Ako sa dá odstrániť šum z fotiek?

 1. Šum sa nedá odstrániť bez toho, aby ste zároveň nepoškodili pôvodnú informáciu na fotografii. (Toto tvrdenie celkom neplatí, ak použijete špecializovaný a veľmi drahý softvér, ktorý spomínam v závere článku.)
 2. Odstránenie šumu je zložitá činnosť, môže zabrať veľa času a výsledok môže byť sporný. Aj veľmi výkonné programy sa nezaobídu bez asistencie odborne a prakticky veľmi skúseného užívateľa.
 3. Pri prehliadaní fotiek na pohľadnicovom papieri, či bežnom monitore je šum spravidla skôr zanedbateľný, ako rušivý. Ak sa rozhodnete ho celkom ignorovať, je to asi najlepšie riešenie problému "šum". Proste tam je.

Samozrejme, to platí pre fotografiu v bežnom, domácom nasadení.

V profesionálnej praxi je odstránenie šumu často dôležité, v prípade webovej grafiky celkom nevyhnutné. Odstránenie šumu je na profesionálnych weboch takmer až povinnosťou. Čím menej zašumené obrázky totiž dáte na internet, tým menší dátový objem budú mať. O tejto téme však nájdete viac informácií na tomto serveri v rubrike o fotografiách na internete.

Ukážky

Pozrime sa teraz na niektoré zo spôsobov, akými sa šum odstrániť dá. V tomto článku sa nebudem venovať podrobnostiam, ako to dosiahnuť, iba si ukážeme, čo sa dá dosiahnuť.

Odstránenie šumu z digitálnej fotografie

Použime bežný obrázok z mesta, z trojmegapixelového fotoaparátu. Po zväčšení je šum veľmi dobre viditeľný – už sa zvečerievalo.

Odstránenie šumu z digitálnej fotografie

Pôvodný obrázok je postihnutý farebným šumom, výborne ho vidno predovšetkým na veľkých plochách, napríklad na chodníku.

Ako sa ho zbaviť?

Odstránenie šumu z digitálnej fotografie

Prvé, čo by človeka logicky napadlo je prosté zneostrenie. Šum výrazne poklesne, ale rozmažú sa aj jemné podrobnosti. Fotka bude málo ostrá. Navyše rozostrením rozmažeme iba najmenšie časti šumu. Artefakty väčších rozmerov na obrázku zostávajú. Na chodníku ich vidno, ako nepravidelné červenkasté, zelené a niekedy modré škvrnky, ktoré tam nemajú čo hľadať.

Odstránenie šumu z digitálnej fotografie

Druhá – na to určená – možnosť je použiť filter Despeckle, ktorý býva vo väčšine editorov. Despeckle sa snaží hľadať na obrázku kontrastné miesta. Ak ich nájde, nespraví nič. Ak ale nájde plynulú plochu, rozostrí ju. Výsledkom je fotka, ktorá má dosť dobrú ostrosť a mierne znížený šum.

Teraz pre názornosť fotka s extrémne zosilneným filtrom Despeckle:

Odstránenie šumu z digitálnej fotografie

Kontrastné miesta – dopravné značky, plagát, sú úplne ostré, čím menší kontrast, tým väčšie zneostrenie.

Odstránenie šumu z digitálnej fotografie

Median je ďalším bežne dostupným filtrom. Snaží sa rozostriť obrázok tak, aby sa likvidovali príliš drobné podrobnosti. Pre názornosť to prežeňme:

Odstránenie šumu z digitálnej fotografie

Median, veľmi silný rozptyl. Takto sa šum samozrejme zlikviduje úplne, rovnako efektívne sa likvidujú aj podrobnosti. V malej miere môže pomôcť, ale len v niektorých prípadoch. Môžete ho použiť napríklad v prípade, že chystáte grafiku na internet, ktorá sa bude výrazne zmenšovať. (Bannery, náhľady obrázkov…)

Zadarmo, pre Photoshop

Ak pracujete s Photoshopom, môžete odstrániť šum bezplatne šírenou akciou pre Photoshop, ktorá sa volá iDeNoiseHiISO. Napriek tomu, že názov by som si netrúfol nahlas vysloviť je to práca českého špecialistu na digitálnu fotografiu, ktorý sa volá Peter iNova.

Rok 2004: Žiaľ, táto akcia nie je na uvedenej stránke. Nie je tam ani majl na autora, ktorého by som oslovil vo veci distribúcie tohto filtra cez tento server. Ak Petra iNovu niekto poznáte, skúste zistiť, či by súhlasil s tým, že ten filter dám na stiahnutie. (Bez písomného súhlasu autora nemôžem.)

Odstránenie šumu z digitálnej fotografie

Akcia odstráni šum len veľmi jemne, rovnako ohľaduplne však zasiahne aj do fotky. Na obrázku je výsledok po troch priechodoch filtrom, pre lepšiu názornosť. Prvý priechod šum jemne potlačí, no na fotke nezbadáte prakticky žiadne zmeny. Rozdiel nie je masívny, preto som ho na ukážkovej fotke veľmi zvýraznil. Je to výsledok porovnateľný z mnohými drahými nástrojmi. Návod nájdete v článku na serveri grafika.cz

Platené špeciálne programy na odstránenie šumu

Ak sa chcete zbaviť šumu naozaj efektívne, bude asi potrebné siahnuť po niektorom z komerčných programov. Zvyknú síce riešiť iba jeden konkrétny typ úlohy, zato však s výborným výsledkom, aký sa bez ich použitia dosiahnuť nedá. Aleb dá, ale veľmi zložitou cestou.

Sú však veľmi drahé a pre domáce použitie sa ich nákup určite neoplatí.

Jpeg Repair (Alien Skin Software – Image Doctor)

Aj keď tento filter nie je priamo určený na odstránenie šumu, spomeniem ho v súvislosti s internetovou grafikou.

Odstránenie šumu z digitálnej fotografie

Kombinovanou technikou likviduje artefakty, ktoré do obrázku vniesol kompresor JPG a zároveň pôsobí aj ako veľmi precízny filter Despeckle. Pracuje inteligentne, takže obrázok nejaví žiadne nápadné známky zneostrenia, ale plynulé plochy sú celkom hladké. Je to ideálny filter na prípravu fotografií na internet. Po prečistení obrázka týmto filtrom môžete záber zmenšiť. Bude veľmi ostrý a pritom neobsahuje ani náznak šumovej štruktúry. Umožní tak mimoriadne efektívnu kompresiu.

Neat Image

Pravdepodobne najznámejší program určený špeciálne na odstránenie šumu a príbuzné aktivity.

Odstránenie šumu z digitálnej fotografie

Odstránenie šumu môžete vykonať rôznymi spôsobmi a je pomerne veľmi efektívne. Filter sa snaží, aby v obrázku nastali čo možno najmenšie zmeny v kvalite kresby. Čím viac ale odstránite šum, tým viac bude na fotke cítiť, že je filtrovaná. Pre názornosť intenzívnejšia filtrácia:

Odstránenie šumu z digitálnej fotografie

Tu už začína byť vidieť, ako filter spracováva jednotlivé oblasti.

Práca s týmto filtrom však rozhodne nie je jednoduchá. Bez štúdia manuálu to ani neskúšajte. Ak sa zoznámite s nastaveniami, odstránite šum tak precízne, že celkom vyvrátite moje tvrdenia z úvodu tohto článku.

Komentáre k článku: Ako sa dá odstrániť šum z fotiek?

 1. mickey 10. marca 2004

  Prave dnes som si iDeNoiseHiISO2.1 uspesne stiahol. Finta je v tom, ze na stranke http://www.digitalsecrets.net/secrets/denoiseISO.html linka na na subor .atn ukazuje iba do adresara, ale nie na subor samotny. Takze staci pouzit URL z linky a k nemu pridat iDeNoiseHiISO2.1.atn a funkcny link je na svete. Skuste sami: http://www.digitalsecrets.net/secrets/DeNoise/iDeNoiseHiISO2.1.atn

 2. Miro Veselý 10. marca 2004

  Ďakujem vám za doplnenie.

 3. corvus66 28. marca 2005

  dovolim si prispiet: zadarmo pre GIMP
  http://www.gimp.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=200
  alebo
  http://www.gimp.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=202

 4. shinobi (ICQ 328139226) 29. marca 2005

  A ja pridam pre GIMP dva pluginy, ktore odstranuju sum na menej klikov ako predo mnou uvedeny navod:
  http://registry.gimp.org/plugin?id=4645
  http://registry.gimp.org/plugin?id=5379

 5. corvus66 1. apríla 2005

  to shinobi: vďaka za tip. doplním do diskusie k článkom (aj s linkou na tento web) a hlavne vyskúšam.

 6. corvus66 1. apríla 2005

  to shinobi: jeden neviem nainštalovať (nie som programátor, len Linuxová lama – v mojom veku si to môžem dovoliť :))
  Noise Remover po treťom pokuse pracuje, ale skúšať pri každej fotke tú rozumnú kombináciu parametrov bude chcieť asi viac praxe.

Pridajte komentár: