Nastavenie bielej – továrenské profily

Asi každý fotoaparát umožňuje nastaviť bielu aspoň pomocou profilov, ktoré nastavili v továrni ako prednastavené.

Podobná funkcia vo svete klasickej filmovej fotografie bola pri farebných pozitívnych filmoch. Tie sa vyrábali s prednastavenou farebnou teplotou buď pre denné alebo umelé svetlo. Rovnaké profily nájdete aj v digitálnom fotoaparáte.

Aké nastavenie odporúčam?

Spravidla používajte automatiku. Profil voľte až ak viete aký a prečo.

Kedy sa oplatí zmeniť nastavenie?

Keď z nejakých dôvodov fotoaparát nevie nastaviť bielu automaticky. Fotografujemte napríklad monochromatický motív (trebárs zelenú stenu) a fotoaparát to vyhodnotí chybne. Potom je vhodné nastaviť profil pre určité svetlo. Túto funkciu využívajte len ak sa nedá nastaviť biela ručne, alebo váš fotoaparát nemá manuálne nastavenie.

Význam, vlastnosti funkcie

Napríklad fotografujete na koncerte hudobnej skupiny, kde rýchlo blikajú rôznofarebné svetlá. Tento chaos sa dá okamžite riešiť, ak prepnete fotoaparát na profil žiarovkového osvetlenia. V tej chvíli fotoaparát považuje bežné, žiarovkové, svetlo reflektorov za biele. Ak potom celú scénu osvetlí modrá, aj na vašej fotke bude zachytená správna farba.

  • Denné svetlo: znamená fotenie v exteriéri. V tomto režime VŽDY dostanete aj fotky s bleskom v správnej farebnosti – blesk má vždy farebnú teplotu denného svetla.
  • Pod mrakom. Niektoré fotoaparáty používajú tento režim pre fotenie pri búrke. Fotoaparát potom podá fotky menej do modra.
  • Umelé svetlo – žiarovka: toto nastavenie umožní získať pekné fotky pri fotení v umelom svetle. Žiaľ, toto nastavenie funguje skôr v profesionálnej praxi, pretože fotografické osvetľovacie telesá majú trocha iné vlastnosti, než bežné žiarovky aké používame v domácnostiach. V domácich podmienkach často vychádzajú fotky do žlta alebo do hneda.
  • Umelé svetlo – žiarivka: tento profil by mal podať lepšie výsledky pri žiarivkovom osvetlení. No žiarivky (neónky) majú tak dramaticky rozličné vlastnosti, že často je výsledok otrasný. Ľutujem. Niekedy sa to nezlepší ani po manuálnom nastavení bielej. Proste lacné žiarivky a rôzne úsporné osvetľovacie telesá majú neraz tak zlé parametre, že sa pre fotografovanie vôbec nehodia.

Vplyv tejto funkcie na fotografie

Zásadný.  Zle nastavená biela znamená farebne zlé fotky.

Možnosť dodatočného odstránenia zle nastavenej funkcie v počítači

Vážnejšie chyby nastavenia bielej nie je možné retušou napraviť. Malé áno, veľmi účinne.

Oplatí sa zmeniť továrenské nastavenie?

Väčšinou len v kritických situáciách a pri extrémnych motívoch fotografie.

Pozrite si aj tieto články: