Digitálny holiaci strojček

Aj keď súčasná móda umožňuje byť „in“, aj keď človek vyzerá ako po týždňovom pobyte na psychiatrii v zvieracej kazajke, niekedy sa predsa len nehodí mať zarastenú tvár aj na fotografii.

Napríklad ja, ak sa dva dni neholím, vyzerám takto.

Predstava, ako v počítači pomaly likvidujem jeden chĺpok za druhým, sa mi nepáči. Nie, že by to nešlo, ale tak precízna práca nie je potrebná. Na menšie rozmery fotografií stačí aj automatická retuš pomocou filtra na to určeného – „prach a škrabance“.

Viem, chlpy nie sú prachom ani škrabancami, ale na digitálnom obraze sa tak správať môžu. Filter totiž zlikviduje všetko menšie ako dohodnutý polomer a nahradí to farbou z okolia.

Označte oblasť chlpov, ktoré chcete odstrániť, a aplikujte filter. Polomer určíte podľa veľkosti fotografie, druhým parametrom je prah – odkedy sa filter uplatní.

Po krátkom posúvaní nastavovacích prvkov určite nájdete polohu, kedy chlpy takmer úplne zmiznú. Na tvári síce po nich zostane trocha stmavená pleť, ale neoholenie už takmer nevidieť.

Výsledkom je podstatne menej naliehavo neoholená tvár. Celkom solídne oholenie na to, že to vzniklo vlastne automaticky a na jediné kliknutie.

To mierne stmavenie by sa už dalo tolerovať, nie je však pravdivé. Ak sa oholím, nemám tú oblasť takú tmavú. Preto teraz musíme zahladiť stopy po retuši.

Pomocou nástroja pečiatka z panelu nástrojov môžete niektoré tmavšie oblasti, kde boli pôvodne fúzy, ešte prekryť pleťovou farbou a tvár je celkom oholená.

Pri detailnom pohľade však je oblasť digitálnych manipulácií celkom neostrá a bez šumu. To je daň za rýchlu retuš a na väčšej fotografii by sa retuš prezradila. Ak by výsledkom mal byť väčší rozmer fotografie, musíte pokračovať.

Pôvodnú neoholenú fotografiu znova otvorte v retušovacom programe, označte a celú skopírujte. Vložte ju nad vyretušovaný obrázok.

Vznikne tak nová vrstva s neretušovanou fotografiou. Nastavte jej malé krytie – 20 až 30 percent. Tým sa na vyretušovanú oblasť premietne jemná, ale celkom ostrá štruktúra pôvodných chlpov. Keďže sa premietajú iba s 25 percentným krytím, nie sú čierne, ale len naznačené.

Oblasť oholenia vďaka tomu nadobudne oholený a pritom celkom ostrý vzhľad.

Prípadné nedokonalosti dolaďte pečiatkou. Hotovo.

Tento retušérsky zásah trvá približne rovnako dlho, ako by trvalo pred fotografovaním narýchlo sa oholiť. Preto je vždy výhodnejšie, ak sa dá s modelom dohodnúť, aby sa upravil. Ušetrí vám to čas, obzvlášť, ak nebudete fotografovať len jeden portrét.

Pre porovnanie ešte zopakujem pôvodný obrázok…:

Komentáre k článku: Digitálny holiaci strojček

  1. Miso 1. novembra 2004

    Vdaka za perfektny tip, najblizsie vyskusam. Skoda ze to nefunguje aj v reali, taketo prekryvanie na elektricky pohon :)

  2. Judáš 1. novembra 2004

    Nechápenm načo sa babrať s retušou,jednoducho sa oholím a basta.je to aj rýchlejšie a efektívnejšie.Retušovať neoholené fúzy je pre totálnych lenivcov

  3. duky 1. novembra 2004

    judas neruhaj sa, ty si to nepochopil…vdaka miro za clanok

  4. Laci 2. novembra 2004

    ja sa pamatam an svadobnej fotke vyzeram akoby som sa holil minimalne dva dni predtym. v skutocnosti som sa holil v ten den rano a potom este raz poobed :) skoda ze fotografa nenapadlo trosku to vyretusovat…

  5. Mavko 3. novembra 2004

    dobry typ :), aspon sa uz nemusim holit :))

  6. Miro A 4. novembra 2004

    Vynikajuci vysledok.

  7. Peto 9. novembra 2004

    Este ze nezarastam :)) Ale nie, dobry typ a dobry clanok.

  8. ultraferi 15. novembra 2004

    Je to dobrý tip, lebo ked sa niekto čerstvo oholí, tak je celý červený od škrabania a potom sa ide fotiť. No a tak je na fotke celý červený. Tieže je to dobrý tip pre staršie ženy, ktoré majú problém s chlpkami na tvári…

  9. Janos 24. novembra 2004

    OK….to je vsetko pekne. Ale akym programom sa to da spravit. Najdem tieto metody (filtre) napr. vo Photoshope 7?

  10. Miro Veselý 24. novembra 2004

    Janos: Áno, je to tam napísané. „pomocou filtra na to určeného – „prach a škrabance“.“

Pridajte komentár: