Fotogravovať digitálne, alebo na film?

Ešte nedávno ste si možno kládli otázku, či už dozrel čas na digitálny fotoaparát, alebo je ešte stále lepšie fotografovať na film. O húfik odpovedí sa síce pokúsim, avšak je tu problém – porovnanie technológií je veľmi neľahké. Áno, na filme sú zachytené oveľa bohatšie podrobnosti, viac farieb, viac informácií. No na druhej strane nie je tak jednoduché tieto informácie z filmu dostať na papier. Aspoň nie v bežných fotolaboratóriách.

V dnešnej dobe už táto otázka prakticky zaniká. Na klasický film sa síce ešte fotí, ale čoraz menej ľudí v mojom okolí o ňom ešte uvažuje ako o riešení. Fotografovanie na film malo vo vzdialenej minulosti mnoho výhod. Nízka cena, vysoká kvalita, dobrá dostupnosť… To všetko už dávno prestalo platiť.

 • Fotenie na film nie je lacné. Čím menej ľudí fotí na film, tým drahšie sú náklady na fotku. Ak ju chcete vidieť musíte zaplatiť služby – vyvolanie fotiek, filmu.
 • Kvalita nie je lepšia. Filmy sú v laboratóriách skenované v nízkom rozlíšení a z toho sa robia fotografie. Pozrite sa na takú fotku lupou a zaplačete nad tým, kde sa stratili detaily.
 • Domáca výroba fotografií, akokoľvek možno bola romantická, už dnes nie je reálna. Žijeme v inej dobe. Kto dnes má čas zabiť pol dňa v tmavej komore aby vyniesol niekoľko čiernobielych fotiek? Odhliadnuc od drastických cien za chemikálie a fotopapier.

Inými slovami klasické fotografovanie na film je ukončené. To čo dobieha ešte asi pár rokov bude paralelne dožívať, ale trend je fotografovanie na digitál. No a dokonca to vyzerá tak, že fotografovanie mobilmi bude pre veľkú väčšinu ľudí hlavný formát. Čo na tom, že kvalita mobilu je horšia? Málokomu to vadí.

Prečo sa to volá digitálna fotografia?

Pretože počítačové spracovanie obrazu je spracovaním číslicovým (digitálnym). Ako vzniká a vyzerá počítačové spracovanie obrazu si povieme v iných článkoch. Výhodou digitálneho fotografovania je, že snímate vlastne zadarmo. Ak ste raz investovali do fotoaparátu, alebo mobilu, je jedno, koľko záberov spravíte. To je veľmi výhodné. Môžete vyrábať série fotografií a neskôr z nich vybrať len jednu, zato však poriadnu. (Len ľudí netrápte tým, že by ste im ukazovali stovky variant, ako ste sa pokúsili odfotiť svojho psa. Stačí jedna fotka, ale tá najlepšia!)

Výhodou je aj fakt, že svoje fotky vidíte ihneď. Okamžite môžete skontrolovať, či je záber ostrý, či vám niekto na fotke práve nežmurkol.

Pokiaľ fotíte rodinné zábery je príjemné, že do vašej kuchyne nevidí obsluha v minilabe. Stačí ak si to pozriete na počítači, papier netreba.

S tým súvisí aj to, že ak nepotrebujete papierové verzie fotografií, tak je fotenie naozaj veľmi lacné. No a dnes mnohí naozaj nepotrebujú papierové fotky. V dobe tabletov, digitálnych rámčekov či sociálnych sietí nie je problém zdieľať fotky s kýmkoľvek. Kto chce, dá si z nich spraviť fotky na papier pekne na vlastné náklady. Fotky na papieri potom môžu ostať k dispozícii ako tip na milý darček najmä pre tých, čo ešte nie sú celkom digitalizovaní. Typicky ideálnym obdarovaným budú asi starí rodičia a niekoľko skalných odolávačov, ku ktorým počítač nesmie do domu.

Prečo taký záujem širokej verejnosti o digitál?

Pre peniaze. Donedávna bolo všetko digitálne veľmi drahé. V poslednej dobe sa však dá použiteľný počítač s napaľovačkou získať za veľmi triezvu cenu. Pekné fotky vyrábajúci digitálny aparát je už lacnejší, ako kvalitný plnoautomatický kompaktný fotoaparát na filmy. Keď všetky ceny podčiarknete a zrátate dostanete číslo, ktoré je len o niečo vyššie, než stojí obyčajný slušnejší plnoautomatický aparát na film. Zatiaľ čo s digitálom po zaplatení fotíte zadarmo, do filmového aparátu musíte pumpovať peniaze zakaždým, keď niečo chcete odfotiť.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Spomínate na filmy 6×6? 12 obrázkov a bolo treba meniť…

A načo chodiť do laboratórií s filmom a po film, keď bežný digitálny aparát vydá fotky pár sekúnd po nasnímaní, spravidla veľmi kvalitné. Akurát ich vidíte na veľkom monitore a nie na malom papieriku. Kto by nechcel digitál, keď bežný digitálny fotoaparát stojí toľko, čo nejakých 20 alebo 30 filmov s vyvolanými fotkami?

 

Komentáre k článku: Fotogravovať digitálne, alebo na film?

 1. fotograf1 31. decembra 2008

  Ak digital, tak jedine so vstavanym Li-on alebo Li-pol akumulatorom.
  Ruky preč od tužkových nabijacich bateriek! To radim každemu
  kto sa chysta kupit digital.

 2. Ivco 4. januára 2009

  A to už prečo? Zdôvodni. Ja si myslím, že opak je pravdou.
  Pre NiMH akumulátory je plusom ich cena, všeobecná dostupnosť a v prípade núdze nahraditeľnosť bežnými alkalickými článkami, ktoré možno kúpiť temer všade.

 3. Ďusi 24. marca 2009

  fotograf1: Keď som fotil s Olympusom C-760 UZ, tak som si musel za “drahé peniaze” kúpiť ešte jednu LiIon baterku do neho, lebo som bol schopný za dopoludnie v Stratenskej doline vyfotiť 500 fotiek… No nemohol som, lebo na obe baterky som dal len 300 dobrých záberov a musel som sa vrátiť na chatu nabíjať. No a potom bolo svetlo a atmosféra fuč :(

  Môj ďalší foťák bol na tužkové baterky, teda NiMH akumulátory. Tretí tiež a aj terajší je na tužky. K prvému som si kúpil nabíjačku na 2 alebo 4 tužky/mikrotužky s deltapeak a s napájaním zo siete 220 V alebo auta 12V. Stála tuším 600,- Sk. Nekvalitné GP2500 som postupne nahradil panasonic 2100HHR a teraz GP Recyko 2050 mAh akumulátormi, ale nabíjačku mám stále tú istú.
  Čo sa nie vždy dá povedať o foťákoch so vstavanými LiIon aku, lebo každý typ má iný typ aku aj nabíjačky :( Ich cenu (ano, občas v cene foťáka) radšej nespomínam.

  Ja to vidím tak. Kto fotí “veľa” (10 záberov na oslave rodiny a tak raz za mesiac), ten bude chváliť LiIonky. Kto ale fotí naozaj, tak ten bude chcieť tužky. Je to operatívnejšie a na celkové náklady lacnejšie. A pri výmene foťáka ti zdroje aj nabka ostávajú.

 4. lordlacik 18. októbra 2009

  plne s Tebou súhlasím, mám Olympus C770UZ a mám k nemu ďalšie dve lionky svinsky drahé a fotil som napr na svadbe, tak jedna bola v nabíjačke, druhou som fotil a tretia ešte nabitá, lenža tá prvá ešte nebola nabitá, tak som fotil na tretiu a dve vybité. No nie je lepšie si za tie peniaze kúpiť 20 nabíjacích tužiek?

 5. vlado 20. októbra 2009

  Ahojte.

  určite som na dobrej adrese. Chcel sa len informovať. Mám objektív canon lens 135mm a chcem vedieť na aké fotografovanie je vhodný. Ďakujem

 6. philips 20. októbra 2009

  ahoj, je to pevne ohnisko? ak ano tak to je vhodne napr na street fotografiu ked mozes fotit z vacsej vzdialenosti bez toho aby si objekt nieco vsimol a upustil od spontannosti

 7. Lulu 22. októbra 2009

  Pomožte mi prosiiiiiiiiiiim MAM VELKY PROBLEM z referatom

 8. matuss 8. júna 2010

  zdravim, vidim ze je toto uz stara tema, ale aj tak musim reagovat… liion baterku by som nevymenil ani za 30 tuzkovych… nech si hovori kazdy co chce… mam kompakt (uz teraz je stary), ale baterka na nom stale drzi bez problemu, zatial sa mi len raz stalo ze by mi vypadla pocas fotenia, no a momentalne mam zrkadlovku a tam si uz vobec neviem predstavit tuzkove baterky… baterka vydrzi na jedno nabitie na viac ako 600 zaberov a pokial clovek nefoti jednu vec 50x ale uvazi co na tom chce odfotit a ako, tak je to postacujuci pocet na cely den, popripade aj dva… plus samozrejme sa da kupit dalsia baterka alebo baterygrip…

 9. dalibor 6. februára 2011

  dobrý den,
  mam otázku ohľadom analógoveho fotoaparatu ale hlavne príslušenstva.
  Dá sa niekde na internete kúpiť napr. celý set, teda chcemikálie a papiere?ak niekto pozna internetové stránky, tak by mi pomohli.
  dakujem

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: