Digitálna fotografia. Fenomén 21 storočia. Valec, ktorý už začal svoju víťaznú cestu do sveta fotografie.…
Kontrola funkčnosti nového fotoaparátu
Spomínam si jasne na ten pocit, keď som odnášal z obchodu svoj prvý digitálny fotoaparát, že prvé čo mi napadlo bola otázka, či je vlastne v poriadku.
Vyskúšať si fotoaparát nie je veľký problém. Začiatočník však nemusí vždy vedieť na čo sa sústrediť. Skúsim vám dať aspoň zopár tipov na kontrolu či fotoaparát je v poriadku. Veľká väčšina nových prístrojov naozaj v poriadku je, no niektoré môžu trpieť výrobnou chybou. Je to zriedkavé, ale stáva sa to.
Zároveň vás upozorním aj na javy, ktoré váš fotoaparát síce robiť bude, nebudú sa vám páčiť, ale nedá sa kvôli tomu reklamovať. Sú to totiž chyby, ktoré dnes nazývame modernejším pojmom: vlastnosti.
Základný test.
Počas testu nebudeme používať žiadne meracie pomôcky, suplovať laboratórium sa v domácnosti nedá.
Odfotografujte niekoľko ľubovoľných fotografií a vyberte si na to podľa možností veľmi dobré osvetlenie. Napríklad foťte cez deň. Fotografujte ľudí, alebo krajinu dôležité je, aby väčšina objektov na fotke bola zhruba v rovnakej vzdialenosti. Fotka krajinky alebo mestskej ulice je úplne vyhovujúca. Prehliadnite si teraz nasnímané zábery.
Farebnosť.
Majú všetky fotky zhruba správnu farebnosť?
Vľavo zhruba normálna farebnosť, vpravo silno domodra posunutá fotka.
Netrpia nejakým vážnym problémom, ktorý na prvý pohľad kričí, že niečo nie je v poriadku? Ak je farebnosť záberov prijateľná pokračujte.
Upozornenie: Chyba farebného podania môže byť spôsobená nesprávne nastaveným fotoaparátom, napríklad funkciou nastavenie bielej. Alebo máte zapnutý režim efektovej farebnosti.
Expozícia.
Ak ste fotografovali bežné neutrálne scény bez priveľmi kontrastného osvetlenia všetky fotky by mali byť takpovediac pekné. Mali by brilantne zobrazovať aj svetlé, ako takmer až úplne biele oblasti a mali by zobrazovať aj úplne tmavé miesta na fotke. Tie zas musia vyzerať prakticky celkom čierne. Medzi týmito dvoma okrajmi rozsahu by mal byť veľký priestor bohatý na poltóny a fotka by vám nemala na prvý pohľad nijakým spôsobom problémová.
Vľavo extrémny kontrast, vpravo nedostatočný kontrast.
Upozornenie: Aj tento parameter môže byť signálom chyby nastavenia fotoaparátu. Môžete mať nastavenú manuálnu expozíciu na hodnote, ktorá nezodpovedá scéne. Alebo máte zapnuté efektové spracovanie obrazu.
Ostrosť
Predpokladajme že ste fotografie odfotili so správnou ostrosťou. Preto som vám kázal aby ste išli fotiť na silné svetlo. V takých podmienkach fotoaparáty nerobia problémy a produkujú veľmi ostré fotky. Prezrite si teraz obrázok po celej ploche či je všade zhruba rovnako ostrý.
Ideálny stav je ten, že aj pri zväčšenom pohľade bude dokonale rovnako ostrý okraj fotiek, ako stred.
Veľmi prehnaná ukážka neostrosti a stmavenia po bokoch obrazu. Fotky s takto masívnou neostrosťou po bokoch obrazu by bol dôvod na reklamáciu. Podobne však môžu fotiť niektoré najlacnejšie digitálne hračky.
Bežný výsledok fotografovania však dopadne tak, že okraj fotografie predovšetkým v oblasti rohov bude asi mierne tmavší, než stred snímky. a bude často aj mierne rozostrený.
Farebná aberácia
Okrem toho sa predovšetkým v okrajových pasážach snímky môžu objaviť farebné kontúry kontrastných objektov, najčastejšie tmavofialovej farby. To je farebná aberácia na ktorú si treba zvyknúť pri fotoaparátoch s objektívmi za celkovú čiastku pár tisíc.
Po zväčšení tohto obrázka…
…sa prejaví modrým zafarbením v stromoch.
Vinetácia
Niektoré fotoaparáty majú po rohoch obrazu obraz trochu stmavený. Vo veľmi malej miere sa s tým stretnete u každého bežného fotoaparátu, ale na fotkách to takmer nie je vidieť.
Veľmi výrazný tmavší okraj obrazu však môže rušiť. Ak tak fotoaparát fotí, asi je to jeho vlastnosť, s ktorou sa nedá nič robiť. Osobne by som sa o reklamáciu takého modelu aspoň pokúsil, príliš viditeľná vinetácia vyrušuje.
Vinetácia však môže vzniknúť aj chybou obsluhy, ak pred objektív dáte predsádku či filter. Nie každý filter, ktorý má správny priemer a dá sa našróbovať na objektív sa aj naň hodí. Ak je vinetácia spôsobená tým, že v „rozhľade“ fotoaparátu zavadzia filter, viete, čo treba spraviť…
Optické chyby – súhrn
Tieto tri problémy rohov obrazu sú optické chyby ktoré sú väčšinou takpovediac v norme.
Nepodarí sa vám asi taký fotoaparát reklamovať, pretože trochu nedokonalo fotí väčšina fotoaparátov všetkých výrobcov. Je preto potrebné vedieť, že ak na snímkach máte mierne neostré okraje, farebnú aberáciu, alebo veľmi mierne stmavenie po bokoch obrazu, je to normálny jav.
Tieto javy sa zvýraznia v tmavom prostredí, keď je objektív odclonený. Po zaclonení sa kvalita obrazu väčšinou veľmi citeľne zlepší, možno až na mieru, že na fotkách z letných dní bude obraz ostrý a bez problémov.
Neostrosť nemusí byť chyba fotoaparátu
Často dostávam otázku, či má majiteľ fotoaparát vrátiť, keď mu fotí neostré fotky. Potom sa ukáže, že proste fotografoval vo veľkej tme a neostrosť spôsobil sám tým, že počas expozície nechtiac pohol prístrojom. To samozrejme nie je chyba fotoaparátu, ale obsluhy.
Ak zistíte že vaše snímky sú neostré, najskôr si odpovedajte na dve veci. Fotilo sa určite bez pohybu fotoaparátom? Nepohol sa fotografovaní objekt počas expozície? Ak áno musíte fotografovať iným spôsobom a s výsledkami budete spokojní.
Vážna forma neostrosti
Signálom chyby však je, ak obraz je napríklad na jednom boku obrazu celkom ostrý a na druhom boku obrazu už je neostrý.
Vľavo ostré, vpravo objekty v rovnakej vzdialenosti neostré.
Alebo je ostrosť hore a neostrosť dolu. Alebo v strede je od hora až dolu obraz ostrý a do bokov sa rozširuje neostrosť.
Ak by ste postrehli takýto úkaz, nastala vhodná chvíľa na okamžitú reklamáciu. Podobne totiž fotografujú väčšinou len mizerné, neznačkové fotoaparáty s „neodolateľnou“ cenou. Normálne značkové prístroje takto nefotia a ak sa vám zdá, že obraz vášho fotoaparátu je plošne nevyvážený, čo sa týka ostrosti, obráťte hneď sa na servis výrobcu, je isté že sa jedná o problém v prístroji.
Bodky v obraze – snímač
Teraz sa zameriame na test či fotoaparát nemá chybné pixely na snímači. Na tento účel si pripravte dve fotografie, ale nafotografuj
te ich každú aspoň trojmo. Ak sa dá, prepnite fotoaparát do najnižšej citlivosti na ISO 50 alebo ISO 100.
Fotografia svetlej veci. Získajte fotografiu niečoho svetlého, môže to byť napríklad fotka oblohy v zime, kedy nie je modrá, ale biela. Alebo odfoťte biely list papieru.
Zmenšená fotka, ktorá je v poriadku, akurát na nej vidieť miernu vinetáciu, aká sa na výsledných fotkách väčšinou úplne stratí.
Dôkladne si prezrite túto fotku, či sa na nej nenachádzajú nejaké osamelé farebné bodky. Mohli by byť červené, zelené, modré alebo čierne. Tieto bodky by mohli signalizovať chybu na snímači.
Mierne farebná, či menej farebná, ale pravidelná štruktúra sa volá šum.
Zväčšené 1:1. Toto je šum. Ten je normálny a bude tým vyšší, čím vyššiu citlivosť má fotoaparát.
Druhú fotografiu odfoťte v úplnej tme. Získate tak tmavý obrázok na ktorom nebude nič.
Ideálne by bolo fotiť ho v manuálnom nastavení expozície, krátkym časom. Ak takú možnosť nemáte namierte ho na niečo svetlé a zmerajte hodnoty. Už nestlačte zo spúšte prst a objektív namierte do úplnej tmy, napríklad do tašky. Tak odfoťte záber. Keby sa totiž fotoaparát automaticky snažil odfotiť tmu, buď by zapálil blesk, alebo aj zvýšil citlivosť.
Aj tento záber si prezrite, či sa na ňom nevyskytujú svetlé body uvedených farieb.
Celý by mal byť úplne, alebo takmer úplne čierny. Prítomnosť šumu je normálna.
Výrez 1:1. Farebné bodky – takzvané Hot Pixels. To sú pixely, ktoré na fotkách v normálnom osvetlení pracujú správne, ale ako náhle exponujete nočnú fotografiu napríklad časom jedna sekunda, objavia sa. Vzhľadovo však vyzerajú podobne, ako vypálený pixel.
Ak ste našli na fotkách (bielej, alebo čiernej) nejaký bod tohto typu, prezrite si aj všetky odfotené fotografie. Ak sa tento bod nachádza na všetkých fotkách, ktoré ste nafotografovali, skúste na rovnakom mieste obrazu hľadať ten bod aj na normálnych fotkách fotených cez deň. Ak ho nájdete, je v podstate isté, že ide o chybnú bunku na snímači. Ak sa však nachádza len na jedinej fotografii, je to zrejme šum a nemusíte si ho veľmi všímať.
Ak zistíte že fotoaparát vytvára na všetkých fotografiách niekde bodku, alebo dokonca viaceré bodky, treba s tým niečo urobiť. Bola by škoda, aby ste tieto zábery museli retušovať zakaždým ručne.
Niektoré fotoaparáty majú funkciu ktorá sa volá Pixel Mapping. Táto funkcia umožní identifikovať chybné pixely a takýto obrazový bod proste vypne. Fotoaparát bude ďalej fotografovať normálne a namiesto bodky na jej pozícii dopočíta, čo by tam malo byť.
Ak váš fotoaparát nemá funkciu Pixel Mapping, je možné nápravu vykonať iba v servise. Odneste taký fotoaparát do servisu a tam vám výskyt chybného pixlu odstránia.
Nočná fotografia.
Častou sťažnosťou novopečených majiteľov digitálnych fotoaparátov je výskyt veľkého množstva farebných bodiek pri fotkách fotených po tme, predovšetkým v noci.
Takéto farebné bodky sú normálnym stavom snímača pri dlhom expozičnom čase. Skoro všetky novšie fotoaparáty už majú funkciu redukcie šumu. Hľadajte preto v menu funkciu Noise Filter, ktorú keď zapnete, bodky sa okamžite stratia.
Mnoho fotoaparátov nemá nastavenie na odstránenie šumu. Majú však automatickú likvidáciu šumu. Býva implementovaná v profile pre fotografovanie nočnej fotografie. V takom prípade odporúčam nočnú fotografiu snímať práve v tomto režime a budete spokojní.
Nie všetky fotoaparáty majú k dispozícii redukciu šumu. Ak je to váš prípad nedá sa nič robiť, šum tohto typu na vašich fotkách pravdepodobne zostane.
V niektorých prípadoch môže pomôcť pre zmiernenie výskytu farebného šumu aj funkcia pixel mapping, ktorá zmierni výskyt týchto bodiek v obrázkoch.
Sivá pri vysokej citlivosti.
Niektoré fotoaparáty pri vysokej citlivosti a dlhšej expozícii zobrazia namiesto úplnej tmy sivú, často je to nepravidelná plocha, alebo fľak.
Zmenšené. Expozičný čas 16 sekúnd pri ISO 400.
V obrázku sú tu a tam Hot Pixely a svetlý fľak vľavo nie je spôsobený svetlom. Po prepnutí na nižšiu citlivosť a kratší čas expozície sú fotky úplne v poriadku, bez náznakov akéhokoľvek zosvetlenia vľavo hore…
S týmto javom asi veľa nenarobíte. Pri dlhých expozičných časoch (viac sekúnd) a vysokej citlivosit ho nájdete na mnohých, aj značkových fotoaparátoch. Pri kratších časoch ho vídam len na fotoaparátoch menej známych výrobcov, či na lacných prístrojoch.
Ak ale podobný jav pozorujete aj na bežných fotkách, fotených v normálnej citlivosti, zaujímajte sa o možnosť reklamácie – obzvlášť, ak na serveroch s recenziami fotoaparátov na ukážkových fotkách podobný jav nevidíte. Asi sa v takom prípade jedná o technickú chybu.
Bodky v obraze – LCD
Ako LCD panel, tak aj elektronický hľadáčik sú zariadenia, ktoré môžu trpieť problémom zhasnutých alebo svietiacich pixelov.
Tento jav sa prejavuje vo forme jednej, alebo viacerých bodiek na obraze. Bodky môžu byť čerená, modrá alebo zelená prípade ich kombinácie.
Že ide o chybu LCD panelu a nie chybu snímača zistíte tak, že na LCD paneli jednoznačne vidíte bodku, ale na hotových fotografiách žiadna bodka nie je.
Prítomnosť bodiek na LCD paneli je síce nepríjemná, ale výrobca vám veľmi pravdepodobne fotoaparát nevyreklamuje. Výroba LCD panelov je v súčasnosti v štádiu, kedy žiadny výrobca nevie zaistiť, že práve váš panel nezačne mať túto chybu – možno až neskôr. Výskyt jedného či niekoľkých pixelov sa preto považuje za normálny stav.
Samozrejme – skúste sa popýtať na možnosť reklamácie. Možno budete mať šťastie a stroj vám vymenia.
Akokoľvek je výskyt týchto pixelov nepríjemný nemá na fotografiu žiadny vplyv. Ak vám svietiaci bod prekáža, požiadajte výrobcu aby ho zhasol, je totiž možné takýto vypálený pixel uviesť do stavu, aby aspoň nesvietil. Opačný prípad – to znamená pixely ktoré sú zhasnuté, sa môže ako chyba vyskytnúť tiež. Taký pixel však vyrušuje podstatne menej a často si ho človek nemusí ani všimnúť.
Veľká väčšina fotoaparátov však po nákupe nemá na LCD žiadne chyby.
Ak chcete vzniku chybných pixelov predchádzať snažte sa k LCD displeju správať čo najšetrnejšie. Nie všetky fotoaparáty ho majú bezpečne chránený hrubým sklom. Ak sa LCD displeju dotknete prstom a na mieste, ktorého ste sa dotkli sa objaví zmena farby v momente dotyku je treba na LCD dávať aspoň trochu pozor. Nemali by ste dovoliť aby do LCD panelu niečo udrelo.
Niektorí majitelia si na LCD dokonca lepia rôzne ochranné fólie, dokonca až s dôsledkami, že už nevidia celkom dokonale ostrý obraz. Nie som presvedčený, či treba LCD chrániť až tak naliehavo.
Spotreba.
Normálne fungujúci fotoaparát má spotrebu kto
rá je takpovediac normálna. Ťažko toto tvrdenie zovšeobecniť, ale minimálne 200 fotiek súčasné fotoaparáty na jednu sadu batérii zvyknú zvládnuť. Možno to bude fotiek 160 možno 380, ale v každom prípade nie oveľa menej.
Ak váš prístroj po nafotografovaní niekoľko desiatok záberov prestane fungovať s odvolaním sa na slabé batérie, niekde je chyba.
V prvom rade skúste iné batérie – ak máte viac ako jednu sadu. Môžete mať batérie, ktoré sú už staré a nemajú dostatočnú kapacitu.
Ak je k fotoaparátu pribalený Li-Ion článok, môže mať malú kapacitu, ak je starý. Tieto články nevydržia dlho a ak by ste kupovali zlacnený fotoaparát z akcie, ktorý sa presúša v predajni pomaly 2 roky, môže byť akumulátor tesne pred obdobím jesene života a (ne)zaslúženého odpočinku.
Problémom môže byť aj nesprávne volená nabíjačka, ktorá nie je určená na nabíjanie vašich článkov, alebo je zvolená správne, ale nabíja články nesprávnym spôsobom. Takáto situácia môže nastať, ak si v jednej predajni kúpite články a v inej nabíjačku, všetko podľa možnosti aj čo najlacnejšie…
Ak batérie aj nabíjačka boli dodané výrobcom spolu s fotoaparátom, nie je dôvod skúmať, kde sa stala chyba. Žiadajte od predajcu okamžitú nápravu v rámci reklamácie.
Uistite sa však či ste nefotografovali s vybitými batériami. Batérie k digitálnym fotoaparátom sa dodávajú v stave úplného vybitia a pred prvým použitím sa odporúča nabiť ich a to úplne. To znamená nielen čiastočne.
Telo prístroja.
Dôkladne si poobzerajte fotoaparát, či na ňom nie sú škrabance, alebo dokonca znaky po páde.
Pootvárajte všetky vrátka k baterkám či káblom a skontrolujte či sa dajú otvoriť ľahko, či nie sú zdeformované, alebo inak poškodené.
Objektív.
Na veľmi silnom svetle najlepšie slnečnom si dôkladne, podľa možností s lupou, pozrite objektív.
Nesmie sa na ňom nachádzať nič, čo by sa hoc aj len vzdialene podobalo na škrabance.
Príslušenstvo.
Na záver testu funkčnosti fotoaparátu si overte, či všetko čo je uvedené na škatuli fotoaparátu, sa v nej aj naozaj nachádza. Predovšetkým sú to káble a rôzne CD disky.
Začínajúci používateľ fotoaparátu môže byť v niektorých prípadoch pomýlený ak mu výrobca dodá fotoaparát bez nabíjateľnej batérie.
Už nie jeden mail som dostal s otázkou „akou nabíjačkou mám nabíjať tie dve baterky, ktoré dostal s aparátom“. Mnoho výrobcov dodáva jednu sadu batérii, aby sa fotoaparát dal v predajni vyskúšať. Sú to však naozaj batérie a nie nabíjateľné akumulátory. Nepokúšajte sa ich nabiť, nemuselo by to dobre dopadnúť. Niektoré batérie by v nabíjačke mohli dokonca vybuchnúť čo je predovšetkým ohlušujúce, ale pri troche smoly aj nebezpečné, ak by vám kovová časť baterky napríklad vletela do oka.
Záver.
Prešli sme si teraz základné vlastnosti a funkcie nového digitálneho fotoaparátu. Samozrejme testovať sa dá hodne vecí napríklad spoľahlivosť zaostrovania v tmavom prostredí, ale to sú už veci ktoré spravidla nesignalizujú chybu na konkrétnom prístroji, ale chybu celej série fotoaparátov.
Napríklad o niektorých fotoaparátoch je známe, že neradi zaostrujú v tmavom prostredí. Ktorýkoľvek z nich by ste kúpili, bude sa tak správať.
Takýto typ chyby nemôžete považovať za výrobnú chybu konkrétneho kusu. Práve na to, aby ste o takýchto chybách vedeli slúžia aj recenzie uverejnené na tomto serveri. Snažím sa v nich nájsť najdôležitejšie charakteristické vlastnosti fotoaparátu.
Keď chcete môžete si nafotografovať veľmi podobné fotky ako sú v recenzii a porovnať si výsledky. Spravidla dosiahnete lepšie výsledky než sú uvedené v recenziách, pretože fotoaparáty testujem zámerne tak, aby fotky dopadli radšej o niečo horšie, než dopadnú naozajstné. Mojím zámerom totiž je, aby čitateľ recenzie po nákupe fotoaparátu nebol sklamaný, že naletel lákavému článku.
Ak sa napriek všetkým týmto radám stretnete s problémom, na ktorý nebudete vedieť odpovedať a váš fotoaparát sa bude správať čudne, napríklad sa veľmi rýchlo zahrievať (mierne zahrievanie sa fotoaparátov po určitom čase zapnutia je pomerne normálny jav) neváhajte sa spojiť s predajcom, alebo priamo výrobcom.
Väčšina značkových výrobcov má u nás zastúpenie a mnoho z nich odpovedá aj na e-maily.
Samozrejme lepším spôsobom je osobná návšteva servisného autorizovaného centra, pretože opis problému spravidla nestačí a väčšinou treba fotoaparát, ktorý sa správa podľa vás nesprávne vidieť v akcií.