Ako nastaviť digitálny fotoaparát?

Predtám, než začnete fotografovať, je vhodné overiiť si, či máte aktivované jednotlivé funkcie prístroja tak, aby podal optimálny výkon. Stačí jediný zle nastavený parameter a z akcie si prinesiete mizerné fotky.

Zmena rozlíšenia

Jedna z ciest, ako sa dá znížiť dátový objem (a radikálne aj kvalita obrázkov) je zmenšenie obrázku. Ak máte napríklad trojmegapixelový aparát, môžete fotiť obrázky v menšom rozmere – zodpovedajúcom dvojmegapixelovému, alebo jednomegapixelovému rozlíšeniu.

Takéto fotky budú celkom slušné a kvalitné, len budú menšie. Ak idete na dovolenku, môžete zámerne zvoliť jednomegapixelové rozlíšenie fotiek, aby sa vám ich tam zmestilo čo najviac.

Samozrejme – vždy sa budem prihovárať za to, aby ste rozlíšenie radšej nechali na najlepšej možnosti – veľkosť obrazu totiž nie je jediná vec, ako sa dá ušetriť priestor.

Zmena kompresie

Druhou cestou, ako ušetriť, je intenzívnejšie komprimovať dáta. Keďže kompresia JPG, použitá v digitálnych aparátoch je stratová, platí pravidlo: čím viac sa súbor komprimuje, tým je dátovo menší a škaredší.

Napriek tomu považujem za lepší nápad radšej pridať intenzity kompresie, než zmenšovať obraz. V praxi totiž škodlivý vplyv JPG kompresie má veľkosť 8×8 pixelov, takže čím je obrázok rozmerovo väčší, tým menej viditeľnú šarapatu tam kompresor narobí.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Ukážka rozdielu v kompresii. Vľavo je najlepšia možná kvalita, vpravo stredná. Rozdiel vo veľkosti pôvodného súboru je takmer polovica (namiesto 1,2 mega len 700 kilo)

  Tento ukážkový obrázok je veľký výrez z trojmegapixelovej snímky. Na monitore ho vidíte vo veľkosti jedna ku jednej, takže celý obrázok by sa vám ani zďaleka nezmestil na celý monitor. Po jeho zmenšení na normálnu veľkosť by sa zmenšili aj rozdiely v kompresii až na úroveň okom nepostrehnuteľných.

Na pravej fľaši vidno menej červenej farby a tmavý nápis v strede skoro nevidieť.

Lacné aparáty

Niektoré mašinky vám žiaľ neumožnia slobodne si zvoliť, ako sa má fotiť. Napríklad aparát HP Photosmart 720 vám predloží na výber len 3 voľby: veľmi kvalitnú, normálnu a príšernú (výrobca volil miernejší, ale zavádzajúci termín: Low). Prvé dve sa líšia kompresiou a rozlíšenie je rovnaké. (Stredná kvalita bohato stačí, horeuvedená ukážka je z tohto aparátu.) Tretia kvalita má obludne nízke rozlíšenie najlacnejších digitálnych aparátov 640×480 pixelov, dá sa označiť tak akurát za fotopoznámku.

Skúšajte!

Investujte nejaký ten čas do testov a skúšajte, ktorá kvalita vám najviac vyhovuje. Dosť často to bývajú stredné hodnoty, ktoré majú ešte veľmi dobrý obraz a už príjemne šetria miestom.

 

Komentáre k článku: Ako nastaviť digitálny fotoaparát?

 1. Lenka 17. novembra 2008

  Dobry den, mam fotoaparat power shot SD 700 IS. Ked som ho vytiahla z puzdra tak bol zapnuty a na displeji breblikavala biela plocha.Clona bola otvorena a objektiv bol vysunuty.Tak som ho vypla…ale teraz sa neda ani zapnut vobec nereaguje a objektiv je stale vysunuty..Co mam robit..pomooooc.

 2. fotista 4. decembra 2008

  Vymenit baterky :)

 3. Eva 29. mája 2014

  Mám digitálny fotoaparát Olympus 6 rokov. Pri fotení mi rozmazáva fotku, roztiahne farby a nedá sa rozoznať, čo fotím :( Všimla som si to na fotení v exteriéri….poraďte mi prosím, čo s tým

 4. Miro Veselý 29. mája 2014

  Eva z popisu neviem čo robí, ale skúsim odpovedať. Ak ste nič nemenili a skokovo to začalo robiť ťažkosti, tak to môže byť znak, že je problém. Skontrolujte či nie je špinavý objektív a ak nie poraďte sa v servise. S veľkou pravdepodobnosťou sa neoplatí to opravovať.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: