Pleťová farba na fotografiách

Čo je to pleťová farba?

Ktorá z týchto farieb je pleťová, prípadne nebodaj správna pleťová farba?

Všetky a žiadna z nich. Prvé dve sú ukážky rôznych možných variant farby pleti rôzne opáleného človeka. Tretia vzorka (zľava doprava) zodpovedá meraniam a štvrtú farbu si zas pochvaľujú v DTP štúdiách, kde sa vyrábajú tlačené materiály. Po vytlačení (časopis, kniha) vyzerá taká pleťová farba prirodzene.

Keby sme to chceli zobrať matematicky, dostali by sme sa asi niekde do blízkosti číselného zadania vo farebnom priestore LAB: L=65 a=17 b=17. V predtlačovej príprave sa zvykne v CMYK voliť napríklad C=15 M=45 Y=55 K=0. Pri práci v sRGB režime sú to hodnoty okolo R=195 G=150 B=130.

Tieto hodnoty však neberte, ako predpis – ľudia sa líšia od seba stupňom opálenia, i farbou pleti. Preto je veľmi neľahké stanoviť, či práve tá farba pleti, ktorú máte na zábere, je tá pravá.

Navyše 5 profesionálov by sa do krvi pohádalo a výsledkom by bolo 9 mŕtvych a 18 rôznych jediných správnych pleťových farieb.

Na druhej strane však môžete tieto teoretické čísla využiť v prípadoch, kedy chcete farbu pleti nastaviť čo najpríjemnejšie. Najčastejšie nám na tom záleží pri portrétoch, alebo fotografiích, ktoré chcete niekomu darovať a chcete, aby ľudia pôsobili čo najpríjemnejšie.

Pozrime sa na dve situácie, pri ktorých sa dá nastavenie celkovej farebnosti podriadiť farbe pleti.

Začnime bezproblémovou fotkou z mesta. Až na mierny zelený závoj, je zhruba v poriadku a celková farebnosť sa nám nastaví ľahko, pretože v zábere je veľa takmer presne sivých objektov.

Skúsme preto záber zosvetliť…

…pomocou kriviek sa priblížime k farbe pleti. (Pásik s farbou pleti je vo vrstve nad obrázkom, ktorý editujete, takže máte stálu vizuálnu kontrolu nad tým, čo robíte.

Následne pomocou nástroja odtieň a sýtosť jemne doladíte červenú a žltú farbu tak, aby zodpovedala vašim očakávaniam. V tomto prípade som pridal aj trocha sýtosti.

Teraz sa pozrime na rovnaký obrázok v celku.

Sivé, kontrolné pásy ukazujú, ako vyzerá neutrálna sivá.

Výsledný záber má, myslím, ľudskejšiu farebnosť – celkovú, aj pleťovú.

Keď ide do tuhého

Sú však zábery, pri ktorých nie je tak jednoduché určiť, čo je vlastne správna farba.

Napríklad takýto záber. Keď si niekto vyberá okuliare, je fotka lepšia, ako zrkadlo. No pozadie má farbu dreva, na zábere sú dva druhy osvetlenia – denné a umelé. (V predajni sú dokonca 2 druhy umelého svetla – žiarivky + halogénky, to je lepšie ani nevedieť…) Podľa čoho teda nastaviť farebnosť? Automatika to nezvládne (v zábere sú odlesky, aj tma) a ľudské oko sa prispôsobí čomukoľvek a potom to už nevníma.

Pomôžeme si preto vložením pleťovej farby do vrstvy nad obrázok.

Na líca som umiestnil na ukážku pôvodnú priemernú farebnosť každého líca – rozdiel vo farebnosti osvetlenia je nepríjemný a výsledkom bude len kompromis. V strede cez ústa je farba, akú som si vybral za cieľovú pleťovú farbu.

Po úprave. Kontrolné plochy – vľavo a vpravo sú už upravené farby jednotlivých líc :-) spodná plocha ukazuje priemer farieb obidvoch líc po farebnej korekcii. Podľa nej som nastavoval celkovú farebnosť.

Výsledok síce nie je farebne dokonalý, ale má ľudskejšiu farebnosť. Ešte by to asi znieslo o chĺpok menej farebnosti a fotka by bola hotová.

Postup retuše: Farebnosť obrázku som najskôr pomocou nástroja odtieň a sýtosť priblížil cieľovej hodnote. Jemné doladenie farieb prebehlo v nástroji na vyváženie farieb – ako ho nemám rád a neuznávam, tak sa v niektorých prípadoch nakoniec celkom hodí.

Pri takomto zábere býva najvážnejším problémom stanoviť, ktorá oblasť tváre má byť vlastne považovaná za referenčnú. Vzhľadom na zmiešané osvetlenie to nie je jednoduché – zatienené časti tváre majú veľa modrej, ktorú získavajú z denného osvetlenia.

Záver

Číselné, či vizualizované vyjadrenie pleťovej farby sa hodí poznať a uschovať. Málokedy ho síce použijete, ale keď príde chvíľa, kedy si neviete poradiť, potom sa veľmi hodí.

Možno vy používate iné číselné hodnoty pre pleť. Podeľte sa, prosím, o svoje skúsenosti v diskusii.

Komentáre k článku: Pleťová farba na fotografiách

 1. Miro A 3. decembra 2004

  Hladal som vo Photoshope, ako spriemerujem plochu, ale zatial som nenasiel. Tak ako?

 2. Miro Veselý 3. decembra 2004

  Miro A: filter / blur / average, ale je to až v CS verzii. Inak sa dá používať trebárs veľmi silný blur, alebo median

 3. Miri 3. decembra 2004

  Je logicke, ze pletovka sa neda presne nadefinovat. Nie je to len preto, ze kazdy je trebars inak opaleny, ale prave aj hrou svetla a tienov. Ved vdaka tomu mozeme vnimat plasticnost (relief) ludi. Da sa vsak povedat, ze v polygrafii sa kontroluje, ci sa pletovka pohybuje v urcitych toleranciach. V zasade by sa pomer medzi cyanom a magentou mal pohybovat medzi 1:2 az 1:3 a yellow je o trochu viac ako magenty (3-10%). Dolezite vsak je, aby sa v pletovke nevyskytovala cierna (s vynimkou hlbokých tienov), co sa stava pri neopatrnej konverzii RGB -> CMYK.

 4. toudi 20. decembra 2004

  Pletovka je najvacsi problem aj u nas. Pouzivame dig. zrkadlovku NIKON, ktora podava pletovky celkom verne, takze upravy robime len v extremnych pripadoch. Ale na 3CCD kamerach mame problem nastavit krivky priamo v kamere, pre kazdu situaciu to chce ine nastavenie a preto to robime nakoniec az pri postprodukcii. Ale naozaj plati jedna vec: pred zaznamom do digitalnej podoby je najlepsie pouzit licenie, odpadne tym vela problemov…

 5. mach 21. decembra 2004

  Miro, k cemu a jak se vyuziva zmineny filter/blur/average…? Napriklad…

  Dik, Mach.

 6. Miro Veselý 21. decembra 2004

  mach: Keď potrebujete získať priemernú a pomerne veľmi farbu z určitej oblasti záberu. Napríklad označíte sivú oblasť a spriemerujete ju. Získate presnú farbu, nezaťaženú šumom. Môžete ju potom napríklad kvapátkom sosnúť a použiť, ako farbu štetca. Bez tohto aktu je meranie kvapátkom z oblasti veľkej len niekoľko pixelov zaťažené chybou šumu. Je to malá chyba, ale niekedy prekáža.

 7. nika 19. septembra 2008

  halloooo pls kto vie ako najst na internmete za maly peniaz program na upravu fotiek tak nech napise na…..nicolaa1@azet.sk………..co najrychlesie

Pridajte komentár: