Simulujeme hĺbku ostrosti

Nie vždy uspejete – niektoré motívy sa takto retušovať nedajú, pretože objekt je príliš náročný. Typicky problémovou oblasťou bývajú vlasy. Ak však obrázok pôjde na malý formát, alebo na internet, pokojne si to skúste.

Bežný portrét.

Pomocou lasa označte okraje. V tejto fáze odporúčam prácu pri veľmi silnom zväčšení obrazu a maximálnu precíznosť. Čím presnejšie objekt orežete, tým lepší bude výsledok. 

Po označení z fotky odstráňte časť, ktorá má zostať ostrá.

Vložte ju do záberu, ako vrstvu a túto vrstvu ukryte – načas ju nebude treba vidieť.

Ak váš editor nevie pracovať s vrstvami, musíte si pomôcť inak, napríklad vyňatú postavu umiestnite na iný obrázok. Dá sa retušovať aj tak, že obrátite výber, čím označíte okolie a postava zostane v pôvodnom obrázku, ale retuš sa jej už nedotkne.

Prečo toľko okolkov

Možno si vravíte, že teraz by predsa stačilo obrátiť výber, označiť tým okolie a to proste rozostriť. To však nie je dobrá nápad.

Ak to spravíte, rozostrí sa rovnako pozadie, ako vnútorná časť označenej oblasti. Neostrosť sa síce vo vnútornej časti neobjaví, neostrý obraz však z oblasti vystúpi.

Neostrosť tváre tak začne na miestach, kde ukazuje šípka.

Taký záber sa okamžite prezradí, ako čudný. Možno už nabudúce, keď uvidíte podobný druh ostrosti v niektorej učebnici pri kapitolke o hĺbke ostrosti, budete vidieť, že autor ju nielen, že simuloval, ale nedal si na tom ani len záležať…

Takže prácu si uľahčiť nemožno, pokračujeme.

Pomocou pečiatky zlikvidujte okraje postavy. Netreba celú postavu, stačí len okrajová časť. Pri práci nemusíte byť presní.

Teraz rozostrite pozadie. Kde bude postava je tmavý fľak – nevadí.

Zobrazte uloženú vrstvu a retuš je hotová.

Aj pri detailnom pohľade bude mať záber charakteristické znaky malej hĺbky ostrosti.

A keď sa už hráte, môžete vyskúšať aj zmenu pozadia – vystrihnutú postavu máte, je to už len otázka pár sekúnd.

Pri simulácii hĺbky ostrosti sa vám podarí celkom úspešne oddeliť popredie od pozadia. Nedá sa však zrušiť perspektívne skreslenie tváre, ktoré spôsobilo snímanie širokouhlým objektívom. Preto pri portréte na to pamätajte a používajte vždy zoom.

Komentáre k článku: Simulujeme hĺbku ostrosti

  1. sweter 16. decembra 2003

    Niekedy tiez pouzivam tento sposob. Zaujimave je skusit zkopirovat pozadie do dvoch vrstiev. V jednej ho rozostrit motion blurom horizontalne, a v druhej vertikalne a dat tejto druhej vrstve krytie 50%. (prip. pouzit naocenie 45° a -45° – do kriza) Rozostrenie bude vernejsie. Nakoniec je dobre pridat pozadiu sum, aby nebol moc hladky oproti postave…

  2. tomas 13. februára 2008

    sweter zaujimavy napad

Pridajte komentár: