Nekupujte zbytočne drahý aparát
S týmto názorom pri digitálnom aparáte do rodiny celkom nesúhlasím a hneď povyratúvam dôvody, prečo.
Ceny stále klesajú
Ceny aparátov sa rútia stále dole. Stroj za nejakých 25 tisíc kúpený v roku 2000 sa vám v roku 2003 nepodarí predať ani za 5 tisíc, lebo odvtedy sa zlepšilo veľa parametrov – čipy sú citlivejšie, majú krajší obraz, žerú menej elektriky a tak ďalej. Ak dnes kúpite zhruba 5 megapixelový technologický takmervrchol, po čase to bude stroj nudný, zastaralý, pomalý, s pomerne slabým rozlíšením a vy budete pokukávať po nejakom lepšom.
Naopak – ak kúpite lacnejší stroj dnes a ďalší lacnejší a oveľa kvalitnejší stroj za dva roky, vyjde vás to na rovnaké peniaze.
Strach
Druhým a veľmi vážnym dôvodom hovoriacim proti drahému aparátu je strach. Strach z poškodenia, alebo z krádeže. Ak máte stroj, ktorý vás stál toľko, čo ročná priemerná mzda na Slovensku, vezmete si ho len tak na pláž, na ktorej sa môže postriekať vodou, zničiť pieskom, ukradnúť spoluobčanom, alebo rozšliapnuť pri loptových hrách? Nevezmete ho, však? No a potom sa pýtam, načo vám vlastne taký foťák je, ak ním nemáte fotiť každú drobnosť, na ktorú môžete neskôr spomínať?
Cena pamätí
Kvalitný foťák fabrikuje kvalitné fotky. Kvalitné = veľké. Čo to znamená si ľahko odvodíte. Musíte mať väčšie = drahšie záznamové médiá, aby ste mohli nafotiť rovnaký počet fotiek. To ešte o poznanie predraží jeho nadobúdaciu cenu.
Fámy
Niektorí ľudia sú hyperkritickí a nechajú sa počuť, že fotky aj z 5 megapixelového aparátu sú šmejdy, všetko je nanič a celá digitálna fotografia je podľa nich len odporná úchylka.
- Áno, je to pravda, ak plánujete výstavu s veľkými zväčšeninami meter krát meter a pol, alebo mienite stráviť letnú dovolenku vo vesmíre. Potom je naozaj nejaký lacný digitálny aparát za dvadsať tisíc veľmi nevhodný…
- Nie je to pravda, ak si fotíte rodinu za tortou, či to, ak stojíte v rade na kúpalisku.
Čo teda zvoliť?
Na bežnú rodinnú a spomienkovú fotografiu je už 1.3 megapixelový foťák pomerne použiteľný a dostatočný. V súčasnosti (2003) sa už pomaly aj prestanú dať kúpiť. Dvoj a trojmegapixelové stroje sú dnes bežné. Naozaj nemusíte hľadieť na vyššie čísla – kúpte radšej lacný dvojmegáč s trojnásobným optickým zoomom a budete veľmi spokojní. Produkuje pomerne malé obrázky, takže na pamäťovú kartu sa vám ich zmestí riadny húfik. A verte – radšej mať 200 záberov z oslavy, ako 20 síce s prvotriednym rozlíšením, ale nevydarených.
Nonejmy
Lákavé ponuky niektorých extrémne lacných neznačkových prístrojov nedajú spať nejednému užívateľovi. Je ochotný aj zľaviť z kvality, len nech má fotoaparát.
Prosím o opatrnosť, na neznačkové fotoaparáty je málo referencií. Možno kúpite stroj, ktorý bude fotiť a budete spokojní, potom sa to vyplatí. Ale čo ak budete mať smolu? Videl som nejednu fotku z neznačkového fotoaparátu – polovica obrázku bola úplne rozmazaná. Iný prístroj má zas v obraze fľaky.
Veľmi často nakoniec lepšiu službu splní niektorý výpredajový model od značkového výrobcu. Ak máte túžbu kúpiť neznačkový prístroj, poriadne si ho vyskúšajte, ako fotí v prítmí bez blesku. Ak sa to v obchode "náhodou" nedá skúšať – máte podpätok. Zvrtnite sa na ňom a choďte do iného obchodu.
Značkový foťák by som sa nebál kúpiť aj bez skúšania, ale nejaký neznámy prístroj celkom určite nie – môže sa líšiť aj kus od kusu.