Úprava farebnej sýtosti

Využijete ho vtedy, keď váš obrázok má síce správne farby, ale sú príliš krikľavé, alebo naopak nevýrazné.

Saturations umožňuje nastaviť to, aké intenzívne budú farby. Je to podobné, ako nastavenie farebnosti na farebnom televízore.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Vľavo farby mierne potlačené, vpravo veľmi prehnané.

Zvýraznená farebnosť môže pomôcť oživiť niektoré fotky. Potlačenie farebnosti sa zas dá využiť pri zdôraznení pocitu chladu, napríklad pri zimnej krajinke.

Farebná sýtosť v kanáloch

V lepších editoroch má nástroj Saturations možnosť nastaviť nielen celkovú úroveň farebnosti, ale aj jednotlivé farby.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

  • Vľavo sú potlačené všetky farby okrem žltej a červenej. Pomôže to upútať pozornosť na niektorý predmet, alebo ak je v zábere rušivá farebná plocha, môžete ju tak zneutralizovať.
  • V strede je pomocou Saturations zmenené všetko červené na zelené a všetko žlté na svetlozelené. Ostatné farby sú bez zmien.
  • Vpravo je červená zmenená na modrú, žltá na fialovú, modrá na zelenú.

Ak tento nástroj využijete opatrne, môžu vaše obrázky nadobudnúť zaujímavú atmosféru, alebo – ak to preženiete – až gýčovitú farebnosť.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Bežná farebná fotka.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Zdôraznené farby, nie však rovnomerne, viac je zdôraznená zelená a modrá, než ostatné.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Po zosilnení farieb v kanáloch môžete celkovú farebnosť stiahnuť, aby farby nekričali príliš. Fotka teraz síce nemá verné farby, ale mnoho ľuďom sa bude veľmi páčiť… Kľudne sa môžeme dohodnúť, že je to kikirikí gýč.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Iná fotka.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Zdôraznené farby, výraznejšie modré.

Opatrne s týmto nástrojom

Pri reálnom použití tohto nástroja sa bežne nehodí "vyťať" farby nadoraz tak, ako som to pre názornosť spravil na týchto ukážkach.

Komentáre k článku: Úprava farebnej sýtosti

  1. XXX 26. mája 2010

    Neviem teda, moja skusenost je, ze pri praci so saturaciou, ked sa zvysuje, rapidne narasta sum, co je teda horsie, ako „fadna“ fotka. Preco pri zvysovani saturacie farieb stupa sum? Je to le „nekvalitou“ programu alebo je to prirodzeny jav v kazdom, aj drahsom programe?

  2. Miro Veselý 26. mája 2010

    No šum nemusí nutne narastať. On narastá zvyčajne tak, že je viac viditeľný. Je to vecou zdrojového obrázka. Môj foťák fotí tak, že ak dvihnem farebnosť, všetko je zdravé okrem tmavých oblastí – tam viditeľne pridáva farebný šum a farby, ktoré tam netreba.

Pridajte komentár: