Vlastnoručný podpis – na fotke

Celkom bežnou a často užitočnou vecou je vložiť obrázok s podpisom do textového dokumentu. Hodí sa to predovšetkým vtedy, keď taký dokument chcete odfaxovať faxmodemom priamo z počítača – keď dokument nebude na papieri. Potom sa dá podpísať len digitálnou cestou – fotografiou podpisu.

Aby podpis vložený do textového dokumentu vyzeral verne, musí splniť zopár parametrov.

Na jeho nasnímanie môžete použiť skener, alebo fotoaparát.

Ako sa podpísať?

Ideálne sa pracuje s podpisom, ktorý neobsahuje informáciu o tlaku pera. Dobre píšuca fixka je ideálna, alebo čierny tuš s perom. Na druhej strane podpis s informáciou o tlaku pera bude vyzerať "ako živý". Skúste si obidve verzie a vyberte si tú, ktorá sa vám viac hodí.

Skener

Skener nastavte tak, aby snímal s vysokým rozlíšením, odporúčam 600, alebo radšej 1200 DPI. Snímajte farebne, alebo v sivej škále, ak ide o podpis čiernobiely. Neodporúčam voliť čierno-biely sken, pretože potom by bola kresba podpisu zubatá.

Fotoaparát

Prepnite na makrorežim, alebo supermakrorežim. Podpis fotografujte čo najkolmejšie k predlohe a na jasnom svetle, ideálne slnečnom. Snažte sa využiť plochu – okolo podpisu netreba žiadne okolie. Pri expozícii pravdepodobne bude potrebné mierne pridať – asi +0,7 EV, pretože biely podklad by bol príliš tmavý.

Ak chcete, aby podpis v dokumente bol v presnej veľkosti, odfotografujte vedľa neho aj pravítko. 

Skener alebo fotoaparát?

Sken bude asi kvalitnejší a má výhodu, že má definované rozmery. Lacné skenery však niekedy biely papier zobrazia celkom bez kresby a môžu trocha zosvetliť aj najjemnejšie podrobnosti podpisu až tak, že sa stratia. Potom je výhodnejšie fotografovať…

Postup retuše

Cieľom bude "vylúpnuť" podpis z pozadia.

Fotografia (sken) nemusí mať takmer žiadny priestor okolo podpisu.

  • Fotografia bude mať mierne sivé pozadie.
  • Sken bude asi skoro biely, ale aj tu môže mať pozadie štruktúru napríklad papiera.

Potrebujeme dosiahnuť podpis, ktorý nemá žiadne pozadie, iba biele. Ale svetlé konce ťahov, kde sa pero už takmer nedotýkalo papiera, by mali mať kresbu.

Niečo takéto.

To dosiahnete zosvetlením sivého podkladu takmer na bielu farbu pomocou funkcie Levels.

Levels vyzerá takto…

…spravte asi niečo takéto.

Výsledkom bude takmer biele pozadie, no môže obsahovať fliačky, alebo nerovnosti papiera.

Pomocou nástroja na lokálne zosvetlenie odstráňte všetko, čo k podpisu nepatrí. Inou možnosťou je označiť podpis funkciou Laso a "vylúpnuť ho z nie dokonale bieleho pozadia…

Biela by sa síce dala už pri funkcii Levels potiahnuť ešte viac do bielej – potom by pozadie bolo perfektne biele – ale mohli by sa začínať strácať tie oblasti podpisu, ktoré boli napísané so slabším tlakom pera.

Ak pracujete s čiernobielou tlačiarňou, môžete následne podpis previesť do sivej škály a uložiť.

Pre účely faxovania môže byť výhodné pomocou Levels posunúť aj pravé ťahátko a z poltónov spraviť čiernu. Takýto podpis sa lepšie prenesie faxom, kopírkou, no už od začiatku môže pôsobiť, ako kópia.

Farba

Ak pracujete s farbou, môžete to využiť.

Podpíšte sa farebným perom, alebo fixkou.

Veľkosť podpisu

Vyretušovaný podpis teraz uložte, ako zdrojový súbor. Je síce väčší, ale dá sa využiť na rôzne práce.

Pre potreby použitia vo Worde upravte parametre podpisu – rozlíšenie a DPI. Možno ste chceli dosiahnuť presnosť aj v rozmeroch – potom využijete na boku nasnímané pravítko. Neskôr ho odstrihnite.

Nastavte, aký má mať váš podpis rozmery – od okraja fotky po druhý okraj, nie rozmer podpisu. Na obrázku je nastavený rozmer 3 × 2,25 centimetrov. Rozlíšenie 300 DPI je veľmi primerané na všetky použitia.

Po odklepnutí získate dátovo pomerne malý súbor s vaším podpisom.

Uložte ho do formátu TIFF. Tento formát sa hodí preto, že Word bude vedieť, aký veľký má zobraziť váš podpis a nemusíte nič štelovať…

Vloženie podpisu do textu

Podpis vložte vo Worde, ako obrázok na miesto, kde ho chcete mať.

Iné využitie podpisu

Podpis je potom možné využiť aj na vloženie do fotografie. Mne sa to síce nepáči, ale niekomu áno. Použijem na to starší autoportrét u zubára, január 2004 :-)

Optimálne je vyrobiť fotku s rámčekom a podpis vložiť mimo obrazové pole. Nielen preto, aby nerušil v obrázku, ale aj preto, aby bol čitateľný.

Ak by ste chceli vkladať bežný (vystrihnutý) podpis cez obrázok, začnú problémy. Keďže podpis vznikol na bielom podklade, tento biely podklad bude aj na fotografii a to prezrádza, že podpis je tam vložený umelo.

Navyše môže byť na niektorých miestach obrazu nečitateľný a potom je s tým ťažko niečo spraviť.

Riešením by bolo stmaviť podklad vrhnutím tieňa.

Alebo použiť podpis "pre faxovanie", čiže silne kontrastný.

Vrstvu s podpisom nastaviť na režim Multiply.

Tým sa biela sčíta z pozadím a čierna "vyskočí".

Problém však zostane v tmavom podpise s tmavou časťou fotky…

…a pri bielom podpise s kresbou v oblasti jasov.

Záver

Dobre pripravený podpis sa dá využiť na mnoho spôsobov v tej časti korešpondencie, v ktorej sa podpis použiť hodí, no zároveň nemusí byť napísaný rukou. Dobre spracovaný podpis po farebnom vytlačení rozpozná od originálneho len cvičené oko.

Som za to, aby ste uprednostňovali vlastnoručný, originálny podpis, no niekedy to nejde. Potom príde vhod fotka…

Pozrite si aj tieto články: