…a veľa foťte!
Digitálny aparát, keď ho už máte, fotí zadarmo. To nie je ako filmový ožobračovač, ktorý žerie 500 korún na 36 mizerných snímok.
Samozrejme, takto získané fotky amatérov za veľa nestoja. Ani profesionál by nemal dobré výsledky, keby fotil len 36 záberov za rok. Prípadne keby dokonca expozíciu polovice z nich zveril s dôverou manželke. Ani spevák by nespieval pekne, keby spieval len raz do roka v štúdiu.
Pozorujte profíkov
Čo robí profesionálny fotograf, čiže bytosť, ktorá fotiť vie a vie to dobre? Fotí. Ako fotí? Veľa fotí.
Áno, profesionál, ak vás má odfotografovať, nacvaká hneď na úvod zo 40 záberov, len tak, aby si rozcvičil prst. Potom dá 60 záberov na rozohriatie aparátu a potom vás začne fotiť naozaj.
Preháňam, ale nie veľmi. Ak to robia profíci, asi to má zmysel. Napodobnite ich! Nebojte sa na jeden záťah nastrieľať aj 100 záberov. Nikomu sa nič nestane, iba vy budete mať na výber z veľkého počtu fotiek a asi občas trafíte naozaj skvelý záber. Tak ako slepé kura sa doďobe k zrnu, aj sviatočný fotograf sa docvaká ku pekným záberom.
Mimochodom – čo myslíte, prečo profíci fotia tak veľa? Pre to isté. Nafotia tisícky obrázkov. Všetko skryjú a ukážu len 10 najvydarenejších a najfajnovejších. Keď nevidíte tie hory nevydarených obrázkov, máte pocit, čo to už len musí byť za nadčlovek, keď fotí tak úžasne. A on – potvora – len potichu vyberá najlepšie fotky z horších…
A pri deťoch to všetko hneď zdvojnásobte!
Ak chcete kvalitné a bezprostredné zábery svojich detí, nestačí slávnostne pozdvihnúť aparát v deň narodením pri torte.
Spravte sto, dvesto, tristo obrázkov (trebárs ich aj hneď mažte). Po nejakom čase si vás dieťa celkom prestane všímať (to isté aj papagáje, psy, ba aj osoby s poruchou sebahodnotenia, čo sa neradi fotia, lebo na fotkách nevyzerajú dobre).
Až potom, keď je objekt apatický a fotoaparát celkom ignoruje, sa sústreďte a začnite fotiť „naozaj“. Uvidíte, aké snímky nafotíte, ak po vás deti nenápadne nepoškuľujú a nerobia opičky a manželka si nezakrýva tvár vankúšom.
Máte digitálny aparát, tak ho využite.
Cvakajte všetko, cvakajte veľa a cvakajte tam, kde by vám predtým fotiť ani nenapadlo. U lekára, v pivnici, v električke. Možno dnes vám tie fotky pripadnú zbytočné a márne. Ale o pár rokov vás poteší, keď na tie fotky naďabíte. Možno vám vyvolajú spomienky na niečo minulé, alebo na blízkych, ktoré by možno zapadli kdesi v zabudnutí.
Martin 20. februára 2004
Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že Mirex má pravdu. Keď niečo fotím, neváham vycvakať za nočnú akciu celu kartu (306 záberov), prípadne aj dve. Najmä v horších podmienkach (tma, svetlá, laserové lúče) je to absolútne nevyhnutné. Z 300 fotiek potom vyberiem trebárs 10-15, ktoré idú na web a nie som odkázaný na to, aby som dával von zlé fotky. Takže nebojte sa, fotiť, fotiť a fotiť. Mne to tiež chvíľu trvalo si zvyknúť, ale dnes nemám problém, napríklad nafotiť 50 záberov ležiaceho psa.
Miro Veselý 21. februára 2004
Presne. Ja som bežne fotil jeden film na jednu akciu, trebárs portrét pod 10 záberov nemá zmysel… Ale to boli filmy ešte lacné. S dnešnými cenami sa nedá – redakcie platia smiešne honoráre. Digitál je riešenia.
kisko 3. októbra 2006
no presne… az som zostal zimomravy z tohto clanocku. presne ako bolo povedane, fotit furt a vsade, fotak so sebou a najlepsie ho snad ani nevypnut, len pre pripad, ze sme si doma zabudli nahradne baterky… za dve prechadzky 500 fotiek a z nich len nejakych par co fakt stoja za to, ostatne ako doklad o tom co sme prezili. podme utvarat nasu minulost. je to tak jednoduche…
pekny clanok..
peace
ano ale... 15. januára 2009
problem nieje nacvakat „60 fotiek za minutu“ ale donutit cloveka aby na to nereagoval. pri silnom (externom) blesku vedsina ludi povie uz po 3 snimku „co chces aby som oslepol?!!!“
fotit prirodu mozes aj hodiny ale ak mas prilezitost cvaknut nejake zviera v prirode mas len jeden pokus lebo fotit kricek pred ktorym stala pred par sec. srnka s pohladom upriamenym priamo na teba a tvoj fotak nieje nic moc :)
Btw: pekny clanok ;)
tomáš 23. januára 2009
nedari sa zaspat, tak si citam clanky na tejto stranke. Fotim asi rok, donedavna s obycajnym vreckovym digitalom, ale pred par dnami som si kupil uz lepsiu masinku :)
Tento clanok, ma velmi zaujal, je to vazne pravda.
Fotit vsade, vsetko a stale :-P
svetllo s vami
ja 5. júna 2009
Fotit vela nie je problem, len kto to potom rozdriedi? kto si k tomu sadne, aby z 500 fotiek vybral 10 – 20 dobrych?
Vacsinou dam obsah foto karty do pocitaca do jedneho priecinku, kde to zozstava. A je to dost otravne a neefektivne, ked je tam 50 fotiek leziaceho psa. Fotim vela, a rada, ale len ked viem, ze budem mat cas sa tym nacvakanym fotkam venovat.. Inak to samozrejme straca zmysel. .. ziskam menej kvalitne fotky, ale ak su to fotky na pripomenutie niecoho, na zachytenie oslavy a podobne, nevyzdujem stopercentne dobru snimku. Ide o obsah. Naopak, pri foteni, niecoho zaujimaveho, co planujem umiestnit na net, si na tom dam zalezat, nacvakam vela fotiek, vytriedim, par najlepsich uverejnim. Alebo nafotim jednu scenu s viacerymi expoziciami, v pocitaci spojim, vtedy vznikaju fakt dobre snimky (HDR).
Miro Veselý 5. júna 2009
Áno, triedenie je vážny problém. Aj kam s dátami potom…
Olga 13. novembra 2009
Fotit sa da vela, ale zaujmave fotky clovek najde len s urcitou optikou vlastneho videnia. Takze nie je to len technika a cvakanie naslepo, ale i potencial a talent. Poniektori fotia vela, ale nevedia ani vybrat co je hodnotne. Hlavne je zaujmave ako su ludia nakloneny posudzovat fotografov od velkosti a hlavne ceny fotakov.
Jaja 4. mája 2011
Nesuhlasim. Kazdy kto vie, co jeho fotak dokaze (pozna technicku stranku) vie, ako bude vyzerat zaber este predtym ako ho urobi. To chce nejaku pripravu a nie len slepe sekvencne fotenie. Ked so zlymi parametrami urobis 500 fotiek, dobra nebude ani jedna. Suhlasim ze ked sa niekto zoznamuje s aparatom a technologickymi postupmi musi si vela vyskusat. Ale v reali je lepsie stravit 15 minut dobrym nastavenim a premyslenim zaberu ako milionom zaberov. A plati to tak pre reportaz, fotenie deti ako aj sportu alebo momentiek…
Jano 10. januára 2012
Cvakat donekonecna? Amater ano, suhlasim. Profik sa najprv venuje priprave objektu, potom nastaveniam fotoaparatu, objektivu, blesku a potom foti. Nie privela. To vsak hovorim o profesionalovi, ktory vedel fotit s filmovym aparatom a nie novodoby „digitalny profik“ ktory si kupi fotoaparat a cvaka tisicky obrazkov a vyberie pat dobrych. Ak sa mam zivit kvalitnou fotografiou nemam cas preberat tisicky zaberov. aj v tych stovkach treba dorobit detaily…
Miro Veselý 10. januára 2012
Jano, Jaja a ostatní zástancovia presného fotenia na prvé cvaknutie. Bolo by krásne, keby to bolo tak, ako hovoríte. V praxi však profesionálni fotografi dosť často používajú sekvenčné snímanie a to aj na film. Aj my na škole sme to tak robili. Dôvodov je veľmi veľa prečo sa oplatí mať radšej viac záberov. Od neostrosti (pohnutie foťákom, objekt sa pohne, žmurkne, čo sú vážne chyby až po drobné rozdiely v pohyboch svalov na tvári portrétovaného. Jasné, sú situácie, kedy to treba odstreliť len na jediný cvak a to ukáže, ako človek vie fotiť. Ak ale nesnímam vojnovú fotografiu či rýchly sled udalostí, mať viac fotiek je výhodou. Ak vyrábam knihu, alebo časopis, je možnosť vybrať niekoľko verzií naozaj plus. V profi praxi je to bežná vec. A v amatérskej praxi je výber tiež výhoda, zvýši sa šanca na dobrú fotku. Nemusíte so mnou súhlasiť. Ale skúste si nájsť niekde kontakty profesionálnych fotografov (kontakty sú 1:1 snímky celých filmov, všetky políčka) a uvidíte, že jeden motív je veľmi často fotený buď sekvenčne, alebo bracketingom…
Jano 11. januára 2012
Miro, naozaj zasah na prvy cvak by bol idealny. Kedze som vyrastol v rodine profesionalov, ktori sa zivia fotkou uz 40 rokov viem ze keby naozajstny profik fotil tisice zaberov napr na portret, tak by nemal cas zit. (a pri filmoch skrachoval :) )
Suhlasim, bracketing je nieco ine a taktiez sekvencne fotenie s ohladom na zmurknutie alebo mikropohyb je nieco ine. Ale vysledny pomer nemoze byt 1 portret na 1000 nafotenych snimkov. Ak ked uz sme pri digitali, vo velmi tazkych podmienkach radsej ako stovky cvakov pomaha viac RAW, ci HDR, ktore je dostupne uz aj v kvalitnejsich fotakoch.
Takze este raz, suhlasim amater cvakaj, ak Ti na fotke velmi zalezi, ale vzdy si radsej trikrat rozmysli a az potom stac spust. Nebude potom doma problem, ktoru z fotiek vymazat – vsak aj tato je pekna, a tu je pekne nieco ine a skoncite pri 1000 zaberoch z tyzdnovej dovoleny po vytriedeni.
Miro Vesely 11. januára 2012
Jano ja z dovolenky mám tak asi 10 000 fotiek. Po vytriedení pár desiatok, ale to potom stojí za to. Ale som amatér, neživím sa tým, takže mám právo cvakať :-)
Jano 11. januára 2012
Kazdemu ako sa mu paci :) Ja sa po dovolenke rad venujem aj inym veciam ako triedeniu 10000 zaberov.
Ale po precitani kompletneho navodu na fotenie na tejto stranke bude kazdy profesionalny amater, je to naozaj kvalitny sprievodca fotografiou.
Dakujem
Miro Vesely 11. januára 2012
Jano dík za ocenenie. ja nafotím veľa zo zvyku, zažil som v minulosti veľa prekvapení, takže preto radím ľuďom takto. Napríklad teraz sme si robili z tej dovolenky veľkoformátový záber a bolo veľmi príjemné že sa dal vybrať naozaj prvotriedny. pri fotení v teréne som netušil, ako to využijem raz… A bum 20 záberov zložených do nie veľmi širokej panorámy, takže možno nejakých 600 megapixelov jeden záber tatier. Žiletková ostrosť. A na rovinu vravím, cvakal som to len tak, že neviem načo…
demec 12. januára 2012
s niecim sa da suhlasit, s niecim nie. ale v zasade sa pripajam k janovi. je dolezite aby sa fotograf venoval aj kompozicii a nastaveniu ako len slepemu mackaniu spuste. ine je to , ak sa jedna o nejaky akcnejsi zaber, alebo situaciu, na ktoru sa neda dopredu pripravit. a nemam chut po dovolenke travit pred pocitacom hodiny, aby som vybral nakoniec par fotiek, ktore bude skutocne stat za to…