Lacný fotoaparát bez zoomu

Ak ste tortový fotograf, čiže človek, ktorý si fotí rôzne milé rodinné udalosti, ako sú narodeniny pri tortách, alebo dovolenky, možno vám už napadla myšlienka kúpiť si nejaký lacný digitálny fotoaparát. Zvlášť, ak máte doma aj počítač a stačí vám fotky prezerať na monitore, je to veľmi zaujímavé aj ekonomicky.

Z pohľadu sviatočného fotografa je lacný digitálny aparát, ktorý je vybavený takmer ničím, veľmi zaujímavá možnosť. Od výroby je navrhnutý a nastavený tak, aby ste sa nemuseli nič učiť a aby napriek tomu fotky boli čo možno najlepšie.

S aparátom takéhoto druhu nemáte žiadne ťažkosti, pretože jediné čo musíte robiť je cvakanie. Aj keď taký aparát neumožní všetky tie lákavé možnosti, ako jeho niekoľkonásobne drahší bratia, musíte počítať aj s tým, že využiť všetky možnosti poloprofesionálneho aparátu nie je celkom jednoduché.

Čo však je najdôležitejšie: s drahším aparátom väčšinou nespravíte lepšie obrázky.

Možno budú mať viac pixelov, ale kompozícia a snímanie situácií bude rovnaké.

Ak neviete fotiť, drahý stroj vám nepomôže.

A naopak – ak fotiť viete, aj fotka z mobilného telefónu bude slušná. To je fakt, ktorý sa až tak nahlas nespomína. Obchody vám budú chcieť vnútiť čo najdrahší tovar, profesionálny fotograf vás tiež súdi podľa seba a radí dokonalé a drahé fotoaparáty. Opatrne!

Sám som mal ako fotograf nielen poriadny aparát, ale aj 250 korunový bakelitový výlisok. Nerozoznáte, ktoré fotky vznikli ktorým aparátom. (Skúsený profesionál za istých okolností áno.)

Podobná situácia je aj s digitálnymi aparátmi. Kto sa vyzná, vie „vidieť nekvalitu“, ale ak ukážete fotky z najlacnejšieho digitálneho aparátu starej mame, bude vnúčatám rovnako rada, ako keby k nej boli "prešli" cez film, a laboratórium.

Lacný aparát má aj psychologickú výhodu – nie je až tak hodnotný. Nebojíte sa proste ho zdrapiť a šmariť do ruksaku a zobrať do hory, či na vodu. Nebojíte sa vytiahnuť ho niekde v meste, lebo keby vám ho aj rovno aj ukradli, dá sa to prežiť ľahšie, než strata stroja, čo stojí ročný priemerný plat.

Lacnejší fotoaparát sa nebojte dať do rúk aj deťom. Prinesú zaujímavé obrázky a ktovie? Možno ich fotenie neskôr bude aj živiť.

Komentáre k článku: Lacný fotoaparát bez zoomu

  1. lienka 4. mája 2010

    lacné sú na stránke: http://www.digi-foto.sk/digitalny-fotoaparat/aky-fotoapart-kupit/kde-kupit-digitalny-fotoaparat/comment-page-1/#comment-24977

    ja som si už vybrala.majú skvelé porovnanie cien.

Pridajte komentár: