Žlté oči a zuby

Počas fotografovania často nebýva nastavená dokonalá farebnosť. Aj takouto milosrdnou lžou sa dá začať článok o našich zuboch a niekedy očiach.

Ak nemáte umelé zuby, alebo šťastie na krásny biely chrup, budete si niekedy musieť pomáhať retušou podobne, ako sa to robí aj v reklame. Tento zásah je dôležitý predovšetkým v prípade, že fotografie pôjdu na papier. Práve na papieri je často veľmi dobre vidieť toto inak len mierne zažltnutie.

Nuž, pripúšťam, že tento úsmev sa mi práve nepodaril, ale žlté zuby vidieť. A aj očné beľmá majú náznak smerovania skôr do žltej.

Na očiach to vidieť až pri lepšom zväčšení.

Na zuboch to vidno aj z pol kilometra.

Označte očné beľmá a použite nástroj na vyváženie farieb:

Obraz > Prispôsobenie > Vyváženie farieb

Rovnaký zásah vás čaká aj v prípade zubov:

Označte ich a zmiernite žltý odtieň na neutrálnejší.

Práca s nástrojom Vyváženie farieb chvíľu potrvá – môžete totiž nastaviť inú farebnosť pre tmavé časti fotografie, pre stredne svetlé odtiene a inú pre vysoké svetlá.

Najlepšie bude, ak sa s tým chvíľu pohráte a vyskúšate si rôzne nastavenia.

Výsledkom bude fotografia, ktorá na by papieri mala vyzerať podstatne prirodzenejšie, než pôvodná „žltá“ verzia.

Papier tu nespomínam náhodou. Po retuši si výsledok určite vytlačte! Mnoho retušérskych zásahov na monitore vyzerá dobre a po vytlačení ich na prvý pohľad veľmi vidieť. A naopak. Napríklad tento záber môže na monitore pôsobiť až dojmom, že oči sú modré.

Preto by ste s retušou mali byť veľmi opatrní – radšej ponechajte trocha žltej, aby fotografia nevyzerala príliš podozrivo dobrá. Ak v skutočnosti máte žlté zuby, aj na fotografii by ste im tento nádych mali ponechať.

Najdôležitejšie na záver: Nepokúšajte sa beľmá a zuby umelo zosvetliť!

Ak by ste to totiž s bielením prehnali, vaša tvár by pripomínala predvolebný plagát, či (tiež retušovanú) reklamu na tú najúžasnejšiu zobnú pastu.

Komentáre k článku: Žlté oči a zuby

 1. Tomas 4. novembra 2004

  dobry napad, nenapadlo by ma to. A pritom aka trivialnost. Konecne budem mat fotku v Europase ako Star.

 2. ultraferi 15. novembra 2004

  Tak, tak na zobnú pastu v chorvatsku. Len to neprežente a nedávajte tam lesk v tvare oslnivej hviezdy.
  A ja že prečo tie známe tváre z predných stránok vyzerajú lepšie než v skutočnom reálnom živote. Každý sa chce vylepšiť.

 3. Feri 5. novembra 2017

  Zdravím, prosím Vás v akom softvéri to robíte? Na screenshotoch sa mi to nepodarilo rozoznať a chcem takto vybieliť zuby pár fotkám. Super tip. Ďakujem Vám :-)

 4. Miro Veselý 5. novembra 2017

  Feri ja pracujem s Photoshop CC, ale na obrázkoch je staršia verzia. Túto funkciu ale dokáže takmer každý fotoeditor, stačí vybrať oblasť a mierne stiahnuť farebnosť.

Pridajte komentár: