Aký fotoaparát na fotenie v bytoch

Majlom prišla takáto otázka:

patrím medzi znalcov z odboru oceňovania nehnuteľností. To znamená, že ak robím znalecký posudok tak v prílohe by mali byť i fotografie nehnuteľností – ak ide o byt 4 ( kuchyňa, kúpeľňa, izba, celkový pohľad na dom) stačia malé – všetky na formáte A4, ak ide o rodinný dom povedzme 4 – na dvoch A4. Ja mám Olympus C 350 a potom hlavne spracovania foto už na konkrétne A4…

Na takéto použitie sa zvykne hodiť fotoaparát, ktorý je skôr menší ako väčší, aby ste nemuseli so sebou nosiť zbytočne veľký a ťažký objekt. Myslím, že Olympus C350 je na tie účely vyhovujúci a o jeho zmene môžete uvažovať, až keď na to budete mať vážny dôvod.

Objektív – ohnisková vzdialenosť

Pre snímky interiéru sa hodí čo najviac širokouhlá optika – objektív s ohniskovou vzdialenosťou okolo 38 milimetrov môže byť málo, 35 milimetrov je už celkom dobrý, 33 milimetrov veľmi dobrý. Cítite asi, že ešte nepadlo slovo ideálny – takých prístrojov je málo a bývajú väčšinou drahšie. 28 milimetrové ohnisko už má tak veľký uhol, že vás uspokojí aj pri fotografovaní v extrémne malých miestnostiach.

Objektív – zoom

Nie vždy stačia celkové zábery. Zoom je výhodou, ak je potrebné zdokumentovať nejaký detail. Napríklad nejaká presakujúca rúra v pivnici na veľmi zle prístupnom mieste – silný zoom môže byť na nezaplatenie.

  • Trojnásobný zoom však na väčšinu situácií celkom postačí.
  • Desaťnásobný zoom už veľmi zväčší veľkosť a váhu fotoaparátu, ale poskytne komfort práve v extrémnych situáciách…

Ani fotoaparát bez zoomu nie je nepoužiteľný, no pri snímaní detailov budete musieť k veciam pristúpiť bližšie.

Objektív – predsádky

Niekedy by sa vám mohlo hodiť aj snímanie pomocou širokouhlej predsádky. Rozšíri ohniskovú vzdialenosť objektívu, zaberiete tak širší uhol.

Fotografi a architektúra

Upozorňujem, že tu hovoríme o fotografiách dokumentárnych, nie profesionálnych.

Bežné fotoaparáty so širokouhlým objektívom budú mať vždy silné skreslenie obrazu. Bude asi ťažké odstrániť ho, no skúsiť sa to dá.

Na profesionálnu kvalitu záberov z interiéru bez skreslenia už je potrebné počítať s vybavením fototechnikou, ktorá sa blíži skôr cene auta, než bežného fotoaparátu… Také obrázky, ako sa dajú vidieť v kvalitných časopisoch o bývaní, sa nedajú snímať bežnými fotoaparátmi len tak, že by ste niekam proste prišli a „cvakli“.

Zmierte sa preto s tým, že súdkovité a perspektívne skreslenie na vašich fotografiách bude prítomné.

Svetlo, blesk

Pri snímaní v bytoch budete často zápasiť s nedostatkom svetla.

Vstavaný blesk môže byť vo väčších miestnostiach na hranici použiteľnosti.

Predovšetkým miniatúrne fotoaparáty mávajú slabučký blesk a ak často fotografujete vo väčších miestnostiach, siahnite určite po prístroji s výkonnejším vstavaným bleskom. Nepríjemné je, že to asi nebude miniatúrny fotoaparát…

Bežný dosah blesku miniatúrnych prístrojov býva okolo dvoch metrov, bežné kompaktné fotoaparáty zvládnu s bleskom 3 a pol až 4 metre.

Externý blesk

Ak si to môžete dovoliť, siahnite po výkonnom externom blesku.

Ihneď sa zbavíte rôznych problémov.

  • Dosah býva veľmi príťažlivý – 8 metrov zvyknú zvládnuť aj prijateľne lacné blesky.
  • V menších miestnostiach môžete mieriť bleskom do stropu a získate zábery s veľmi príjemnou, mäkkou kresbou.

Veľkosť fotografií

Pri fotografovaní pre znalecký posudok väčšinou nebýva hlavným kritériom rozlíšenie fotoaparátu – ako by človek intuitívne čakal.

Pri posudkoch sú fotografie skôr orientačným záznamom, ako zhruba objekt vyzerá, kde sú vypínače, vodoinštalácia, alebo v akom stave sú trebárs zatekajúce steny.

Rozlíšenie 2 – 3 megapixely je na tento typ dokumentačnej fotografie často celkom dostatočné – nejde o fotografiu kriminalistickú, kedy by hrozilo, že agent FBI by sa rozhodol z fotky celej miestnosti zväčšiť vlas ležiaci na zemi a zisťovať tak jeho farbu. Také veci sa dejú len v rozprávkach zvaných detektívka.

Občas sa však asi bude hodiť aj väčší obrázok vo formáte A4.

Taký záber už z dvojmegapixelového prístroja bude viditeľne s malým množstvom detailov, obzvlášť, ak sa naň bude dívať človek v spise s dokumentáciou, čiže zblízka.

Na kvalitnú a primerane ostrú zväčšeninu A4 je vhodnejšie rozlíšenie okolo 4 až 6 megapixlov. Ak teda potrebujete aj zväčšeniny vo väčšom formáte v dôstojnej kvalite, budete musieť siahnuť po fotoaparáte s väčším rozlíšením.

Pri nákupe fotoaparátu však možno nemusíte plytvať peniaze na prístroj osadený tak silným snímačom. Overte si to – vytlačte si niektoré fotografie z recenzií na veľký rozmer a hneď uvidíte, koľko megapixlov pre vás bude vhodným rozlíšením.

Snažím sa tlačiť vás skôr k lacnejšiemu fotoaparátu, pretože pre kvalitné fotografovanie asi budete potrebovať dosť príslušenstva, ktoré samo by mohlo stáť toľko, čo fotoaparát…

Takže aký?

Ideálnym je fotoaparát, ktorý vám:

  • Umožní prácu s výkonným externým bleskom. Je síce oštara nosiť zo sebou ešte aj blesk, ale máte tak úplnú istotu, že zvládnete bezpečne všetky situácie.
  • Umožní nasadenie širokouhlej predsádky pred objektív. Rozšírite tak uhol, aký sa vám do jedného záberu zmestí.
  • Má zoom, najmenej trojnásobný. Desaťnásobný je veľmi účinný, predraží však cenu za fotoaparát, zvýši jeho hmotnosť a zväčší rozmery.

V zásade teda potrebujete fotoaparát, ktorý umožňuje silne univerzálne použitie a pripojenie periférií – vás z nich bude asi zaujímať predovšetkým blesk a možno širokouhlá predsádka.

Pozor na stratégiu: Ak plánujete širokouhlú predsádku a snímanie v interiéri, počítajte s tým, že predsádka je pomerne veľká a väčšinou zatieni interný blesk. Preto nákup optickej širokouhlej predsádky kalkulujte automaticky aj s cenou za externý blesk. Maličkosť, na ktorú vás v predajni asi neupozornia…

Komentáre k článku: Aký fotoaparát na fotenie v bytoch

  1. pepe 4. augusta 2004

    „rozpravky zvane detektivka“ :-)))
    tak, tak, vzdy ma pobavi, ked vo filme vidim, ako tam z bezneho videozaznamu, pripadne fotografie, ziskavaju extremne zvacseniny detailov, dokonale vyhladene… vzdy je to rovnaky scenar – na obrazovke v tmavej miestnosti videoznam, detektiv vravi expertovi „zvacsi mi toto“ a ten spravi klik, klik, klik a z detailu 5×5 pixelov je zrazu dokonaly snimok so vsetkymi detailami v plnom rozliseni monitoru…
    Sci-fi je vo filmoch plno, nie len v tych takto oznacenych…

  2. goran 4. augusta 2004

    odporucam Sony V1 (http://www.exeshop.sk/p1198/sony/digitalne-fotoaparaty/sony-dsc-v1/), pomer cena a vykon je vynikajuca, 5 megovy cip, kvalitna Zeiss optika (od 34mm, 4x zoom), moznost predsadok a externeho blesku, male (fakt male) rozmery tela… Je to len MOJ NAZOR, ale ked pozeram na tu cenu v exeshope, asi ma ani nic lepsie nenapadne ;)

  3. Miro Veselý 4. augusta 2004

    goran: Aj mne išla do oka tá maličkosť zvaná foťák :-)

  4. MAHO 4. augusta 2004

    To goran:
    V1 sice umoznuje externy blesk, ale plne spolupracujuce su iba blesky od Sony – a zda sa mi, ze zaostavaju za konkurenciou vybavou a hlavne cenou (t.j. su drahe),

    to Miro Vesely:
    s tym spojenim nakupu predsadky a externeho blesku mas 100% pravdu!
    Ja som zacal po externych bleskoch pokukovat uz aj potom, ako som kupil obycajny adapter na filtre… A situacia sa podarila vyriesit a teraz „su klidny“ :-)
    Navyse som zistil, ze netienenie pri sirokouhlych zaberoch je naozaj len malicka spicka ladovca v porovnani s funkcionalitou a moznostami o ktore mi externy blesk rozsiril fotografovanie

  5. Andrej 4. augusta 2004

    Myslím že došlo k malému nedorozumeniu: v otázke bola požiadavka vytlačiť 4 fotografie na jeden list A4, pričom Miro píše o zväčšovaní na A4.

    Na výtlačok vo veľkosti 1/4 A4 2Mpix sú podľa mňa úplne v pohode. Väčšie rozlíšenie bude ale veľmi vhodné pri potrebe nejakého detailu, ak už nestačí zoom objektívu.

  6. Miro Veselý 4. augusta 2004

    Andrej – v otázke bola aj požiadavka na občasnú tlač A4, potom je 2 mega trochu málo, hoc dá sa… Inak plná pravda, čo píšete.

  7. Peter 17. augusta 2004

    Fotoaparát so vstavaným bleskom a ohniskom 38 mm (drvivá väčšina kompaktov) je v interiéroch použiteľný len veľmi obmedzene, len na núdzové zábery a detaily. Zažil to každý, kto fotil v interiéri čo i len oslavu. Ak sa chystáte dokumentovať stavby zvonku, veľmi doporučujem fotoaparát so zoomom – plot, potok, jama, strom a zlý pes bývaju nepríjemnymi prekážkami. Tým viac ak treba odfotiť nejaký detail. Je tiež veľa situácií keď aj pri fotografovaní exteriéru treba ohnisko 28 mm – malý odstup od fotografovaného objektu.

  8. Andrea 30. marca 2010

    Dobrý deň,
    rada by som si od vás nechala poradiť pri výbere digitálneho fotoaparátu pre pomerne špecifické použitie. Jedná sa o potrebu dokumentačných fotografií zákaziek v interiéri – zvyčajne ide o malé miestnosti (v priemere 20 m2) a objektom foto je vstavaný nábytok na mieru, ktorý bežne zaberá celú stenu (od podlahy po strop, od steny ku stene). Je širokouhlý objektív v takomto prípade riešením problému ako vtesnať tento objekt do fotky? Ak áno, akú hodnotu ohniskovej vzdialenosti objektívu by ste doporučoval? (So skreslením obrazu samozrejme rátam, to viem skorigovať v rámci PP). Ďakujem za radu.

  9. Miro Veselý 30. marca 2010

    Andrea to je asi otázka na profesionála a tým ja nie som. záleží na cieli a požiadavkách na kvalitu. ak je to profi nasadenie určite by som uvažoval o niektorej digi zrkadlovke s vymeniteľnou optikou a k tomu niektorý veľmi širokouhlý objektív ohniska, ktoré zaberie danú plochu obrazu – to treba skúsiť, alebo konzultovať s predajcom. dobrý objektív môže byť aj veľmi drahý špás, oveľa drahší, ako samotný foťák.

    Na občasné použitie by som určite volil bežný foťák s 28mm širokouhlým objektívom a fotil by som to na spôsob panoramatických fotografií. trocha retuše okolo toho síce bude, ale cena je neporovnateľne nižšia.

Pridajte komentár: