Aký fotoaparát pod stromček?

Klasický fotoaparát na film je riešenie, ktoré si kúpite a môžete roky používať. Jeho vlastnosti sú dané pri kúpe viac – menej našou peňaženkou. No a potom už stačí len kupovať filmy a fotografovať. Nie je čo meniť.

Digitálny fotoaparát však obsahuje nielen to, čo klasický filmový. Vo vnútri prístroja je elektronika, ktorá nahrádza film. Táto elektronika sa veľmi rýchlo vyvíja a tak fotoaparáty starnú, predovšetkým morálne. Po nejakých dvoch – troch rokoch sa pod rôznymi zámienkami fotoaparát bude vymieňať. Neopraviteľná porucha, alebo privysoká cena opravy býva častým dôvodom. Aj ceny za digitálne fotoaparáty idú stále dolu a tak po čase sa dostávajú na úroveň, kedy sa človek zrazu rozhodne prepriahnuť…

Najlepší a najlacnejší stroj

Pri výbere fotoaparátu idú proti sebe požiadavky na kvalitu a cenu. Lacné prístroje bývajú skôr jednoduché. Príťažlivá cena láka ustúpiť od požiadaviek na kvalitu. Atraktívne funkcie zas zvádzajú zaplatiť viac. A človek stojí na jednom mieste – či už pred vitrínkou obchodu, alebo na recenznom webe. Čím viac vie, tým ťažšie je rozhodnúť. A v momente kúpy sa to stane. Ceny masívne padnú pár hodín potom, čo ste zaplatili za ten svoj. Trhajte si vlasy, mohli ste ušetriť polovicu, alebo za rovnakú cenu mať oveľa lepšiu mašinu.

Vnútorný dialóg o tom "ktorý si vybrať" býva búrlivý. A niet odpovede, ktorá by sa dala použiť bez desiatok námietok…

Akú značku?

V kvalite výsledku je medzi značkami pomerne malý rozdiel, veď "fotia všetky". V ovládaní býva o niečo lepšie siahnuť po prístrojoch, ktoré už majú vo výrobe fotoaparátov dlhoročnú tradíciu. Zvyčajne netrpia na "detské choroby", čiže rôzne maličkosti v ovládaní, ktoré môžu komplikovať prácu. Medzi právom obľúbené značky patrí napríklad Canon, Nikon, Sony, či Olympus. 

Výrobcovia si za značku dajú zaplatiť a tak menej známe firmy môžu ponúknuť porovnateľné riešenia za atraktívnejšie ceny. Na trhu sa tak dajú kúpiť aj fotoaparáty neznámych firiem za neuveriteľne nízke ceny. Pri takej kúpe je namieste vysoká opatrnosť. Na bežné použitie môže taký prístroj poslúžiť celkom optimálne, ale zároveň môže byť vážnym sklamaním. Pred kúpou prístroja neznámych výrobcov by som vás skôr odhováral.

Značka sama o sebe nemusí stačiť. Aj renomovaný výrobca neraz vyrába prístroje s veľmi nízkou cenou aj kvalitou. Preto pri malom rozpočte počítajte s tým, že kamkoľvek siahnete, vždy to bude kompromis. Neplatí to vždy, ale býva lepšie kúpiť menej vybavený prístroj známeho výrobcu, než funkciami "nadupaný" fotoaparát neznámeho.

Chcenie a ústupky

Pred kúpou často máme menej peňazí, než by sa hodilo. Túžba mať prístroj môže byť spaľujúca a človek začne poľavovať v nárokoch. Aby sa zmestil do limitujúcej ceny, siahne po prístroji nižšej triedy, len aby už nejaký fotoaparát mal. Ak sa vo fotografovaní trocha vyznáte, tento prístup sa vám neoplatí. Akonáhle totiž získate svoj fotoaparát, okamžite na ňom začnete nachádzať slabé miesta. Pár týždňov po kúpe zabudnete, že vás túžba dohnala ku kompromisu. Ostane vám v rukách prístroj, s ktorým je ťažké niečo podniknúť. Ak už vopred viete, že by ste chceli výkonnejší stroj, je lepšie počkať s nákupom. Jedným z riešení môže byť výpredaj starších poloprofesionálnych fotoaparátov. Za cenu kompaktu sa niekedy dá kúpiť solídne vybavená mašinka – možno nie najrýchlejšia, ale dobrá.

Second hand

Niektorí ľudia v snahe ušetriť siahnu po nákupe použitého prístroja. Dôrazne varujem pred takou kúpou. Je to hazard. To znamená, že síce môžete mať šťastie na prístroj, ktorý za nízku cenu dobre poslúži, ale tiež môžete mať smolu a kúpite prístroj, ktorý sa už kúpal v jazierku (či v šampuse) a po pár týždňoch práce sa odporučí do večných fotografíšť. Z druhej ruky by musel byť prístroj veľmi lacný, aby sa o tom oplatilo vôbec uvažovať. Bežný človek, ak predáva svoj fotoaparát, spravidla ide pod cenu len veľmi neochotne. Keď prístroj kupoval, bol oveľa drahší, ako po čase používania… Preto býva cena za používaný prístroj často len o málo nižšia, ako za nový – a to sa neoplatí.

Príliš nízka cena zas signalizuje, že je to možno stroj kradnutý. Kupovanie kradnutých vecí je priamym podporovaním zlodejov… Je tu morálny rozmer – chutilo by vám fotografovanie foťákom, o ktorom viete, že niekomu chýba? (Viem, mnohým ľuďom by chutilo.) Navyše kúpou takého tovaru riskujete, že vám bude taký stroj odňatý, ak vás pôvodný majiteľ nájde.

Fotoaparát čo mi dlho vydrží

Častou túžbou je kúpiť taký prístroj, ktorý vydrží veľmi dlho. "Nech stojí čo chce, len nech o tri roky nemusím kupovať ďalší." Vcelku rozumný postoj ekonomicky uvažujúcich ľudí. Žiaľ, vo svete procesorov veľmi neplatí. Vývoj sa rúti dopredu a technika vybavená procesorom zúfalo rýchlo zastaráva. Počítajte preto radšej s tým, že fotoaparát je spotrebný tovar a (okrem drahých profi strojov) asi neposlúži oveľa dlhšie, ako dva, tri roky. Kupujte preto svoj fotoaparát s vedomím, že je to investícia na kratšiu trať. Nesiahnite po najnovšej novinke, málokedy sa to oplatí pri bežnom použití. Býva výhodnejšie kúpiť o niečo starší prístroj. Cena už bude "zdravá" a kvalita solídna.

Fotoaparát pre deti

Najlepším fotoaparátom pre deti je asi prístroj, ktorý už inak doslúžil, ale ešte funguje. Je lepšie dať starý fotoaparát do používania deťom, ako sa snažiť predať ho za nejakú smiešnu cenu. Môže sa stať, že dieťa sa pre fotografovanie nadchne a ktovie – možno mu tak pripravíte jeho budúcu profesiu, či koníčka.

Ak už chcete kúpiť nový prístroj pre deti, bude výhodné siahnuť po najlacnejšom riešení. Nech nemusíte tŕpnuť, kedy sa vrátia s igelitovou taškou plnou fragmentovaného fotoaparátu, alebo kedy im ho niekto ukradne. Ak už majú vaše deti fotografovať (to podporujem) mali by mať aj dostatočnú slobodu a nosiť fotoaparát kam a kedy chcú. (Pozor, pieskovisko a púšť nie sú dobré prostredia pre žiadny prístroj.)

Fotoaparát pre rodičov

Pri voľbe fotoaparátu pre rodičov, či pre starých rodičov, je vhodné zvážiť, či sa vôbec hodí voliť digitálny fotoaparát. Mnoho starších ľudí nemá počítač. Ak ho majú, ovládajú ho neradi, neochotne, alebo neobratne – digitálny fotoaparát budú používať aj tak rovnako, ako predtým filmový. Naplnia kartu a prestanú fotiť. Nevedia si fotky previesť do počítača a kartu vymazať. Často ich už ani fotografovanie nebaví až tak, ako mladých ľudí.

Preto ak už to má byť, voľte plnoautomatický prístroj s minimom funkcií. Nech to cvaká a nech to má veľkú pamäťovú kartu. Silnejší zoom bude asi zbytočný… Overte si, či vaši rodičia vôbec majú záujem o technickú hračku. Niektorí nemajú radi spotrebič o ktorý sa treba starať (nabíjanie, ovládanie…). Neraz spraví viac radosti a úžitku lacný kompakt na film a pár filmov k nemu… Prípadne s poukážkou na výrobu fotografií.

Fotoaparát pre fotografa

Kto sa vo fotografovaní trocha vyzná, mal by si vybrať prístroj sám. Nepokúste sa prekvapiť ho nečakanou kúpou. Mohli by ste vybrať nesprávne. Radosť z darčeka má potom dosť kyslú chuť.

Neoplatí sa ani použiť taktiku, že sa ho spýtate, aký fotoaparát by on odporučil kúpiť nejakému vášmu imaginárnemu známemu. Môže vám odporučiť iný prístroj, než by chcel sám – z rôznych príčin.

Fotoaparát na učenie sa fotografii

Podob
ná situácia platí je aj v prípade, že chcete kúpiť fotoaparát pre odrastenejšie dieťa (12 až 100 rokov) ak je pravdepodobné, že by sa fotenie mohlo stať jeho koníčkom. Podporiť tvorivosť je veľmi dobrý nápad, ale výber konkrétneho prístroja je lepšie vopred konzultovať s budúcim obdarovaným. V zásade asi pôjde o univerzálny prístroj s väčšou paletou možností, asi nie najlacnejší.

Fotoaparát do vrecka

Pri kúpe rodinného fotoaparátu je vhodné myslieť v prvom rade na jeho rozmery, hmotnosť a cenu. Ak nemáte špeciálne fotografické zámery, býva výhodnejšie kúpiť menší a lacný fotoaparát. Ľahko si ho vezmete so sebou, nezavadzia a nemusíte ho príliš šetriť. Veľký, kvalitný a drahý prístroj môže byť fajn, ale zoberiete si ho aj na oslavu do krčmy? Preto je výhodné voliť prístroj, ktorý budete môcť voľne a bez obáv nosiť pri sebe.

Fotoaparát typu šperk

Mnoho výrobcov ponúka takzvané štýlové fotoaparáty, alebo fotoaparáty ako šperk. Ide väčšinou o rozmerovo malé prístroje. Ak sa vám páčia, môžu byť dobrým riešením. Zvyknú uspokojiť bežného používateľa, fotograf však na nich nemusí nájsť dostatok možností niečo stlačiť, prepnúť, alebo nastaviť.

Fotoaparát, alebo mobil?

V mnohých mobilných telefónoch dnes vidíme aj fotoaparát. Fotografovanie mobilom je skoro vždy len kompromisným riešením. Funkcie prístroja v mobile bývajú minimálne. Ak je obrazová kvalita dostatočná, môže byť alternatívou – predsa len nosiť pri sebe viac prístrojov je nepohodlné. V súčasnosti však stále obrazová kvalita nie je primeraná a tak sa oplatí siahnuť po riadnom fotoaparáte.

Fotoaparát do vitrínky

Pred kúpou fotoaparátu je dobré myslieť na to, či vôbec budete fotografovať, ak už budete mať prístroj. To nie je tak jasné, ako by sa zdalo. Neraz vidím, že fotoaparát ostane doma aj keď rodina odíde na výlet, či párty. Ideálna príležitosť fotografovať nie je využitá. Niekoho proste nenapadne, že môže vziať fotoaparát. Taký prístroj potom zapadá prachom na poličke a potichu v ňom slabnú nabíjateľné baterky. Tie po čase nenabitia môžu "umrieť" a potom síce fotoaparát aj chcete použiť, ale nefunguje…

Ak plánujete prekvapiť rodinu fotoaparátom a predtým ste nikdy nezvykli veľa fotiť, je lepšie siahnuť po lacnejšom prístroji. Ak sa neosvedčí, nech nie je škoda. Nejaké "delo", "nadupané" funkciami by ste aj tak asi nevyužili, ak vám fotografovanie doteraz nechýbalo.

Digitálny fotoaparát bez počítača

S digitálnym fotoaparátom sa dá fotografovať aj bez počítača. Občas zájdete do laboratória, fotky si dáte "vyhodiť" na papier, digitálne dáta vypáliť na CD. Nie je to riešenie, ktoré by práve využívalo všetky možnosti tejto techniky, ale v mnohých prípadoch plne postačí. Fotky z CD diskov možno neskôr prezerať v DVD prehrávači, takže počítač a digitálny fotoaparát nemusia nevyhnutne stáť vedľa seba.

Pri občasnom fotografovaní je to plne použiteľné riešenie – hlavne pre starších a neskúsených ľudí. S obsluhou prístroja (presun a vypálenie obrázkov) vám ochotne pomôžu vo fotolaboratóriu, takže naozaj stačí vedieť "cvakať".

Fotoaparát a pamäťová karta

Vždy sa prihováram za to, aby ste pred kúpou fotoaparátu najskôr merali veľkosť pamäťovej karty. Nie je dobré minúť všetky peniaze na kvalitný fotoaparát a zostať so zakrpatenou kartou, aké dodávajú výrobcovia väčšiny fotoaparátov. Kúpte si kartu, ktorá umožní nasnímať aspoň 150 a viac fotografií v plnom rozlíšení a strednej kompresii. (To býva optimálne nastavenie pre väčšinu fotoaparátov).

Mať k dispozícii málo záberov je nepríjemné. Doma to nevadí, pocítite to skôr na dovolenke, či výletoch…

S tým súvisí aj voľba rozlíšenia fotoaparátu. Čím väčšie fotografie prístroj produkuje, tým väčšiu kartu budete potrebovať. Možno je lepšie siahnuť po prístroji s nižším rozlíšením a usporené prostriedky investovať radšej do veľkej pamäťovej karty.

Pamäťová karta – jedna veľká, či viac malých?

V súvislosti s pamäťovou kartou často ľudia uvažujú nasledovne: "Teraz si kúpim menšiu a lacnejšiu kartičku a neskôr, keď budú peniaze, tak ešte jednu väčšiu." Toto riešenie môže byť schodné. Na bežné snímanie stačí spravidla aj miesto na pár desiatok záberov. Akcie, na ktorých sa fotí veľmi veľa a nie je možnosť dáta "vyklopiť" na počítač, sú však často spojené s cestovaním, či pobytom v teréne. Je pohodlnejšie mať jednu veľkú kartu, ako niekoľko malých. Keď máte viac malých kariet, musíte ich nosiť so sebou, evidovať, robiť na nich poriadok, formátovať, vymieňať. Zdržiava to.

Jediným argumentom, ktorý hovorí v prospech viacerých kariet je možnosť poruchy. Ak sa jedna karta poškodí, neprídete naraz o všetky dáta, ktoré ste nasnímali. Poruchy pamäťových kariet však nebývajú až tak časté…

Honba za rozlíšením

Čím viac megapixelov, tým lepšie. To platí, ak si chcete pozerať fotky vo veľkom zväčšení. Aby však fotografie s rozlíšením 8 a viac megapixelov boli naozaj dobré, je potrebné fotoaparát osadiť aj dobrou (drahšou) optikou. Je však otázne, či má zmysel doplatiť za fotoaparát s veľkým rozlíšením. Na bežné prezeranie fotografií A4 (na monitore, alebo výtlačky formátu kancelárskeho papiera) stačí v pohode 5 megapixelov.

Lákavou je aj možnosť kúpiť prístroj s veľkým rozlíšením a potom v mene úspory miesta na karte nastaviť ukladanie záberov v nižšom rozlíšení. Napríklad fotoaparát je síce 8 megapixelový, ale vy fotíte len na 4 megapixely. Tak sa fotografovať dá, ale zmenšenie fotografie vo fotoaparáte kvôli rýchlosti prebieha dosť nekvalitne. Preto je prínos takéhoto postupu skôr sporný.

Cenovo výhodnejšie bude siahnuť po fotoaparáte s nižším rozlíšením aj cenou, ako kúpiť technologickú novinku a v nastaveniach ju okamžite degradovať o niekoľko tried nižšie…

Maxi ultra super massive zoom

Opatrnosť radím aj pri kúpe prístrojov so silným zoomom. Aby zoom pracoval korektne, zvykne mať elektronika oveľa viac ťažkostí so zaostrovaním, ako pri objektíve so "slabým", či žiadnym zoomom. Ostrenie na objektíve so "silným" zoomom bude pomalšie a často aj menej presné. Navyše zábery snímané s dlhším zoomom zvyknú byť náchylné aj na pohybovú neostrosť. Mnohé fotografie z ultrazoomového fotoaparátu môžu viac sklamať, ako potešiť.

Zoom je lákavý. Ľahko si predstavíte samých seba, ako snímate vtáčiky letáčiky, srnky, alebo kočky na nudapláži. No v bežnej praxi sa zoom využije zriedka. V rodinnej fotografii býva výhodnejšie mať možnosť ísť skôr do širokouhlého pohľadu, než na veľké detaily. Predsa len je to smer bližší reportážnej, než hvezdárskej :-) fotografii.

Zoom spravidla znamená aj značne väčšie rozmery a hmotnosť prístroja. Voľte ho preto len v prípade, že viete, ako ho využiť.

Na rodinnú fotografiu považujem za výborné riešenie prístroj s troj, alebo štvornásobným zoomom. Ohnisko (v prepočte na kinofilm) by malo začínať zhruba na 35 milimetroch (lepšie 28 milimetrov) a končiť niekde okolo 100 až 130 milimetrov. S takým rozsahom sa fotí dobre, zvládnete s ním väčšinu motívov.

Stabilizátor ako magnet na pozornosť

Stabilizátor je fajn vec. Sto rokov sa síce fotilo bez neho, ale teraz sa výrobcovia snažia presvedčiť nás, že bez neho to nejde.

Stabilizátor je užitočný hlavne pri snímaní v zlých svetelných podmienkach (bez blesku) a širokouhlom objektíve. Pri zoome m
ôže a nemusí znamenať zlepšenie. Ak máte vyhliadnutý prístroj, ktorý nemá stabilizátor, ale inak vám ostatné parametre vyhovujú, pokojne si ho kúpte. Stabilizátor nie je funkcia, bez ktorej by sa nedalo fotiť.

Makro

Možnosť snímať malé predmety je výhodná. Ak si neviete vybrať medzi dvoma prístrojmi, voľte ten, ktorý vám umožní snímať menšie objekty. V bežnej rodinnej fotografii to asi nevyužijete, ale ak fotíte radi, v makrorežime sa dajú fotografovať motýle, reprodukovať menšie fotografie, snímať ordinačné hodiny u lekára… Potom sa režim makro oplatí.

Zrkadlovky a rodinná fotografia

"Kto chce fotografovať poriadne, potrebuje zrkadlovku." Asi také tvrdenie budete počuť od mnohých fotografov. Je to pravda, ale treba ju dopovedať. Zrkadlovka znamená vyššiu hmotnosť. Viac investícií. Je rýchla a produkuje kvalitné fotky, ale v bežnom použití nemusí nutne znamenať lepšie riešenie. Veľký a ťažký fotoaparát môže zavadzať. Ak nefotografujete pre radosť, či pre publikačné účely, asi sa oplatí siahnuť skôr po kompaktnom riešení. Zrkadlovka je skvelá, ak k nej máte nejaký ten objektívik – dva navyše. Chce výkonnejší blesk a celkové vybavenie pekne narastá nielen na cene, ale aj na objeme. Ste ochotní nosiť so sebou do prírody brašnu s optikou, predsádkami, či náhradnými akumulátormi? Ak áno, zrkadlovka je dobrým riešením.

Rady fotografov berte s veľkou rezervou

Ak sa o voľbe vhodného fotoaparátu chcete radiť so skúseným fotografom, buďte opatrní. Fotografi sú často maximalisti a pedanti. Chcú prvotriednosť. Aj vám sa pokúsia poradiť čo najlepšie, čiže budú vám odporúčať fotoaparát univerzálnejší, kvalitnejší a drahší, než možno potrebujete. V dobrom úmysle… 

Vyžmýkať do poslednej kvapky

Pri kúpe fotoaparátu chceme dosiahnuť čo najviac. Precízne rozlíšenie, kvalitnú optiku, mimoriadnu rýchlosť fotoaparátu, minimálny šum… Predtým, než začnete uvažovať o kúpe fotoaparátu, pozrite si originálne fotografie z rôznych recenzií. Riadne si ich zväčšite.

V súčasnosti je digitálny obraz rôznych fotoaparátov zaťažený mnohými chybami (farebná aberácia, šum, mierna neostrosť, JPG kompresné artefakty, nedokonalé farby, relatívne malý dynamický rozsah…). Rozdiely v kvalite medzi lacnejšími a drahšími fotoaparátmi síce sú, ale nie tak masívne, aké sú rozdiely v cenách prístrojov.

Nešťastím digitálnej fotografie je možnosť prezerať si fotografiu na monitore v mnohonásobnom zväčšení. Kto si pozerá veľké detaily na fotkách, bude sklamaný. Keby ste si však dali vyrobiť papierové fotografie bežných rozmerov (pohľadnica), nerozpoznali by ste, ktorý obrázok vznikol prístrojom za 150 tisíc a ktorý bakelitovým štvormegapixelovým kompaktom.

Preto je dobré pred kúpou reálne zhodnotiť, čo očakávate od fotografií. Ak ide o rodinné fotopoznámky, neplytvajte peniazmi na nákup najdrahších modelov. Nárast kvality nie je tak masívny. Voľte taký prístroj, ktorý reálne využijete.

Nekupujte prístroj tesne pred použitím

Je dobré vedieť, že s každým prístrojom sa treba zoznámiť skôr, než ho začnete naozaj efektívne ovládať. Ak chcete na Vianoce rodine kúpiť fotoaparát a následne ho zobrať na lyžovačku, netajte taký darček do poslednej chvíle. Radšej prístroj používajte už pár dní pred Vianocami. Áno, pod stromčekom potom nebudete mať to pravé prekvapenie, ale z dovolenky si prinesiete lepšie fotky.

Ako príklad poslúži chyba zobrazenia na LCD. Mnoho prístrojov na LCD ukazuje kontrastnejší obraz s mierne "prepálenými" svetlami. Po nafotení máte pocit, že obrázok je nepoužiteľne biely. Upravíte teda expozíciu. Doma pri počítači však zistíte, že fotky boli v poriadku, len LCD na fotoaparáte ukazoval chybne. A všetky obrázky máte tmavé. Zbytočne. Práve takýmto drobnostiam sa dá predísť tým, že prístroj nasadíte do použitia.

Kompromisný fotoaparát nedostať

Najsmutnejšie je, že sa nedá kúpiť prístroj, ktorý by ideálne plnil všetky požiadavky. Kým o veci nič neviete, každý fotoaparát je dobrý fotoaparát. No ak začnete snoriť v recenziách, začne sa vo vás odohrávať zmätok. Ten prístroj je rýchly ako šľak, ale dosť šumí. Iný zas má výborný širokouhlý objektív, ale s farebnou aberáciou. Ďalší takmer nešumí, ale je veľmi veľký. Niet prístroja, ktorý by mal všetky pre vás "priaznivé" vlastnosti pekne pohromade. Za dobrú, ani za zlú cenu.

Niet sa kde poradiť

Preto niet rady pri výbere fotoaparátu. Človek často plánuje chybne. Chce prístroj s dlhým zoomom v nádeji, že bude chodiť fotografovať vrabce. No časom sa ukáže, že na vrabce by bolo treba asi 10 krát výkonnejší zoom, statív a oveľa rýchlejší fotoaparát. A vy potom s dlhým sklom (aj s dlhým nosom) chodíte na prechádzky a nosíte v plecniaku zbytočne ťažký foťák, len nefotografujete vrabce, ale krajinky. Je neľahké odpovedať na otázku, "čo budem fotografovať v budúcnosti". Dosť to závisí na tom, aký fotoaparát budem mať.

A to je kombinácia, schopná človeka priviesť až na psychiatriu.

Komentáre k článku: Aký fotoaparát pod stromček?

 1. cachenca 22. marca 2009

  No už aj smerujem na tu psychyatriu….to sa neda vybrat ,som už uuplneee zufala….!!!

 2. peter 21. augusta 2009

  Mám Lumix FZ-18 je to Ultra zoom pri maximálnou rozlíšeni zaostŕi takmer okakamžite jediná nevýhoda je asi zrnitost.

 3. Igor 30. januára 2010

  Super , uz som chcel ist za psychosmi.
  Super članok

 4. Obcan 16. novembra 2010

  S tym ohovaranim zoomu by som pribrzdil. Rovnako stabilizator, je to uzasna vec a pri 10x zoome stabilizator je NUTNY.
  Na druhej strane neviem o akych fotoaparatoch autor pise, pri menej ako 180 euro fotoaparatoch je sklamanie pravdepodobne.

  Kupovat fotak je dost psycho, dal by som do popredia
  Panasonic TZ10, po tyzdnoch hladania sa mi zda velmi optimalny.

 5. marianka0101 12. júla 2011

  Veľmi dobrý článok, presne takéto niečo som potrebovala. Veľmi mi pomohol pri rozhodovaní sa :-)

 6. Lucus 17. novembra 2011

  ktory by ste mi odporučili?….Sony DSC-W530….Panasonic DMC-FS16EP-S

 7. zuzana 27. novembra 2011

  chcela by som si kúpiť kvalitný fotoaparát a potom prejsť na zrkadlovku ak am to bude baviť …..prosím ozvite sa mi na meil ak mi niekto viete poradiť v niečom je ich príliš vela a už strašne dlho hľadám niečo ….

 8. Vladiss 10. januára 2012

  Zdravím viete mi povedať niečo o fotoaparáte FujiFilm Finepix 2500 HD?
  Je možné s ním spraviť pekné fotky napríklad v noci zo statívom ?
  Ďakujem Vám za odpoveď.

 9. lavazza 16. januára 2012

  Viete niekto poradit digi. fotak co dobre foti aj vecerne a hlavne nocne sceny? Poslite mi prosim mail, Dakujem

Pridajte komentár: