Na stránke www.nikmultimedia.com sa nachádza už druhá verzia filtrov na úpravu fotografií. Balík je možné stiahnuť a vyskúšať si, no v demoverzii fotografie opečiatkuje drobnými nápismi DEMO.…
Ako zmenšovať fotografie kvalitne?
Preto je dobré, ak fotografie zmenšíte na požadovaný rozmer.
Zmenšovanie samozrejme zvláda snáď každý program. Nie každý postup však vedie k naozaj pekným zmenšeným obrázkom.
Obraz digitálnych fotiek je tvorený z bodov. Ak chcete obrázok zmenšiť – teda ubrať „trochu bodov“, treba niektoré body odstrániť. Ale ktoré?
V lepších editoroch sa dá nájsť pri funkcii zmenšovania hneď niekoľko rôznych metód, ktorými sa obrázok dá zmenšiť.
Primitívna a nekvalitná metóda je veľmi rýchla na výpočet a vizuálne je na väčšinu úloh najhoršou voľbou.
Volá sa „najbližší sused“.
Zmenšený obrázok sa vytvorí tak, že sa vezme najbližší pixel, ktorý pri prepočte obrázku príde „pod ranu“. Výsledkom je akoby hrboľatosť výsledného obrazu. Hrany sú síce ostré, ale akonáhle je v zábere niečo šikmé, je zle – vzniknú schodíky. Navyše týmto spôsobom sa šum neodstráni, ale zdôrazní.
Lepšou metódou sú výpočty, pri ktorých program prepočítava, aký pixel by bol na danom mieste, keby tam bol. Výpočet sa robí len približne, ale výsledky bývajú celkom slušné. Metódy sa volajú rôzne a za chvíľu si ich ukážeme.
Akým programom?
Nebojte sa, za kvalitné zmenšenie netreba platiť! Zmenšenie vykonáte bezvadne aj vo freewarových nástrojoch. Napríklad program IrfanView poskytuje prvotriednu kvalitu. Rovnakú kvalitu dostanete aj po zmenšení obrázkov v programe Gimp, ktorý je tiež zadarmo. Gimp vám síce nedá možnosť zvoliť, akým algoritmom sa má obrázok zmenšiť, zato však výsledok je naozaj veľmi kvalitný!
No a potom sú k dispozícii všetky veľké a platené editory, v ktorých si obrázky pozmenšujete dosýta a kvalitne.
Schodíky?
Jeden z všeobecne menej známych spôsobov, ako sa dá obrázok zmenšiť je metóda, kedy sa zmenšenie vykonáva na viac etáp. Obrázok zmenšíte len o nejakých 10% a to opakujete až kým výsledok nemá vami požadovaný konečný rozmer.
Zmenšenie 5 megapixelovej fotky na internetovú veľkosť tak môžete zmenšovať aj na 20 krokov. Niekde v polovici procesu pritom môžete jemne doostriť, aj tesne pred koncom.
Schodovou metódou získate naozaj zaujímavý výsledok, obzvlášť, ak nezmenšujete obrázky na príliš maličké náhľady. Vyskúšajte si to – možno vás výsledok zaujme.
Ukážky
Ukážky budú dátovo veľmi veľké, preto ich rozdelím na dve stránky.
Máme takýto čierno – biely obrázok. Zmenšime ho tou najjednoduchšou metódou.
Volá sa najbližší sused.
Keď si ten zmenšený obrázok 4× zväčšíme, dobre vidno, že najmä šikmé čiary sú celkom zdevastované – sú z nich bodky.
Teraz skúsme zmenšenie bikubické.
Štvornásobné zväčšenie prezradí, že poltónmi sa kompenzuje situácia, kedy by čierny bod mal „byť“ medzi dvoma pixelami. Bikubická interpolácia sa používa najčastejšie, pretože na fotografiách dáva vo väčšine prípadov najlepšie výsledky.
Podobne dopadne výsledok bilineárneho zmenšenia.
Po zväčšení vidíte, že obrázok je o niečo ostrejší. Na text sa to hodí, na fotografiách býva viac viditeľných schodíkov na šikmých hranách.
A takto vyzerá schodové zmenšenie.
Po zväčšení.
Teraz si skúsme zmenšiť 5 megapixelovú fotku na šírku 200 pixelov. Obrázky, ktoré uvidíte sú však následne 2× zväčšené, aby bolo lepšie vidieť rozdiely.
Najbližší sused. Fotka prakticky nepoužiteľná.
Zmenšenie metódou bilinear.
Bikubické zmenšenie. Môj osobný favorit.
Schodovo zmenšené + zaostrené počas práce.
Len schodovo zmenšené, bez doostrenia počas práce.
Záver
Schodovo zmenšené obrázky majú o niečo kompaktnejšie hrany a okraje a celkovo pôsobia hutným dojmom. Možno sa vám budú páčiť. Mne sa tá metóda príliš nepáči a mám pocit, že bikubickou metódou sa dá dosiahnuť veľmi podobný výsledok a to oveľa rýchlejšie. Je to samozrejme vec vkusu a cieľového určenia fotografie.
Preto pri obrázkoch, na ktorých vám obzvlášť záleží radšej vyskúšajte viacero možností a vyberte si tú, ktorá poskytne najlepší výsledok. Pre rôzne fotky však môže byť najlepší vždy iný postup.
A ešte jeden tip na dôvažok
Ak fotky zmenšujete na internet, nehodnoťte kvalitu zmenšenia na polotovare!
Darmo zistíte, že zdrojový, zmenšený obrázok je krásny a ostrý, keď ho ešte treba komprimovať do JPG!
Zmenšite obrázok rôznymi technikami a preveďte všetky zmenšeniny na finálny internetový JPG. Až potom posudzujte, ktorá metóda dáva najlepšie výsledky. Často totiž menej ostrá fotka vyzerá lepšie – nemá JPG artefakty. Ale o tom už v samostatných článkoch.