Panasonic Lumix DMC-LX2
Panasonic Lumix DMC-LX2 nie je nový stroj. Predchádzal mu Panasonic Lumix DMC-LX1, ktorý mal trocha menej megapixelov, inak sa prakticky nič podstatné nezmenilo. Už pri teste Panasonic Lumix DMC-LX1 (v roku 2006) som sa s ním veľmi nerád lúčil. No mal som požičaný jediný stroj, dokonca to tuším bola predprodukčná vzorka a vrátiť som ho musel.
Prešlo mi rukami veľa prístrojov. Preto som pred pár dňami nahradil prastarý dlhozoomový Olympus C730 práve prístrojom Panasonic Lumix DMC-LX2. Na test mi ho zapožičal Megafoto, ale už nevrátim. Kúpil som si ho. Tento fotoaparát stojí za vážnu pozornosť. V texte vám priblížim dôvody.
Panasonic Lumix DMC-LX2
Je to 10 megapixelový kompaktný prístroj. Má optický stabilizátor, širokouhlý LCD panel, štvornásobný optický zoom. Vie fotografovať aj vo vysokých citlivostiach (ISO 1600), má plne manuálne nastavenie. Ku poloprofesionálnym nárokom mu chýba asi jediné – možnosť pripojiť externý blesk. Ale Panasonic Lumix DMC-LX2 je kompaktný prístroj, nie profi stroj.
Nie je to zázrak
Panasonic Lumix DMC-LX2 má niekoľko nevýhod a nimi začnem. Po stránke ergonómie držania nie je ideálny. Snaží sa skĺbiť širokouhlý LCD panel a miniatúrny rozmer. Taký prístroj sa pomerne zle drží. Nie je ho totiž za čo chytiť – zozadu je LCD panel, spredu objektív a medzi tým "takmer nič", za čo by ste ho poriadne chytili. Výsledkom bude zrejme rýchlo ošúchaný LCD panel. Nuž, čo… Technika má slúžiť ľuďom.
Otočný kotúč a prepínače na objektíve sa presúvajú pomerne ľahko, ak prístroj nosíte vo vrecku, ľahko sa prepnú. Pred fotografovaním musíte vždy skontrolovať, či nie je nastavený napríklad režim filmovania. Prístroj je pomerne hranatý, ak máte tesnejšie rifle, do vrecka sa vsúva ťažšie.
Objektív sa zakrýva krytkou, ako za "starých dobrých čias". Žiadne mechanické odkrytie elektronikou. Výhoda? Nevýhoda? Neviem. Videl som nejeden plne automatizovaný foťák, ktorý po pár nešetrných akciách prestal otvárať kryt objektívu. A dofotili ste. Lamely týchto krytov bývajú jemné.
Veľmi vážne kritizujem fakt, že vo fotoaparáte je len USB1. Po pripojení k počítaču sa transfer štyroch giga materiálu blíži 40 minútam, čo je za všetkými hranicami slušnosti a trpezlivosti. Bez externej rýchlej čítačky tento prístroj ani nekupujte. (Štvorgigovú pamäťovú kartu považujem za mierne luxusné optimum – nasnímate okolo 1500 záberov.)
Šum a Panasonic Lumix DMC-LX2
Ak čítam diskusné fóra o fotoaparáte Panasonic Lumix LX2, veľa ľudí nadáva, že tento prístroj vraj veľmi šumí. No ak porovnáme obrázky z bežných kompaktných fotoaparátov, šum je prítomný aj u iných prístrojov. Isteže nájdete na obrázkoch z Panasonic Lumix DMC-LX2 šum a to aj pri ISO 100. Ale to je otázka prístupu k veci. Momentálne sa nevyrábajú fotoaparáty, ktoré by šum nemali a pritom by disponovali nižšie uvedenými vlastnosťami. Takže ľutujem, ale viac či menej, šumia všetky.
Ak si 10 megapixelovú fotku pozriete na monitore v rozmere A4, žiaden masívny šum si nevšimnete. Uvidíte perfektnú, brilantnú fotografiu. Až keď začnete približovať do zväčšenia, začnete vidieť aj šum. Skôr, než taký fotoaparát opľujete a vyhodíte do smetného koša, skúste si za rovnakých podmienok pozrieť kvalitnú fotografiu z kinofilmu. Až potom sa porozprávajme o šume.
Farebnosť obrázkov Panasonic Lumix DMC-LX2
Na kvalitu farieb sa môžeme pozrieť dvoma spôsobmi. Ak by sme išli po exaktnej farebnosti, Panasonic Lumix DMC-LX2 má tendenciu mierne pridávať červené a zdôrazňovať modré farby. No pozrite sa, ako to pôsobí na fotografiách. Práve takto upravená farebnosť dodáva obrázkom hĺbku a život. Kto chce, môže si množstvo farieb v nastavení fotoaparátu ubrať. Mne však pohľad na obrázky z Panasonic Lumix DMC-LX2 pripomína dávne časy, keď sme ešte fotografovali na diapozitívy. Tmavá miestnosť a šťavnaté, farebné obrázky z Horizontu (širokouhlý fotoaparát). Impresívne.
Panasonic Lumix DMC-LX2 dokáže do snímkov dostať žiletkovú ostrosť a bohato prekreslené farby. Dosť slov, vidíte to na ukážkových fotografiách nižšie v článku.
Širokouhlý rozmer…
Panasonic Lumix DMC-LX2 fotografuje širokouhlé fotky. Nemusí – potom ho prepnutím jediného gombíka zmeníte na bežný 4:3 alebo 3:2 fotoaparát. Ak ale chcete tak fotografovať, nemá zmysel siahnuť po Panasonic Lumix DMC-LX2.
Rozner 16:9 je dôvodom číslo jedna prečo sa oplatí kúpiť práve Panasonic Lumix DMC-LX2. Je to hlavný argument. Kto nefotografuje veľa, tento argument mu nič nepovie. Preto to rozoberiem.
Kompozícia obrazu je vo fotografii dôležitým výrazovým prostriedkom. Dejiny umenia nás učia, že na niektoré rozmery sa komponuje oveľa ťažšie. Napríklad fotografovať na štvorcový fortmát (6×6 filmy) je po stráínke kompozície naozaj náročné. Čím širokouhlejší formát, tým ľahšia kompozícia a navyše aj efektnejšie, pôsobivejšie obrázky.
Kto vie fotografovať, Panasonic Lumix DMC-LX2 ho bude priam lákať fotografovať. "Odfotografuj to vo vzťahu s niečím". Širokouhlý formát priam zvádza snímať krajinky. Zasadiť portrét človeka do jeho prostredia v reportážnej blízkosti k tvári. Proste umožní nájsť a ukázať na jedinej fotografii vzťahy predmetov. Máte priestor. Môžete dodržať zásady kompozície a snímať do zlatého rezu a nemáte pocit stiesnenosti.
Optika v Panasonic Lumix DMC-LX2
Dôvod číslo 2, prečo siahnuť práve po Panasonic Lumix DMC-LX2. Pracuje v 28 milimetrovom ohnisku – to je silne širokouhlý objektív. Ideálny na krajinky, reportáž. Ideálne sa tu pracuje s priestorovým kontrastom (Veľké popredie, veľa pozadia). Krásne zdôrazní perspektívu. Umožní získať pomerne ostré zábery aj v mimoriadne zlých svetelných podmienkach.
Po presunutí zoomu na doraz sa dostávame tesne za 100 milimetrové ohnisko. V tomto režime je fotoaparát ideálny na portrétovanie, zábery z mesta zachytávajúce ľudí.
Panasonic Lumix DMC-LX2 nemá dlhý zoom
Mať fotoaparát so silným zoomom je lákavá predstava. Aj ja som ju mal. Je fajn mať silný zoom. No ako si prezerám desaťtisíce nafotografovaných obrázkov (nielen svojich) pozorujem jeden fakt: väčšinou sa aj ultrazoomom fotí v širokouhlom režime. Ak nepočítam špeciálne úlohy, na ktoré sa človek aj tak nevybaví kompaktom, fotíme skôr život okolo seba. A na to sa hodí širokouhlý a veľmi širokouhlý objektív.
Je pravda, že som si v minulosti odfotil zopár strák, milé vrabce, ako sa kúpu v piesku. Pár "špionážnych" záberov. No s odstupom času musím konštatovať, že 10 násobný zoom aj tak nestačí, priťahujeme aj digitálnym. A potom je technická kvalita fotografií skôr úbohá. Aj kvalita optiky u bežných fotoaparátov s dlhým sklom je nižšia. Hlavne zábery snímané silným teleobjektívom bývajú značne zaťažené mnohými optickými vadami.
A prax pri recenzovaní desiatok prístrojov mi dodala nový postoj ku zoomu – silný zoom je efektný, ale efektami treba šetriť. Širokouhlý objektív naproti tomu využijete celkom bežne. A Panasonic Lumix DMC-LX2 má objektív s ostrou kresbou v celom rozsahu.
Stabilizátor
Pri snímaní v tmavých situáciách stabilizátor značne pomôže získať ostré obrázky. Rozlíšenie 10 megapixelov je jemné, vidieť na ňom aj najmenšie chyby ostrosti – aj pohybovej.
Rýchlosť
V pohode. Videli sme už aj rýchlejšie stroje. Bez prípravy má expozícia omeškanie asi pol seku
ndy.
Automatika, vybavenie, možnosti
Zaostrovanie Panasonic Lumix DMC-LX2 je veľmi dobré, autofókus pracuje spoľahlivo, len málokedy zaostrí na niečo iné, než ste mienili.
Farebnosť záberov je v podstate perfektná. Obrázky majú aj v automatickom režime výbornú kresbu, farebnosť a kontrast. V nastavení prístroja odporúčam nastaviť maximálne doostrenie, minimálny kontrast a minimálne odšumenie. Expozičný rozsah fotografií je veľmi dobrý, prístroj s prehľadom zvláda kresbu vo svetlách aj v tieňoch.
Pamäťová náročnosť 10 megapixelových fotografií je veľká – okolo 3 mega obrázok – takže nešetrite pri nákupe karty. Menej, ako 2 giga neodporúčam. Môžete pracovať aj v menšom rozlíšení – aj dvojmegapixelové fotografie z tohoto fotoaparátu sú veľmi presvedčivo kvalitné a ostré.
Ovládanie je možné prepnúť aj na plný manuál, takže kto fotografovať vie, nafotografuje fakt dobré obrázky.
LCD panel má vynikajúcu farebnosť a rozlíšenie.
Výkon článkov
Panasonic Lumix DMC LX2 je vybavený Li-Ion článkom. Kapacitu som testoval pri fotografovaní v teréne, prevažne bez blesku napríklad na tejto akcii. Za deň sme nasnímali niečo cez 1000 obrázkov a zdroj energie stále ukazoval jeden z troch dielikov. Potom som ešte nastrieľal 350 obrázkov len tak, čo dajú batérie, ale prestalo ma to baviť. Na jedno nabitie sa teda dá naplniť štvorgigová karta. Určite by s bleskom bolo záberov oveľa menej. To som však neskúšal. Nemám rád blesk.
Denné osvetlenie
Cez deň asi nenarazíte na ťažkosti.
Aj kontrastný motív má správnu farebnosť.
V difúznom dennom svetle.
Vynikajúce zvláda kresbu v tieňoch a jasných scénach.
Protisvetlo automatika vyhodnocuje správne.
Iné protisvetlo.
V kontrastnom prostredí je obraz zaťažený len zanedbateľnpu farebnou aberáciou.
Makrofotografia v Panasonic Lumix DMC-LX2
Žltá púpava na výšku obrazu – asi tak sa dá špecifikovať výkon v makrorežime. Máte šancu nasnímať motýle, kvety, bez vážnejších limitácií.
Toto je maximálne priblíženie.
Makrofotografia umožňuje…
…brilantné zábery. Výrez 10 megapixelovej fotky 1:1. Iste, v zábere možno pozorovať jemný šum, ale stále hovoríme o kompaktnom fotoaparáte. Podrobnosti majú žiletkovú ostrosť, bohatú kresbu a dobré prekreslenie. S takýmto obrázkom sa dá ísť aj na rozmer obrazu na stenu a je ostrý. Neostrosť je akurát pohybová – chrobač si niekedy drzo vykračuje aj keď ju fotia… No a pri takýchto rozlíšeniach a zväčšeniach už vidieť prakticky všetko…
Nočná fotografia
Čo dodať k údaju, že môžete robiť minútovú expozíciu? Len to, že snímky z nočného mesta budú v pohode.
Autoportrét zo stĺpika. Expozičný čas 10 sekúnd.
Aj veľmi tmavé výjavy a vysoký kontrast vychádzajú presvedčivo.
V zlom osvetlení
V zlých svetelných podmienkach tento prístroj odvážne predlžuje čas (a zvýši ISO len ak povolíte) takže aj v bežnom osvetlení miestnosti získate jasné zábery s veľmi dobrou farebnosťou. Nie tie pochmúrne tmavohnedé pochmúrnosti, aké vidíme pri fotení v miestnostiach bežne.
Toto je záber snímaný v bežnom žiarovkovom osvetlení. Nastavenie bielej je bezchybné v plne automatickom režime.
S bleskom…
Bez problémov. Blesk môžete regulovať, ako silno má "udrieť".
Blesk má dobre nastavené parametre expozície. Okrem toho má možnosť samostatne nastaviť kompenzáciu expozície.
Aj v kontrastných situáciách má správne nastavenú intenzitu.
Blesk svieti korektne aj v takto nevhodnej kombinácii – čierne pozadie, čierny šat.
Po nastavení citlivosti na automatiku pri práci s bleskom prístroj dvíha dosť výrazne citlivosť na 650 ISO. (Režim nočný portrét.)
Tu už je šum rušivý a pre rodinné foto môže byť aj nepríjemný. Odporúčam krotko sa držať na ISO 100. Na vyššie čísla prepínajte až keď niet vyhnutia…
Komu áno, komu nie
Tento fotoaparát patrí do rúk náročnejšieho fotografa. Dá mu možnosti ako získať pôsobivé a efektné zábery. Výrazové prostriedky ako širokouhlý objektív a rozmer obrazu spolu s vysokou ostrosťou a bohatými podrobnosťami v kresbe obrazu umožňujú výsledné snímky použiť aj na veľký formát.
Jednoducho je to miniatúrny prístroj, ktorý umožňuje nezvyčajne veľa. Nie je najlacnejší, ale v tomto prípade stojí za to si priplatiť. A ak s fotografovaním nemáte veľa skúseností, kúpte si k nemu aj nejakú knihu o fotení, nech možnosti, ktoré ponúka využijete na 100%.
Technické údaje, aktuálna cena v Megafoto…
Jakub Šofranko 21. septembra 2010
Miro prosim ta neurobis nejaku recenziu aj na fotoaparat panasonic lumix dmc fz-45 neviem ako sa s nim foti a nepoznaš stranku kde bi som nasiel navod na obsluhu toho fotoaparatu. dakujem.
Miro Veselý 21. septembra 2010
teraz recenzie nerobím vôbec. možno časom