Skôr než začnem písať, rád by som začal obhajobou úprav fotografií. Niektorí profesionálni fotografi považujú za vec prestíže, že dokážu odfotografovať záber tak, že mu už netreba nijakým spôsobom "pomôcť".…
Rekonštrukcia vodorovnej polohy fotoaparátu
Taká fotografia už je nápadne nakrivo. Ak ju držíte v ruke, ako papierovú fotku, nie je to až tak nápadné, ale ak ju umiestnite na internet, alebo do knihy či albumu, tam už to bude vadiť.
V editore taký obrázok stačí trochu pootočiť. Je to jednoduchá operácia. Označte obrázok a vybranou oblasťou pootáčajte tak dlho, až bude stredná časť obrázku správne.
Správne pootočený výber orežte. Z okrajov obrázka sa síce niečo odcvakne, ale výsledok bude vyrezať aspoň trochu rovno.
Najlepšie býva riadiť sa niečím v strede záberu, čo je bez perspektívneho skreslenia. Na obrázku som sa riadil strechou najvzdialenejšieho domu.
Najčastejšie chyby pri fotení, aj pri následnom orezávaní obrázka:
Šikmo nafotený obrázok. Nesprávne som zarovnal pravú stranu domu s pravým okrajom fotografie. Celý obrázok „padá“ šikmo doprava.
Rovnaká chyba, ale s ľavou stranou.
Zhruba správne odfotografovaný obrázok. Stredná línia je rovno, boky sa perspektívne zbiehajú. S takto nafotografovaným obrázkom sa už niečo dá spraviť. Čo, to si ukážeme v článku o reštitúcii.
Na vážnejšie práce je však najvýhodnejšie použiť statív s vodováhou. Pomocou vodováhy zaistíte, že otočný kĺb je v správnej, vodorovnej polohe a fotoaparátom sa dá hýbať dookola, alebo hore, či dolu. Nie však šikmo.