Autofokus kontunuálny

Niektoré fotoapráty umožňujú zapnúť zaostrovanie na kontinuálne. Normálne zaostrovanie funguje tak, že tesne pred expozíciou fotoaprát najskôr zaostrí a potom exponuje. Kontinuálne ostrenie je režim, kedy sa fotoaparát snaží zaostrovať stále, bez ohľadu na to, či fotíte. Význam tejto funkcie je v praxi veľmi problematický. Je to možno kacírstvo, ale ja túto funkciu považujem za nepotrebnú. Akurát míňa baterky.

Aké nastavenie odporúčam?

Kontinuálny autofokus vypnutý.

Kedy sa oplatí zmeniť nastavenie?

Neviem o takej situácii. Teoreticky by to malo fungovať tak, že to zrýchli čas momentu expozície lebo ak má aparát už zaostrené, nemusí v momente stlačenia spúšte nič štelovať. V praxi však kontinuálny autofokus nerobí nič iné, že fotoaparát stále preostruje. Pred expozíciou väčšinou aj tak znova preostrí.

Význam, vlastnosti funkcie

Sporné.

Vplyv tejto funkcie na fotografie

Žiadny

Možnosť dodatočného odstránenia zle nastavenej funkcie v počítači

Bez vzťahu

Oplatí sa zmeniť továrenské nastavenie?

Nie.

Komentáre k článku: Autofokus kontunuálny

  1. jana 11. marca 2010

    prosim vas poradte mi.mam foto olympus mju 7000.v pohotovostnom rezime vydava zvuk akoby motorceka.ked displej stmavne je ticho.vraj to robi autofokus.je to mozne.nechcu to ani na reklam.predvoma tyzdnami bol pokazeny objektiv teraz toto.

  2. Michal 17. októbra 2012

    A čo takto letiace vtáky, nemám na mysli malé operence, ale napr. volavka, myšiak, orol…tam by malo byť kontinuálne ostrenie v poriadku. Michal

Pridajte komentár: