Odstránenie červených očí (Photoshop CS)

Ručné odstránenie červených očí je možné v akomkoľvek fotoeditore. (Návod, ktorý sa dá použiť v ktoromkoľvek programe som pred časom napísal.) Nástroj, ktorý dnes popíšem pracuje na podobnom princípe, ako sa dá dosiahnuť retušou, no všetky potrebné akcie sa vykonajú jediným kliknutím.

Pri odstraňovaní javu červených očí je vždy treba začať úvahou, aké veľké budú oči na výslednej fotografii. Ak totiž oči budú maličké, nie je potrebné venovať retuši takmer žiadnu pozornosť. Stačí proste trocha odstrániť červenú a končíme.

Čím väčšia tvár však bude na obrázku, alebo väčšia zväčšenina, tým precíznejšia práca bude potrebná.

Na portrét (napríklad obraz na stenu) však neodporúčam vôbec používať zábery, ktoré sú už od chvíle nafotografovania chybné.

Máme teda otvorený obrázok. Zväčšite si náhľad na tvár tak, aby ste na oči nielen dobre videli, ale aby ste myšou dokázali presne trafiť.

V plávajúcom okne nástrojov stlačte myšou tlačítko retušovací štetec a podržte nad ním myš stlačené.

Asi po pol sekunde vyskočia ďalšie dva nástroje, z ktorých vyberiete nástroj na odstránenie červených očí.

Teraz už je retuš pripravená, no asi budete musieť vykonať základné nastavenie nástroja:

Určiť jeho priemer. Jeho priemer nastavte zhruba na taký, aký priemer majú červené oči.

V ďalších nastaveniach môžete nastaviť, či štetec bude účinkovať s ostrým ohraničením, alebo do stratena. Tu nemožno podať univerzálny návod, ako ho nastaviť, pretože každá fotografia je iná.

Na jednej sú červené bodky ostré a svetlé, ale sú to skôr elipsy, ako krúžky.

Inokedy splývajú s okom a sú to presné kruhy.

A inokedy presahujú až ku okrajom dúhovky.

Preto najlepší postup bude taký, že sa s nástrojom trocha pohráte a nabudúce už budete vedieť, ako naň.

Po nastavení priemeru štetca stačí kliknúť a oko okamžite zmení farbu.

Ale ako ju zmení?

Na to vám Photoshop tiež dáva odpoveď. V nastaveniach určíte, či chcete červenú farbu odstrániť, zmeniť na inú, alebo upraviť jej jas…

Posledným parametrom, ktorý treba nastaviť je farba štetca.

Farbu v tomto článku používam hnedú, ale môžete použiť aj modrú.

V praxi retuš jedným kliknutím na oko dopadne asi takto:

Saturation odstráni naliehavosť červenej farby, ale zanechá pôvodnú tonalitu oka. Takáto úprava je doslova nenápadná a pre menšie fotografie je asi najvýhodnejším riešením.

Najvýhodnejším z pohľadu pohodlia pri práci a rýchlosti retuše. Tu totiž môžete byť pomerne veľmi nepresní a nič sa nestane. Kliknete viac, ako len oko? Nič to, ideme ďalej. Aj keď retušovacím štetcom "začiahnete" až na čelo a nos, ovplyvní to len oko, pleťová farba sa nezmení. To sa veľmi hodí pri väčších sériách, nemusíte každú chvíľu nastavovať veľkosť štetca.

Ak máte vyretušovať trebárs 200 fotiek zo svadby, kde na vás trpezlivo čaká takých 800 očí, už po chvíli rezignujete na nejakú príliš pedantnú prácu.

Teraz zmením farbu štetca na modrú. Často sa môže hodiť.

Nastavenie Hue vyprodukuje z červenej farby mierne svetlomodrú. Vo veľkom počte prípadov sa to môže veľmi hodiť – predovšetkým pre modrookých. 

Nastavenie Color je na tom podobne, ako Hue, ale produkuje miernejšiu modrú. Ak máte veľmi presnú myš, s týmto nastavením sa dosiahnu presvedčivé výsledky, ale musíte byť veľmi presní u ľudí, ktorí nemajú modré, alebo čierne oči, pretože (na obrázku) modrá zrenička obklopená hnedým okolím pôsobí neprirodzene, ak netrafíte celkom presne.

Ak použijete čiernu farbu štetca, nástroj mení farbu upravenej oblasti na nijakú, čiže výsledkom je presne sivé oko. Pre hnedookých je výhodnejšie pracovať s hnedou farbou štetca.

Na takejto fotografii by to chcelo oči ešte trocha stmaviť, pretože sú príliš jasne modré. Ak majú byť modré, mali by byť tmavšie. 

Nakoniec je tu ešte možnosť Luminosity, ktorá stmaví jasne červenú farbu – na farbu, akú máte nastavenú ako farbu štetca. V tomto prípade tmavohnedú.

Niekedy môžete skúsiť aj opakované použitie štetca: Najskôr som oči trocha stmavil v režime Luminosity a potom som zmiernil farbu pomocou opakovaného kliknutia na oko, ale v režime Saturation.

Komentáre k článku: Odstránenie červených očí (Photoshop CS)

 1. ramazo 10. decembra 2004

  Sranda je, ze pri zmene farby oci si nemenil duhovku, ktora tu farbu vytvara, ale prave tmave pozadie oka, ktore je tmave aj u modrookych.

 2. Miro Veselý 10. decembra 2004

  ramazo: Ja volím radšej svetlú modrú, ako tmavú čiernu, ktorá by tam mala byť správne. to preto, že spraviť z červenej čiernu je extrémne citlivá vec, ak sa trocha nepodarí, ihneď vidieť, že tam bol zásah. ak je ale zrenička svetlá, ale nie červená, na prvý pohľad je to celkom pozerateľné a netreba tú precíznosť. ale uznávam – je to vec každej fotky a človeka.

 3. tark 10. decembra 2004

  V photoshopu 7 to není?

 4. Miro Veselý 10. decembra 2004

  tark: Neviem, nemám poruke. Ale mám pocit, že nie.

 5. Michal Závacký 27. septembra 2016

  Prosím o info.
  Vo Ps mi pri priamom odstráňovaní zmizlo tlačítko pre odstránenie červených oči.Asi som niečo chybne urobil.
  Ako ho dostať späť na zvislú lištu na ľavej strane ?
  Ďakujem

 6. Miro Veselý 27. septembra 2016

  Michal na mieste kde to tlačítko bolo stlačte a podržte myš, vyberte ponuky čo sa objaví. Teraz je na tom mieste iná funkcia.

Pridajte komentár: