Panasonic Lumix TZ3

Na internetových fórach nevedia nájsť slová, ako by tento foťák ešte viac skritizovali. Marketing zas nevie nájsť prívlastky, ako vychváliť tento prístroj vyššie, než do neba. Kde je chyba, že tu máme tak masívny rozpor?

Na vine sú očakávania

Chybu robí podľa môjho názoru marketing. Uvedú produkt sugestívnou a bombastickou reklamou. Víťazoslávne výkriky typu Vlajková loď s optikou Leica, najmenší, ale najdlhší… Z tlačovej správy Panasonic vyberám:

  • "S novými Lumixy dostanete maximum i bez ústupků"
    (To je čistá vata, PR reklamný blábol. Čo je to maximum a čo ústupok? Nereálne a nemerateľné táraniny.)
  • "Vedle "nepevné" ruky dokáží nové modely digitálních fotoaparátů Panasonic kompenzovat i druhou nejčastější příčinu rozmazaných snímků, tzn. Pohyb fotografovaného objektu"
    (Nezmysel. To som skúšal, ako prvé. Samozrejme, že to nejde, je to zatiaľ fyzikálne nemožné. Ale hneď ako parlament zmení fyzikálne zákony, určite to bude hneď lepšie.)
  • "Díky schopnostem procesoru LSI Venus Engine III dokáží tyto fotoaparáty fotit i při citlivosti ISO 1200, aniž by docházelo ke snížení rozlišení."
    (No jo. Klasický PR newspeak. "Vďaka-bez toho aby-dokážeme zázrak". Takticky sa tu o šume radšej mlčí. Na obrázkoch však, žiaľ, vidieť dosť jasne, že ani toto tvrdenie neplatí… Ostatne keď už v PR článku majú chybu v uvedených technických parametroch, je to osviežujúce.)

K tomu sa človeku kdesi vynorí spomienka na nezmyselnú reklamu, ako nejaký občan sedí na trenažéri rozzúreného býka a pritom náhodou sníma celkom ostré obrázky. Nezmysly, somariny, bludy.

Možno je taký marketing účinný (alebo len nemajú lepší), ale produkuje presne to, čo môže neskôr dlhodobo poškodiť dobré meno firmy. Človek čaká za svoje peniaze viac, než v skutočnosti dostane. A prirodzene, že bude sklamaný.

Napriek tomu všetkému je Panasonic Lumix TZ3 celkom solídny fotoaparát, ale musíte od neho očakávať to, čo sa čaká od kompaktu – jednoduchosť, kompromisy. Ak to akceptujete, budete s týmto prístrojom určite spokojní. Nesmiete chcieť to, čo ste videli niekde v reklame.

A tak sa pozrime na tento fotoaparát reálne. Nie očami náročného fotografa, ktorý rozumie pojmom stabilizácia, šum, široké ohnisko, pomer strán, ISO. Toto nie je prístroj pre fotografa, ale na rodinné použitie. Preto túto minirecenziu budem písať práve z pohľadu nárokov rodinnej fotografie.

Triezvy pohľad

Panasonic Lumix TZ3 je zaujímavá kombinácia často požadovaných parametrov. Ľudia chcú širokouhlý objektív, silný zoom, kvalitný objektív, stabilizátor, miniatúrne rozmery, vysokú citlivosť i veľkú rýchlosť. A minimum ovládania. A nech je to ľahulinké. A nech z toho vypadnú dobré fotky aj pri jazde na koni. A nech to vie ovládať aj babička. A nech je to veľmi, veľmi, veľmi, veľmi, ale naozaj veľmi lacné. A dosť.

Máme to všetko pred sebou.

Volá sa to Panasonic Lumix TZ3. Spĺňa to zhruba všetky požiadavky. Isteže nie dokonale, to sa momentálne ešte nedá. Požiadavky z ríše sníčkov ružových to nespĺňa. Žiaľ.

Technické údaje, aktuálna cena v Megafoto…

Bežné snímky

Ak zoberiete tento fotoaparát napríklad na výlet fotiť kačičky, poteší sa tomu. Odmení vás príťažlivými zábermi a flexibilitou pri snímaní.

Rád vám vyskladní efektné zábery so solídnou ostrosťou a efektnou farebnosťou. (Všetky zábery v recenzii som snímal v režime Normal farebnosť. Je možné farebnosť ešte zdôrazniť a to sú potom farby veľmi efektné.)

Pri snímaní kontrastných scén môžete kompenzovať expozíciu, ale aj automatika zvláda takéto motívy solídne.

Farebnosť je realistická, snímky ostré, brilantné.

Aj nefotograf(ka) dokáže odpáliť pekný obrázok. Bez nastavovania. Bez čítania manuálu.

Širokouhlý formát a aj objektív (28 mm) umožňujú tvoriť zaujímavé kompozície.

Automatika pekne zvláda aj protisvetlo.

Vysoko kontrastné scény sú už trocha problémom (to však platí pre všetky digitály). Prístroj nemá možnosť regulovať žiadne nastavenia v obraze (napríklad kontrast).

No scéna s normálnym kontrastom sa dá snímať v pohode. Makro vás pustí do vzdialenosti 5 centimetrov, takže hmyz sa dá zaznamenávať – nie mravce, motýle už áno.

Krajinky sú bezproblémové.

Kontrastným a extrémnym motívom môžete pomôcť kompenzáciou expozície.

Krajinka.

Lesinka. A tým končíme bežné fotografovanie.

Nočná fotografia

Na nočnú fotografiu sa tento prístroj nehodí.

Automatika (nočný režim) umožní snímať len osvetlené ulice.

Poďme snímať ľudí. Teda len mňa, keďže na recenzie nemám poruke modelky.

Režim nočný portrét.

Blesk pri ISO 100 podáva slabý výkon. Dosvit je asi 2 metre. Pri prepnutí na automatiku je síce obraz exponovaný správne, ale je to spôsobené navýšením citlivosti a teda aj šumu. V rodinnej fotografii to nie je vážny problém, ale vznikajú tak trocha zašumené obrázky. Na druhej strane podobne svietia aj blesky iných kompaktných fotoaparátov týchto rozmerov (aj šumia).

Šum

Asi najkritizovanejším parametrom prístroja vo fórach je šum. Fotograf sa musí rozhodnúť, čo chce.

Záber v takmer úplnej tme pri ISO 1250. Áno, je zaťažený šumom. Ale bez šumu (bez vysokého ISO) by sa taký obrázok nasnímať nedal.

Výrez z obrázka. Ostrosť je vynikajúca, rozpíjajú sa skôr výraznejšie farby a tmavé objekty. Všakhej, že som držal tú testovaciu tabuľku hore nohami?

Ešte sa poz
rime na maximálny zoom a šum. Detail z tohto obrázku 1:1 vyzerá takto:

Hore ISO 1250 dolu ISO 100. Napriek tomu, že tlačová správa Panasonic sa nás snaží presvedčiť, že "fotit i při citlivosti ISO 1200, aniž by docházelo ke snížení rozlišení", na nasnímaných obrázkoch nemôžem ich tvrdenie celkom potvrdiť. Ostrosť a rozlíšenie kontrastných motívov je naozaj excelentné a zaslúži si uznanie. No mdlé kontrasty a tmavé objekty už sú postihnuté stratou kresby. Žiaľ. No nie je to jav, ktorý by prekážal na malej fotke. Pri takýchto citlivostiach je šum prítomný vždy, otázka znie, ako ho fotoaparát zmierni.

Bežné fotografie s bleskom sú spravidla celkom v poriadku – expozične, aj farebne.

V umelom svetle prístroj zaznamenáva veľmi solídnu farebnosť.

Nakoniec stabilizátor obrazu

Je účinný. Dokáže účinne minimalizovať pohyby a otrasy a tým znížiť pravdepodobnosť vzniku pohybovo neostrých záberov. Aj keď podľa tlačovej správy "Vedle "nepevné" ruky dokáží nové modely digitálních fotoaparátů Panasonic kompenzovat i druhou nejčastější příčinu rozmazaných snímků, tzn. Pohyb fotografovaného objektu", nepodarilo sa mi prístroj donútiť k "sledovaniu" pohybujúceho sa objektu. Skúšal som to rôznym pomalým i rýchlym poskakovaním pri fotoaparáte na statíve. Nič. Nedonútil som prístroj, aby ma stabilizátor "sledoval" a rozmazal pozadie.

Na záberoch býva väčšinou tak rôznorodý pohyb, že kompenzácia pohyby rúk i objektu jednoducho možná nie je. Ľutujem. Fyzika nepustí.

Záver

Pre bežné použitie je to dobrý stroj za dobrú cenu. Disponuje lákavými možnosťami. Je malý, flexibilný a ľahko pochopiteľný. Skúsil som spísať pre a proti do tabuľky tak, aby sa kompromisné veci dostali k sebe.

klady   zápory
na rodinné foto výborné rozlíšenie
7 megapixelov (6 v režime 16:9)
   
spoľahlivá automatika    
širokouhlý objektív od 28 mm    
zoom do 280 mm    
10 násobný zoom ale nie je to tak "silný" zoom, ako vidíme
u fotoaparátov začínajúcich na
ohnisku 38 a končiacich na 380…
tento kompromis však je OK.
Široké ohnisko je v rodinnej fotke
vždydôležitejšie.
citlivosť do 1250 ISO umožňuje
snímať aj v značne nepriaznivých
svetelnýchpodmienkach
ale na záberoch snímaných vyššou
citlivosťou vidieť šum a mierne
zhoršenie kresby v tmavých
oblastiach.
toto vyhlásenie by však malo
byť spomenuté medzi bežnými
ťažkosťami súčasnej digitálnej
fotky. je nereálne chcieť vysokú
citlivosť bez šumu. zatiaľ.
toto negatívum sa dá eliminovať
snímaním len na nízkej citlivosti
veľmi solídna farebnosť, zábery nie
je potrebné následne editovať
   
kvalitný objektív
vysoká ostrosť v širokom aj tele
ohnisku
nepozorovateľná farebná aberácia
   
veľký LCD panel ale na silnom svetle veľa nevidieť, ak
sa leskne niečo svetlé na plexiskle
jednoduché ovládanie ale nedá sa nastavovať manuál
    veľa nočných záberov sa nedá
snímať – v tmavšom prostredí
    pri ukladaní do vrecka sa ľahko
prepne režim fotografovania na
otočnom voliči.
dobre sa drží, je spratný, hmotnosť
štvrť kila aj s batériou
ale pri chybnom držaní prístroja
niekto môže prstom zakryť blesk
plastové telo má šancu zatlmiť
poškodenie pri páde z malej
výšky
  plastové telo sa časom poškriabe,
statívový šrób je z plastu. v rodinnej
fotografii sa statív používa
málokedy
výdrž batérie: 1000 obrázkov naraz
z toho asi 30 s bleskom
   
veľa expozičných programov    
možnosť manuálne nastaviť bielu    
výborné farebné podanie aj
automaticky v umelom svetle
   
inteligentné ISO – môžete určiť,
či povolíte fotoaparátu automaticky
ísť najviac do 400, 800 alebo
1200 ISO
   
voliteľný pomer strán 4:3, 3:2, 16:9
hlavne 16:9 dáva kompozične
veľký priestor na tvorivosť
   
na LCD sa môžu zobrazovať vodiace
línie, ktorými sa dá presne určiť
horizontálna poloha, či použiť ich,
ako pomôcku pri kompozícii
   
praktické ovládanie    
pri upevnení na statív je možné
vybrať batériu aj pamäťovú kartu
   
USB 2.0    
bezproblémová rýchlosť    

Takže ako?

Kúpiť? Nekúpiť? Prístrojov s takýmito vlastnosťami je na trhu zatiaľ málo.

  • Odporúčam tento prístroj na univerzálne použitie v bežnej rodinnej fotografii.
    Disponuje značne širokým okruhom možností snímania. Dokáže fotiť v malých priestoroch i na diaľku. Dáva farebne a expozične pekné obrázky. Nesmiete však na ne hľadieť okom náročného kritika. Je to kompaktný prístroj, ktorý v bežnom nasadení pomôže slušne zachytiť čokoľvek, čo okolo seba uvidíte – velikánske námestie na dovolenke, i drobného vtáka na výlete. Silný zoom umožní cvaknúť rôzne pekné detaily (bežiaci pes, prichádzajúci kamaráti v diaľke). Širokouhlý objektív umožní záznam expresívnych fotografií z tej najtesnejšej blískosti. Je to dobrý stroj s vyváženými možnosťami. V súčasnosti (jar 2007) asi nezoženiete podobnú kombináciu vlastností v inom fot
    oaparáte.
  • Neodporúčam tento prístroj skúsenejším fotoamatérom.
    Asi by im časom chýbali možnosti manuálneho nastavenia. Fotí pekne, ale na náročnejšie úlohy nestačí. Na náročnejšie úlohy sa, ostatne, väčšinou vôbec nedá uvažovať o fotoaparáte typu ultrazoom… Kritikom vo fórach odkazujem len jediné: je smiešne požadovať kvalitu fotiek na úrovni profi digitálnej zrkadlovky s veľkým čipom od maličkého kompaktu do vrecka. Hokej sa nedá hrať podľa pravidiel z kulturistiky.

Technické údaje, aktuálna cena v Megafoto…

Pridajte komentár: