Laso

Chcem sa Vas spytat, ak budete ochotny odpovedat, ako ste dosiahli taky obrazok kalkulacky, ako je pri tipe „fotografujeme v igelitovej taske“. Zaujima ma ako a akym programom ste to upravili, aby tam nebolo ziadne pozadie, obrazok bol bez sumu a pomerne ostry a nadherne bez jedinej chyby orezany.

Je to len prostá precízna práca. Zvládnete to v ktoromkoľvek programe na prácu s fotkami – Gimp, Photoshop, Corel PhotoPaint, alebo mnohé iné.

Ak pripravujete fotografie pre katalóg, často je potrebné úplne odstrániť pozadie a fotografiu celkom orezať. Ukážeme si ako.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Zdrojový obrázok kalkulačky je odfotený v bielej igelitovej taške. Celá retuš spočíva v tom, že lasom označíte okraje kalkulačky, ale musíte pracovať veľmi presne.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Výsledok bude takýto.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Zväčšite si obraz tak, aby ste veľmi dobre videli všetky detaily. Označte kontúry obrázka presne na miestach, kde končí objekt.

Pri orezávaní voľte presnosť úmernú výslednej veľkosti obrázka.

  Ak viete, že výsledok pôjde na internet a pred publikovaním sa ešte aj poriadne zmenší, stačí, ak objekt obkreslíte lasom len zhruba. Ak ale výsledok ide do katalógu, musíte pracovať mimoriadne precízne! Pri troche cviku to ide dosť rýchlo.

Tiež sa čoskoro naučíte odhadnúť, aká presnosť je potrebná pre aké použitie. Ak obrázok budete nakoniec veľmi zmenšovať, napríklad na internet, netreba zbytočnou presnosťou strácať čas.

  Práve pri takýchto prácach však veľmi oceníte presné polohovacie zariadenie. Po slovensky: Myš. Žiadna lacná myš sa na retuš nehodí, pretože gulička sa valí nepravidelne. Použite kvalitnú myš s očistenou guličkou, lepšie optickú myš. Ak na to máte, tablet je najpohodlnejším pomocníkom pri práci s grafikou.

Orezanú fotografiu môžeme ešte trochu vylepšiť.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Zväčšený detail zdrojového záberu. Fotilo sa to 1.3 megapixelovým aparátom.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Označte displej a mierne mu zdôraznite farebnosť. Na tejto ukážke som to trochu prehnal.

Ak fotka farebnosť neobsahuje, môžete namiesto toho pridať trochu zelenej farby na celú plochu displeja.

Teraz sa zbavíme nazelenalého závoja fotky. Obráťte selekciu, tak, že sa bude editovať všetko okrem displeja.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Zrušte úplne farby. Kalkulačka má byť strieborná a nie nazelenalá. Hotovo? Odstráňme selekciu, ideme pracovať s celým obrázkom.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Nakoniec sa zbavíme šumu niektorým filtrom na jeho likvidáciu, napríklad Median, alebo podobným nástrojom, ktorý podobné plochy ešte viac zahladí, ale nepoškodí ostrosť.

Takto pripravený obrázok je na internet ideálny. Drobná neistota v ostrosti celkom zanikne po zmenšení obrázka na požadovaný rozmer.

Aj v papierovom katalógu bude takto pripravený obrázok dobre vyzerať.

Komentáre k článku: Laso

 1. tomas 2. marca 2004

  ja tabletom obkreslim onjekt pomocov kriviek {pen tool} a potom si krivky prevediem na selection…

 2. marian 2. júna 2004

  Pokusal som sa pouzit laso vo Photoshope. Obrazok som velmi zvacsil a pokusil sa presne obtiahnut okraje. Funkcia laso bola aktivna a potreboval som sa dostat dalej k okrajom, ktore siahali mimo vyrez. Ak som sa pokusil vyrez v okne posunut, laso sa mi „uzavrelo“ v nezelanom vybere. Skusal som vselico s Shift ci CTRL, no nic mi nefungovalo. Ako sa to da urobit?

 3. Miro Veselý 2. júna 2004

  marian: staršie verzie photoshopu robili problémy v celoobrazovkovom režime a ak ste chcel ísť za obrazovku, nešlo to (tuším len doprava áno). Pomáha, ak okno s obrázkom vidíte, ako okno, nie na plnú plochu programu. Potom sa dá posúvať, ak myšou zájdete za okraj okna… :-/ Ak som to napísal neprehľadne, skúsim inak.

 4. marian 3. júna 2004

  Mam verziu 7 a ak napr. pri pravouhlom vybere zajdem mysou ku kraju, resp. za kraj okna, obraz sa mi automaticky s smere posunie a mozem vyber dokoncit (obrazok vidim ako okno). Ak by som to chcel robit s lasom alebo vybrat cestu perom, neda sa to. No teraz neviem ci to prave u mna nie je chyba photoshopu (resp. nejaky bug) kedze Vam to zrejme bez problemov funguje.

 5. Miro Veselý 3. júna 2004

  marian: až vo verzii 8, známej aj ako CS.

 6. monka 11. novembra 2009

  ľudkovia mne to vôbec nejde som z toho nešťastná..označím to všetko pekne presne ale nejde mi to vyrezať a nič iné s tým urobiť..používam corel paint shop a neviem čo ma spraviť!!viete mi poradiť?

Pridajte komentár: