Aký fotoaparát na fotenie v bytoch

Majlom prišla takáto otázka:

patrím medzi znalcov z odboru oceňovania nehnuteľností. To znamená, že ak robím znalecký posudok tak v prílohe by mali byť i fotografie nehnuteľností – ak ide o byt 4 ( kuchyňa, kúpeľňa, izba, celkový pohľad na dom) stačia malé – všetky na formáte A4, ak ide o rodinný dom povedzme 4 – na dvoch A4. Ja mám Olympus C 350 a potom hlavne spracovania foto už na konkrétne A4…

Na takéto použitie sa zvykne hodiť fotoaparát, ktorý je skôr menší ako väčší, aby ste nemuseli so sebou nosiť zbytočne veľký a ťažký objekt. Myslím, že Olympus C350 je na tie účely vyhovujúci a o jeho zmene môžete uvažovať, až keď na to budete mať vážny dôvod.

Objektív – ohnisková vzdialenosť

Pre snímky interiéru sa hodí čo najviac širokouhlá optika – objektív s ohniskovou vzdialenosťou okolo 38 milimetrov môže byť málo, 35 milimetrov je už celkom dobrý, 33 milimetrov veľmi dobrý. Cítite asi, že ešte nepadlo slovo ideálny – takých prístrojov je málo a bývajú väčšinou drahšie. 28 milimetrové ohnisko už má tak veľký uhol, že vás uspokojí aj pri fotografovaní v extrémne malých miestnostiach.

Objektív – zoom

Nie vždy stačia celkové zábery. Zoom je výhodou, ak je potrebné zdokumentovať nejaký detail. Napríklad nejaká presakujúca rúra v pivnici na veľmi zle prístupnom mieste – silný zoom môže byť na nezaplatenie.

  • Trojnásobný zoom však na väčšinu situácií celkom postačí.
  • Desaťnásobný zoom už veľmi zväčší veľkosť a váhu fotoaparátu, ale poskytne komfort práve v extrémnych situáciách…

Ani fotoaparát bez zoomu nie je nepoužiteľný, no pri snímaní detailov budete musieť k veciam pristúpiť bližšie.

Objektív – predsádky

Niekedy by sa vám mohlo hodiť aj snímanie pomocou širokouhlej predsádky. Rozšíri ohniskovú vzdialenosť objektívu, zaberiete tak širší uhol.

Fotografi a architektúra

Upozorňujem, že tu hovoríme o fotografiách dokumentárnych, nie profesionálnych.

Bežné fotoaparáty so širokouhlým objektívom budú mať vždy silné skreslenie obrazu. Bude asi ťažké odstrániť ho, no skúsiť sa to dá.

Na profesionálnu kvalitu záberov z interiéru bez skreslenia už je potrebné počítať s vybavením fototechnikou, ktorá sa blíži skôr cene auta, než bežného fotoaparátu… Také obrázky, ako sa dajú vidieť v kvalitných časopisoch o bývaní, sa nedajú snímať bežnými fotoaparátmi len tak, že by ste niekam proste prišli a „cvakli“.

Zmierte sa preto s tým, že súdkovité a perspektívne skreslenie na vašich fotografiách bude prítomné.

Svetlo, blesk

Pri snímaní v bytoch budete často zápasiť s nedostatkom svetla.

Vstavaný blesk môže byť vo väčších miestnostiach na hranici použiteľnosti.

Predovšetkým miniatúrne fotoaparáty mávajú slabučký blesk a ak často fotografujete vo väčších miestnostiach, siahnite určite po prístroji s výkonnejším vstavaným bleskom. Nepríjemné je, že to asi nebude miniatúrny fotoaparát…

Bežný dosah blesku miniatúrnych prístrojov býva okolo dvoch metrov, bežné kompaktné fotoaparáty zvládnu s bleskom 3 a pol až 4 metre.

Externý blesk

Ak si to môžete dovoliť, siahnite po výkonnom externom blesku.

Ihneď sa zbavíte rôznych problémov.

  • Dosah býva veľmi príťažlivý – 8 metrov zvyknú zvládnuť aj prijateľne lacné blesky.
  • V menších miestnostiach môžete mieriť bleskom do stropu a získate zábery s veľmi príjemnou, mäkkou kresbou.

Veľkosť fotografií

Pri fotografovaní pre znalecký posudok väčšinou nebýva hlavným kritériom rozlíšenie fotoaparátu – ako by človek intuitívne čakal.

Pri posudkoch sú fotografie skôr orientačným záznamom, ako zhruba objekt vyzerá, kde sú vypínače, vodoinštalácia, alebo v akom stave sú trebárs zatekajúce steny.

Rozlíšenie 2 – 3 megapixely je na tento typ dokumentačnej fotografie často celkom dostatočné – nejde o fotografiu kriminalistickú, kedy by hrozilo, že agent FBI by sa rozhodol z fotky celej miestnosti zväčšiť vlas ležiaci na zemi a zisťovať tak jeho farbu. Také veci sa dejú len v rozprávkach zvaných detektívka.

Občas sa však asi bude hodiť aj väčší obrázok vo formáte A4.

Taký záber už z dvojmegapixelového prístroja bude viditeľne s malým množstvom detailov, obzvlášť, ak sa naň bude dívať človek v spise s dokumentáciou, čiže zblízka.

Na kvalitnú a primerane ostrú zväčšeninu A4 je vhodnejšie rozlíšenie okolo 4 až 6 megapixlov. Ak teda potrebujete aj zväčšeniny vo väčšom formáte v dôstojnej kvalite, budete musieť siahnuť po fotoaparáte s väčším rozlíšením.

Pri nákupe fotoaparátu však možno nemusíte plytvať peniaze na prístroj osadený tak silným snímačom. Overte si to – vytlačte si niektoré fotografie z recenzií na veľký rozmer a hneď uvidíte, koľko megapixlov pre vás bude vhodným rozlíšením.

Snažím sa tlačiť vás skôr k lacnejšiemu fotoaparátu, pretože pre kvalitné fotografovanie asi budete potrebovať dosť príslušenstva, ktoré samo by mohlo stáť toľko, čo fotoaparát…

Takže aký?

Ideálnym je fotoaparát, ktorý vám:

  • Umožní prácu s výkonným externým bleskom. Je síce oštara nosiť zo sebou ešte aj blesk, ale máte tak úplnú istotu, že zvládnete bezpečne všetky situácie.
  • Umožní nasadenie širokouhlej predsádky pred objektív. Rozšírite tak uhol, aký sa vám do jedného záberu zmestí.
  • Má zoom, najmenej trojnásobný. Desaťnásobný je veľmi účinný, predraží však cenu za fotoaparát, zvýši jeho hmotnosť a zväčší rozmery.

V zásade teda potrebujete fotoaparát, ktorý umožňuje silne univerzálne použitie a pripojenie periférií – vás z nich bude asi zaujímať predovšetkým blesk a možno širokouhlá predsádka.

Pozor na stratégiu: Ak plánujete širokouhlú predsádku a snímanie v interiéri, počítajte s tým, že predsádka je pomerne veľká a väčšinou zatieni interný blesk. Preto nákup optickej širokouhlej predsádky kalkulujte automaticky aj s cenou za externý blesk. Maličkosť, na ktorú vás v predajni asi neupozornia…

Pozrite si aj tieto články: