Životnosť digitálnych fotoaparátov

Majlom prišla otázka, odpoveď  na ktorú asi pisateľa nepoteší.

Co ma zaujima, je zivotnost digitalnych fotoaparatov. Moj problem je nasledovny – stretol som sa s informaciou, ze snimaci cip vo fotoaparate starne a ze starnutim sa zvysuje sum snimaca, pricom po par rokoch, cca piatich, sa dostane na neprijatelnu hodnotu. A to nehovorim o inych prvkoch vo vnutri fotoaparatu, ktore mozu mat takisto tendenciu starnut. Nemam na mysli problemy sposobene nespravnym uzivanim, nadmernym namahanim a podobne.
Myslim si, ze zivotnost takehoto zariadenia v praxi by sa mala pohybovat aspon niekde okolo 10 rokov. Uvedomujem si, ze na zivotnost fotoaparatu moze mat vela ludi odlisne nazory, ale pri cenovej hranici okolo 20.000 korun by som uvedenu zivotnost ocakaval, podotykam ze bez vyrazneho zhorsenia jeho kvality v priebehu tohto obdobia.

Odpoveď na túto otázku sa nedá odbaviť jednou vetou, hoc už v majle je naznačené, že pisateľ správne tuší, ako sa veci majú.

Jednou vetou

Fotoaparát starne a za niekoľko rokov podá asi o niečo málo slabší výkon ako na začiatku, pričom sa vopred nedá povedať, o koľko slabší výkon to bude.

Podrobnejšie

Nuž začnime od konca. Za 20 tisíc korún sa kupujú digitálne fotoaparáty dnes. Ešte pred málo rokmi dozadu sa kupovali oveľa horšie prístroje za oveľa viac peňazí.

A skúma niekto z majiteľov (kedysi) výkonného jednomegapixelového fotoaparátu kvalitu fotografií? Obávam sa, že nie.

Digitálny fotoaparát je viac počítač ako fotoaparát.

Preto sa naň vzťahuje rovnaký prístup výrobcov – novinka je drahá, aby ďalšia novinka bola lacnejšia a lepšia. O niekoľko rokov je vývoj tak ďaleko, že bývalé novinky nikoho nezaujímajú – snáď ani deti.

Nechcem platiť každý rok za nový stroj

Nemusíte.

Potom ale nesmiete skúmať, čo je na trhu nové.

Kvalita fotoaparátov sa hodnotí vždy v daných technologických súvislostiach.

Ak vrcholom cenovo dostupnej techniky bol okolo roku 2000 dvojmegapixelový fotoaparát, kúpil si ho každý, kto bol ochotný tolerovať daný technologický strop.

Film bol ďaleko vpredu, pokiaľ ide o kvalitu. Digitálne fotoaparáty boli pomalé, mali dosť slabú farebnosť a malú rozlišovaciu schopnosť.

V prvých rokoch po rokoch 2000 začali ceny prudko klesať. Začína sa zväčšovať rozlíšenie snímačov a mierne sa zlepšuje aj farebnosť.

Dvojmegapixelový fotoaparát sa už za 50 tisíc nepredáva…

Kvalita obrazu aj relatívne lacných rodinných fotoaparátov je v roku 2004 na potreby rodinnej fotografie veľmi prijateľná a porovnateľná s fotografiami na papieri z filmu.

Porovnateľná vinou mizernej kvality spracovania fotografií z filmov v laboratóriách: kvalitná filmová predloha je v nich skenovaná nie práve najkvalitnejšie. Viac v článku Film verzus digi.

Žiaľ, digitálne fotoaparáty stále majú aj veľa nedostatkov. Na obrázkoch je šum a dá sa zaznamenať len pomerne malý dynamický rozsah.

Tieto (nielen tieto) parametre sú zoradené v dlhom rade vo výskumných pracoviskách firiem a výrobcovia sa snažia o ich sústavné postupné zlepšovanie.

Je celkom isté, že o niekoľko rokov budeme dnešné digitálne (aj filmové) fotografie považovať za mizerné. Kvalitu záznamu na film digitálna technika bez pochýb v dohľadnom čase nielen doženie, ale predstihne vo všetkých parametroch.

Prečo píšem o vývoji a nie o starnutí?

Pretože drahý fotoaparát vám nejaký čas poslúži a potom môžu nastať zhruba tieto dve situácie:

  • Fotografovanie „zadarmo“ (teda za cenu aparátu) vás začne veľmi baviť. Časom zistíte, že na trhu sú podstatne rýchlejšie, kvalitnejšie a výkonnejšie prístroje. Dokonca za zlomok ceny, ktorú ste za svoj prístroj zaplatili vy. Nakoniec si teda kúpite nový fotoaparát a problém starnutia vášho predchádzajúceho prístroja vás prestane zaujímať.
  • Fotoaparát budete používať len občas a fototechnika vás veľmi nebude zaujímať. Je pravdepodobné, že vám bude tento prístroj vyhovovať ešte niekoľko rokov. Jeho prípadné starnutie nebude pre vás tak zaujímavé.

Zhoršuje sa obraz, alebo naša znalosť?

Pamätám si, ako sa prudko zhoršovala kvalita obrazu môjho starého fotoaparátu. Z vynikajúcich záberov na začiatku po roku fotenia aparát produkoval ešte prijateľné, ale pomerne neostré fotky so šumom. Po dvoch rokoch boli obrázky mizerné – skoro žiadna ostrosť, mizerné farby, masívny šum. Kúpil som teda nový, vynikajúci prístroj. To bol obraz! Žiaľ,  po roku už má dosť úbohé farby, ostrosť je tupá a je tam už aj poriadny šum…

Tento životopis fotoaparátu píšem úprimne a je celkom neobjektívny.

V skutočnosti stačí, ak sa pozriem na prvé a posledné fotografie odfotografované rovnakým fotoaparátom, aby som okamžite pochopil, že nestarne ani tak fotoaparát, ale skôr sa vyvíja náš názor na kvalitu.

Pred časom sa objavil zvukový formát MP3. Nadšenie bolo neuveriteľné – na jediné dátové CD sa vám zmestí štrnásť zvukových CD v prvotriednej kvalite. Tak sme sa tešili z lacnej možnosti, že sme prepočuli zjavné chyby v kvalite zvuku. Kto však vtedy mal v počítači kvalitnú zvukovú kartu – navyše pripojenú na hi-fi vežu? Ja áno, ale takmer nikto v okolí . Nikto mi neveril, že kvalita MP3 je zlá. Od tej doby sa kvalita a rýchlosť MP3 kodekov veľmi zlepšila a k počítačom sú bežne pripojené celkom solídne znejúce reproduktory. Teraz už sú najstaršie MP3 tak nekvalitné, že… …ale veď digitálne dáta kvalitu nemenia. Zmenil sa len náš názor. Možno by sa dnešná generácia bavila predstavou, že zakódovanie jednej trojminútovej MP3 pesničky trvalo nedávno zhruba 7 hodín. Áno, aj počítače sa trochu zrýchlili za 10 rokov. Komu dnes stačí počítač 486 s frekvenciou 44 MHz, 8 mega pamäte a s harddiskom 240 mega?

Ako fotografujete, časom sa naučíte, ako vyzerajú technické problémy. Zrazu ich na fotografii vidíte na prvý pohľad.

Súčiastky starnú

Elektronické súčiastky starnú a menia parametre celého zariadenia.

To je zlá správa pre elektroniku.

Na druhej strane toto starnutie nie je tak masívne, že by robilo veci celkom nepoužiteľnými, len sa mierne môže (nemusí) meniť kvalita niektorých parametrov.

Naozaj môže časom byť obraz trocha viac zašumený, alebo farebne menej precízny, no tieto zmeny nebudú také masívne, aby ich bolo treba dramatizovať.

Vydrží ten snímač aspoň 10 rokov?

Celkom určite áno.

O starnutí CCD snímačov sa občas dajú počuť neuveriteľné názory, napríklad, že za 5 rokov je snímač úplne slepý a podobné.

Ak máte doma videokameru, máte ju možno, podobne ako ja, 10 rokov. V nej je tiež CCD snímač. A filmuje v podstate tak isto, ako keď bola nová.

Jasné – súčasné videokamery sú s kvalitou obrazu už celkom inde, ale tie staré vám dajú odpoveď na otázku, čo sa stane s vaším dnešným fotoaparátom.

Bude zrejme schopný slúžiť podobne ako dnes.

Otázkou však zostáva, či o jeho služby budete vôbec stáť. A či ho budete mať kam pripojiť – snáď áno… 

Komentáre k článku: Životnosť digitálnych fotoaparátov

  1. Andrej 28. júla 2004

    Genialny a trefny clanok, ako vacsina na tomto webe.

    Su to presne 2 roky co som kupil 2Mpx aparat, a teraz som sa dostal cez 10000 fotografii. To ze dnes na mna z kazdej strany pozeraju dokonalejsie pristroje, a tento obcas vidim vo vyklade za polovicnu cenu ma vobec netrapi. Sluzi podla ocakavania, kvalita vystupu je dostatocna, datova narocnost v porovnani so sucasnymi strojmi nizka.

    V clanku sa spomina pocitac 486 44khz (asi to chcelo byt MHz). Poznam niekolko ludi (a este viac firiem), ktorym staci. Znovu ide o to, na co sa pouziva a ci plni svoj ucel. Presviedcat ludi o nutnosti kupovat stale nove veci je skor zalezitost marketingu ako technikov. Ja mam uz skoro 5 rokov rovnaky pocitac a jedine co som na nom menil bol pridany HDD, k 8GB prislo dalsich 40, zhodou okolnosti to suvisi s digitalnymi fotografiami a multimediami. Stale vyhovuje a kym prestane, budu na trhu este rychlejsie stroje ako su dnes.

  2. Laci 28. júla 2004

    Naozaj trefne :)
    Ked som si kupoval pocitac, islo mi naozaj len o to, ze mi odisla stara 486 a potreboval som kvoli praci. Potom som si dokupil napalovacku, vymenil graficku kartu, procesor, dokupil DVD, lepsiu zvukovku a repraky, fire wire port, HDD a zistujem, ze mam slaby pocitac, lebo neviem napalovat DVD.
    Keby clovek stale cakal na novsie veci s lepsimi parametrami, nikdy by nic nekupil…

  3. Miro Veselý 28. júla 2004

    Andrej: Vďaka za tie megahertze, asi ma oblbli tie MP3 :-)

    Inak je to presne tak – 486 bohate stačí, ak človek používa soft z toho obdobia.

  4. Laci 28. júla 2004

    a zabudol som
    dva tyzdne po tom, co som si kupil fotak cena klesla o 2 tisicky
    smola

  5. Miro Veselý 28. júla 2004

    Laci: Môj išiel po dvoch mesiacoch dole o 12 tisíc. Na šľaktrafenie.

  6. Andrej 28. júla 2004

    Laci: Nejde o to ze clovek caka s kupou na lepsie parametre, ale jednoducho jeho naroky stupaju pomalsie ako vyvoj, ak vobec. V Tvojom pripade naroky na pocitac neustale rastli a rastu, a to pochopitelne nieco stoji.

    Podobny rast narokov sa vyrobcovia a predajcovia cohokolvek snazia stimulovat za kazdu cenu, a su schopni do neho aj vela investovat.

    Tymto nechcem v ziadnom pripade tvrdit ze existuje suvislost s reklamou a rastom Tvojich poziadaviek.

  7. Ivan 28. júla 2004

    Ide o dobry clanok, ale je tu mozno este ina prekazka, ktore moze znemoznit dlhoveke pouzivanie df. Tou prekazkou moze byt v tom, ze po ucritom case nebude mozne zohnat potrebnu bateriu do df? Teraz nemam na mysli baterie AA…, ale rozne Lithiove baterie, ktore su specielne urcene napr. pre jeden typ df. Je mozne, ze cca po 5-10 rokoch uz nahradna bateria nebude a tym padom nebude mozne df pouzivat.
    ivo

  8. mekky 28. júla 2004

    Ivan:: tych baterii by som sa nebal, nemusi to byt bateria priamo od vyrobcu a moze dobre posluzit, nahradnych vyrobcov je dost a dost… no a ak by bolo najhorsie urcite sa bude dat nejaka ta bateria napasovat …
    myslim, ze tych tych 10 rokov pouzitelnosti pri DF je snad uz za horizontom …

  9. Laci 28. júla 2004

    Andrej: na mojom trojrocnom cerku 850 MHz ledva daco bezi…

    na druhej strane som stale viac informovany v tejto oblasti (tu nemyslim reklamu) a vidim co by sa dalo robit, keby (a tu sa ozyva moja penazenka, lebo kym sa da nakupovat po suciastkach to sa dalo prezit, ale zase si kupit polku stroja, aby to vobec islo, to my rodinny rozpocet nedovoli)

    Miro: vyhral si
    ja som len amater

  10. LuBoss 28. júla 2004

    Gratulujem, perfektný článok!

  11. Tom@s 28. júla 2004

    Miro prvykrat som zachytil od teba slovo „moj“ v spojeni „fotak“. Velmi rad (a asi nielen ja) by som chcel aky DF pouzivas ty.

  12. Miro Veselý 28. júla 2004

    Tom@s: Nebudem im predsa robiť zadarmo reklamu.

  13. Pavol 28. júla 2004

    Tomas: ak si si to nevsimol tak MV pouziva alebo pouzival tusim Oly 730UZ. Mal som Oly 700 a po 730ke som dost tuzil :-)

    Aj Oondrej Neff pouzival Oly UZ. Ale uz ma tusim Nikona D100.

    Zda sa mi ze ultrazoomy od Olympusu to bude taka legenda ked digitaly posupili ze uz sa s nimi aj dalo aj troska vaznejsie spekulovat v oblasti fotografickej prace.

  14. PetrM 29. júla 2004

    Ondřej Neff taky donedávna používal Minoltu A1.

    S DF jsme se zapojili do dalšího kolotoče updatů a nových verzí.

    PC, Windows (nebo třeba Mandrake linux, to je jedno), mobil, auto, televizor, digiťák – pořád dokola, pořád chceme lepší, novější, dokonalejší… Kdo to má platit?

  15. Ivan 29. júla 2004

    add mekky. Priznam sa, ze som nepocul o neznackovych bateriach. Ja osobne mam Sony DSC-V1 a netusim o nejakej nahrade. Ak poznate nejake, dajte vediet.
    d
    ivo

  16. sue 29. júla 2004

    velmi dobrý clánok! vdaka!

  17. Martin 29. júla 2004

    Morální zastarávání chápu, o životnost čistě elektronických částí bych se nebál s vyjímkou CCD prvku o němž jste psal.

    A co mechanické součásti? Foťák obsahuje množství přesných mechanických částí. Zaostřování, zoom… Existuje k tomu nějaký ekvivalent v 10 let starých zařízeních?

  18. Miro Veselý 29. júla 2004

    Martin: Veď taká kamera predsa má zoom :-) Ale pokiaľ ide o jemnú mechaniku, aj hodinky pár desaťročí vedia vydržať…

  19. Bolek 29. júla 2004

    Novy Sony 717 je za 500 euro. To uz ake zlacnenie! Sorry vsetkym ktori ho kupovali za 2-3 nasobnu cenu, ze ich provokujem

  20. Peťo 29. júla 2004

    Hlavná cenová zásada: NIKDY nekupovať novinky a už vôbec nikdy špičkové novinky. Nový model sa oplatí kúpiť iba v prípade, že ide o náhradu staršieho modelu, (napr. OlyC360 z OlyC350 a podobne), kde je cena rovnaká.

    Zo špičkových foťákov sa oplatí kúpiť iba starší zabehaný model, pri ktorom cena už niekoľkokrát klesla. Alebo počkať na jeho novší model, ktorého cena bude rovnaká ako za starší menej výkonný. V tomto prípade je dôležitá trpezlivosť.

  21. MAHO 29. júla 2004

    To Peto:
    trochu ta opravim:
    Novy model sa oplati kupit iba v pripade, ze ide o VYRAZNE VYLEPSENU nahradu starsieho modelu (napr. NIE Oly350=>360), IMHO trochu sa divim ludom, ktory si kupili pred cca rokom Oly740 a teraz su celi „nazhaveni“ na Oly760…
    Ako som uz parkrat niekde povedal, pre mna prichadza do uvahy jedine krok kompakt => zrkadlovka (a nie dalsi kompakt, len trochu vylepseny – napr. popridavane Share, Email, Print, buttony :-))))

  22. Peťo 29. júla 2004

    MAHO: Myslel som (vo všetkých prípadoch) iba na kúpu nového foťáku, nie upgrade. Problém je určiť, kedy je ten správny čas na kúpu – možnosť okamžite vlastniť vysnívaný model verzus možnosť za rovnakú cenu vlastniť lepší model o pár mesiacov.

    Aj upgrade z kompaktu na kompakt má zmysel, napríklad OlyC350->OlyC60 určite zmysel má. A dokonca aj upgrade Oly350->360 má zmysel, keď je možnosť zbaviť sa pôvodného za rozumnú cenu. Nie každý potrebuje ultrazoom. Teda občas ho potrebuje každý, ale napríklad ja nie som ochotný nosiť foťák väčší ako sa zmestí do vrecka bundy alebo nenápadne do ruky.

  23. inty 30. júla 2004

    mam 5 rokov olympus 450 – 1,3Mpix a ziadna zmena ohladne kvality elektroniky nenastala, ale zacinaju problemy mechanicke – treba rozoznavat potom svajciarske hodinky a zoom s kolieckami z umelej hmoty :(

    Osobne si myslim, vsade, kam sa dostane CPU to dopadne ako s pocitacmi: skracuje sa doba vyvoja a kazda generacia (aj lacnejsia) prevysi starsiu, o triedu vyssii a drahsi fotoaparat…

    Vsak sa staci pozriet na mobilne telefony, a vsetku novu techniku …

  24. MAHO 30. júla 2004

    To Peto:
    Konkretne nechapem vyznam zmeny Oly350=>Oly360, aj ked napriklad mam moznost zbavit sa stareho Oly350, tak to urcite nebude v cene toho noveho Oly360, nie?
    BTW absolutne neviem, aky je medzi tymito dvoma fotakmi rozdiel, priznavam, ale ani ma to vobec nezaujima, kedze tieto fotaky nespadaju do mojej kategorie… Ale len moja skromna domnienka je, ze medzi tymito fotakmi nemoze byt ziadny vyrazny rozdiel.
    BTW c.2: nezda sa vam, ze Oly v poslednej dobe pusta prilis vela „novych“ modelov – zmenia/zmensia cip a pustia to ako novy model….
    No neviem…

  25. Zvedavec 30. júla 2004

    Martin – ekvivalent zastaravani:
    Ja bych rekl, ze je.
    Zoomy predpokladam nejsou vykrikem digitalni doby, ale jsou i analogove a urcite jiz nekolik let.
    Jinak mam kazetak s CD od r. 1990. Dodnes hraje a dodnes prehraje i vypalena CD! Existuji harddisky, ktere jedou „porad“ a jsou toho schopne taktez nekolik let.
    A asi by se naslo vice pripadu.
    Problem patrne bude, jestli sam vyrobce si bude prat dlouhou vydrz svych vyrobku.

    Ve skolem mam A10(1Mpix) uz to budou tri roky. Jde vcelku z ruky do ruky a v posledni dobe uz ho sveruju i deckam na foceni a porad zoom jede i ostatni. Uz by bylo nacase, aby se pokazil :-), ale vysvetlujte nekomu ve skole, ze to stalo 15000 a je to „stary“.

    Jo a v garazi mam Jawa 100 Robot (r. v. cca 1937) – pravda jezdi se na nem v posledni dobe velmi malo, ale motoricky to porad funguje :-)

  26. Miroslav Komosny 1. augusta 2004

    Dobrý článok. Až som mal chuť vybehnúť na povalu a spočítať tie staré PCs a mobily. Mám druhý rok S-P72. Pred časom som začal poškuľovať po S-717 a keď som si teraz na webe hľadal aktuálnu cenu (super cenový pád), narazil som na S-828. Slušné delo. Že by som ešte chvíľu počkal? Ale čo potom. Pride možno S-939 alebo čosi iné, novšie, lepšie…
    Asi to treba spraviť ako s PC. Kúpiť to nalepšie, čo ponúkajú v tej cene, ktorá sa dá „zvládnuť“.

  27. dusand 1. augusta 2004

    Super clanok. Ja by som sa zameral aj na poslednu vetu o tom, ci budeme mat kam pripojit stary fotak. Plati to aj o inych veciach. Mate starsi fotak, kupite (upgradujete) pocitac, nainstalujete novy OS (za par rokov Longhorn) a budete nahraty. To bude PROBLEM.

  28. Miro Veselý 1. augusta 2004

    Miroslav Komosny: z vášho majlu som odstránil časť s komerčným obsahom. Nabudúce zmažem celý taký majl.

  29. Miro Veselý 1. augusta 2004

    dusand: USB aparáty určite nejaký ten rôčik pripojiť možné bude, USB využíva priveľa zariadení a stále sa to rozširuje. Za najakých 10 rokov však zerjme budú iné fotoaparáty čo do kvality a ceny a pochybujem, že by niekto vytiahol nejaký 10 ročný model…
    Aj disketové mechaniky (tie staré, ploské, veľké z rokov tak do 1994) v dnešnom počítači fungujú, no nepoužívame ich. No kto by už stál o médium s kapacitou 180 kilo? či koľko to mali…

  30. mick 3. augusta 2004

    skor sa obavam, kolko vydrzi mechanicko-elektronicka zavierka na mojej digizrkadlovke, ako vydrze ccd snimaca. dufam, ze vydrzi aspon nejakych 50.000 cvaknuti.

  31. mick 3. augusta 2004

    Nezda sa ti to nejako malo? .. 50.000 to je kolko jeden rok? sak ja som si kupil fotak len teraz cca dva tyzdne a uz mam cca 1500 fotiek…

  32. adrive 3. augusta 2004

    sory… to som pisal ja ale malo to ist to mick >

  33. Miro Veselý 3. augusta 2004

    Môj starý fotoaparát toto vydržal za dva roky som nafotil asi taký počet. V archíve mám tuším nejakých 45 tisíc, neodhadnem koľko sa nafotilo a neni to v archíve. možno plus 5 až 10 tisíc.

  34. mick 3. augusta 2004

    pre adrive: ani najkvalitnejsie digizrkadlovky za statisice nepojdu cez 100.000 cvaknuti.
    za dva tyzdne 1500 fotiek? cize vyse 100 fotiek denne? uff. ja urcite neurobim viac ako nejakych 7000 fotiek rocne. malo fotim sekvencne snimanie a sport. rozmyslim si, co odfotim – asi dobry zvyk z kinofilmovej zrkadlovky. nova zavierka k d70 vraj stoji okolo 7000, otazka je, ci sa budu dat o par rokov kupit.

  35. Pavol 4. augusta 2004

    Ano niekde som cital ze maju vydrzať zrkadlovky 100 tisic cvaknuti uzavierky. Po 100 uz je podla vyrobcu prirodzene ze moze uzavierka kedykolvek oddist.

    Ja to ratam co nafotim na data. Za rok je to takych 40 GB :-(

  36. Ferda 13. augusta 2004

    Fotoaparát, stejně, jako počítač, zestárne dřív morálně. Taky mám digitální fotoaparát z roku 1995, Olympus 410L nebo tak nějak. Pořád fotí stejně. Akorát ty obrázky 640×480 pixelů, pevná paměť 2 MB na 30 nebo 60 obrázků a vybité 4 tužkové baterie po 30 obrázcích už tak nenadchnou, jako tenkrát. A cena něco málo pod 20000 Kč.

  37. Mac 29. decembra 2004

    Mal som SONY DSC P-31 asi dva roky. Bez zoomu, čiže žiadne mechanické časti. Dával som naň vždy pozor. Foťák býval v puzdre, puzdro v kapsičke a kapsička v ruksaku. Ráno som ešte fotil a poobede bola už len čierna obrazovka. Oprava bola nerentabilná (zdalo sa mi, že ani v servise nevedeli, čo tomu bolo) tak som si kúpil radšej nový.

  38. Roman 22. septembra 2009

    Zaujímavé články, vela som sa poučil ..
    jedinú pripomienku mám k času vydania a aktualizácie …
    Možno by stálo za námahu niektoré články aktualizovať, nakolko vývoj sa nedá zastaviť (našťastie) a informácie v tomto článku sú z trochou nadsázky z praveku.
    Netvrdím, že su zlé a nepoužitelné na dnešnú dobu, ale pre nového čitatela sú mierne zavádzajúce a môžu ho dostať do pomykova.

  39. Gino 21. októbra 2012

    Tieto všetky články a hlavne komentáre, sú také milé po 8 rokoch :-) zaujímalo by ma,prečo to zastalo,alebo ľudia prestali fotiť?

  40. Miro Veselý 21. októbra 2012

    Gino v podstate všetko dôležité som už napísal a nechce sa mi to písať znovu aby to malo novší dátum. Keďže ľudia hľadajú stále niečo nové, tak tento web trocha zapadá prachom.

  41. Tuxi 28. októbra 2012

    Som rád že som na tento web narazil. Neviem aká je jeho návštevnosť ale je to niečo, bude treba stále pre začínajúcich fotografov. Ja ho pomaly študujem už 2 mesiace aj s praktickými cvičeniami. Ale prihováram sa za jemnú aktualizáciu článkov. Čas s mnohými urobil svoje. Myslím že tento web je výborný a má význam ho prispôsobovať dobe. Bolo tu spravenej veľmi veľa práce a bude mať ešte veľa rokov čo povedať začínajúcim fotografom. Poďakujme sa autorovi že je ešte zadarmo. Díky Miro!!!

  42. Miro Veselý 28. októbra 2012

    Tuxi vďaka. Návštevnosť je vďaka neaktuálnosti mnohých článkov nízka a neviem či sa odhodlám to obnoviť. V pláne to mám už dávno. Ale neviem. Práve preto že to je zadarmo je malá motivácia :-)

  43. Jano 12. novembra 2012

    Náhodou som túto stránku objavil až teraz a aj keď už nie je práve aktuálna čítam ju jedným dychom :) aspoň si čo to osviežim v pamäti a aj niečo nové priučím, práve sa chystám kúpiť novú dig. zrkadlovku a vo voľných chvíľach ju ,,prevetrať,, ako chlapec som fotil rôzne akcie cca od 11rokov asi po 20-ku potom prišli iné povinnosti a fotografovanie šlo bokom, no prišiel čas … a mám čas, takže fotografovanie asi oprášim a vlastne sa už naň teším, takže akékoľvek nové informácie si rád prečítam. Vďaka za takéto a podobné stránky … :)

  44. Láďa 16. mája 2014

    Zrovna tohle se mi honilo hlavou a tady jsem to našel formulovaný. Super článek i po 10 letech. Poslední dobou uvažuju nad starší D7000. Je to asi šest let co fotim na D4O, ten foťák je miláček, byl svědkem až neuvěřitelných věcí a dělá furt nádherný fotky, zkrátka stačí. Jediný co vidim jako mínus je malý rozlišení. Oproti němu je D7000 dělo, ale je mi docela líto přestat na starej fotit, strčit do skříně, vyhodit. A tak furt dumám, jestli to udělat tak nebo onak.. a napadá mě, jaká je to divná móda věci (a lidi) jen spotřebovávat.

  45. Miro Veselý 16. mája 2014

    Ja mením foťáky až keď je dôvod. Problém je v tom, že okamžite mi prestane ten starý „chutiť“. Zrazu vidím, aký má zlý obraz, aký je pomalý a vôbec, ako s takým črepom niekto mohol niekedy vôbec fotiť… Pravdou ale je, že pri lepšej triede aparátov to starne proste pomalšie. Mám panasonic lumix lx2 a to je už pekných pár rokov. Pommalý, ale stále dá lepšie fotky, ako bežné kompakty z 2014.

Pridajte komentár: