dôvodov potrebujete šetriť miestom na pamäťovej karte. V dnešnej dobe sú pamäťové karty lacné a tak tento argument často odpadne. Príklad môže byť dovolenka. Máte malú kartu na ktorú sa vám zmestí "len" 300 fotiek v plnom rozlíšení. Po znížení napríklad na 2 megapixely zrazu môžete odfotiť 2000 obrázkov. To je lákavá predstava. Ale kvalita týchto obrázkov nebude tak vysoká, ako keby ste fotili v plnom rozlíšení fotoaparátu.

Význam, vlastnosti funkcie

Je to spôsob, ako šetriť miesto na pamäťovej karte. Ak fotíte niečo len ako fotopoznámku a kvalita obrazu nehrá úlohu, je možné túto fuinkciu využiť. V praxi sa však často stane, že po prepnutí človek zabudne vrátiť plné rozlíšenie a potom nejaký čas fotí nechtiac v mizernej kvalite. To je na šľaktrafenie.

Vplyv tejto funkcie na fotografie

Podľa nastavenia zanedbateľný až zásadný. Mierne zmenšenie, napríklad namiesto 10 megapixelov fotíte na 6 megapixelov, je vizuálne takmer nepozorovateľné. Pár technických drobností ho síce prezradí, ale na bežné rodinné fotky je to OK. Nízke rozlíšenie – 2 až 3 megapixely už podá fotky pomerne malé, s menším počtom detailov. Menšie rozlíšenie pod 1 megapixel, či VGA podáva drastické straty v podrobnostiach.

Kvalita takto zmenšenej fotky z digitálneho fotoaparátu však môže byť zásadne lepšia, ako fotka rovnakých rozmerov z mobilného telefónu. Ide o to, že ak sa zmenšuje kvalitná fotka, vznikne kvalitná zmenšenina, technicky limitovaná svojim rozmerom. No mobil fotí v malom rozlíšení a nekvalitne.

Možnosť dodatočného odstránenia zle nastavenej funkcie v počítači

Žiadna. Čo na fotografii nie je, to na ňu už nedostanete. Zabudnite na detektívky, kde z mizerného obrazu detektív (či jeho pes) jediným kliknutím získa ostrú fotku zločinca a nebodaj ďalším zväčšením aj ostrú fotku prsteňa a podobne. To sú nezmysly.

Oplatí sa zmeniť továrenské nastavenie?

Nie. Foťte v plnom rozlíšení, ak nemáte veľmi vážny dôvod zmeniť to.

Komentáre k článku: Veľkosť obrazu – megapixely

  1. zuzka 21. augusta 2015

    a čo potom s tými velkými foto/ napr zacala som fotit na 16Mpx ale nedaju sa poslat mailom. Akože si to mam skopírovať a kopiu zmensiť a to posielať na mail? Na aký rozmer sa to má zmensiť?
    Do arch./phd/ si mám ukladat tie velké 16mpx?
    Ďakujem pekne za odpoved

  2. Miro Veselý 21. augusta 2015

    zuzka najlepšie majlom posielať len malé fotky, alebo po jednej veľkej. Mnoho majlových služieb má limit na veľkosť jednej správy a ak do majlu dáte pár fotiek, hneď to je priveľké. Lepšie je posielať fotky buď inými službami, alebo ich zdieľať v rôznych galériách. Viem, nepohodlné ak ste zvyknutá ma majl.

Pridajte komentár: