Výrez

Čím menšia oblasť obrazu sa totiž použije, tým viac bude zväčšená oproti nevyrezanému obrázku. O to väčšie uvidíte všetky vady digitálneho obrazu.

Na použitie na internete sa však dá spraviť aj pomerne odvážny výrez. Obzvlášť na internete je lepšie poskytnúť presne to, čo chceme, aby divák videl. Zbytočné prenášanie okolia, ktoré nie je dôležité stojí peniaze a podľa mňa stojí aj za mierne technologické zhoršenie kvality.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Záber na kvet s včelou. Ak naším cieľom je len kvet a včela, preč s okolím!

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

V editore môžete zvoliť nástroj orezania obrázka. Navyše sa dá natočiť, ako treba.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Výsledkom je detailný záber, kvalita ktorého na internet je ešte celkom akceptovateľná. Na papierovej fotke by už bolo dosť vidno neostrosť. (Výrez z trojmegapixelového obrázka)

Samozrejme, najlepšie je na výrez myslieť už počas fotografovania a spraviť ho hneď fotoaparátom. Je to kvalitnejšie, ale chce to cvik, aby ste vždy na výrez mysleli už pri snímaní…

Komentáre k článku: Výrez

  1. sx02 10. augusta 2004

    Rad bych udelal hromadne vyrezy z nekolika stovek fotek (vyrez 1600×1200). Existuje nejaky program ktery umi defaultne nabidnout takovou velikost vyrezu aniz bych musel u kazde fotky to nastavovat rucne (pretahovanim mysi) Dik za pripadny rady.

Pridajte komentár: