Klamte pravdivo! Montáž

Aby príklad retuše boj aj trocha zábavný, spravím zo seba dvojičky.

Základom práce budú dve fotografie, najlepšie, ak v každej bude trochu iné oblečenie, aby výsledok nebol podozrivý.

No a ešte potrebujeme fotografiu, do ktorej montážou dosadíme ďalšie osoby.

Po stlačení tlačítka Laso v paneli nástrojov môžete označiť obrysy postavy – čo najpresnejšie. Keď je postava označená, stlačíte CTRL + C a tým ju skopírujete. Neskôr ju môžete vložiť do fotografie, kam ju chcete dať pomocou CTRL + V.

To je po stránke retuše vlastne všetko. Možno budú potrebné drobné farebné úpravy, ale inak nič.

Koncepcia

V skutočnosti však tomu, čo som práve napísal, musí predchádzať precízna príprava. Len od jej kvality záleží výsledok. Ak zanedbáte prípravu, výsledná montáž bude na prvý pohľad odhalená.

Osvetlenie

Všetky fotografie, ktoré chcete spojiť, musíte dôkladne analyzovať: ako boli osvetlené postavy? Toto osvetlenie musí byť na všetkých obrázkoch, ktoré chcete spojiť, celkom rovnaké, alebo aspoň veľmi podobné.

Úplne dokonalo sa to asi nepodarí, ale rozhodne by sa vám nemal stať taký omyl, že by zdrojové fotografie boli osvetlené každá z iného uhla. Šípkami som označil rozdiely v smere svetla.

Tiež je vylúčené použiť jednu fotografiu z mesta a druhú z izby, alebo fotografovanú bleskom. Pri kombinácii rôzne osvetlených záberov by bol výsledok odhalený okamžite.

Príklad hrubej chyby v praxi: Ako pozadie je použitá fotografia v protisvetle. Jedna postava je osvetlená z pravej prednej strany, druhá z ľavej prednej. Na prvý pohľad vidno, že ide o nezmyselnú montáž.

Čím viac sa vám podarí zjednotiť charakter osvetlenia všetkých fotografií, ktoré spolu chcete zmontovať, tým presvedčivejší bude výsledok.

Výraz tvárí

Aby fotografia pôsobila dôveryhodne, musí byť dodržaná aj nálada zúčastnených. Ak sa jeden bude na fotografii doširoka usmievať, druhý by nemal byť príliš smutný.

Viem, v skutočnosti sa to bežne stáva. Ak však robíme montáž, je najlepšie nevnášať podozrenie takou zbytočnosťou.

Oblečenie

Ak kombinujete herca v smokingu s ľuďmi v domácom oblečení, bude to pôsobiť veľmi čudne.

Preto (ak to je možné) zjednoťte oblečenie zúčastnených. Ak by bol jeden v župane a druhý v obleku, taký záber by vzbudil pochybnosti a pozornosť, aj keby nebol zmontovaný.

Fotky s bleskom

Na montáž sú priam ideálne fotografie s bleskom. Výhodou je fakt, že všetky objekty sú celkom rovnako osvetlené – spredu a plošne. Nemusíte sa preto trápiť s výberom, ako je ktorá osvetlená, stačí si vybrať ten obrázok, ktorý sa vám hodí.

Montáž troch obrázkov na pozadie.

Trochu pokročilou maličkosťou sú aj tiene. Blesk vrhá tiene, a preto nezaškodí, ak sa ich pokúsite v zábere aspoň naznačiť. Ak niečo retuš fotografií s bleskom prezradí, budú to veľmi pravdepodobne práve tiene – obtiažne sa vyrábajú tak, aby vyzerali celkom dôveryhodne.

Stačí skopírovať vrstvu s vloženou postavou a stmaviť pomocou nástroja Levels na celkom čiernu.

Následne čiernu vrstvu rozostrite na zhruba takú úroveň ostrosti, aká by asi naozaj mohla vzniknúť.

Blesk vrhá pomerne ostrý tieň, rozostril som ho len mierne. Tiene som aj posunul a perspektívne deformoval, aby postava nebola kopírovaná príliš mechanicky.

Ak výsledkom bude väčší obrázok, pri tieňoch by ste mali myslieť aj na maličkosti.

Tieň osoby v svetlom saku (má na kravate peknú kačičku :-) som dal celkom dozadu – na ruke postavy v tmavomodrom saku nemôže byť vrhnutý tak rozostrený tieň.

Ďalšia vrstva môže poslúžiť ako málo neostrý tieň, ktorý sa však premietne len na ruku.

Práve takéto maličkosti dodajú výslednej fotografii dôveryhodnosť. 

Farebnosť

Veľmi často budete musieť doladiť farby. Jedna fotografia je trochu dozelena, iná dočervena, a na prvý pohľad to zvykne byť vidno.

Pomocou nástroja Levels (Image > Adjustments > Levels) sa vám podarí nastaviť kontrast a farebnosť vloženej a pôvodnej fotografie navzájom tak, aby obrázok pôsobil čo najkonzistentnejšie.

Ostrosť, zrnitosť, rastre

Pri montáži sa môže stať, že vložená fotografia má oveľa menšie rozlíšenie a ostrosť, ako vaša fotografia osôb či pozadia. Taká kombinácia fotografií sa na koláž príliš nehodí, pretože na prvý pohľad bude vidieť rozdiel.

Podobne zrnitosť či raster fotografie môžu byť vážnou prekážkou.

Ak chcete použiť postavu reprodukovanú napríklad z časopisu, reprodukcia bude mať viditeľne inú vlastnosti, ako kvalitná digitálna fotografia. Také podklady sa spolu kombinujú len veľmi ťažko.

V prípade, že chete za každú cenu kolážou spojiť napríklad fotografiu z novín a seba, musíte najskôr svoju kvalitnú fotografiu retušou zdevastovať tak, aby mala veľmi podobné vlastnosti, ako reprodukcia z novín. Po skolážovaní nezaškodí na celý výsledok uplatniť nejaký filter – trochu zneostriť všetko, prípadne pridať veľmi málo umelého šumu, aby všetko pôsobilo jednotne.

Najlepšie je, ak fotografie, z ktorých vyrábate koláž, sú aj fotografované podobnou technológiou – v tomto prípade ide o 6 megapixelový digitálny fotoaparát.

Množstvo podrobností, charakter prekreslenia detailov a celkový vzhľad jednotlivých zmontovaných fotografií je natoľko podobný, že fotografia na prvý ani na druhý pohľad nebude „podozrivá“ z montáže.

Na záver upozornenie:

Týmto postupom odporúčam vyrábať predovšetkým rošády – ak máte nasnímanú skupinu ľudí a jeden žmurkol. Vymeňte hlavu z fotografie, kde sa tvári dobre.

Takto možno doplniť napríklad fotografa, ktorý fotil celú skupinku a nemohol byť na fotografii.

Odporúčam zľahka vylepšiť trebárs fotografie z dovolenky, ak chcete.

Neodporúčam však manipulovať s cudzími ľuďmi.

Spájanie ľudí na fotografie do situácií, v ktorých sa neocitli, sa v niektorých prípadoch nemusí stretnúť s pochopením. Aj keď viete, ako sa to spraviť dá, nevyrábajte diskreditujúce, či znevažujúce obrázky.

Mohli by ste si vyslúžiť trestné oznámenie, ktoré za nejaký chvíľkový žartík určite nestojí.

Komentáre k článku: Klamte pravdivo! Montáž

 1. goran 11. augusta 2004

  no, vynikajuca montaz od MV, v tejto dobe vysostne aktualna tema, vsetci si pamatame medialne sialenstvo okolo vysoko vyvinuteho exemplara lyrickeho trubadura Martina J. Aby som sa vratil k teme dna, na tejto stranke najdete zopar pokusov o fotomontaz: http://jakubec.chytrak.cz/ :D
  prijemny klimatizovany den vsetkym!

 2. japonec 11. augusta 2004

  no too jee aale podvoood. Ted vemu fotku pritele, pridam k nemu par bab a uvidime, jak to bude vysvetlovat manzelce :o)

 3. Tomas P 12. augusta 2004

  Aby príklad retuše boj – prva veta a chyba ;-)
  Stane sa, mne to nevadi, ide o obsah.

 4. monka 11. novembra 2009

  mne sa to akosi nedarí…krásne vystríhnem ale ked to dám vložiť do dalšieho obrázka tak je môj objekt príliš malý alebo nie je tam kde by mal byť..ak sa dá dalej s ním pracovať?ak je už v požadovaném obrázku?

 5. dana 3. mája 2010

  Kde sa dostanem k programu, ktory mi to spravy co tu opisujete? Nechcem len take, kde sa len ksicht dohodi, ale celu postavu chcem a na vlastne fotky. Cize som napr. na dovolenske kde som nebola, ci stoji vedla mna celebrita, ale nie taka co su na fotomontazoch funfoto, ale aku si ja vyberiem a na mieste ktore mam ja odfotene. Vdaka, snad to tu dakto najde

Pridajte komentár: