FujiFilm FinePix S9600

Tento fotoaparát právom patrí medzi najobľúbenejšie prístroje (jar 2007). Za prijateľnú cenu ponúka batériu možností, ktoré pripomínajú skôr digitálnu zrkadlovku, ako kompakt. Rozlíšenie snímača prináša mimoriadne jemnú kresbu fotografií. Nízky šum umožňuje pracovať aj s vysokými citlivosťami. ISO 80 dáva zábery prakticky bez šumu. Zoom sa riadi manuálne.

FujiFilm FinePix S9600 má možnosť pripojiť aj externý blesk. Podobným menovaním faktov, ktoré sú rad radom zaujímavé a využiteľné, by som mohol pokračovať dlho. Ich zoznam je v technických parametroch a mnohých iných recenziách.

Technické údaje, aktuálna cena v Megafoto…

Sústredím sa preto aspoň na niektoré praktické skúsenosti z krátkeho testu tohto fotoaparátu.

Po fotoaparáte tohto druhu sa poohliadne skúsenejší fotograf, ktorému nie je potrebné vysvetľovať výhody otočného LCD panela, či vyvedenie funkcií ako kompenzácia expozície, nastavenia blesku, bracketingu, či sekvenčného snímania na jednotlivé tlačítka – podceňoval by som tým IQ čitateľa. Preto len telegraficky.

Je to dobrý stroj za výbornú cenu.

Mechanické ovládanie zoomu. Objektív sa vysúva, ale netočí.

Najčastejšie používané funkcie sú vyvedené na telo prístroja. Aretácia, spôsob merania expozície, zobrazenie posledného záberu, zobrazenie histogramu, lupa pri fotografovaní a ďalšie sú v dosahu palca, alebo ukazováka. Vôbec netreba ísť do menu. Rýchle, praktické. Návykové.

Hmotnosť prístroja je dôstojná. S batériami má trištvrte kila. To oceníte hlavne v zlých svetelných podmienkach – poskytne vám to pevnejšiu ruku pri fotografovaní.

Ergonómia je premyslená. FujiFilm FinePix S9600 nielen dobre vyzerá, ale predovšetkým sa s ním prakticky pracuje. Ostrenie aj zoomovanie sa ovláda s prehľadom, pohodlne a presne. Ostriaci krúžok je prenesený na motorček, takže ostrenie beží trocha skokovo a s ľahkým omeškaním – ostatne nie je to zrkadlovka… Je však možné ostriť presne aj v manuálnom režime.

Cez deň sa s ním fotografuje bez ťažkostí.

Zvláda protisvetlo…

…i vysoký kontrast.

Výrazne monochromatické zábery majú korektnú farebnosť.

Detail z predošlého záberu 1:1. Precízna, ostrá kresba, zanedbateľný šum.

V lese sa zorientuje.

Blesk svieti presne, nepreexponováva.

V umelom svetle má prístroj v automatickom režime ľahký nábeh ku podexpozícii. Farebnosť záberov je dosť blízka očakávanej farebnosti, no mierny nádych do hneda tu zostáva. To sa dá ošetriť manuálnym nastavením bielej.

ISO 80 je výborné na bežné snímanie – zábery sú presvedčivo ostré a prakticky bez šumu.

Makro pri FujiFilm FinePix S9600 poteší možnosťou fotografovania už od 1 (slovom jedného) centimetra. Lákavá možnosť na efektné detaily malých vecí.

No na skutočný centimeter sa priblížite len ťažko…

…zaclonili by ste objekt objektívom.

Pri takomto fotoaparáte ma však zamrzelo, že supermakro je takto nastavené len v širokouhlom režime. Po pritiahnutí zoomu sa nedá už využiť. Ani pri manuálnom ostrení sa nedajú snímať zábery trebárs z 5 centimetrov pri plnom zoome. To by boli iné fotky!

Nemá stabilizátor. Toto je len konštatovanie – neviem, či to je negatívum, alebo pozitívum.

Automatika produkuje expozične správne zábery.

Nočná fotografia má k dispozícii 60 sekúnd.

Blesk v noci.

Nočná fotografia.

ISO 1600.

Detail 1:1.

Porovnanie šumu na minimálnom a maximálnom ISO.

Pamäťové karty môžete voliť medzi Xd a CFII.

Záver

FujiFilm FinePix S9600 je fotoaparát s mnohými zaujímavými možnosťami za pútavú cenu. Nečudo, že v súčasnosti (jar 2007) patrí k najpredávanejším prístrojom. Kto túži po výkonnom fotoaparáte s vysokým rozlíšením a ovládaním na spôsob profesionálnych mašín, môže si zvoliť práve tento prístroj.

Technické údaje, aktuálna cena v Megafoto…

Pridajte komentár: