FujiFilm FinePix S6500fd

FujiFilm FinePix S6500fd je síce kompaktný, ale zato veľmi dobre ovládateľný fotoaparát. Je určený na univerzálne použitie, no všímať si ho budú asi hlavne tí, ktorí sa zaujímajú o fotografiu hlbšie, no na riadnu digitálnu zrkadlovku by sa im sporiť neoplatilo.

Je to prístroj, ktorý vyzerá ako profesionálny fotoaparát typu zrkadlovka. Dáva očakávateľné výsledky a umožňuje úplné riadenie fotoaparátu ako manuálne, tak automaticky. Ergonómia je veľmi dobrá, blíži sa opatrne povedané komfortu profi zrkadloviek.

Technické údaje, aktuálna cena v Megafoto…

Zo zaujímavých vlastností som si pri krátkom teste všimol aspoň niektoré. V prvom rade je to zoom, ktorý sa ovláda úplne mechanicky. FujiFilm FinePix S6500fd sa týmto prudko priblížil profesionálnej triede prístrojov. Načo nastavovať zoom nemotornou elektronikou, ak ovládanie rukou je presnejšie, rýchlejšie a výhodnejšie? A tak máte možnosť zoomovať tak, ako chcete (presnosťou, rýchlosťou). Objektív sa vysúva vopred a pri vysúvaní sa netočí nič iné, iba ovládací krúžok. Filtre, ktoré môžete nasadiť na fotoaparát sa teda pri zmene zoomu netočia, takže nasadeníe napríklad polarizačného filtra nerobí problémy. Zoom sa ovláda výborne.

Zaostrovanie je možné prepnúť na manuál. Otočný krúžok je však skrytý dosť hlboko a nepovažujem ho práve za šťastné riešenie. No je to použiteľný kompromis. Krútenie krúžku je prenášané elektronicky na motorček, ktorý ostrí krokovo, no jemne. Ostrenie rukou nie je tak presné, ako u zrkadloviek, ale je vcelku použiteľné.

V automatickom režime ostrenia je prístroj vcelku spoľahlivý. Jeho funkcia, ktorá sa dostala aj do názvu prístroja (FujiFilm FinePix S6500fd – fd=face detectpr) sľubuje hardvérovú detekciu tváre. Za istých okolností by mala automaticky rozoznať, že v zábere sa nachádza tvár (alebo tváre) a zaostriť na ňu. Má tak odpadnúť bežný problém, kedy portrétovaná osoba je na boku obrazu a fotoaparát ostrí na pozadie. Žiaľ, nepodarilo sa mi počas testu prinútiť automatiku, aby ma "našla". Možno mám neštandardnú tvár. Skúšal som sedieť pred prístrojom v strede a aj rôzne po bokoch. Face Detector ma identifikoval len raz, keď som bol v strede (v EXIF je o tom aj zmienka). No sediac po bokoch obrazu som mal tvár vždy neostrú a stroj ostril na pozadie v strede. Možno dlhšie skúmanie by viedlo k lepším výsledkom.

Zoom. Okrem lahôdky v podobe manuálneho ostrenia spomeniem aj širokouhlý objektív od 28 mm. Dôstojné a použiteľné ohnisko. Po pritiahnutí zoomu (presne 10,7× v názve článku som to pre zjednodušenie zaokrúhlil) sa dostanete na 300 mm. Fotograf v FujiFilm FinePix S6500fd dostáva výkonný zoom s širokým rozsahom možností. Nie je to síce nič "na fotenie vrabcov" ale všetky normálne úlohy zvládne s prehľadom. Optika má solídne vlastnosti, nízke optické chyby a malú farebnú aberáciu.

Makro pri FujiFilm FinePix S6500fd poteší možnosťou fotografovania už od 1 (slovom jedného) centimetra. Lákavá možnosť na efektné detaily malých vecí.

Pri takomto fotoaparáte ma však zamrzelo, že supermakro je takto nastavené len v širokouhlom režime. Po pritiahnutí zoomu sa nedá už veľmi využiť. Ani pri manuálnom ostrení sa nedajú snímať zábery trebárs z 5 centimetrov pri plnom zoome. To by boli iné fotky!

Detail motýľa. Pozerám, že je už nejako zaprášený. Pri 28 mm ohnisku sa k živému motýľovi nedostanete na 1 centi a to ani v letný podvečer, kedy už bývajú dosť podnapité. Takže supermakro áno, ale nie s plachými objektami.

Citlivosť, šum je pri FujiFilm FinePix S6500fd príťažlivá. Záber plným zoomom.

Snímal som ho pri dvoch citlivostiach.

Hore ISO 100, dolu ISO 3200. Kresba je precízna, detaily sú prekreslené, hlavne v nízkej citlivosti. Šum je sotva badateľný. Pri najvyššej citlivosti je šum agresívnejší, ale prijateľný. Tu je vidieť, že FujiFilm FinePix S6500fd má väčší snímač, než je bežné.

Aj vo veľmi nepriaznivých svetelných podmienkach sníma pri ISO 3200 veľmi dobré farby.

Asi najviac zamrzí neprítomnosť koľajničiek na externý blesk. Vstavaný blesk síce dáva solídne výsledky, ale pri takomto aparáte si viem predstaviť, že človek zatúži po výkonnejšom svetle…

Inak sú fotky s bleskom veľmi dobre exponované. Tu sa tvárim dosť nanič – inu, samospúšť.

Aj v extrémnych podmienkach si blesk vie dobre poradiť.

Nemá stabilizátor. Toto je len konštatovanie – neviem, či to je negatívum, alebo pozitívum.

Automatika produkuje expozične správne zábery.

V umelom svetle má prístroj v automatickom režime ľahký nábeh ku podexpozícii. Farebnosť záberov je dosť blízka očakávanej farebnosti, no mierny nádych do hneda tu zostáva. To sa dá ošetriť manuálnym nastavením bielej.

Nočná fotografia má k dispozícii 30 sekúnd.

To je čas dostatočný na väčšinu záberov v noci. V tmavých prostrediach by to chcelo ešte pár sekúnd navyše, aby sa dalo snímať pri ISO 100.

Pokus o 30 sekundový autoportrét.

Cez deň sú zábery v poriadku.

Farebnosť je verná, ostrosť presná, detaily prekreslené. Prístroj je mimoriadne pohotový.

Chytíte aj detaily, ktoré trvajú len sekundičku.

Pri tmavšom osvetlení vzniká pohybová neostrosť, akej by nezabránil ani stabilizátor.

Pri bežnom fotení niet ťažkostí.

Makro v prírode umožňuje efektné zábery kvetín, automatika nastavila vynikajúcu expozíciu.

Plné protisvetlo.

Inak sú exteriéry exponované príjemne.

V lese.

Záver

FujiFilm FinePix S6500fd je fotoaparát s mnohými zaujímavými možnosťami za pútavú cenu. Nečudo, že v súčasnosti (jar 2007) patrí k najpredávanejším prístrojom. Kto túži po výkonnom fotoaparáte s ovládaním na spôsob profesionálnych mašín, môže si zvoliť práve tento prístroj.

Technické údaje, aktuálna cena v Megafoto…

Komentáre k článku: FujiFilm FinePix S6500fd

 1. daniel 19. januára 2009

  servus.fotim s tym to fotam len kratku dobu a neviem si poradit pri zmrazenie casu.nemozes mi niejako poradit?dano

 2. philips 19. januára 2009

  Ak myslis to co myslim ja…tak si nastav rezim fotenia S a tam potom mozes regulovat dlzku uzavierky a mozes si ju nastavit od 30 – 1/4000 s, a s tym experimentuj.ked chces „zmrazit“ tak hodnoty okolo 1/200 v dobrom svetle su celkom obstojne. sak skusaj

 3. slávka 12. júna 2009

  Ahoj, mám tento stroj a pri vyvplávaní fotiek som zistila, že biela alebo odtiene s bielou sú privýrazné…pani vo fotoslužbe mi povedala, že si mám nastaviť bielu????a ako??ďakujem za odpoveď.slávka

 4. Miro Veselý 12. júna 2009

  slávka no to je terminologicky dosť nezmysel. čo sa rozumie pojmom výrazná biela? ak to, že tam nie sú podrobnosti (príliš svetlá) tak príčinou je preexpozícia. ak je celá fotka s farebným závojom, potom sa dá v budúcnosti nastaviť biela manuálne, ale ak nevieš čo to presne znamená tak ju nenastavuj. odporúčam: začni tým že si prečítaj návod na foťák a pár článkov o expozícii na tomto webe

 5. buciak 30. januára 2010

  nechapem ludi co si kupia zrkadlo a neovladaju ani zakladne veci, pod dojmom cim drahsi-tym lepsi..

 6. buciak 30. januára 2010

  sorry 6500 nie je zrkadlovka

 7. bobor 9. júla 2010

  zdravim idem kupit tento fotak s podruky na co si mam davat ozor abysom nekupil volajaku pokazenu sracku! ps: moc sa do toho nerozumiem.

Pridajte komentár: