Reštitúcia

Všetko sa zmení, keď začnete fotografovať napríklad architektúru. Namierite aparát a cvaknete. Až doma zistíte, že všetky línie sú šikmé.

Poďme fotiť Kukuricu – familiárne tak Bratislavčania nazývajú túto výškovú budovu.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Doma zistíte že obrázok je nielen odfotený našikmo, ale dom je aj perspektívne skreslený.

V počítači môžete v editore tento jav pomerne efektívne kompenzovať.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Označte celý obrázok (CTRL+A) zvoľte v menu „Edit“ položku „Free Transform“ a jemne ho pootočte proti smeru hodinových ručičiek. V režime voľných transformácií sa dá s obrázkom robiť čokoľvek – naťahovať, zužovať, deformovať perspektívu… Skúste chytiť jeden z riadiacich bodov, ktoré vzniknú a potiahnuť ho. To isté si skúste, ale so stlačenou klávesou CTRL, alebo Shift…

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Potom ponaťahujte rohy tak, aby budova bola zbavená perspektívneho skreslenia.

Naťahujte obrázok tak dlho, aby dom stál celkom kolmo. Nezabudnite, že bude potrebné natiahnuť ho aj na výšku, pretože tým, že sa horná časť natiahla do šírky, dom sa „roztiahne“.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Výsledok musí byť celkom kolmý.

Ak fotografujete širokouhlým objektívom, obraz bude zaťažený navyše aj súdkovitým skreslením. To sa však opravuje ešte ťažšie a tak vo väčšine prípadov je pohodlnejšie zmieriť sa s ním. O súdkovitom skreslení viac v inom článku.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Vľavo pôvodný, vpravo upravený záber. Výsledok je nedokonalý, pretože pred týmto zásahom by bolo vhodné najskôr odstrániť súdkovité skreslenie – budova teraz je síce vyrovnaná, smerom ku spodnej časti sa však zužuje. To je práve dôsledok súdkovitého skreslenia – o ňom však v samostatnom článku.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Iná ukážka. Michalská veža v Bratislave. Záber z bežného digitálneho aparátu.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Takto sa ponaťahuje…

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Aby domy, až na drobnú súdkovitú zaoblenosť, boli dôstojné – rovné.

Reštitúcia je retušérsky zásah, ktorý vás bude stáť trocha času, ale výsledok bude oveľa lepší. Žiaľ, okrem vás si to uvedomí len málokto. Tento zásah pravdepodobne nikto neocení, ako ho vykonáte.

Paradoxne si však každý okamžite všimne šikmosť neupraveného obrázka.

V tom je práve kúzlo takejto fotografie – natrápite sa s ňou a nikto to nikdy neocení, nevšimne si to väčšinou ani veci znalý občan. Vy ste proste retušou ulahodili oku, nie mysli diváka. Berte to tak.

Ale ak ju zavesíte tak, ako bola odfotená, všetci sa rozbrechajú, ako dedinskí psi.

Komentáre k článku: Reštitúcia

 1. Lubo 28. mája 2004

  Je to len moj pocit, alebo je to skutocne tak, ze na zaberoch z digitalnych fotoaparatov je perspektivne skreslenie vacsie ako na klasickych fotkach?

 2. Miro Veselý 28. mája 2004

  Lubo: V hre je ohnisková vzdialenosť objektívu – širokouhlý objektív viac zdôrazní zbiehajúce sa línie, základný, neširokouhlý podstatne menej. A taký trojnásobný zoom už bude produkovať fotky s málo nápadným perspektívnym skreslením. Takže záleží na druhu objektívu, nie na záznamovom médiu.

 3. lotr 25. októbra 2004

  po uprave vsak kukuricak vytvara dojem ze sa smerom hore ozsiruje, a nie je to len sudkovitym skreslenim ale aj z toho ako clovek vnima prespektivu na fotografiach.
  a chcel by som sa este spytat ci v slove psy nemalo byt na konci makke i :))

 4. Miro Veselý 26. októbra 2004

  lotr: kukurica má aj súdkovité skreslenie, to dosť komplikuje nastavenie. pripúšťam, ukážky nie sú dokonalé, dokonalosť však nie je ich cieľom. A dík za tú hrúbku, radil som sa, máte pravdu, mal som tam chybu. má byť buď dedinskí psi, alebo dedinské psy. opravil som to.

 5. Peter 19. septembra 2016

  Na druhej strane niekedy je dobré ponechať fotografiu tak ako je odfotografovaná ak sa ohnisková vzdialenosť približuje ohniskovej vzdialenosti oka (neviem presne ale myslím, že je to cca 35). Niekedy človek očakáva ak je budova vysoká, že sa bude do výšky ako sa vzďaľuje aj zužovať, ale napr. pri ohniskovej vzdialenosti 18 bude skreslenie už neprirodzené a vtedy sa to oplatí upraviť, no možno nie až do geometrickej presnosti kolmých strán.

Pridajte komentár: