Čo treba zvážiť pred nákupom fotoaparátu?

Spravidla staršie a menej výkonné modely stoja menej peňazí a novinky sú naopak najdrahšie. Ceny za fotoaparáty síce klesajú, ale nie na nulu. Fotoaparát sa jedného dňa dopredá a už ho nekúpite.

V súčasnosti sú na trhu všetky značkové fotoaparáty v takej kvalite, že ak by ste doslova siahli naslepo a niektorý vybrali, pravdepodobne budete spokojní. Všetky do jedného majú aj plnoautomatické ovládanie, takže netreba vedieť fotiť. Stačí vedieť mieriť a stláčať spúšť. Kvalita fotiek je medzi rôznymi značkami z pohľadu laika skoro rovnaká a ak z takých fotiek spravíte pohľadnicovú fotku, bude vždy rovnako kvalitná.

Pri výbere však buďte veľmi opatrní. Nie vždy sa oplatí kúpiť „najdrahší stroj, aby vydržal čo najdlhšie“. Vývoj fotoaparátov nezastavíme a ak z nejakých dôvodov nepotrebujete naozaj dokonalú kvalitu obrazu aj po zväčšení na veľký formát, nemíňajte svoje peniaze na zbytočne drahé, poloprofesionálne stroje. O dva roky budú rovnako zastarané, ako ich lacní, plnoautomatickí súrodenci.

Zastarávaním fotoaparátov tu nemyslím, že o 2 roky by fotoaparát nebol použiteľný. Bude.

Len vaše nároky na kvalitu fotiek sa pravdepodobne budú zvyšovať, takže asi zatúžite po lepšom modeli. Zmenia sa ceny pamäťových médií a tak – ak vás fotenie baví – si radi kúpite o tri triedy lepší aparát! A starý dáte tam, kam dávate zvyčajne dvojročné mobilné telefóny.

Pred nákupom sa poraďte s viacerými ľuďmi, najlepšie s takými, čo už digitálny fotoaparát nejaký ten piatok majú.

Ak vás radca bez ohľadu na vašu predstavu začne tlačiť do najdrahších modelov, nepočúvajte ho!

Niektorí ľudia sú posadnutí megalomanstvom, pokiaľ ide o kvalitu. Nie je síce zlé mať dokonale ostré fotky, ale nie v každej situácii sú naozaj potrebné. Ak vás poradcovia donútia kúpiť si veľmi drahý prístroj, možno ani nikdy neoceníte to, čím sa vlastne vyznačuje! Teda to, za čo ste zaplatili mnoho tisíc navyše. Na rodinné fotenie a pohľadnicové fotky sa dá pokojne použiť aj 1,3 megapixelový, lacný „črep“. Áno, niektorí čitatelia teraz asi omdleli a len čo sa preberú, napíšu mi zúrivý majl, aby som sa prebral ja, že 5 megapixelov je pre nich absolútne minimum. A potom sa budete musieť sami rozhodnúť, komu veriť.

3 megapixely sú akýmsi stropom, na rodinnú fotografiu viac netreba. (Aj dva megapixely v pohode stačia.)

Viac megapixelov je nateraz príliš drahý špás, cena ktorého je oveľa vyššia, ako nárast v kvalite. Už o rok, o dva očakávam, že ceny klesnú tak, že si za "strop" asi označíme 5 megapixelové aparáty. Jasné, čím viac, tým lepšie, nie však za každú cenu. Veľa megapixelov žerie veľa pamäti, musíte si k takému stroju kúpiť aj drahšiu kartu, vznikne viac dát s fotkami, tie musíte častejšie zálohovať. Ak to chcete zobrať na dovolenku, aby ste si kúpili nejaký ďalší prístroj, do ktorého budete ukladať fotky. Alebo znížiť kvalitu na 1,3 megapixelový foťák? Poznám zopár ľudí, čo majú 4 až 5 megapixelový stroj s malou kartou a tak fotia na rozlíšenie, aké by im poskytla aj webkamerka. Majú na nej k dispozícii tak málo obrázkov, ako má webkamerka. A nemajú vo vrecku 30 tisíc, ktoré dali za špičkový foťák navyše – oproti tomu, keby boli kúpili webkamerku.

Nenechajte sa preto vmanipulovať do kúpy najnovšieho päťmegapixelového špičkového prístroja len preto, že po ňom túži váš poradca. Ak vy sami presne neviete nahlas a zrozumiteľne vysvetliť, prečo potrebujete kúpiť tak silný stroj, nekúpte ho! Kúpte ho len vtedy, ak presne viete, za aké parametre a prečo idete priplatiť.

Ak chcete fotografovať digitálne, musíte mať nielen digitálny fotoaparát. Kúpte si taký, na aký máte peniaze, ale pozor – celková cena ešte nekončí nákupom aparátu. Budete potrebovať minimálne väčšiu pamäťovú kartu, možno nabíjačku s baterkami a ak nemáte, tak aj napaľovačku. Len na harddisku umiestnené dáta nie sú bezpečné.

Komentáre k článku: Čo treba zvážiť pred nákupom fotoaparátu?

  1. danitko 5. septembra 2008

    Ahoj, vďaka za poučné články a možnosť diskusie.. Problém s kúpou foťáku sme vyriešili kúpou z USA, kde sa snúbi dobrý nákup za výbornú cenu.. Priviezol nám ho kamarát, čím sme ušetrili aj za dopravu. Ale prišiel prvý problém, môj otec nerozumie anglicky a nemáme slovenský alebo český návod na použitie. Prosím o pomoc, ak niekto máte návod na požitie na Canon 450D, prosím, ozvite sa mi!!! Ďakujem

  2. Zdeno 6. septembra 2008

    danitko: skus tuto pohladat, myslim ze by tam mal byt CZ manual http://www.canons.ic.cz

  3. Janko 2. júna 2009

    Práve som si kúpil Canon IXUS 990 IS a chcel by som sa opýtať,či nevie náhodou niekto prečo počuť pomerne dosť silno ako zaostruje fotoaparat ,mám obavu,či to nie je dáka vada. Vedel by mi niekto na to odpovedať ? Vopred ďakujem…

  4. DJW 7. júna 2009

    Janko: pokiaľ je počuť iba zvuk servomotora, je to všetko OK. Vzhľadom ma to, že máš model s opt. stabilizátorom, môžeš ešte (podľa nastavenie správania IS) počuť dalšie slabé zvuky motorčekov, no to je všetko v norme.
    Pokiaľ by si počul nejaké rušívé zvuky ako škrípanie, nepravidelný chod, zadrhávanie alebo podobne – reklamuj.
    Bezhlučnými objektívmi sa pýšia niektoré nemenované značky čo vyrábajú rôžne pokusy o fotoaparáty, no ver že s Canonom si neurobil zle, odvďačí sa Ti dobrými fotkami a nejakú „hlučnosť“ si všímať netreba :)

Pridajte komentár: