Mám kúpiť digitálny aparát z druhej ruky?

Staršie fotoaparáty sú technologicky zastarané a na ich výkone to budete veľmi cítiť. Nemusia napríklad vedieť pracovať so súčasnými veľkými pamäťovými kartami, často majú nezmyselne vysokú spotrebu elektrickej energie. Aj obraz bude menej kvalitný v porovnaní so súčasnými prístrojmi.

Viem, cena. Tá môže lákať a človek je v túžbe za akýmkoľvek fotoaparátom schopný spraviť veľa ústupkov. Preto teraz zhrniem aspoň niektoré podstatné argumenty, prečo si myslím, že kúpa použitého fotoaparátu môže byť výhrou, ale aj veľkou prehrou.

Je jasné, že mnohí, čo použitý prístroj kúpia, budú s ním spokojní a nezaznamenajú žiadne problémy, ktoré v ďalšom texte spomeniem. Že to niekomu to vyšlo však neznamená, že úspech je zaručený. Kúpa použitej techniky je vždy lotériou.

Neznáma minulosť prístroja

Nepríjemným faktom je spravidla neznáma minulosť prístroja. Čo ak ho majiteľ predáva preto, že mu spadol na zem a odvtedy sa správa nepravidelne? Bol obliaty kolou, alebo spadol do potoka? Vytiekli doň batérie? Korózia na plošných spojoch v takom prípade nechá na sebe nejaký čas čakať, ale príde.

To všetko sú otázky, na ktoré sa pred kúpou nedozviete odpoveď. Pri troche smoly sa za pár týždňov môže prejaviť napríklad korozívny účinok kúpeľa fotoaparátu v šampanskom. Alebo sa ukáže, že aparát bol kradnutý.
To všetko berte ako varovanie predtým, než kúpite starožitný aparát.

Ak na takom nákupe predsa len trváte, cena musí byť primerane nízka, aby sa vám to riziko aspoň oplatilo. Neveril by som ponuke „predám nepoužívaný stroj o tisícku lacnejšie“, alebo argumentácii typu „nevhodný dar“. Môže byť pravdivá, úprimná, ale nemusí.

Vždy si položte otázku: mám to byť práve ja, kto kúpi niečo, čo iný nechce?

Problém s cenou

Nemá zmysel kúpiť používaný fotoaparát za takmer normálnu, „plnú“ cenu. Ak v obchode stojí 20 tisíc, príčetný človek ho nekúpi za 18 900 tisíc od niekoho cudzieho.

Ak ale fotoaparát funguje normálne, málokto má dôvod predať ho primerane lacno – trebárs za štvrtinu nadobúdacej ceny. To ho radšej nechá deťom alebo ako náhradný stroj. Kto chce aparát predať, aby sa ho zbavil a kúpil si lepší model, nebude ho predsa chcieť predať za „dobrú cenu“. Zvážte, či chcete kúpiť stroj, ktorého sa niekto iný chce zbaviť.

Problém s modelom

Pred nákupom si prejdite internetové inzertné stránky. Ak sa rovnakého modelu naraz zbavuje priveľa ľudí (…nevhodný darček na Vianoce… a iné rafinovane volené dôvody), asi sa niečo deje. Buď má ten model nejaký problém, alebo sa čoskoro na trhu objaví jeho novší alebo lacnejší nástupca…

Kamarát nie je garant

Pozor aj na kúpu prístroja od kamaráta. Ak použitý fotoaparát predáva váš známy, je pravdepodobné, že vás nechce obabrať a podstrčiť vám nejaký skrytý problém. Nechce to vedome, ale čo ak fotoaparát má skrytú chybu, ktorá sa prejaví týždeň po predaji? Zbytočne sa pohádate so známym.

A teraz už pritvrdíme. Za nasledujúcu kapitolku ma bezpochyby niekoľko ľudí v diskusii bude asi chcieť zniesť zo sveta. Napriek tomu napíšem:

Kradnutý fotoaparát

Pri kupovaní fotoaparátu (a nielen fotoaparátu) z druhej ruky je vážne riziko, že sa jedná o ukradnutý prístroj. Radil som sa s právnikom a z rozhovoru vyplynula celkom jednoznačná definícia:

V žiadnom prípade nekupujte kradnutý tovar.

Prečo nie?

Začnime právnymi dôvodmi

Predpokladajme, že sa počas vyšetrovania zistí, že ukradnutý fotoaparát máte práve vy. Ak ste mohli vedieť, že pochádza z trestnej činnosti, hrozí vám postih za trestný čin podielnictva podľa §251 trestného Zákona. Aparát vám bude odňatý a vy bude potrestaní.

Ak preukážete, že ste nevedeli, že aparát pochádza z trestnej činnosti, aparát vám síce tiež bude odňatý, ale nebudete potrestaní.

V takom prípade máte nárok na právo regresu voči zločincovi, od ktorého ste aparát kúpili, teda môžete od neho vynaložené prostriedky pýtať späť. Ide totiž o to, že platí staré právne rímske pravidlo, že nikto nemôže na iného previesť viac práv ako má sám, a keďže zlodej nikdy k ukradnutej veci nenadobudne vlastnícke právo, nemôže toto previesť na tretiu osobu.

Tu, samozrejme, vzniká otázka, ako chcete dokázať, že fotoaparát, ktorý vám niekto ponúkol, nie je kradnutý.
Samozrejme, nie vždy budete kupovať prístroj priamo od chlapa s páskou na očiach a s plným vrecom ulúpených fotoaparátov na chrbte. Môže to byť bazár alebo predaj na inzerát, a predsa sa dajú vypozorovať aspoň varovné signály, že prístroj je asi kradnutý.

Ak je to holý prístroj, bez nabíjacieho zdroja a bez „papierov“, dá sa taká ponuka označiť za veľmi pochybnú. Viem, ukradnúť sa dá aj fotoaparát v pôvodnom obale a so všetkými papiermi, ale väčšinou sa to nedeje. Väčšinou zlodej narýchlo zhrabne telo prístroja niekde na stole v kaviarni a nič iné.

Preto pri kúpe z druhej ruky striktne požadujte, aby bol najlepšie v pôvodnom obale, s kompletným príslušenstvom, návodom a záručným listom.

Niekto však môže z priestorových dôvodov vyhodiť pôvodný obal – takže na podmienke originálnej škatule sa nedá vždy trvať. Pôvodný obal je však často podmienkou na reklamáciu a normálni ľudia ho preto málokedy vyhodia…

Trvajte však na plnom príslušenstve – na internete sa dá zistiť, čo má byť k fotoaparátu priložené. (Nabíjačka, káble, pamäť…) Ak je prístroj s Li-Ion batériou, trvajte na originálnom nabíjacom zdroji. Neoriginálny a nevhodný zdroj môže spôsobiť nielen pochybnosti, či prístroj nie je kradnutý, ale aj výbuch Li-Ion článkov, či požiar.

A teraz, prosím, zapnite svoju hlavu aj v prípade, že predošlé riadky mienite ignorovať, a zapamätajte si aspoň toto:

V žiadnom prípade nesmie chýbať zmluva o kúpe alebo pokladničný blok z bazáru.

Ak by sa neskôr ukázalo, že prístroj bol kradnutý, budete aspoň vedieť, od koho máte vymáhať nazad peniaze. Spíšte dokument o tom, aký prístroj a aké príslušenstvo ste kúpili a od koho. Plus jeho podpis.

A teraz morálny dôvod, prečo nekupovať kradnutý tovar

Ak by taký tovar nikto nekúpil, zlodejom by sa neoplatilo kradnúť. To je všetko.

Kúpou kradnutého tovaru „slušný občan“ priamo podporujete kriminalitu. Platí zlodejov a podporuje tak priamo trestnú činnosť. Po morálnej stránke je rovnocenne odsúdeniahodný ako zlodej – možno dokonca ešte viac.

Záver

Kupujte teda fotoaparát z druhej ruky len s vedomím, že o pár dní zrazu prestane navždy fungovať, alebo v ňom spozná váš kolega prístroj, ktorý ukradli jeho bratovi a polícia vám ho nielen odníme, ale strávite pár hodín na výsluchoch a možno súdoch. Ak vám toto vedomie nie je cudzie, hor sa do bazárov a inzertných ponúk!

Viem, aké to je, keď človek veľmi chce fotoaparát, a nemá naň.

Kúpa z druhej ruky môže túto ranu ľahko zaceliť, no zakrátko môže vytvoriť oveľa hlbšiu ranu na inom mieste.
Možno si hovoríte, že pri tisíckach fotoaparátov je beznádejné, aby niekto identifikoval práve ten váš. Ale náhoda je „blbec“ a svet je malý.

Stretnutie s políciou, prokuratúrou a súdom však podľa mňa nestojí za žiadne usporené peniaze.

Komentáre k článku: Mám kúpiť digitálny aparát z druhej ruky?

 1. Hujer 13. októbra 2004

  A čo ak je foťák „starý“ pár mesiacov a so záručným listom ? Zdá sa mi, že v článku sú
  samé mínusy a ani jeden plus.
  A pre absolútneho začiatočníka, alebo dospievajúce dieťa na výlety /za štvrtinovú cenu/
  to nie je až taká zlá voľba. Alebo si myslíte, že každý má keš /nie malý/na funglovku a decká majú fotiť, ak to chcú tým debilným mobilom?

 2. Peter 13. októbra 2004

  Suhlasím so všetkým, čo je v článku napísané. Tiež si myslím, že lepšie je problémom predchádzať, ako ich prípadne riešiť. Navyše – na trhu je dosť lacných, resp. cenovo prijateľných nových fotoaparátov a ak chce niekto výkonný (drahší) stroj, o to viac by mal zvažovať technické riziká v článku napísané. Zdravím všetkých.

 3. xuan 13. októbra 2004

  S článkom súhlasím aj ja, nikdy som nemal vzťah ku kradnutým veciam, nevedel som prečo, ale Miro mi dal vysvetlenie.
  Ďakujem.

 4. shinobi (ICQ 328139226) 13. októbra 2004

  Suhlasim s clankom. Osobne by som tiez nekupil ojazdeny fotak (ale aj inu elektroniku ako mobil apod), najme nie z neznameho zdroja. Mozno by som to vedel kupit od velmi dobreho znameho, ktoreho dobre poznam a najme poznam jeho zaobchadzanie s pristrojom, a poznam dobre aj pristroj, ale to tiez nie je velmi dobre – z priatela sa tym stane obchodny partner a ak sa nahodou nieco stane, zbytocne sa moze znicit priatelstvo.

 5. sleeper 13. októbra 2004

  funny ako tu autor dokazal zaockovat ludi ze elektronika z druhej ruky je automaticky kradnuta.
  neuveritelne

 6. Miro Veselý 13. októbra 2004

  Hujer: Aké výhody som mal menovať? Že je foťák lacný? Fajn. Ale dokedy fajn? Odmietam nabádať ľudí, aby hazardovali. Ak som niečo prehliadol, doplňte argumenty.

  sleeper: Kde som napísal, že je automaticky kradnutý? Menoval som problémy, čo v prípade, že kradnutý je. Menoval som spôsoby, ako znížiť pravdepodobnosť kúpy kradnutého a ako sa istiť. Čo je na tom za očkovanie?

 7. rasto pozar 13. októbra 2004

  Tak, tak. Nemo plus iuris transfere potest quam ipse habet.

 8. Dano 13. októbra 2004

  Ked niekto predava fotak, vacsinou pre jeho moralnu zastaralost. Kolega tak oglbal druheho kolegu a predal mu fotak drahsie ako stal v tu chvilu novy. Bola to sice polovica povodnej ceny, ale co z toho, ked medzi tym tak zlacnel. Ten druhy kolega kupil stary kram, za cenu ktoreho mohol mat novy a este by mu tisicka zostala. Najhorsie na tom bolo, ze som ho chcel oblbnut so svojim starym kodakom, ale ten prvy kolega ma predbehol a predal mu spominany aparat.:)

 9. maro 13. októbra 2004

  Ja som tiez predal znamemu svoj 3/4 rocny Canon A70. Dal som mu slusnu cenu a kopu prislusenstva navyse (pamate, rychlonabijacka, baterie, puzdro a tak). Kupoval som si totiz uplne inak zamerany fotak (Pan FZ10). Z toho predaja som si kupu ciastocne financne vykryl. Rozhodne nekupil nic kradnute ani poliate. V rodine mal taky isty aparat, ktory bol o 1/4 roka novsi ako moj a hovoril, ze ten moj je v ovela lepsom stave…
  Co sa tyka ceny, do mesiaca padla dole, ale este stale ho to vyslo vyhodnejsie ako novy s prislusenstvom.
  Cena je dnes vobec problem, ziaden vyrobca Vam nepovie ze pojde s cenou dole. Potom sa stavaju take veci, ze predate novy aparat znamemu, amte na nom zisk 100,- aby sa nepovedalo a ten aparat za 3 tyzdne klesne o 5 tisic a bojite sa mu ukazat na oci :-).

 10. dk 13. októbra 2004

  mv: si mi zavaril! ja sa prave pokusam predat moj fotak (aj s prislusenstvom navyse. a vyrazne pod aktualnu cenu samostatneho fotaka) a dotycny nadejny kupec cita aj tuto stranku. vdaka! ale nic v zlom. ku cti ti sluzi, ze to myslis dobre! ibaze sa ho marne pokusam predat uz cca pol roka.

 11. MP4 13. októbra 2004

  Suhlasim s Marom, a navyse ked sa predava fotak
  nie moralne zastaraly, ale ma este po polroku – polroka zaruku a dobru cenu. No nekup to. Som zvedavy, ci niekto z Vas by nechcel 2 mesacny – Panasonic DMC FZ3 s papierom a zarukou za 14litrov dovezeny z vonka. Pokial niekto bude argomentovat zarukou, tak je medzinarodna. Ja som ho pred tyzdnom kupil. No a co. Takze nehadzme veci len do jedneho vreca.

 12. sleeper 13. októbra 2004

  MP4: co znamena medzinarodna zaruka? myslis europsku? ak bol kupovany v eu tak by ti zaruka mala platit. inak nie.

  Miro Veselý: nenapisali ste to. nikde to ani netvrdim. ale tiez ste sa hned chytili ako keby som to tvrdil. rovnako ako sa chytili ludia na vas clanok

 13. MP4 13. októbra 2004

  To Sleeper: jasne ze plati, Nemecko snad je v EU…

 14. jozko pucik 13. októbra 2004

  autor ma pravdu,vobec by som nekupoval stary fotak,a uz vobec nie stare auto.wed ma vyssiu spotrebu,boh vie co majitel najazdil a ako a s kym, kto vie ci netukol a mozno bolo aj ukradnute…verim tomu ze MV jazdni v novom aute ;)
  ps.ja osobne by som prave nabadal ludi aby neboli taky skepticky k veciam z druhej ruky.ved mnohym dobre posluzi starsi fotak[digi/anal], starsie objektivy, starsia chladnicka,televizor,auto.radsej kupit starsiu a kvalitnu vec [napr. olympus 2100UZ:)] ako novu,v rovnakej cene,so zarukou ale uplne nekvalitnu [rozne benq,mercury alebo ine TV shoping kvalitky].

 15. AleX 13. októbra 2004

  Kupa cohokolvek z drujej ruky, je loteria.
  A je to ako v sportke ak ma clovek stastie
  kupi za naozaj lacny peniaz vynikajucu vec.
  Ja by som tento predaj az tak nezavrhoval
  podla mna nie vsetci su zlodeji alebo sa len
  snazia niekoho ogabat.
  Ja osobne mam ‚zatial‘ len dobre skusenosti.
  kupil som si zanovny mobil SL45i s mmc kartou kvoli vacsiemu displey-u od niekoho na inzerat s presova…. a vsetko v poriadku je osuchany ale funguje ako ma…
  pri fotakoch to iste. Kamos kupil na inzerat rocny oly C5050 za 15 tisic (co je za tento fotak IMHO velmi dobra cena) a je s nim nadmieru spokojny.
  takze este raz naozaj nie vsetci su ******.

 16. Miro Veselý 13. októbra 2004

  MP4: Ja by som nechcel, napríklad.

  sleeper: Jasné, že som sa na vaše obvinenie „chytil“. Je napísané konkrétne, bez možnosti voľby. V článku píšem, že to nepovažujem za dobrý nápad a zároveň dávam tipy, ako na to pre tých, čo si poradiť nedajú. Ako vidím, je ich tu dosť, takže DK snáď bude mať šancu.

  jozko pucik: Vaša kariéra sa môže rýchlo skončiť, ak predáte stroj a ten prestane fungovať, alebo naopak. Známy si odo mňa vynútil starší foťák. Mal ho požičaný 3 mesiace a potom ho kúpil. Nechcel som, ale trval na tom. O ďalšie dva mesiace skapal, oprava nemožná. Aj takéto veci môžu komplikovať inak bezproblémové známosti. Viem, že často sa nestane nič, len prosím, aby sme náhodné šťastie nepovýšili na štandard. Je lepšie pristupovať k veci s pesimizmom, než potom plakať. Plne vám dávam zapravdu, že sa väčšinou neoplatí kupovať noname foťáky.

 17. miso 13. októbra 2004

  Niekedy pomôže šťastie (netvrdím, že vždy). Mne pomohlo v tom ohľade, že som mal možnosť kúpiť 3mesačný Canon A80 za 12 tisíc, no práve som nemal peniaze. A keď som ich už mal, ajhľa, na trhu sa objavil nový Canon A85. A za tie isté peniaze som kúpi úplne nový, iba bez výklopného displaya. Kamarát, od ktorého som mal A80 kúpiť, sa odvtedy so mnou nerozpáva.

 18. pepem_sk 13. októbra 2004

  fajn clanok, ale varovania ktore miro v. uviedol treba brat podla mna ako veci na ktore si treba pri kupe dat pozor a nie dovody preco apriori nekupovat second hand. urcite by boli uzitocne informacie o tom co skontrolovat a „kam sa kuknut“ pri kontrole ci je ponukany tovar v poriadku (ako v clanku – pozadovat potvrdeny zarucny list, pozret ci nie su zatecene baterky, doskrabany objektiv – ale napr. aj dalsie – skusit urobit „ciernu“ fotku, pozret si rodinne fotky predosleho majitela, pozret vypalene pixle na lcd a tak).

  niekoho to nakoniec odradi, ale su situacie ked je kupa skratka vyhodna pre oboch – casto preto ze maju rozdielne dovody kupy a predaja (aj ked dnes ked by kazdy chcel predat je casto vyhodnejsia pre kupujuceho). sam som predal, aj kupil uz dost elektroniky zo second handu, vsetko je len vec dohody. (a dovery – preto tie veci na ktore si treba dat pozor).

  a koho stve ze za pol roka kupi za rovnaku cenu novsi a skvelejsi model, nech nekupuje elektroniku vobec, skratka sa tomu nevyhne. second hand v tomto nemusi byt horsi ako kamenny ci internetovy obchod kde vam s kludom ponuknu model z roku 2002.

 19. sleeper 13. októbra 2004

  MP4: no ja len aby si to nebral globalne. ja mam napr. fotak z mimo EU

 20. sleeper 13. októbra 2004

  Miro Veselý: obvinenie ja imho silne slovo ale o tom by som sa nerad hadal. proste som skonstatoval ze jasny ton clanku ludia v reakciach prebrali a jednoznacne sa s nim stotoznili. pocudoval som sa nad tym.
  podla man si prilis beriete ze vas pristroj sa pokazil a kamarat to nepochopil. kupujuci si je vedomyz e ide do rizika. ak nie je to jeho problem a nie Vas.

 21. sleeper 13. októbra 2004

  pepem_sk: presne tak.

 22. Fero M 13. októbra 2004

  Podľa mňa niet nad nový. Prvý majiteľ je prvý majiteľ. Či je to výhodne alebo nie, si treba pozrieť aj z iného uhlu pohľadu. Prvý má ten, čo chce predať – bude hovoriť o pozitívach a druhý ten, čo kupuje – mal by byť radšej skeptický. Radím sa medzi skeptikov, ale česť výnimkám.
  A mimochodom! ANI STE NESPOMENULI, ŽE EXISTUJE MOŽNOSŤ KÚPI NA SPLÁTKY. Ak sa niekto rozhoduje, malo by sa mu to pripomenúť. Je to síce drahšie od normálu, ale sekáč by mohol vyjsť ašte drahšie. ;-)

 23. xxl 14. októbra 2004

  a vobec sa tu nespomenulo ze najvacsi podvodnici a zlodeji su v obchodoch !!!

 24. Miro Veselý 14. októbra 2004

  Fero M: Splátky na foťák? No neviem. Musel by som vychlipkať veľa borovičiek, aby sa mi začali javiť výhodné. Myslím, že stačí, ak na dlh funguje štátny rozpočet, netreba to preniesť aj do súkromia. Ak sa teda, samozrejme, človek nechce stať ekonomickým rukojemníkom vlastného pohodlia. Uznávam, pôžička je výhodná, ale nie pre toho, kto si požičiava.

  xxl: Proletári všetkých krajín spojte sa.

 25. Tomas 14. októbra 2004

  mal som pred terajsim fotakom 3 a vsetky som predal. Ziadna staznost, ziadna nenavist skor naopak.

 26. Peter 14. októbra 2004

  Aha, aka pekna nova reklama s Aurorou, ale uz cervena :-( Hadam idem chytro pozhanat peniaze a hned si nieco pekne kupim… Pomaly uz neviem ci KM ma reklamu na digi-foto alebo je to naopak.

 27. lubo 54 14. októbra 2004

  Fuj ale som sa vyľakal po prečítaní tohoto článku.Ja by som nechcel už ani ženu z druhej ruky,a už vôbec nie ak by mi ju ponúkal kamarát, vlastne ani rozvedenú a ani slobodnú.Ktoho vie kto ju mal predtým a ako s ňou zachádzal.A bojím sa aj morálneho a fyzického opotrebenia.Starej sa človek zbavuje ťažko,ide to fakt do peňazí a u novej sa nikdy nevie či bude fungovať.Ale to už pletiem hrušky s jablkami a ani neviem k čomu som sa to chcel vlastne vyjadriť

 28. igor 14. októbra 2004

  – je to dosť kategorické, fakt to budí zlý dojem, možno stačilo na začiatku vyzdvihnúť také čosi ako účtenka a vôbec doklady o kúpe a až potom spomenúť aj tých menej poctivých ….
  – skúsený si dokáže vybrať
  – riziko je premietnuté aj v cene, takže na to by sa nemalo zabúdať
  – nie každý má na nový DF …
  – leasing má oprávnenie tiež – chcem fotiť, mám zakázku, ale nemám peniaze, t.j. akonáhle DF
  začne na seba zarábať a je to možné aj odpísať, tak platí sám seba … toto niekedy preváži nad nevýhodami leasingu, niektorí predajcovia ponúkajú aj nulovú akontáciu, takže nie je všetko také mizerné

  Táto veta mala byť na samom začiatku(!):

  V žiadnom prípade nesmie chýbať zmluva o kúpe, alebo pokladničný blok z bazáru.

  No a mohlo byť o jednu debatu menej.

 29. _Teddy_ 14. októbra 2004

  Ono clanok sa da kludne rozsirit aj na ine artikly, nie len fotak (dosadte si za slovo „fotoaparat“ napriklad „auto“, „televizor“, „videokamera“, „pocitac“, „notebook“, „mobil“… vyjde to rovnako). Takze diskusiu ani netreba zuzovat na to ci kupit z druhej ruky prave fotak (ja viem, toto je server o fotakoch).

  Na doplnenie clanku nadhodim takuto temu: mnoho ludi sa boji nakupovat aj nove tovary cez internet (napriek tomu ze to vo vacsine vyjde lacnejsie). Dovody su zname, ale vycnieva ten pre nas typicky: „ponizena ucta pred kamennou instituciou – obchodom, a nedovera k comusi nedosiahnutelnemu, virtualnemu“. Navyse nakupovat pouzite veci cez internet – to uz si vacsina ludi mysli ze je to ciste sialenstvo zrele na pobyt v izbicke, kde dvere maju klucku len zvonka…

  Ja nakupujem na internete uz par rokov, nove aj pouzite. A dovolim si tvrdit, ze nikdy nikde nemozete kupit pouzity tovar bezpecnejsie, ako na serveroch typu eBay. Nakup od „power-resellera“ s viacrocnym recordom, a feedbackom 99.8% spokojnych pri 1000 obchodoch, to sa rovna takmer uplnej istote, ze predajca je seriozny, nic nezataji, a ani sa vas nesnazi dobehnut. Taky clovek si skratka nebuduje svoju povest dlhe roky preto, aby kohosi olupal o par mizernych supov. Fotak som cez eBay nekupoval, ale par krat aj elektroniku (notebook, kameru, autoradio) a bol som vzdy navysost spokojny. Velmi priaznive ceny, takmer vzdy pri popise vyrobku jeho „opotrebovanost“ vyrazne prehanali, a vzdy bola spokojnost na oboch stranach.

  Chcem tym skratka povedat, ze tak, ako pri kupe noveho vyrobku sa clovek moze seknut, tak isto aj pri nakupe „z druhej ruky“. Ale to vsetko clovek moze sam ovplyvnit! Kto je vsak tak hlupy, ze ide kupovat bohofsky lacny fotak od cigana pred Tescom ten si nezasluzi nic ine, len aby mu do tej krabice dali fakt pol tehly.

  Skratka clanok je sice OK, s dovodmi ktore udava p.Vesely sa da suhlasit, ale nepaci sa mi, ze sa tam vlastne na 90% obsahu prezentuje len 1 nazor (kradnute, zlodej, policia, pravo, skoda, nahrada) a len okrajom (akoby s nechutou) sa spomenie, ze sa da napokon aj dobre kupit z druhej ruky. Je to skratka trosku nevyvazeny clanok (moj subjektivny nazor, nemajte mi to za zle, p.Vesely, vase clanky si inak velmi vazim).

 30. jozko pucik 14. októbra 2004

  MV:ked kupujem tovar z druhej ruky je mi jasne ze nemozem ocakavat zaruku 2 roky ak vobec nejaku :),ide o serioznost oboch stran.Bohuzial su dementi ktori to nechapu a najdu sa na oboch stranach.Akceptovatelna cena starsej veci bez zaruky je cca 1/3 az 1/2 cena [niekedy aj vyssia ak je miera kazivosti podobneho tovaru nizka]. Kupil som na burzach a v bazaroch uz vela veci a nastastie vo mne prevlada pocit spokojnosti aj ked sa mi stalo, ze som kupil vec, ktora sa pokazila.Takze pri predaji treba dotycnemu dobre a najmenej 10x zopakovat, ze vec je bez ZARUKY,ak je dobry znamy a vy sa nebojite, tak pozicat na vyskusanie.To ze vas znamy obstal,ze po 5 mesiacoch co mal fotoaparat v uzivani sa pokazil je sice velmi smutne ale verim,ze ma dostatok rozumu,ze vie ze vy za to nemozete a tovar dostatocne dlho skusal.
  dalsia vec,je ze 99,9% elektroniky je made in tw,china a podobne vyspele krajiny takze stat sa moze cokolvek a kedykolvek. ale ked uz pisem takyto nesurody text by som chcel dodat. Vo vyrobe alebo aj celkovo [v kontexte] sa hovori o tzv. vanovych krivkach..t.j. ze najvacsia kazivost je na zaciatku, potom exponencialne klesa a az po case stupa,takze ak sa strafite do plocheho dna,mate velku sancu ze kupite vyrobok,ktory je lepsi ako novy – je dobre „zahoreny“ :)

 31. xxl 15. októbra 2004

  _Teddy_: konecne nazor triezveho cloveka
  Ostatni: vy ste este stale nepochopili o com ten clanok bol? Nekupujte z druhej ruky to co si mozete kupit v ???Shope …

 32. Miro Veselý 17. októbra 2004

  LUMP: Váš príspevok som zmazal, pretože obsahoval nabádanie k trestnej činnosti.

 33. shifter 18. októbra 2004

  Musim povedat, ze vlastnim v poradi uz piaty digi pristroj a vzdy sa mi podarilo za slusnych podmienok este vramci zaruky ten povodny (neviem preco by som pisal „stary“ ked mal pol roka) predat. Naposledy sa vsak stalo presne to, co bolo aj opisane v clanku – dany „kus“ mal skrytu chybu od vyroby, ktora sa prejavila asi 2 tyzdne po predaji. Napriek tomu, ze mi znamy absolutne nic nevycital, vedomie, ze odo mna kupil „chybny“ pristroj, bolo celkom neprijemne.. Fotoaparat bol v zaruke, v servise vsak neboli schopni zohnat potrebny nahradny diel – znamy tak po vyse mesiaci cakania dostal novsi model. Nie vzdy to vsak moze skoncit „happyendom“ :-)

 34. Zvedavec 18. októbra 2004

  1. Pridal bych se k hlasu nize, ze clanek je jednostranny a po precteni nadpisu jsem mel jine ocekavani. Treba jake parametry si ohlidat, jak otestovat (v polnich podminkach) a pod. Clanek se spise mel jmenovat „Proc si nekoupit ….“ :-)

  2. U veci z druhe ruky hodne zalezi na tom o co jde, jestli to jemna mechanika nebo fotacek bez zoomu, za petikilo, kde riziko je prijatelne a „nema se co pokazit“.

  3. Osobne mam 2/3 veci v PC (mam 3) bazarovou nebo z druhe ruky pres internet. Naposledy cely stroj za cca 3500Kc (ovsem rocni zaruka), 3 auta a vsechny jety :-). Bomba je kupovat knizky v antikvariatu.

  4. Kdyz uz neco kupuju z druhe ruky a vyloucim v clanku zminena rizika, mel bych se predevsim orintovat v tom CO kupuju a ZA kolik. Nezkusenemu cloveku bych vubec nedoporucil neco pouziteho kupovat. Jedine s „odbornikem“. Riziko zustava, ale minimalizuje se.

 35. Zvedavec 18. októbra 2004

  OT: Jeste dodatek k tem pratelskym vztahum. Pokud nekdo neco prodava kamosum a pritom se na tom snazi vytriskat, neni to kamos a stejne tak, pokud dojde k problemu s prodanym zbozim a na tom skonci kamaradske vztahy, tak nebyly kamaradske, ale nejake pseudo. Prece nejaky zasr… fotak nerozhodi vztah (kamaradsky :-) ) trvajici nekolik (desitek) let.

 36. LUMP 19. októbra 2004

  pán Vesely,a to si ako dovolujeťe zmazať moje príspevky.žijeme v komunizme alebo čo ? mám vás považovať za zapráskaného komunistu ? Vidím že si sem búchate čo Vám vyhovuje.Takže toto Vaše forum je o ničom,každý si može povedať svoj názor.Ak sa vám nepáči tak si zriadťe web pre pionierov a iskričky.Alebo píšte o Leninovi.Nabádanie na trestnú činnosť ? preštudujte si trestný zákon,taký zákon neexistuje.Alebo sa poradťe s nejakým právnikom.

 37. shinobi (ICQ 328139226) 19. októbra 2004

  Lump: p.Vesely ako majitel stranky ma pravo a dokonca povinnost moderovat diskusie. Sice propagacia trestnej cinnosti nie je priamo zakazana v pravidlach diskusie, ale kedze je to v rozpore s tzv. dobrymi mravmi (ak Vam to nieco hovori), mal plne pravo Vas prispevok zmazat. Bez moderovania a kontroly by sa tato diskusia potupne pretransformovala na inzeraty typu „Ukradnem pre Vas fotoaparat podla Vasho vyberu“ (prehanam). Ak nie ste schopny uvazit co napisete, je nutne aby to niekto urobil za Vas.

 38. Miro Veselý 19. októbra 2004

  LUMP: Prevádzku webu digi-foto.sk platím zo svojich peňazí. Nehnevajte sa, ale nie som ochotný za svoje peniaze šíriť názory, ktoré nabádajú k trestnej činnosti. Možno vy trestný Zákon neuznávate, to však na veci nič nemení.
  Môžete mi nadávať do komunistov aj obmedzených cenzorov, to nezmažem, pretože taký názor sa mi síce nepáči :-) ale nikomu neublíži – je demokracia. Ale mažem všetky názory, ktoré môžu byť šírením propagandy, násilia, trestnej činnosti a podobné. (A aj reklamné info.)
  Ak také názory chcete šíriť, musíte si to zaplatiť sám. A aj znášať prípadné dôsledky.
  Ešte mi môžete raz a poriadne vynadať do komunistov a cenzorov, ale v ďalších príspevkoch sa, prosím, všetci venujme ďalej téme článku.

 39. Vuaras 19. októbra 2004

  nesuhlasim s tvrdenim, ze na inzerat kupovat je riziko, ja osobne som kupil velmi vela veci na inzerat a este viac predal, a nikdy s nicim nebol problem. Fotoaparaty sa najvastejsie predavaju preto, lebo niekto chce nieco „lepsie“ alebo novsi model a tento stary predava pod cenu, len aby sa ho zbavil, seriozne ceny byvaju asi o 40 percent nizsie ako nadobudacia cena. Druhym pripadom su fotoaparaty dovezene zo zahranicia, kedy ich ludia privazaju len za ucelom predat. Ja osobne som predal fotoaparat, ktory som kupil, bol to plny automat a po case som zistil, ze potrebujem nieco, kde je aj manualny rezim, a tak som ho predal. Ten clovek je dodnes s nim spokojny. Rovnako mam vela predmetov, ktore som takto kupil ja a nie je s nimi ziadny problem. Zaver, nebojte sa kupovat starsie veci, vela krat su to modely, ktore su v podstate technologicky skoro rovnake ako novsie modely, maju akurat mensie rozlisenie a par veci navrch, ktore aj tak nikdy nevyuzijete.

 40. toudi 19. októbra 2004

  Jaj Miro, kiez by si mal pravdu a nekupovali by sa kradnute fotaky. Ja sam som vo svojom okoli svedkom toho, ako sa kupci s kradnutymi vecami, dokonca som sa pokusal par ludi od toho odhovorit, ale akurat som si postval proti sebe predavajuceho. Tak som si povedal, ze to necham tak a nech si kazdy robi co chce. Ja sam kupujem iba veci priamo z obchodov alebo velkoskladov, uz sa mi to mnohokrat vyplatilo. A myslim, ze ceny dig fotoaparatov a kamier uz niesu take neunosne, aby si ich nemohol dovolit takmer kazdy. Existuje vela sposobov kupy, napr. aj na splatky. Mozno sa mi o tom dobre hovori, ked slusne zarobim, ale nie kazdy si predsa musi kupovat to najdrahsie, co je momentalne v predaji. Ja mam NIKON D70, je to pomerne slusny aparat, aj ked by som na nom tiez lahko nasiel niekolko chyb. Myslim, ze ten NIKON Coolpix 2200 je za slusnu cenu a mnohym ludom postaci na bezne rodinne fotenie… Prajem pekny den

 41. LUMP 20. októbra 2004

  Pán Veselý,vy ste obmedzenec,komunista,a neviete čo je demokracia.Mali by ste sa odsťahovať do Rumunska.Alebo do Moskvy.Kúpim Vám aj lístok na vlak ak chcete.

 42. shinobi (ICQ 328139226) 20. októbra 2004

  Miro, myslim ze by ste mohli vzdy ku koncu roka urobit anketu o najinteligentnejsi prispevok roka, len v tejto diskusii by bolo dost kandidatov :-)

 43. Miro Veselý 20. októbra 2004

  shinobi: Neviem, či to je len otázka inteligencie. Myslím si, že to skôr súvisí s nedostakom skúseností. Komu behá PC na AMD, ťažko mu vysvetlím, že s AMD môžu byť vážne ťažkosti. Keď ušetril a nemá problém, nebude veriť.
  Je fakt, že by to chcelo článok o tom, ako testovať foťák z druhej ruky. Možno skúsim niečo spáchať, ale je tom priveľa premenných.

 44. _Teddy_ 21. októbra 2004

  „…Komu behá PC na AMD, ťažko mu vysvetlím, že s AMD môžu byť vážne ťažkosti…“ ___ lmao, tak tymto ste diskusiu fakt poriadne priklincovali… Venujte sa fakt radsej fotakom, pan Vesely. Zda sa mi ze tomu sa rozumiete ovela-ovela lepsie, ako procesorom, lol…

 45. Peter 2. novembra 2004

  Podmieneny suhlas. Kto vie za ake peniaze sa pohybuju fotocamery v USA a vie si ju doniest, pripadne dat doniest a po pol roku ma chut ci potrebu vymenit model a nie je pri tom ziadny zlatokop, dokaze aktualny model ponuknut za polovicu ci stvrtinu ceny u nas beznej.

 46. PetrM 18. decembra 2004

  _Teddy: To by ses divil, kolik problémů už způsobila kombinace AMD procesor – VIA chipset…

 47. shinobi (ICQ 328139226) 22. decembra 2004

  PetrM: ale kolko problemov sposobili aj kombinacie Intel CPU + Intel chip :-) Pokial to nie je certifikovany server, tak problemy moze narobit kazda kombinacia. Pri momentalnom stave na trhu som osobne zastanca AMD (zaroven tvrdim, ze spociatku bola naozaj kobinacia Athlon+Via samovrazda). A na 64bit platforme este Intel bude mat co dohanat.

 48. Furty 29. januára 2005

  Podla mna je na clanku vela pravdy ale radsej by som osobne zobral fotak od ruky. Momentalne chcem nejaky zohnat a od ruky je cena takmer polovicna. Aj mobily sa kupuju od ruky a riziko, co sa tyka kradnutia je tam este vyssie. Po stranke technickej je tazko odhalit mozne chyby, napr. chyba CCD, blbnutie a tak. Najlepsie je ho vyskusat na den-dva ale to asi nie je mozne ak sa jedna o kupu z inzeratu. A kto kupi kradnuty fotak a o tom nevie nemoze mat predsa u policii problem. Iba tak stratu penazi :( A aj tak chcem fotak od ruky-jednoducho cena je cena

 49. HONZA 11. apríla 2005

  Tak ja nevim jak u vas, bratia, ale tu v Brne je podle me docela vyhodne koupit pristroj z druhe ruky stale jeste v zaruce. V clanku bych spise uvital tipy k tomu, ktere nalezitosti jsou treba, aby clovek mohl uplatnit napr. EU zaruku a podobne. Co je a co neni predmetem reklamace…

  Ja jsem koupil okolo vanoc Oly C4000 s vybavou s vice jak 1 a pul rokem zaruky, samozrejme jsem se s tim clovekem sesel, klabosil, zjistil co jak, ze ma vse od krabice, po zakaznickou kartu, ukazal mi fotky, tak jsem to vzal. Ja nemel moc penez a on chtel D70…

  O „lopatach“ se snad nemusite takto rozepisovat. Nevim jak moc je tento jev rozsireny za hranicemi, ale ja myslim, ze nikdo seriozni to prece koupit nemuze…

 50. mixal 12. apríla 2010

  mam uz asi 6 digital za tie roky co fotim, 4 som kupil z druhej ruky, 2 nove, problem bol paradoxne s tym co som kupil novy :)

  pokial je z druhej ruky za dobru cenu, kludne. problem je ze na SK ludia maju casto pocit ze ten aparat od nich je lepsi ako novy

 51. Kozak 26. marca 2012

  ties som cakal od clanku radu ako sa vyhnut kupe vadneho fotoaparatu
  obsah tohto clanku sa da specifikovat na vsetok tovar
  …ako si na tieto vase rady pride clovek co si kupi fotoaparat ktori mu nevihovuje a chce ho predat aby si kupil iny?

  …kolko amaterskich fotografov si kupila fotoaparat s ktorim bi bola spokojna aspon 5rokov ???

 52. Kozak 26. marca 2012

  inak cital som viac vasich clankov a su fajn ale toto je vytrhnute s kontextu
  nazon a obsach ma vobec neuspokojil „inak vdaka za snahu“

Pridajte komentár: