Kvalita snímky – kompresia

Kompresia znamená stlačenie. Obrázky vo fotoaparáte sú spravidla snímané do formátu JPEG, to je komprimovaný formát. Kompresia znižuje veľkosť súboru. Čím je súbor menší, tým viac vidieť v obrázkoch chyby spôsobené kompresiou. Ide o kompresné artefakty.

Funkcia "kvalita" teda nastaví, či chcete obrázky vo vyššej kvalite a väčšie (menej sa zmestí na kartu) alebo chcete ušetriť miesto a uspokojíte sa s nižšou kvalitou obrazu.

Aké nastavenie odporúčam?

Ak nemáte nejaký vážny dôvod že fotky musia mať vrcholnú technickú kvalitu, nastavte najnižšiu kvalitu obrazu, teda najmenšie fotky. Mal som v rukách desiatky fotoaparátov a rozdiel v kvalite obrazu medzi najhorším a najlepším nastavením bol malý, alebo zanedbateľný. Čím väčšie rozlíšenie fotoaparát má, tým menej škody kompresia spácha.

Kedy sa oplatí zmeniť nastavenie?

Hneď. Z výroby bývajú fotoapráty nastavené na najvyššiu kvalitu. Niektoré fotoaparáty takto snímajú aj v plnoautomatickom režime.

Význam, vlastnosti funkcie

Vzhľadom na to, že kvalita obrazu nie je až tak rozdielna pri rôznych nastaveniach, oplatí sa šetriť miestom. Nielen na karte, ale aj neskôr, pri arc´hivácii.

Vplyv tejto funkcie na fotografie

Mierny až zanedbateľný. Kompresné artefakty je vidieť až po zväčšení obrázka na veľký detail.

Možnosť dodatočného odstránenia zle nastavenej funkcie v počítači

Žiadna. Oblasti devastované kompresiou sa nedajú rekonštruovať. Existujú nástroje, ktoré ich môžu vizuálne zmierniť. Chyby kompresie boli viditeľné v čase, keď sa fotilo na 2 až 4 megapixelové fotoaparáty. Súčasné fotoaparáty už majú obraz tak veľký, že straty spôsobené kompresiou pri bežnom použití fotografie (pozeranie na monitore, fotky na papieri) rozdiel väčšinou ani nevidieť.

Oplatí sa zmeniť továrenské nastavenie?

Áno, šetrí to miesto za cenu veľmi malých strát v kvalite obrázka.

Pozrite si aj tieto články: